Kako većinu interakcije sa dlanovnicima (bilo da se radi o ispisu ili unosu podataka) vršimo putem ekrana, posvetit ćemo im dužnu pažnju. Palm tradicionalno koristi kvadratnu površinu za iscrtavanje slike, a model Tungsten C opremljen je odličnim TFT zaslonom visoke rezolucije od 320×320 točkica. Za razliku od starih modela, na ekranu ne postoji predefinirano područje rezervirano za unos teksta, već grafite možemo iscrtavati po cijeloj površini. Zbog relativno male dijagonale i nešto veće gustoće piksela po jedinici površine, prikaz je precizan uz iznimno jasnu definiciju detalja.

Zaštitini poklopac, na Palmu se preklapa sa strane

iPAQ dolazi sa ekranom veće dijagonale, ali manje rezolucije. Njegova glavna prednost je mogućnost pregledavanje video zapisa u landscape orijentaciji uz veću sliku nego na suparniku – u svim drugim situacijama bi ga okarakterizirali kvalitetnim, ali ne i natprosječnim. Oba ekrana mogu prikazati 65k boja, a blagu prednost dajemo Palmu. Iako oba modela odlično prepoznaju nabadanje olovkom ili prstom po ikonama na ekranu, iPAQ povremeno zahtjeva ponovni pritisak. Razlika nije velika, no donosi dodatnu prednost Palm Tungsten C dlanovniku.

iPAQ sa zaštitnim poklopcem u otvorenom položaju

Ukoliko sagledamo set ugrađenih bežičnih tehnologija, Pocket PC u startu bilježi bodove zahvaljujući ugrađenom Bluetooth primopredajniku. Oba modela su opremljena IR sučeljem, ali i bežičnom mrežnom karticom koja radi po 802.11b (11mbps) standardu. Sama konfiguracija mrežnih postavki za WiFi konekciju je bolna točka iPAQ računala – nejasna je i komplicirana, no jednom kada proradi sa njom nema puno problema. Palm računala karakterizira logičnije podešavanje mrežnih parametara, ali i bolni nedostatak nekih od njih. Naime, Palm ne nudi mogućnost spajanja na mreže zaštićene WPA protokolom. Obzirom da je podržani WEP nesigurniji (moguće ga je provaliti u roku svega nekoliko minuta), ovo bilježimo kao veliki minus.

Oba modela bez zaštitnih poklopaca

Rado bi sa nabrajanjem negativnih osobina Palmove podrške za bežične mreže ovdje stali, ali ima još. Na lokaciji gdje je prijenosnik sa Siemens USB WiFi karticom bez problema vidio dva ConnectionPoint hot-spota, iPAQ se uspješno spojio na jedan od njih, dok Palm nije vidio ni čuo niti za jedan, što ukazuje na neosjetljiv prijemnik :( Ni to nije sve – ma koliko automatsko gašenje idle WiFi konekcije zvuči dobro po pitanju štednje baterije, nemogućnost odabira stalnog korištenja bežične veze nas smeta (a kasnije ćete moći pročitati i zašto).