OCZ ZT Series 650W – brončana sredina
Datum objave 17.12.2012 - Domagoj Hodak
Opis - unutrašnjost
Otvaranjem metalnog pokrova nailazimo na vrlo urednu i kvaliteno posloženu Great Wall platformu, koja je u ovom izdanju ukupnim dojmom nekoliko koraka iznad onih koje smo navikli vidjeti u napajanjima drugih proizvođača koji također koriste usluge navedenog OEM-a, poput LC Power GP3 modela. Ugrađeni ventilator potpisuje na ovim prostorima relativno poznati tajvanski proizvođač Yate Loon, koji itekako posjeduje potrebno iskustvo. Više informacija o korištenom ventilatoru dostupno je u tablici ispod:
Ugrađeni ventilator se potpuno uklapa u cjelokupnu sliku ovog napajanja – njegov rad je vrlo uglađen i nenametljiv, ali je također za nijansu glasniji u radu od modela ugrađenih u OCZ-ovu nemodularnu ZS seriju napajanja. Za njegovo upravljanje je zaslužna regulacija koja jednostavno ne dopušta da se njegova brzina smanji osjetno ispod 1,000 okretaja u minuti. Više informacija o njegovom radu biti će prikazano na idućoj stranici teksta.
Kao što je već spomenuto, OEM ovog napajanja je Great Wall, koji se u ovom slučaju, u suradnji sa OCZ-om, odlučio za tradicionalnu individualno reguliranu platformu. Ovakvu vrstu regulacije je najlakše prepoznati po tri zasebne zavojnice na sekundaru napajanja (lijeva strana gornje slike), a ističe se vrlo dobrim performansama, te stabilnošću u radu. Ovakav princip se rjeđe koristi u odnosu na grupnu regulaciju ili moderna DC-DC rješenja, a razlog tomu leži u nešto većim troškovima izrade.
Na ulaznoj strani napajanja, bolje rečeno tranzijentnom filtru, možemo pronaći sve potrebne elemente koji se koriste u modernim napajanjima – pločasti i metal-poliester kondenzatori, dvije zavojnice, osigurač i feritna jezgra za otklanjanje EM smetnji. No moramo također primjetiti da u ulaznoj fazi nedostaje jedan česti element – MOV (Metal oxyde varistor), koji je zadužen za odstranjivanje velikih ulaznih napona tj. njihovih vršnih vrijednosti. Ovaj se element često koristi u eksternim zaštitnim prenaponskim rješenjima („prenaponske letve“), pa u slučaju da posjedujete jednu, ovaj izostanak MOV-a i neće značiti previše.
Sljedeći na redu je ulaz u PFC (ispravljanje faktora snage) dio napajanja koji je u ovom modelu prepušten u ruke dva Graetzova elementa (T10KB60), jednoj povećoj feritnoj zavojnici kockastog oblika, kao i jednom tajvanskom Teapo PFC kondenzatoru (560uF, 420V, 105°C). Ovaj proizvođač kondenzatora se ne ističe toliko svojim imenom kao neki proizvođači japanskog podrijetla, ali je definitivno s vremenom zaslužio povjerenje u svoju dugotrajnost i solidnu kvalitetu.
Nakon pasivnih PFC elemenata, došao je red i na aktivne PFC Mosfet tranzistore (2x FDA24N50) koji u suradnji s brzom diodom ispravljaju izlazni faktor snage (0.99 tipično).
Integrirani krug koji vrši upravljanje cjelokupnim primarnim dijelom napajanja se krije na maloj okomitoj tiskanoj pločici (slika gore desno, CM6800TX), a prepuštene su mu zadaće upravljanja APFC dijelom, kao i Switching tranzisotrima. Ovakav kombinirani način upravljanja je vrlo čest kod SMPS tehnologije i zapravo poprilično pojednostavljuje proizvođaču dizajniranje ostatka napajanja. Iza navedenih komponenti koje su postavljene na crni aluminijski hladnjak, nailazimo na dva žuta transformatora, od kojih je jedan zadužen za prijenos i konverziju sveukupne snage za +3.3/5/12V railove, dok je drugi (manji ) transformator uglavnom zadužen za +5Vsb napon koji je aktivan pri stand-by načinu rada.
Na slici ispod moguće je vidjeti dodatni aluminijski rebrasti hladnjak koji je ubačen dodatno, kako bi se omogućilo što kvalitetnije hlađenje PFC tranzistora, te je usput na taj način omogućen rad tog dijela napajanaja i na nešto višim temperaturama nego što je to uobičajeno za ovu klasu napajanja.
Zadaću switching elemenata na ovom dijelu preuzimaju dva Mosfet tranzistora (FDP20N50), povezana u tradicionalnu double-forward toplogiju, koja je laički rečeno paralelan spoj dva tranzistora s ciljem povećanja ukupne izlazne struje i povećanja efikasnosti.
Nakon obrađenih sekcija konačno dolazimo i do sekundarnog dijela napajanja čiji je izgled moguće vidjeti na slikama ispod.
Već spomenuta individualna regulacija prepoznatljiva po tri zasebne zavojnice (3.3V/5V/12V) djeluje poprilično uredno i robusno, dok su aktivne komponente zadužene za regulaciju glavnih napona skrivene ispod crnog aluminijskog hladanjaka. Aktivni elementi uključeni u navedene zadaće su po dva Mosfet tranzistora (QM6020AP) i dva Schottky ispravljačka elementa (PFR60L60CT) kada pričamo o +12V railu, odnosno po dva Schottky PFR30L45CT (+5V) i dva PFR20L45CT (+3.3V) elementa.
Gornja slika nam otkriva kako su na sekundaru korišteni vrhunski japanski kondenzatori (Nippon Chemi-Con i Rubycon) što itekako ulijeva povjerenje i naravno omogućava dugotrajniji i stabilniji rad napajanja općenito gledajući. Kao što je bilo navedeno na samoj ambalaži, ovo napajanje posjeduje termoregulaciju ugrađenog ventilatora – što je vidljivo sa slike dolje.
Crni kockasti element (pričvršćen na aluminijski hladnjak) koji sa svoja dva crna vodiča prosljeđuje informaciju o trenutnoj temperaturi ostatku napajanja. Na ovom stupnju se uobičajeno koriste temperaturno ovisni otpornici koji prilikom promjene temperature mijenjaju vrijednost otpora i samim time utječu na brzinu rotacije povezanog ventilatora.
Izgled ogoljenog modularnog panela otkriva vrlo jednostavan i čist i dizajn, dok slobodna konektorska mjesta na okomitoj tiskanoj pločici ukazuju na činjenicu da se ista koristi i za 750W model iz OCZ-ove ZT serije. Upravo bi ovdje, po našem mišljenju, bilo potrebno ubaciti još jedan par PCIe konektora koji bi ovom modelu itekako povećalo funkcionalnost i rješilo korisničke probleme oko korištenja dodatnih Molex->PCIe adaptera.
Za kraj pregleda unutrašnjosti preostaje još samo pregled kvalitete lemljenja na pozadini tiskane pločice, koja je u ovom slučaju zadovoljavajuća, ali i razred-dva niža od najboljih koje smo imali prilike susresti pri recenzijama napajanja nekih drugih proizvođača. Ovdje prvenstveno upada u oči komad žice namočen u sredstvno za lemljenje te kao takav u ovom primjeru služi za povećanje poprečnog presjeka vodiča zaduženog za proveđenje velike količine struje. Iako je rješenje funkcionalno, estetski ipak pomalo kvari dojam.
Nakon unutarnje analize, na red je došlo i praktično testiranje ovog OCZ-ovog napajanja, kako bi se uvjerili da li ovaj model zaista može isporučiti svu svoju deklariranu snagu na izlazima.
Forum
Objavljeno prije 9 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 12 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 12 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 21 minuta
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 31 minuta
Prelazak na 2.5 GbE mreuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti