Okršaj divova X58 platforme – Thermalright HR-02, Venomous X Black & Thermaltake Jing

Datum objave 07.02.2011 - Danijel Pavlović

Thermalright HR-02

HR-02 dolazi iz serije hladnjaka namijenjenih pasivnom hlađenju procesora. To je lako za prepoznati i po fizičkim karakteristikama s obzirom da su najčešće dosta drugačijeg dizajna od npr. hladnjaka iz Ultra 120, odnosno nove Venomous serije. Prvenstveno se to očituje u većim dimenzijama, te ono najvažnije - više je listova većeg međusobnog razmaka. Listovi su puni perforacija kako bi zrak mogao što lakše i neotežanije strujati kroz čitavu konstrukciju. Isti takav je i novi HR-02 koji za razliku od svoja dva prethodnika - HR-01 i HR-01 Plusa ima i dodatnu rupu u samom svojem središtu. Prije detaljnijeg opisa, prijeđimo i na službene specifikacije preuzete sa proizvođačevih stranica.

Specifikacije Thermalright HR-02 hladnjaka
Dimenzije

110L x 140W x 160H (mm)

Kompatibilnost

Intel - socket 775, 1156, 1366
AMD - AM2, AM3

Heatpipeovi

6 komada debljine 6mm

Baza C1100, bakrena, niklovana
Težina 860g (bez ventilatora i kopči)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

 

 

Hladnjak dolazi u pakiranju karakterističnom za sve Thermalrightove hladnjake; kartonska kutija smeđe OEM boje, bez previše šminke ili marketinških natpisa, uz masno otisnuto ime hladnjaka na dnu kutije, i logotipa tvrtke na njezinom vrhu. Otvaranjem kutije dočekuje nas sam hladnjak koji je zaštićen u najlonskoj vrećici te debelom spužvom kako se ne bi oštetio prilikom transporta. Odmah do njega, tu je i dodatna bijela kutija u kojoj se nalaze svi dodaci potrebni za instalaciju. Važan dodatak tom setu je i veliki Philipsov odvijač. Tu su naravno i upute za instalaciju, kao i Thermalrightova naljepnica za kućište. Sve u svemu, tu je sav potreban pribor koji će vam trebati s ovim hladnjakom. Od dodataka za instalaciju tu je i novi mounting kit namijenjen za sockete 775, 1156 i 1366, TR-ova termalna pasta Chill Factor II, te opruge za montiranje ventilatora. Priložene su po jedan set opruga za 120mm te 140mm ventilatore, kao i gumice za smanjivanje vibracija istih.

HR-02, je za razliku od svog prethodnika otišao jedan korak dalje po pitanju dizajna, i to u smjeru što boljeg performansa pri pasivnim uvjetima. A da je tako vidjet ćete i samim vađenjem hladnjaka iz kutije. Dvije stvari su prve koje upadaju u oči. Prva je stvar sama konstrukcija koja je zapravo kompletno „pomaknuta“ blago unatrag. Zašto je tome tako, vidjet ćete upravo nakon instalacije hladnjaka u kućište. Naime, hladnjak je tek 1-2cm udaljen od ispušnog ventilatora na stražnjoj stranici kućišta. Druga je stvar rupa u blizini središta samog hladnjaka (prisjetimo se slično dizajnirane Scytheove Ninje 2 namijenjenu upravo za pasivnu uporabu), radi koje ćete i trebati priloženi ekstra dugi odvijač. Sve u svemu poveći hladnjak, no ne i tako težak kako bi se možda očekivalo od njega. Tu je standardna kombinacija bakrene baze i šest heatpipeova sa 31 aluminijskih listića koji su pak diljem svoje površine popunjeni sitnim prorezima. Baza je kao i slučaju TT Jinga prekrivena niklovanim premazom, a za razliku od njega, baza ima i mirror finish, a na procesor nasjeda izvrsno i bez greške.

Instalacija se svodi na postavljanje backplatea (uz prethodni odabir željenih rupa socketa). Na njega se pak montiraju vijci kojima se isti fiksira, a na koje kasnije ide i dodatni „prsten“ koji drži sam hladnjak. Više manje uobičajen postupak, no razlika se krije u dodatnom središnjem vijku koji nasjeda u rupu svih TR hladnjaka (tako da je samim time ovaj mounting kit kompatibilan sa velikom većinom svih TR-ovih CPU hladnjaka). Naime dotični se nakon instalacije hladnjaka može dodatno stegnuti ili otpustiti, ovisno da li želite aplicirati više ili manje pritiska na procesor. Iako će većina nekom zdravom logikom ići zatezati dotični vijak do kraja, ova „finta“ zna biti dvosjekli mač. Pogotovo u slučaju socketa 1366 i 1156, kod kojih su se znale pojavljivati anomalije po pitanju prejakog pritiska te misterioznog nestanka trećeg memorijskog kanala. Koliko je to direktno povezano sa ovim načinom montaže još nije stopostotno dokazano, no sumnja postoji, tako da, imajte i ovo u vidu prilikom kupovine hladnjaka s novom montažom.


Listići hladnjaka su puni perforacija kako bi, uz središnju rupu koja se proteže čitavim tijelom istog, pospješili performanse u pasivnim uvjetima rada

Izuzev ovog problema (na koji se mi osobno nismo nizi susreli), za ovakav način montaže možemo reći samo riječi hvale i ništa više. S druge strane, prije same kupovine morate biti svjesni veličine ovakvog hladnjaka te negativnih faktora koji takav nosi. A to je najčešće problem konflikta sa ostalim komponentama ili jednostavno nemogućnost pravilne instalacije radi eventualno premalog kućišta. Iz istog razloga valja i dva puta provjeriti prije kupovine. Također, hladnjak dolazi bez ventilatora jer je predviđen kao pasivno rješenje.

Thermalright Venomous X Black

Prije svega da napomenemo kako smo na testiranju imali crnu verziju Venomousa, koja je po pitanju performansi najvjerojatnije identična onoj običnoj, a crni premaz je tu više iz estetskih, nego praktičnih razloga. Kao što možete vidjeti, sama konstrukcija Venomousa neopisivo podsjeća na sad već vremešni Thermalright Ultra 120 (eXtreme) model. Prije generacijske usporedbe prijeđimo nakratko i na službene specifikacije preuzete sa proizvođačevih stranica.

 

Specifikacije Thermalright Venomous X Black hladnjaka
Dimenzije

127L x 63W x 160H (mm)

Kompatibilnost

Intel - socket 775, 1156, 1366
AMD - AM2, AM3

Heatpipeovi

6 komada debljine 6mm

Baza C1100, bakrena, niklovana
Težina 755g (bez ventilatora i kopči)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

 

 

Venomous X Black dolazi u nešto drukčijem pakiranju za razliku od HR-02. Radi se o jednostavno dizajniranoj crnoj kartonskoj kutiji koja je popunjena s jednostavnim crveno tiskanim imenom hladnjaka te logotipom i web stranicom tvrtke, a naposljetku tu je naveden podatak vezan za kompatibilnost ovog hladnjaka sa različitim socketima. Venomous X je kompatibilan sa Intelovim 775, 1156 i 1366, te AMD-ovim AM2, AM2+ i AM3 socketima. Bundle je gotovo identičan kao i kod HR-02, izuzev toga što oprema dolazi elegantno zapakirana u zasebnu crnu kutiju. Otvaranjem iste, dočekuje nas nekoliko odvojenih vrećica. Svaka čini cjelinu i dio je pribora za instalaciju bilo hladnjaka ili ventilatora. Dakle, uz hladnjak dolazi mounting kit, Thermalrightova Chill Factor II termalna pasta, upute za instalaciju, naljepnica za kućište, po dva seta opruga namijenjenih za instalaciju 120mm ili 140mm ventilatora. Tu su i gumeni dodaci kako bi se smanjile vibracije istih. Prvi dodatak (za 120mm ventilatore) je nalik trakici koji nalijepimo vertikalno uzduž hladnjaka sa obje strane, a drugi je u obliku gumenih trokutića koji idu u svaki kut (140mm) ventilatora. Kao i HR-02, Venomous je dobro zaštićen u drugom dijelu amabalaže – umotan u najlonsku vrećicu, a zaštićen spužvom.

Nastavimo gdje smo stali, a to je usporedba novog Venomousa sa starom Ultra 120 serijom. Razlika se očituje prvenstveno u dizajnu listića koji su naizgled nešto veće površine dok su rubovi istih izrezbareni u svrhu što boljih performansi. Zanimljivo je za napomenuti kako je novi Venomous X i nešto lakši od svojih prethodnika (755g vs 790g). Druga razlika je u bazi. Za razliku od Ultra 120 hladnjaka koji su imali lagano konveksnu bazu te nešto lošiju strojnu obradu baze, novi hladnjaci nemaju takvu boljku, tako da je baza savršeno ravna, a napravljen je i u mirror finish baze. Treća razlika, iako naizgled nebitna, po nama predstavlja svakako plus. Radi se o načinu "kopčanja", odnosno instalacije ventilatora. Opruge koje su korištene na Ultra 120 hladnjacima su dosta često znale ispadati iz svojih zubaca, što je bio prilično iritantan problem, koji je Thermalright s novim hladnjacima u potpunosti uklonio na jednostavan način. Zupci se nalaze u svakom listiću, a opruge ovaj puta dublje ulaze u iste, i to oko 1cm dubine, tako da spomenutih problema svakako nema.

Četvrta razlika je i ona najveća - u načinu montaže. Thermalright je napravio odličan posao po tome pitanju, a i veliki odmak od starog rješenja metalnog križa i vijaka s oprugom. Ovog puta radi se o metalnom backplateu s podesivim setom rupa, u kombinaciji sa metalnim prstenom koji se šarafi u njega. Na njega kasnije naliježe samo tijelo hladnjaka koje se finalno fiksira sa metalnom pločicom i dva vijka na svakom kraju. Pošto prsten ima navoje sa svake strane, Venomousa je moguće montirati sa svake strane što ga čini vrlo praktičnim u svakom slučaju. Finalno dotezanje koje na kraju čini razliku se obavlja preko središnjeg velikog vijka. Svakako pozdravljamo ovakav način montaže koji isprobano čini razliku spram starog do nekoliko stupnjeva, ovisi koji je hladnjak u pitanju. Sam hladnjak dolazi s bakrenom bazom i niklanim premazom, šest bakrenih heatpipeova i 47 aluminijskih listića, također finiširani u crnoj boji kao ostatak dijelova.

Oko instalacije nećemo duljiti pošto se ista obavlja na gotovo identičan način kao i u slučaju HR-02 - oba hladnjaka imaju istu montažu, kako smo već spomenuli. Venomous radi svoje manje veličine omogućava još lakše baratanje prilikom instalacije, bez ikakvih finti sa velikim odvijačima. Kao i u slučaju HR-02, koristili smo najveću snagu pritiska na procesor, a pritome nismo imali nikakvih problema.


Popularni mounting kit koji se koristi na svim novim Thermalrightovim hladnjacima (Venomous X (Black), HR-02...)

Nakon što smo instalirati hladnjak, ventilatore smo stavili s lakoćom. U slučaju da imate novije i skuplje kućište (točnije s rupom na MBO trayu), Venomousa ćete moći bez problema instalirati bez vađenja ploče iz kućišta. Kao pozitivnu stvar bismo naveli kako je pristup komponentama dok je hladnjak na procesoru, neometan, tako da ćete recimo 8-pinski konektor moći uštekati bez problema, za razliku od grdosija kao što su HR-02 ili još gore, Noctua NH-D14.

 


Fotografije prikaza instalacije hladnjaka u koracima (slika veličine 1.53MB)

Thermaltake Jing

Thermaltake nije aktivan na polju zračnih hlađenja onoliko koliko je prije bio u tome. Pored postojećih Thermaltake Frio, Cotac 29/30/ISGC300/400, Jing spada u seriju novodizajniranih hladnjaka namijenjenih hlađenju procesora baziranih na novim 1366/1156 socketima. Kao takav spada u sam vrh njihove ponude zračnih hladnjaka. Kako smo spomenuli, iako nisu toliko aktivni na ovom polju, svoju su proizvodnju proširili i na lepezu proizvoda kao što su recimo napajanja, kućišta, te razni dodaci kao što su ladice za diskove, naponski dodaci te naposljetku, naravno i ventilatori namijenjeni za kućišta odnosno hladnjake.

 

Specifikacije Thermaltake Jing hladnjaka
Dimenzije

131L x 123W x 162H (mm)

Kompatibilnost

Intel - socket 775, 1156, 1366
AMD - AM2, AM3

Heatpipeovi

5 komada debljine 6mm

Ventilator(i) Dva 120mm ventilatora varijabilne brzine vrtnje (800-1300rpm) - 42CFM
Težina 920g (sa dva ventilatora)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

 

Jing dolazi u velikom, šarolikom, pakiranju pretežito crno-zelene boje, na kojem je otisnuto par glavnih značajki ovog komada hardvera. U prvom redu, tu je podrška za procesore disipacije 200W, dva tiha 120mm ventilatora, pet heatpipeova itd. Sa stražnje strane je prikazano par slika hladnjaka, prikaz kita za instalaciju, te princip funkcioniranja dva priložena ventilatora.

Prvo što nas dočekuje otvaranjem kutije jesu upute za instalaciju na sve podržane sockete kao i službeni jamstveni list. Nadalje tu je i manja kutija u kojoj su uredno raspoređeni i označeni dijelovi potrebni za instalaciju samog hladnjaka, uključujući i TT-ovu termalnu pastu. Ako nismo napomenuli, hladnjak je kompatibilan sa većinom aktualnih socketa na tržištu - AM2, AM2+ te AM3 i LGA775, 1156 te 1366. Samo pakiranje hladnjaka, kita za montaži i dodatne opreme nas je oduševilo.

Prvo što će vas zaintrigirati kod ovog hladnjaka jest njegov izgled. Kako možete vidjeti iz priloženih slika radi se o ovećem tower hladnjaku koji je „zabarikadiran“ velikim pokrovom od zeleno-sive plastike. Zašto je tome tako, odgovor možemo pronaći u push-pull načinu rada priloženih ventilatora. Dakle dotični pokrov je tu kako bi usmjeravanje zraka bilo što bolje i efikasnije; bez nepotrebnog raspršivanja istog na kriva mjesta. Skidanjem ventilatora smo uočili kako je TT mislio na detalje, tako da je na svaki od četiri kuta dodao okrugle gumene umetke kako bi se što bolje apsorbirale eventualne vibracije ventilatora, a mogu se skinuti bez ikakvog alata, pošto su pričvršćeni pomoću plastičnih klipića. Konkretno radi se o Thermaltakeovim 120mm ventilatorima oznake TTE122712LS (12V, 0.20A), oba se mogu kontrolirati pomoću priloženih potenciometara. Kratko ćemo se osvrnuti i na buku; na najnižem broju okretaja, ventilatori su relativno tihi, dok su na maksimalnom broju okretaja poprilično bučni.


Bez plastičnog pokrova, Jing izgleda kao i svaki drugi prosječan aluminijski hladnjak. Na pet 6mm heat pipeova naslagano je 41 aluminijskih listića. Baza je napravljena od bakra, a radi estetike tu je u današnje vrijeme popularan, niklani premaz. Na bazi se vide manji tragovi završne obrade, no iako bez mirror finisha, pokazalo se kako dotična ima dobar doticaj, odnosno kontakt sa IHS-om procesora. Baza ima ekstenzije sa svake strane i četiri rupe za dodavanje nastavaka za instalaciju na različite platforme.


Instalacija hladnjaka se svodi na postavljanje željenog dodatka na bazu hladnjaka, nakon toga postavljanje plastičnog backplatea na samu ploču te "bolthru" vijaka koji se stežu plastičnim kapicama s gornje strane. Na njih kasnije dolaze dva metalna nosača koji se stežu metalnim „maticama“. Na kraju se stavlja i sam hladnjak koji se steže s dva vijka. Kako ste dosada mogli zaključiti, instalacija hladnjaka je moguća u sva četiri smjera. Također, trebamo napomenuti kako se ventilatori moraju skinuti kako bi se hladnjak pravilno stegnuo.


Fotografije prikaza instalacije hladnjaka u koracima (slika veličine 1.1MB)


Problema s instalacijom nismo imali, kao ni konflikata s ostalim komponentama, kao što je hlađenje ploče ili memorija. Manje minuse bismo dali plastičnim dijelovima koji su ubačeni za montažu. Ako bismo ocjenjivali instalaciju ocjenom od 1 do 5, Jingu bismo dali vrlo dobru četvorku.

Noctuin vrh ponude u vidu hladnjaka za procesore smo već imali na testu, kao i kompletnu recenziju na našem portalu. Iz tog razloga nećemo ulaziti i veće detalje, osim predočavanja rezultate testova ovog hladnjaka. Slike i detaljni opis NH-D14 hladnjaka možete pročitati ovdje. Unatoč tome što smo Thermalrightovog Muxa 120 već imali jednom na testiranju u usporedbi sa Scytheovim hladnjacima, ipak smo se odlučili na ponovno testiranje prvenstveno iz razloga što je ovaj hladnjak napokon moguće kupiti i u našim trgovinama. Slike i detaljni opis ovog hladnjaka možete pročitati ovdje.

Test sistem i način testiranja

Test sistem

Test sistem - Hardware
Hladnjaci Thermalright Ultra 120 Extreme Copper, Mux 120, Venomous X Black, HR-02, Noctua NH-D14, Thermaltake Jing, Arctic Freezer 13
Matična ploča

DFI LP UT X58 T3EH8;
Gigabyte GA-EX58 Extreme

Procesor

Intel Core i7 920 (C0)

Memorija

G.Skill ECO 2x 2GB 1600MHz

Grafička kartica

GeForce 8600GT;
GeForce 8800GTX

Kućište

Cooler Master Stacker STC-T01 (2x intake/outtake)

Hard disk

Western Digital 320GB AAKS

Napajanje Corsair HX 650W
DVD-RW LG GSA-H66N

 

Test sistem - Software
OS

Microsoft Windows 7 x64

LinX

v0.65

Real Temp

v3.60

Način testiranja

Hladnjake smo imali namjeru testirati u identičnim uvjetima kako biste najbolje stekli uvid u njihove performanse. Kako neke stvari nikada ne mogu poći iz prve od ruke, tako nije niti nama prvotno zamišljeni način testiranja. Iz istog razloga ćete vidjeti po dvije tablice po svakom od navedenih uvjeta. Prvi način koji smo koristili bio je test hladnjaka vani, izvan kućišta. Korištena je DFI-jeva X58 LP ploča, te i7 920 C0. Pošto na dotičnoj ploči iz nekog razloga nikako nismo uspjeli postići brzinu procesora veću od 3.7GHz stabilno. Na kraju smo odlučili provesti testiranje na stock frekvencijama (2.8GHz, HT on), te na 3.6GHz (HT on), pri naponu od 1.375v. Pasta koju smo koristili za testiranje bila je Arctic Ceramique. Takve uvjete su imali Thermalright Ultra 120 Extreme Copper, Thermaltake Jing i AC Freezer 13.

Drugi način testiranja je bio test hladnjaka unutar kućišta. Na ovakav način testiranja smo se odlučili kasnije kada smo dobili neke nove hladnjake na test, a kao zanimljivost dodali smo i pasivni način rada, koji ne bi bio moguć, ili ne bi bio idealan na stolu. Problem na koji smo naišli ovdje bio je ponovno sa DFI-jevom pločom. Dotična je odbijala suradnju te radila problem s BIOS-om, čime je bila neupotrebljiva za ovakav test (moguć normalan rad samo na defaultu). Nažalost to smo spoznali nakon kompletnog setupa ubačenog u kućište (uključujući cable management :) ). Na svu sreću imali smo Gigabyte X58 Extreme za backup, te smo nju odlučili koristiti u daljnjem testu. S njom smo uspjeli i postići stabilnih 4.0GHz (HT on), pri 1.4v, za potrebe testiranja. Pošto se u ovom slučaju radilo o vrhunskim hladnjacima, odlučili smo kako nema potrebe testirati iste na stock frekvenciji procesora. S druge strane pak, za potrebe pasivnog testa, ipak smo spustili frekvencije procesora na 3.6GHz i 1.325v (HT on), što nam se činilo kao optimalna frekvencija, odnosno napon do koje su hladnjaci mogli obavljati svoj posao kako treba. Pasta koju smo koristili za testiranje bila je Arctic Ceramique. Navedene uvjete su imali Thermalright Mux 120, Venomous X Black, HR-02 te Noctua NH-D14.

Sušu smo imali i sa prikladnim ventilatorima tako da smo se odlučili na korištenje Nocutinog 120mm ventilatora - NF-P12 (jedan od kojih se nalazi na D14-ici). U početku smo imali u planu svaki od hladnjaka testirati u običnoj i push-pull konfiguraciji, no nismo imali dva identična, a korištenje 140mm ventilatora s Noctue se pokazalo kao nedovoljnom zamjenom. Nadalje, za žešća testiranja u kojima bismo simulirali hlađenje prilikom overclockinga, koristili smo i popularne 120mm Delta ventilatore. Tako da ćete u testovima imati prilike vidjeti (adekvatno označene) rezultate napravljene sa stock ventilatorima (Jing/Freezer 13), Noctua NF-P12 ventilatorom (TR Mux120, HR-02, Venomous X, NH-D14), push-pull sa dvije Delte AFB1212SH (TR Copper) i push sa jednom jačom Deltom TFB1212GHE (TR Mux120, HR-02, Venomous X, NH-D14).

Temperature smo pratili pomoću Real Tempa. Pošto nismo mogli napraviti drukčije, u grafovima ćete vidjeti samo jednu temperaturu, i to onu prosječnu od sve četiri jezgre (razlika je bila redovito unutar 4-5 stupnjeva dviju jezgara). Load procesora je konstantno održavan preko LinX-a kroz razdoblje od sat vremena, dok su idle temperature očitane 10 minuta nakon prestanka opterećenja (odnosno 15 u slučaju pasivnog rada). U BIOS-u su pogašene sve power saving opcije. Nakon što smo skinuli hladnjake poslije testiranja, provjerili smo otisak hladnjaka. Moramo priznati kako su svi testirani hladnjaci imali izvrstan dodir sa hladnjakom tako da je bilo kakav utjecaj neravnina baze i sličnog izoliran prilikom testiranja.

Testove smo proveli unutar jednog dana, sobna temperatura je bila 20C. Komponente su bile u Cooler Masterovom Stack STC-T01 kućištu koji je imao dva ventilatora za upuh (prednja dva diskovna kaveza), i dva za ispuh vrućeg zraka (na stražnjoj stranici i vrhu kućišta). Kako bismo simulirali nešto zahtjevnije uvjete za hladnjake, korištena je i nešto toplija grafička kartica (8800GTX) da začini čitavu stvar. Kućište je bilo zatvoreno prilikom testiranja.

Rezultati testiranja dio 1 - Thermaltake Jing vs Thermalright Ultra 120 Extreme Copper vs Arctic Freezer 13

Temperature na stock frekvencijama procesora

Temperature (2.80GHz)

Idle (°C)
TR Copper Push-Pull
27,5
  
TR Copper Push
28
  
TR Copper Push Delta
28,5
  
TT Jing Push-Pull @ high
30,5
  
TT Jing Push @ high
31,75
  
TT Jing Push-Pull @ low
32,25
  
AC Freezer 13 @ high
33,75
  
TT Jing Push @ low
34,25
  
AC Freezer 13 @ auto
35,75
  
 
020406
0
 
Load (°C)
TR Copper Push-Pull
42,5
  
TR Copper Push Delta
42,75
  
TR Copper Push
43,25
  
TT Jing Push-Pull @ high
45,5
  
TT Jing Push-Pull @ low
48
  
TT Jing Pull @ high
49,75
  
TT Jing Pull @ low
53,25
  
AC Freezer 13 @ high
55
  
AC Freezer 13 @ auto
57
  
 
020406
0
 
 

Prvi test na redu bio je onaj na stock frekvencijama, koje su svi hladnjaci uspješno i bez poteškoća savladali. Bilo kako bilo, rezultati su svakako šaroliki i zanimljivi jer smo kako smo prije spomenuli testirali dosta kombinacija po pitanju korištenih konfiguracija ventilatora. Prvo mjesto posve očekivano odnosi teškaš u ovoj kategoriji - TRUE Copper, koji drži sve tri pozicije, u raznim varijantama. Nadalje, tu je Jing u push-pull konfiguraciji s kojom zaostaje neloših 2-3 stupnja spram Coppera. Očekivano, u takvoj je bolji od bilo koje kombinacije Freezera 13, izuzev onoj kada smo Jingu smanjili brzinu vrtnje na 800rpm. Na posljednjem mjestu se nalazi Freezer 13 na automatskoj brzini vrtnje pri čemu je lošiji za stupanj od Jinga na najnižoj. Load nam zanimljivo pokazuje gotovo identičan poredak izuzev Freezera 13 koji je u obje varijante ovaj put na posljednjim pozicijama te pokazuje znakove slabosti nad ostalim konkurentima.

Temperature na overclockiranim frekvencijama procesora

Temperature (3.60GHz)

Idle (°C)
TR Copper Push-Pull
35
  
TR Copper Push Delta
35
  
TR Copper Push
35,5
  
TT Jing Push-Pull @ high
39,25
  
TT Jing Push @ high
40,5
  
TT Jing Push-Pull @ low
40,75
  
TT Jing Push @ low
42,5
  
AC Freezer 13 @ high
46
  
AC Freezer 13 @ auto
47
  
 
030609
0
 
Load (°C)
TR Copper Push Delta
65,5
  
TR Copper Push-Pull
66,5
  
TR Copper Push
68
  
TT Jing Push-Pull @ high
79
  
AC Freezer 13 @ high
80,25
  
TT Jing Push @ high
80,75
  
AC Freezer 13 @ auto
82,25
  
TT Jing Push-Pull @ low
83,5
  
TT Jing Push @ low
87,5
  
 
030609
0
 
 

Rezultati postaju zanimljiviji dizanjem procesora na 3.6GHz, pri čemu je razlika između prvog i posljednjeg čak 12°C, u idleu. Ponovno, radi se o Copperu na prvoj poziciji te Freezeru na posljednjoj. Jing je i ovdje na drugoj poziciji na kojoj se izmjenjuju pozicije ovisno o brzini vrtnje i konfiguraciji ventilatora, recimo isti u "pushu" na maksimalnim okretajima daje jednake rezultate kao u push-pull na najnižim. Da je Copper zaista nadmoćan hladnjak govori i činjenica kako je razlika u loadu spram Jinga čak do 14 stupnjeva prilikom korištenja najbrže Delte, odnosno 12°C u slučaju one sporije. Također se vidi kako je Jing praktički nemoćan na najnižim okretajima u bilo kojem modu rada. Tek na najvišim okretajima daje konkretne rezultate, a pri kojima je sve samo ne tih. Freezer 13 se sasvim solidno drži ovdje s obzirom na svoju veličinu, tako da za Jingom zaostaje tek za 1°C u slučaju najviših brzina. Da je Arctic Cooling išao na varijantu s većim razmakom listića (a samim time i povećanjem veličine) u kombinaciji s većim ventilatorom performanse bi bile dosta bolje. Ovakav "nabijeni" dizajn mu ne daje disati, a i prostor regulacije napona i ostalih komponenti se naposljetku i više zagrijava u usporedbi s ostalim suparnicima.

Rezultati testiranja 2. dio - Thermalright Mux 120 vs Venomous X Black vs HR-02 vs Noctua NH-D14

Temperature s jednim ventilatorom (dva u slučaju Noctue)

Single fan (NF-P12)

Idle (°C)
Noctua NH-D14 single fan
41,25
  
Thermalright Venomous X
41,75
  
Thermalright Mux120
41,75
  
Thermalright HR-02
42
  
Noctua NH-D14 dual fan
42,5
  
 
02346699
2
 
Load (°C)
Noctua NH-D14 dual fan
84,75
  
Thermalright Venomous X
86
  
Thermalright Mux120
87,5
  
Thermalright HR-02
88
  
Noctua NH-D14 single fan
91,75
  
 
02346699
2
 
 

Dolazimo i do rezultata koji čini ovaj članak zanimljiv, a to je usporedba ovih teškaša na procesoru brzine 4.0GHz. Idle nam ne pokazuje neke zanimljivosti, odnosno temperature su vrlo slične, a razlike su unutar jednog stupnja. Interesantno je za vidjeti kako je prvo mjesto odnijela moćna Noctua i to s jednim, a posljednje ista, ali s dva ventilatora :) . Load nam pak pokazuje interesantnije rezultate i opipljivije rezultate. Prvo mjesto ponovno odnosi Noctua, ovoga puta s dva ventilatora, odmah za njom je i Venomous s jednim ventilatorom sa stupnjem razlike. Nakon njih tu su Mux120 te HR-02 rame uz rame, te posljednja Noctua s jednim ventilatorom kojoj micanje 140mm ventilatora, očekivano, baš i nije odgovaralo. Temperature se kreću od ~85 do ~92°C što nam pokazuje kako je hlađenje C0 ES-a na 4GHz pri velikom naponu sve samo ne lak posao, u kombinaciji s običnim ventilatorima

Temperature s jednim ventilatorom (Delta)

Single Fan (Delta)

Idle (°C)
Thermalright Venomous X
38,75
  
Thermalright Mux120
39,25
  
Thermalright HR-02
40
  
Noctua NH-D14
40,25
  
 
02040608
0
 
Load (°C)
Thermalright Venomous X
76,25
  
Thermalright Mux120
78,5
  
Thermalright HR-02
79,5
  
Noctua NH-D14
79,5
  
 
02040608
0
 
 

Po mišljenju autora ovih redaka ovo je najzanimljiviji dio testiranja - rezultati kombinacije hladnjaka sa ultra brzom Deltom koja daje čak 240CFM-a pri 12v. Idle ponovno nije interesantan dio pošto su razlike ponovno unutar 1-2°C. Venomous ovoga puta odnosi prvo mjesto, a Noctua posljednje. Mux120 i HR-02 su ponovno izjednačeni. Load temperature će nam zato reći ono što nas zanima. Venomous odnosi titulu najjačeg u ovom testu nad svim testiranim hladnjacima i to sa razlikom od 2°C nad drugo plasiranim Muxom 120. I sami smo ostali u čudu kad smo vidjeli "malog" Muxa da radi ovako velike rezultate. Kompaktnost i jednog i drugog hladnjaka u kombinaciji s velikom snagom Delte daje pobjedničke rezultate. Treću poziciju odnosni HR-02 sa stupnjem razlike spram HR-02, a koji je pak izjednačen sa Noctuom. Ovo je recimo bilo za očekivati uzevši u obzir dizajn Noctue i njezina dva tornja. Nismo se sjetili no bilo bi interesantno za vidjeti dvije Delte na svakom od ovih hladnjaka. Vjerujemo da bi u tom slučaju Noctua bila puno bliže Venomousu. Možemo vidjeti kako je ubacivanje Delte drastično utjecalo na temperature koje su pale preko 10°C sa svakim hladnjakom, što daje dovoljno prostora za povećanje napona, odnosno dizanje brzine procesora.

Temperature u pasivnim uvjetima (ventilatori samo na kućištu)

Pasiva

Idle (°C)
Thermalright Mux120
0
  
Thermalright HR-02
40,75
  
Noctua DH-14
43,75
  
Thermalright Venomous X
52,25
  
 
025507510
0
 
Load (°C)
Thermalright Mux120
0
  
Thermalright HR-02
77
  
Noctua DH-14
83
  
Thermalright Venomous X
94,5
  
 
025507510
0
 
 

Kako smo spomenuli prije, za pasivni test smo morali spustiti brzinu procesora, odnosno napona kako bi hladnjaci mogli izdržati testiranje na duže staze. Mux120 zbog svoje male veličine nije uspio ohladiti procesor na pasivi, tako da njegovi rezultati u grafu na nuli. Prvo mjesto odnosi HR-02, pa Noctua sa 3 stupnja razlike te na posljednjem i Venomous sa 12C razlike koji ovim očigledno daje do znanja kako mu pasivno hlađenje nije u opisu posla. Load je svakako zanimljivi dio, gdje HR-02 pokazuje za što je namijenjen i dizajniran. Izvrstan rezultat od 77C za pasivno hlađen i7 920 na 3.6GHz. Drugu poziciju nosi Noctua koja se također dosta dobro držala, ali uz razliku od 5C spram HR-02. Venomous je uspio završiti testiranje, ali uz kritičnu temperaturu od 95C. Iz istog razloga ne preporučamo ovakve egzibicije pošto se čitav prostor oko socketa prilično ugrijao, a hladnjak radi velike temperature nismo mogli skidati 10-15min nakon prestanka opterećenja.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Na testiranju smo imali sedam hladnjaka, od kojih ćemo tri spomenuti u ovom zaključku. Prvi na redu je Thermaltake Jing, novi hladnjak iz Thermaltakeove serije hladnjaka sposobnih ohladiti toplinu procesora do 200W. Njegova glavna karakteristika su dva ventilatora u push-pull konfiguraciji čime bi se teoretski trebale dobiti niže temperature bez da se ventilatori pri tome ne moraju brzo vrtjeti, a time i proizvoditi veliku buku. Nažalost u praksi to nije tako, testovi su pokazali kako Jing nije sposoban za ohladiti overclockirani procesor na pristojne temperature pri najnižim brzinama ventilatora. Sa tvorničkim brzinama procesora problema nije bilo. Prodaje se po cijeni od 70 USD-a, dok ga na našem tržištu za sada još nema. Sudeći po preporučenoj cijeni, sumnjamo da će biti ispod 400kn, što je ipak dosta novca za hladnjak ovakvih performansi. Ipak zbog zanimljivog dizajna i pakiranja nekima će biti poželjan.

Drugi je na red došao HR-02 - jedan od novih Thermalrightovih pasivnih rješenja. Glavne značajke spram starog HR-01 (Plus) su nešto veće dimenzije te novi kit za montažu. U testovima se pokazao kao zlatna sredina u usporedbi s bilo kojim od testiranih hladnjaka. Veliki plus je mogućnost pasivnog hlađenja procesora, čak i u slučaju overclockinga. Dok je s druge strane sposoban i za hlađenje procesora pri većim brzinama, odnosno naponima. Kao minus bismo naveli ipak nešto višu cijenu. No, ako želite pasivno hlađenje i tražite najbolje, ovo je hladnjak za vas.

Treći na red dolazi hvaljeni Venomous X, ovaj put u Black izvedbi. Glavne značajke spram starog Ultra 120 (Extreme) hladnjaka su većinom kozmetičke prirode te novi kit za montažu. U testovima se pokazao kao odlično rješenje u svim kombinacijama. Kompaktan dizajn, laka instalacija, odličan performans prilikom overclockinga su glavne odlike ovog hladnjaka, te kao o takvom ne treba puno trošiti riječi. Po nama jedan od najboljih zračnih hladnjaka trenutno dostupanna tržištu. Kao i HR-02, cijena mu nije jača strana, no opet, ako želite najbolje, te ako se bavite overclockingom, ovo je prava stvar.


Conclusion

Today`s first contender was Thermaltake`s new high-end cooler Jing. It is capable of cooling 200W of dissipated heat, and its main characteristic is two fans in push-pull configuration. In theory, that way fans can be quieter, but that is not the case here. On maximum speed, which was required to cool down our overclocked CPU, the fans were unfortunately very loud. Still, Jing is a decent performer and can be quiet if you don’t overclock heavily. Price tag of 70 USD is rather big for the level of performance/noise Jing brings. Still, cool packaging, nice design and decent performance make it somewhat desirable.

HR-02 is the latest passive solution from Thermalright. Biggest improvements over older HR-01 are larger dimensions and new mounting kit. Our tests have shown that it can keep up with the rest of the fan cooled pack, while its passive performance is also very decent even with the overclocked CPU. If you want a passive solution and want the best this is the cooler for you - despite its somewhat big price tag.

Venomous X Black has over gone some cosmetic changes in comparison to Ultra 120/Extreme cooler and it has a new mounting kit. Tests proved that it is a great solution in all situations we put it in. Compact design, easy installation and great performance with overclocked CPU are the main virtues of this cooler. It is in our opinion one of the best coolers on the market, and like the HR-02 it has a big price tag. But if you want the best, go for it.