Okovratne sviralice

Datum objave 19.03.2005 - Davor Grubiša

Uvod

Prošli mjesec smo izvršili taktički napad na razne mp3 playere, a sada u revijalnom tonu stiže nastavak. Iako naizgled oko mp3 flash playera nema puno filozofije, ima mnogo sitnih detalja na koje treba paziti jer su upravo oni ključ zadovoljstva slušanja glazbe u pokretu. Na test nam je stiglo pet više-manje novih modela različitih playera, namjenjenih različitoj publici pa pogledajmo o čemu je riječ.

Prije nego li započnemo sa pregledom samih playera bilo bi dobro malo pojasniti na što smo posebno pazili. Naime, kupovinu uređaja za reprodukciju glazbe u pokretu mnogi shvaćaju olako, i odmah podrazumjevaju da su upravo flash mp3 playeri prava stvar za njih. Takvo razmišljanje je pogrešno. Mp3 playere današnjice možemo svesti u tri kategorije, i to prema namjeni.

Prva kategorija su playeri namjenjeni ljudima koji imaju potrebu svoju kolekciju glazbe cijelo vrijeme imati pokraj sebe. Za njih su idealni playeri bazirani na hard disku, poput Apple iPod-a i Creative Zen-a. Ovo je najviša klasa mp3 playera, pa je njihova kvaliteta i funkcionalnost na vrlo visokom nivou. Najveću korist od ovakvih playera imaju korisnici koji velik dio vremena provode na dugim putovanjima.
Sljedeći su Mp3 CD i minidisc playeri. Oni su namjenjeni korisnicima koji žele autonomnost od računala i popriličnu količinu glazbe sa sobom. Ovo je idealno za poslovnjake koji često putuju na konferencije, razna događanja i slično.
Na kraju nam ostaje kategorija u koju spadaju playeri obrađeni u ovom tekstu. Oni su namjenjeni korisnicima koji žele na kratkim putovanjima slušati glazbu, a gotovo svakodnevno imaju pristup računalu na kojem mogu dopuniti player novim pjesmama. Ovo su idealni playeri za ljude koji svakodnevno putuju na posao, u školu ili na fax, te sportaše i rekreativce koji za vrijeme svojih aktivnosti žele uživati u glazbi.

Kada odlučimo kupiti mp3 flash player, potrebno je paziti i što točno želimo. Dakle, hoćemo li ga primarno koristiti samo kao player, ili želimo i diktafon i/ili prijenosni disk. Analogno našim potrebama odrediti ćemo potreban kapacitet, kvalitetu reprodukcije i kvalitetu snimanja, te prema mogućnostima i cijenu.
U ovom testu smo svaki player gledali iz perspektive ciljanog korisnika i nastojali za svaki točno pokazati glavne prednosti i nedostatke. Pa, krenimo....

Kapacitet: DigitBall DB387 i Aiptek MP3-S3

DigitBall DB387

 

U paketu nalazimo AAA bateriju, priručnik, CD s driverima, produžni USB kabel, dodatne spužvice za slušalice i naravno, sam player. Odmah moramo napomenuti da slušalice koje dolaze s ovim playerom imaju klasičan način kopčanja playera na njih, ali je vezica kojom se to izvodi napravljena dužom od samog kabela za slušalice, pa tako nema nikakvu funkciju jer player svejedno visi na konektoru za slušalice. Ovo nije propust odjela koji je izrađivao player, nego ljudi koji su osmislili bundle. To je pravi primjer taiwanske industrije vođene principom "što brže", čime se propuštaju dodatne faze kontrole kojima bi se ovakvi, usuđujemo se reći glupi, propusti otkrili i spriječili.

 

 

Kvaliteta izrade playera nije posebno dobra, ali nije niti pretjerano loša. Dojam popravlja aluminijska maska oko displaya koja nema nikakvu stvarnu funkciju, ali popravlja estetski dojam. Display je napravljen neozbiljno i nepregledno, ali je zato prilično informativan, tako da je navigacija i snalaženje relativno otežena, no nije preteška. Mali joystick koji služi kao jog dial ima funkciju premotavanja i prebacivanja pjesme, pojačavanje i smanjivanje glasnoće zvuka, te navigaciju kroz izbornike. No, jog dial nije dobro napravljen, pa je dosta nezgodan za korištenje, pogotovo ako player odlučite nositi ispod odjeće. Ostali gumbi, dakle play, record i hold, su dobro izrađeni, imaju dovoljno kratak hod, lako ih je uočiti, ali ne i napipati. Kada smo već kod nedostataka, moramo spomenuti jedan ogroman propust koji je vidljiv na još nekim playerima bez integrirane baterije. Naime, ležište za bateriju je napravljeno malo preveliko, pa tako baterija ima malo praznog prostora oko sebe. Ovo se pokazalo kao neizmjerno velika neugodnost, jer player pri naglim trzajevima, u našem slučaju svakih nekoliko minuta, ostaje bez kontakta s baterijom pa je potrebno bateriju izvaditi i nanovo namjestiti. Ovih iskustava smo imali s još nekoliko sličnih playera, pa je razumljivo zašto je autor ovih redaka veliki poklonik integriranih baterija.

DigitBall DB387 se na računalo spaja preko USB2.0 priključka, napaja se iz AAA baterije, kvaliteta zvuka je zadovoljavajuća, a priložene slušalice nisu ni po čemu posebne. Player ima ugrađen FM prijamnik i podržava snimanje glazbe s radija, te može služiti i kao diktafon.

Sve u svemu, cijena od 817kn je primjerena, ali ćete na nju morati pribrojiti kakvih 150kn, jer slušalice koje s njime dolaze jednostavno uništavaju užitak slušanja.

Aiptek MP3-S3

 

Pakiranje je jednostavno - prozirno, reprezentativno i namjenjeno izlaganju. U paket su uz uređaj stale slušalice s FM prijamnikom, cd s driverima, priručnik, AAA baterija i dodatne baterije za FM prijamnik.

 

 

Za dizajn uređaja se ne može reći da je inovativan ili revolucionaran, ali nije niti loš. Slušalice su lijepo dizajnirane, vezica u skladu s playerom, tako da kao komplet ovaj player ne izgleda nimalo loše. Ali, na slušalicama nema oznaka za lijevu i desnu. Kako i zašto, ne bi smo znali. Raspored gumbića je dobar. Jog dial je postavljen pokraj displaya, pa ga je lako napipati, gumbići za kontrolu glasnoće su pored njega, a za premotavanje i prebacivanje pjesme, izbornik i hold sa strane. Unatoč dobrom rasporedu gumbića, zbog njihovog kratkog hoda i malih dimenzija ih je gotovo nemoguće koristiti bez gledanja. Na stražnjoj strani se nalazi sitna poluga za izvlačenje i uvlačenje USB konektora. Odmah ćemo pohvaliti ovaj sistem zaštite, jer je lak za korištenje i eliminira mogućnost gubljenja poklopca konektora.

 

 

Player koji smo dobili na test ima 512MB flash memorije, što je stvarno lijepa cifra, ali ne i ako ih morate popuniti preko USB1.1 sučelja. Ne, nije kriv naš USB kontroler, ovaj player zaista ima 512MB memorije i USB1.1 sučelje. Ako vam se čeka pola sata da bi ste napunili player to je OK, ali ako ga želite koristit kao player i prijenosni disk ovaj nedostatak će predstavljati problem. Sljedeći problem se javljao na prvim generacijama mp3 flash playera. Riječ je o famoznoj potrebi da sve datoteke budu u točno specificiranom direktoriju. Na gotovo svim playerima iz tog perioda je taj problem riješen novom verzijom firmware-a, i iskreno smo zbunjeni kako se takvo nešto može pojaviti na playeru proizvedenom 2004. godine. Izbornik je napravljen krajnje jednostavno, ali nepregledno i sumnjamo da će itko biti oduševljen njime. Ali, u njemu nalazimo jednu funkciju koja nije prisutna kod ostalih playera. Naime, moguće je odabrati brzinu reprodukcije, i to čak 5 brzina uključujući normalnu.

Kvaliteta zvuka nije jača strana ovog playera. Na slušalicama koje dolaze s njime zvuk je vrlo loš. Bas kao da ne postoji, a niti 5 predložaka equalizera ne pomaže. Korištenjem kvalitetnih slušalica se stvar mjenjaju i kvaliteta tako dolazi na zadovoljavajuću razinu, ali to je dodatni trošak. Player dolazi sa FM prijamnikom, ali on nije integriran kao na ostalim testiranim proizvodima, nego je sastavni dio slušalica. Nepotrebno je napominjati da kao takav zahtjeva vlastitu bateriju, da je glasnoća vrlo slaba, signal loš i da je nemoguće slušati radio u npr. šetnji gradom ili u bilo kakvim uvijetima gdje postoji vanjski izvor buke.

Cijena Aiptek MP3-S3 playera je 697kn i u odnosu na konkurenciju je prilično niska, ali treba imati na umu da ovaj player nema USB2.0 sučelje.

Šminka: LG MF-FE422T i Icemat Audio MP3

LG MF-FE422T

 

U paketu su player, slušalice prosječne kvalitete, AAA baterija, odlična futrola za player koja štiti od ogrebotina, stylish ogrlica i line-in kablić tako da je moguće snimati glazbu izravno s npr. discmana. Na CD-u se uz drivere nalaze programčići za reprodukciju glazbe, prebacivanje podataka na player i nazad, te odličan program za uređivanje teksta pjesme i ID tagova. Ovdje je naravno i neizostavni priručnik, garantni list, te na poslijetku sam player.

Valja spomenuti da niti nakon dva tjedna korištenja nismo uspjeli otkriti koja je strana ovog playera prednja. Stražnju je moguće prepoznati jer je na njoj pozicioniran prekidač za zaključavanje i naljepnica s tvorničkim podacima, ali prednja... Uglavnom, uređaj je namjenjen za nošenje u džepu, pa je tako i dizajniran. Gumbi koji se najčešće koriste su lako napipljivi, pa čak i ako poput autora ovih redaka player furate u unutarnjem džepu jakne, a ruke držite u vanjskim. Na jednoj strani playera se nalaze display i jog dial, na drugoj "record" "bookmark" i "menu" gumbi, na jednoj samo veliki gumb za kontrolu glasnoće, na stražnjoj prekidač za zaključavanje, na jednoj strani izlaz za slušalice i konektor za ulazni signal, te na suprotnoj USB konektor i otvor za bateriju.

 

 

Display ima plavo pozadinsko osvjetljenje, informativan je i dovoljno detaljan za sitni prikaz ikona i slova. Pošto su ciljana publika uglavnom mlada stvorenja ženskog spola, većina stvari je prikazana sladunjavim ikonicama, a to može biti samo pozitivna stvar. Sam prikaz je prilično jasan i dobro raspoređen. Lijeva strana displaya je rezervirana za ikone prikaza statusa, dakle glasnoća, stanje baterije, bookmark, itd. Na gornjem dijelu ostatka ekrana je prikazano trajanje pjesme i postavka ekvilizatora, dok je većina prostora na ekranu rezervirana za informacije o trenutnoj pjesmi, dakle autor, naziv, itd. Display je moguće podesiti da uopće ne koristi pozadinsko osvjetljenje, da je osvjetljenje stalno uključeno, te da se isključuje nakon određenog vremena nekorištenja.

Najveći novitet autoru ovih redaka je jog dial koji je koncipiran drugačije od ostalih s kojima se do sada susretao. Naime, osim standardnih funkcija play/pause/stop na ovom se gumbu još određuje i premotavanje, odnosno prebacivanje pjesme. Kratak pritisak na gumb ima funkciju play/pause, dok se rotacijom cijelog gumba u lijevo ili desno prebacuje ili premotava pjesma, ovisno o trajanju zakreta. Malo je teško objasniti, ali koncept je odličan. Jedini prigovor ide na prejaki mehanizam za vraćanje gumba u početni položaj, zbog kojega prilikom premotavanja gumb zna izgubiti kontakt s prstom i proklizati. Ostali gumbi nisu ni po čemu posebni, lako ih je napipati i koristiti i zadovoljavajuće su kvalitete, tako da kod ovog playera nema nikakvog klimanja i sličnih propusta. Pohvalno je korištenje gumenog poklopca za mini-USB konektor, tako da se ne nakuplja prašina, perje i svakakvo trunje.

 

 

LG MF-FE422T podržava Mp3 i WMA formate, s računalom se spaja preko USB 2.0 sučelja, može služiti kao diktafon i podržava nadogradnju ROM-a. Ovaj player ima i ugrađen FM radio za koji je moguće memorirati 30 postaja i snimati glazbu s radija u memoriju. No, od ostalih playera ga izdvaja mogućnost nadogradnje FM odašiljačem, koji omogućava odašiljanje glazbe iz memorije u predivni svijet oko Vas na frekvenciji koju sami odaberete. Dobro dođe ako Vam je vozač (autobusa) raspoložen za Narodni Radio, a ekipi se baš sluša Kitty / Summoning / Azra mix. Eh, da mi je ovo bilo u srednjoj :-D

Korištenje playera je zbog brojnih funkcija gotovo nemoguće u potpunosti shvatiti bez proučavanja priručnika. Svom srećom, upute su prevedene na hrvatski jezik, tako da nitko ne bi trebao imati problema. Prva zanimljiva funkcija je prikaz teksta pjesme, što je za ovu klasu playera još uvijek nepoznato područje. Idea je odlična, a uz priloženi softver za uređivanje teksta i sinkronizaciju s pjesmom stvarno zaslužuje svaku pohvalu. Sljedeća "dobrica" je SRS efekt za reprodukciju zvuka, koji Vam neće mnogo značiti sa priloženim slušalicama, ali ako koristite neke kvalitetnije ovo je zgodna stvar.

Kada se sve zbroji ovo je prilično kvalitetan player s nekoliko naprednih funkcija i dobro razrađenom ergonomijom, tako da nećete požaliti ako se odlučite za njega. Cijena s PDV-om se kreće oko 1.150kn što je pozamašna svota za uređaj ovog kapaciteta, ali LG MF-FE422T je ipak natprosječno dobar player.

Icemat Audio MP3

Iako smo oduvijek naklonjeni tehnici, ovaj uređaj nam se zbog svog koncepta i dizajna uspio uvući pod kožu. U paketu se nalaze player, vrlo lijepe slušalice i jednostavan priručnik.

 

Radi se o stvarno lijepom komadu hardveraja, minimalnih gabarita, koji nudi sve što je potrebno ciljanoj publici. Player, slušalice i ogrlica na kojoj cijela stvar visi oko vrata su odlično dizajnirani. Već smo uočili da ovaj player nema display. U principu mu i nije potreban. Ovaj player je prvenstveno namjenjen ženskom dijelu publike, konkretno stylish djevojkama koje nije previše briga za kvalitetu zvuka, raspored pjesmi i informacije o verziji toga što im visi oko vrata i svira. Ova sitna điđa je napravljena za preslušavanje novog albuma npr. jLO ili Britney na putu od doma do škole/faksa/posla i natrag.

 

Dva seta po dva gumba su idealno postavljena, lako ih je napipati i koristiti, a služe za kontrolu glasnoće, play, pause, stop i premotavanje, te prebacivanje pjesama. Da, i mi smo se začudili Icematovoj umjetnosti naguravanja svih kontrola na četiri sitna gumba, ali stvar radi sasvim dobro. Osim gorenavedenih gumbića na playeru postoji indikatorska LED-ica koja pokazuje kada je baterija pri kraju, te da li je player uključen ili ne. Uz to postoji samo jedan konektor koji služi za priključivanje slušalica na player, ili playera na računalo. Ovo nije neviđeno, ali smo se ugodno iznenadili primjetivši da se proizvođač sjetio iskoristiti tu foru. Player koristi USB1.1 sučelje, što je prihvatljio jer Icematovi playeri dolaze samo u 128MB i 256MB verzijama. Važna stvar kod ovog playera je integrirana baterija koja se puni izravno preko USB konektora. Baterija bi prema specifikacijama trebala držati kakvih 15 sati, ali to zbog ograničenog vremena za testiranje nismo stigli provjeriti.

Kvaliteta zvuka je prilično dobra, ali za naš ukus zvuk nije dovoljno glasan. Možda zato što player nije namjenjen za slušanje Dimmu Borgira, ali svejedno nam nije dovoljno glasno. Cijena 256MB modela - 900kn.

Ostalo: KME AP-D1MP334 i usporedna tablica

KME AP-D1MP334

Oko vrata nam je stigao i jedan player manjeg kapaciteta od ostalih, ali to ćemo zanemariti jer se od svojih 256MB i 512MB verzija razlikuje samo u kapacitetu, dakle ostatak playera je potpuno isti. S ovim playerom, kao i ostalima na testu, dolazi AAA baterija, slušalice, produžni USB kabel, CD s driverima i priručnik.

 

 

Dizajn playera je napravljen prilično generički i donekle u skladu s vremenom, ali ničime ne odstupa od prosjeka. Dojam strašno kvare slušalice koje su, kao što je sa slike vidljivo, crne boje. Nismo sigurni kako je ovo promaklo proizvođaču, ali im definitivno ne služi na čast. Kvaliteta izrade uređaja je niska, pa tako njome nismo zadovoljni, ali to neće mnogo značiti nekome tko nema namjeru koristiti ga u težim uvijetima. Kontrole na playeru ne poštuju pravila ergonomije. Glavni gumb, dakle jog dial nije nimalo istaknut, tako da ga je vrlo teško napipati bez gledanja, a gumb za A->B funkciju je stavljen odmah do njega, tako da se je lako zabuniti. Ostali gumbi su sasvim zadovoljavajuće napravljeni i s njima nema nikakvih problema. Display je jednostavan, dovoljno informativan i snalaženje u izbornicima ne predstavlja nikakav problem. Unatoč niskoj kvaliteti izrade ovog playera, zvuk je nešto bolji nego kod ostalih playera na testu, izuzev FE-422T koji je, kao što je moguće vidjeti priča za sebe. Iako slušalice niti jednoga playera na testu ne odgovaraju mogućnostima samog uređaja, kod ovog playera je to posebno izraženo. Preporuka: ako se odlučite za ovaj player, ozbiljno razmislite o korištenju drugih slušalica. Moramo pohvaliti mikrofon koji je osjetno bolje izveden nego kod drugih playera, tako da nije potrebno obraćati toliku pozornost na usmjeravanje glasa prema playeru.

 

Kada zbrojimo i oduzmemo, player nije nešto posebno, jer prosječna ili malo natprosječna kvaliteta zvuka jednostavno ne može nadoknaditi loš dizajn i nekvalitetnu izradu. Cijena od 348kn je možda malo previsoka za 128MB verziju ovog playera, ali niže od toga neće pasti u skorije vrijeme.

Evo i tablice sa osnovnim tehničkim specifikacijama svih playera.

player
Aiptek MP3-S3
DigitBall DB387 Icemat Audio MP3 KME AP-D1MP334 LG MF-FE422T
kapacitet
512MB 512MB 256MB 128MB 256MB
sučelje
USB1.1 USB2.0 USB1.1 USB2.0 USB2.0
baterija
AAA AAA integrirana AAA AAA
FM
na slušalicama DA NE NE DA
dimenzije
88x32x18mm 94x29x23mm promjer 45mm N/A 22,2x68,2x30,1mm
masa
32g + baterija 30g + baterija 17g N/A 30g + baterija
formati
mp3 wma mp3 wma mp3 mp3 wma mp3 wma

 

Zaključak

Kao što ste mogli vidjeti, izrazito smo nezadovoljni većinom playera. Svijetla točka je definitivno Icemat-ov player koji je odlično pogodio svoju publiku, pa tako kod ocjenjivanja možemo zanemariti njegovu tehničku zaostalost u odnosu na ostale playere. Najmoćniji je LG-ov player, jer jedini donosi nove funkcije, a kvaliteta reprodukcije je donekle viša od ostalih playera. Najveće razočaranje je Aiptek-ov MP3-S3 koji pati od toliko propusta da jedva ulazi u konkurenciju s ostalima. Glavni adut mu je, naravno, omjer cijene i kapaciteta.

Sve se uglavnom svodi na to kakvav nam player najbolje odgovara i što želimo od istoga. Objektivnu ocjenu pojedinačnih obilježja svakog playera je nemoguće dati, tako da se sljedeće ocjene baziraju u potpunosti na subjektivnom dojmu, i treba ih uzeti s određenom dozom rezerve. Možda će npr. player s najnižom ocjenom biti upravo idealan player za Vas.