Testiranje – regulacija i mjerenje

Planiravši regulirati prednji i stražnji ventilator našeg kućišta suočili smo se s problemom što stražnji ventilator nismo mogli priključiti jer ima samo klasični 12-voltni priključak za napajanje, a ne i manji 4-pinski priključak. Nemamo praksu koristiti dodatna sredstva (č: kabelski adapter) da bi si pomogli kod testiranja proizvoda pa možemo samo zaključiti da je proizvođač ventilatora štedio te ovo nije stvar za koju možemo kriviti loš bundle Scytheovog kontrolera. Bolje razmislivši, mogli bismo i to zamjeriti Scytheu zbog manjkavog bundlea, ali kao manje važnu stavku.  Na kraju smo spojili ventilator procesora (300-2500 o/min), prednji stock ventilator kućišta te dva ventilatora (Arctic F12 Pro PWM i F12 PWM) na bočnoj stranici za hlađenje grafičke kartice (oba 400-1500 o/min).  Ponovo smo naišli na probleme jer ova dva bočna ventilatora nisu radili već su se samo zavrtjeli kod početnog impulsa napona s kontrolera. Očito se Scythe i Arctic ne vole. Na gornjoj slici možete vidjeti kako smo rasporedili i postavili osjetila temperature.

Odabrali smo mjerenje sljedećih temperatura:

Na hladnjaku procesora točnije limu na stranici gdje izlaze toplovodne cijevi (T1),
Na hladnjaku chipseta (T2),
Na tiskanoj pločici pasivne grafičke kartice sa zadnje strane GPU-a (T3) i
HDD (T4).
Nedostajao je još pokoji senzor npr. za RAM, SDD, unutrašnju temperaturu u kućištu, MOSFET-e i dr. ali bili smo ograničeni na četiri mjerne točke pa što je tu je.Kako je to na kraju izgledalo možete vidjeti iz fotografije iznad.

 

Rezultati

Kaze Master II

Idle (°C)
T1
29,5
  
T2
51
  
T3
27,9
  
T4
30,8
  
 
0 2 0 4 0 6
0
 
Load (°C)
T1
36,8
  
T2
52,2
  
T3
31,5
  
T4
31,2
  
 
0 2 0 4 0 6
0
 


 

Prikazali smo rezultate mjerenja temperatura komponenti u kućištu sa skinutom bočnom stranicom i procesorom na 4.3 GHz sa Samurai ZZ rev.B hladnjakom.
Zadovoljni smo rezultatima koje pokazuje kontroler jer su porasti temperatura pod opterećenjem u odnosu na mirovanje očiti iako se radi tek o mjerenju površinskih temperatura koje nemaju veze s očitanjima senzora matične ploče odnosno realnim podacima. Kao što smo i ranije spomenuli, možete usporediti i temperature očitane sa senzora matične ploče za iste komponente ali na najvrućim mjestima niže u dijelu članka s rezultatima testova gdje su prikazana očitanja senzora matične ploče. Tako npr. HDD mjeri 32 °C što je skoro 2 stupnja više, a GPU 41 °C što je desetak stupnjeva više od mjerenog sondom. Naravno najveće razlike  su vidljive kod procesora gdje smo sondom mjerili neizravno zagrijavanje hladnjaka koje je pokazalo maks. 36,8°C dok se zapravo jezgre griju na maks. 64,8 °C u prosjeku. Ne grafu je se možda malo teže snaći, no ograničeni smo našim graf generatorom pa je zbog toga tako.