U mnoštvu USB flash memorija trenutno dostupnih na tržištu, samo ih se nekoliko uspijeva istaknuti i nekako uzdignuti iznad konkurencije. Neki to uspijevaju inovativnim dizajnom, neki izdržljivošću, neki visokom razinom sigurnosti podataka, dok neki jednostavno visokim brzinama prijenosa podataka. Jedan od takvih proizvoda je i OCZov Rally2 USB 2.0 Flash Drive koji svoje mjesto pod suncem pokušava pronaći korištenjem nečega što OCZ naziva tehnologijom “Dual Channel”. U prvi mah baš i nije jasno što je to, ali bi brzine prijenosa podataka trebale biti znatno više od konkurentnih proizvoda. U ovom smo članku pokušali otkriti koliko u tome ima istine i dali je riječ samo o marketinškim forama, ili je Rally2 zaista brz koliko OCZ tvrdi.

Retail pakiranje spremno za policu

Ovdje nećemo pričati o općenitim stvarima kod USB flash memorija, jer su one relativno jednostavni komadi hardvera i većina iole upućenih korisnika zna koje im kvalitete nekog takvog proizvoda najviše odgovaraju. Krenimo od pakiranja…

Standardni paket opreme

Dakle, uz uređaj dolaze samo produžni USB kabel napravljen prema USB 2.0 specifikacijama i vezica za nošenje oko vrata ili bilo čega drugog oko čega ga želite nositi. Zanimljivo je da sa Rally2 ne dolaze nikakvi dodatni driveri. Pitamo se je li to moguće? Zar u potencijalne korisnike ovog uređaja zaista ne spada i onih cca 0.001% planeta koji još uvijek troše Windows98 bez instaliranih USB mass storage drivera i veze na Internet? Uglavnom, takvi će si trebati, na koji god način znaju, skinuti upravljačke programe s OCZ-ovih stranica jer im u protivnome ovaj uređaj neće raditi. Uglavnom, svake pohvale na ovom potezu, kako OCZ-u, tako i ostalim proizvođačima koji brinu za dobrobit ovog planeta (ne trošeći CD-e bez veze), na uštrp zarade od kakvih 200kn :) Nego, dosta zafrkancije, krenimo na posao…

Uglađen, dovoljno malen, posebno važno – uzak

Žarko narančasto svjetlo je super samo ako USB priključak ne držite na stolu i ne radite po noći…

Dizajn uređaja ostavlja dvojak dojam. S jedne strane imamo odlične karakteristike, poput vrlo uskog oblika koji omogućava uključivanje u USB priključak bez potrebe za iskopčavanje obližnjih uređaja iz pripadajućih priključaka, korištenje aluminija za izradu kućišta umjesto standardno korištene plastike, itd.; Dok s druge strane imamo činjenicu da nije napravljen nikakav način sprječavanja gubljenja “kapice” koja štiti sam USB konektor. Još uvijek kritiziramo činjenicu da je “kapicu” moguće lako izgubiti, jer se na tržištu pojavilo zaista mnogo USB memorija s različitim načinima zaštite, poput mogućnosti uvlačenja USB konektora, kapice na uzici, raznih preklopnih kućišta, itd. Stoga zaista nema smisla da se u današnje vrijeme na tržištu pojavljuju USB memorije kojima je moguće izgubiti kapicu. Ovakva kritika možda je traženje dlake u jajetu, ali u moru sličnih proizvoda, detalji čine razliku, a zaštita od gubljenja kapice je definitivno važan detalj.