NZXT Phantom 410 test

Datum objave 27.10.2015 - Krešimir Matanović

NZXT Phantom 410 - prvi dio

NZXT_Phantom_410_1 NZXT_Phantom_410_2

Kao što smo najavili, nakon testa mat H440 kućišta sada dolazi sjajno obojani Phantom 410 vrlo karakterističnog dizajna. Phantom 410 je mid-tower kućište orijentirano ka svima koji grade snažnije računalo i potrebno im je dovoljno mjesta za sve komponente, a ujedno i dobre rashladne mogućnosti. Uz to, računalo ne žele skrivati pod stolom nego ga ponosno pokazivati, u čemu će pomoći izbor od sedam različitih boja, te maleni prozorčić na lijevoj bočnoj stranici. Naše je kućište stiglo u klasičnoj Glossy Black izvedbi, a dostupno je još u bijeloj, crvenoj, bijeloj s plavim trakama, crnoj s narančastim trakama, Gunmetal sivoj te crnoj sa bijelim trakama. Već po kutiji možemo vidjeti kako je Phantom serija nešto jeftinija od H serije, jer je i karton tanji. No, NZXT je ostao pri bojanju kutije, na kojoj se nalaze sve relevantne informacije o proizvodu. I premda je karton nešto tanji, stiropor koji štiti kućište je jednako debel, a kućište je i umotano u najlon.

NZXT_Phantom_410_3

Vanjskim pregledom Phantoma uočavano njegov neobični uglasti dizajn, ali i sjajnu (glossy) crnu boju. Kućište je tanjih stranica i lakše je nego H440 (oko 9 kg), a dimenzije su mu - 215 x 516 x 532 mm. Prednja je stranica vrlo neobična, potpuno je plastična, s vratima koja pokrivaju 5.25" pozicije, ali i metalnom mrežicom koja povećava protočnost zraka na usisu. Filtera protiv ulaza prašine nema, tj. ova mrežica nije ni malo efektivna, a to joj nije ni svrha. Na boku vidimo maleni prozorčić ispod kojega je mrežasti dio iza kojega je moguće instalirati 120 ili 140 mm ventilatore - ponovno, nema filtera za prašinu.

NZXT_Phantom_410_4

Stražnja strana je klasičnog rasporeda s napajanjem na nu, sedam mjesta za kartice iznad, dva otvora za cijevi vanjskih vodenih hlađenja, ispušnim 120 mm ventilatorom, te klasičnim otvorom za stražnje I/O portove na matičnoj ploči.  Ovdje vidimo i neobičan dizajn i linije gornje stranice, koja isto ima nakošenu mrežicu ispod koje je ispušni ventilator. Bočne stranice su napravljene od tanjeg čelika nego kod H440, ali im i fali masa materijala za upijanje zvuka. Pričvršćene su istim onim thumb vijcima.

NZXT_Phantom_410_5

Za razliku od H440, ovdje se mislilo na ODD i općeniti korisnike 5.25" uređaja, pa se iza plastičnih vratašca kriju tri 5.25" mjesta sa plastičnim poklopcima. NZXT je ovdje pazio na detalje pa se poklopci skidaju potezanjem malenog klizača na desnoj strani - elegantno. Vratašca drži mehanizam koji oslobađamo pritiskom i na isti način zatvaramo.

NZXT_Phantom_410_6 NZXT_Phantom_410_7

Gornje su plohe i zaobljene i uglaste a prednji je I/O dio podijeljen na lijevi i desni. Lijevo se redom nalaze dugačka LED indikacija rada računala, zatim kraća HDD LED indikacija, pa Power i Reset tipke. Desno, se nalaze audio izlaz za slušalice i ulaz za mikrofon, zatim dva USB 2.0 te dva USB 3.0 konektora te na kraju kontroler za ventilatore koji ima tri pozicije. Osim brzine ventilatora, regulira i snagu osvjetljenja tri NZXT-ova ventilatora (svijetle plavom bojom). Regulator osim ta tri predinstalirana ventilatora, može regulirati još njih tri ili ukupno 30 W.

NZXT_Phantom_410_8 NZXT_Phantom_410_9

U nastavku je gornje stranice mrežica kroz koju izlazi tipli zrak potpomognut jednim ugrađenim ventilatorom, do kojeg je mjesto za još jedan ili pak za radijator veličine 240 mm. Donja stranica otkriva perforacije za hlađenje napajanja i još jednog dodatnog ventilatora kojeg je moguće ugraditi. Kućište stoji na plastičnim uzdužnim "tračnicama", odnosno na šest gumiranih nožica koje se nalaze na njima.

NZXT_Phantom_410_10

Skidanjem bočne stranice nam se otvara jednako glossy unutrašnjost kao i vanjština, a vidimo i klasičan jednovolumenski raspored unutarnjih elemenata. S lijeve strane je nosač za matične ploče ATX, Micro-ATX i Mini-ITX formata, a s desne su tri kaveza za 3.5" odnosno 2.5" diskove, te 5.25" uređaje. Dolje lijevo je mjesto za napajanje u koje stanu i ona najveća po dimenzijama. Ovdje vidimo i dva ispušna ventilatora - stražnji 120 i gornji 140 mm. 120 mm ventilatori su poznati i iz H440 kućišta - RF-FN122-RB, samo s bijelim rotorom, dok je 140 mm model A1425L12S s četiri plave LED-ice.

NZXT_Phantom_410_12

Dio s kavezima je podijeljen na tri, pri čemu su donji i gornji fiksni a gornji se može ukloniti. Kada njega uklonimo otvara nam se ogroman prostor za grafičke kartice u gotovo u duljini cijelog kućišta. S njim instaliranim, stanu kartice do 305 mm ukoliko ne ugradimo ventilator na kavez, 280 mm s ugrađenim ventilatorom, te 230 mm s pivotiranim ventilatorom. Ovdje se vidimo NZXT zgodno sjetio ugraditi nosač za ventilator s mogućnošću pivotiranja koji služi za povećanje protoka zraka. Srednji kavez može primiti četiri diska u svoje plastične tool-less ladice, donji dva, a gornji tri 5.25" uređaja s također tool-less mehanizmima. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugački i dobro grupirani. Ovdje moramo napomenuti i kako su na nosaču matične ploče, oko ATX rubova smještena i tri proreza za menadžment kabela s gumom.

NZXT Phantom 410 - drugi dio

NZXT_Phantom_410_11

Okretanjem kućišta za 180° nam se otvara pogled na nosač matične ploče straga, te na kabele prednjeg panela te kontrolera za ventilatore. Osim postojeća tri, tu su još tri tro-pinska konektora za dodatne ventilatore. Kabeli su grupirani točno uz proreze za menadžment kabela, pa će tu doći do male gužve no prostora je ipak dosta, tj. više nego kod H440 koji ima materijal za upijanje zvuka na bočnoj stranici. S ove strane izvlačimo i šest ladica za diskove.

NZXT_Phantom_410_13 NZXT_Phantom_410_14

Skidanjem kaveza za diskove vidimo i treći priloženi ventilator koji je jedini usisni, a iznad njega još postoji jedno mjesto za 120 mm ventilator. Kavez za diskove ima izvlačive plastične tool-less ladice, koji ima prilagodljive nosače koji disk drže na mjestu, a koji su ujedno i obloženi gumom kako se vibracije mehaničkih diskova ne bi prenosile dalje. Na svakom nosaču imamo i rupe za 2.5" diskove.

NZXT_Phantom_410_15

U kartonskoj kutijici, zasebno pakiran dolazi i bundle, koji se kao i uvijek sastoji od različitih vijaka, odstojnika, matica, brošura i uputa za korisnike, a tu je i jamstveni listić (jamstvo traje dvije godine), te dovoljno plastičnih vezica za menadžment kabela.

NZXT_Phantom_410_17 NZXT_Phantom_410_18

U kućište smo ugradili identične komponente kao i kod H440 testa - Asus Z170 Deluxe ploča, i7-6700K procesor, G.Skill DDR4 3200 MHz memorija, SuperFlower Leadex Platinum 1200W napajanje, Corsair Neutron XT 480 GB SSD i Asus R9 390X DCU II OC 8GB grafička kartica. Tako smo mogli ponoviti ista testiranja i napraviti direktnu usporedbu s H440.

NZXT_Phantom_410_19

Što se tiče lakoće ili težine ugradnje komponenata ona je kao i kod svakog drugog ovakvog kućišta. Mi nismo našli nikakve zamjerke, osim možda činjenice da su cable management gume mekane pa stalno ispadaju kada kroz njih provlačimo kabele. No, ovo je čest slučaj i kod ostalih proizvođača pa zamjerki zapravo i nemamo. S ove slike možda nije najjasnije vidljivo, no bili smo prisiljeni ukloniti vanjski ventilator na D15 kako bi mogli zatvoriti stranicu. Problema su bila dva - ventilator je prevelik pa strši s jedne strane zbog memorijskih modula, a s druge strane zbog plastične zaštite na Asusovoj ploči. No, treba priznati i kako je Phantom 410 nešto uži od H440 u kojeg je stršeći ventilator stao. U osnovnom setupu je "propuh" kroz kućište sasvim solidan, a preporuka bi bila ugraditi još jedan 120 mm ventilator na usis.

NZXT_Phantom_410_20 NZXT_Phantom_410_21

140 mm ventilator je i osvijetljen pa daje zgodan efekt plave svjetlosti unutar kućišta, koji je jasno lijepo vidljiv kroz maleni prozorčić. Uz to, i naše komponente proizvode svoje svjetlosne efekte pa je dosta šareno unutar kućišta. I tako smo s jednim ventilatorom na Noctui mogli krenuti u mjerenja.

NZXT_Phantom_410_23 NZXT_Phantom_410_24 NZXT_Phantom_410_25

Temperature smo mjerili na identičan način kao i kod H440, što je podrazumijevalo dva sata loop-a Dirt Rally benchmarka. Kontroler ventilatora je bio na maksimalnoj brzini, i ovaj je sistem bučio identično kao i H440 - izmjerili smo 45 dB. Ovo je sasvim podnošljivo čak i ukoliko nemamo zvuk igre. Temperature su kao što vidimo nešto više nego kod H440, što smo utvrdili pregledom prosječnih temperatura jezgri procesora, matične ploče, memorijskih modula pa čak i grafičke kartice. Razlozi svakako leže i u nedostatku jednog usisnog ventilatora, ali i ventilatora na samoj Noctui D15. Ovo se svakako može dodatno poboljšati ugradnjom ventilatora na mjesta na kojima fale, no H440 je u usporedbi svakako dokazao svoje odlične rashladne mogućnosti unatoč boljem filtriranju prašine ali i materijalima za upijanje zvuka.

NZXT_Phantom_410_22

Phantom 410 je solidno napravljeno mid-tower kućište s dobrim elementima poput kontrolera za ventilatore, dovoljno mjesta za ventilatore, tool-less kavezima, zanimljivim dizajnom i dobrim cable management sposobnostima. Materijali nisu na onom premium tragu kao kod H440, a nekima se možda neće svidjeti i glossy boja. Ipak, od H440 je jeftiniji za oko 200 - 300 kuna pa je i u drugačijem tržišnom segmentu (u Njemačkoj mu je cijena oko 100 €, dok H440 košta oko 125 €). U Phantoma je moguće ugraditi i moćnije komponente, no kao što smo vidjeli s ovim tvorničkim setupom ventilatora malo se bori kada je hlađenje u pitanju. To svakako treba nadograditi dodatnim ventilatorima za koje srećom ima mjesta i koje možemo staviti na zajednički kontroler. Pogotovo je bitno nagograditi ga ukoliko overlclockiramo. Sve u svemu, Phantom 410 je konkurentno kućište, s nekim dobrim rješenjima i svakako ga u ovom segmentu možemo preporučiti.