Paralelni test Verbatimovih slušalica – Sajam akustičke urbane gerile

Datum objave 21.07.2009 - Oton Ribić

Uvod, SecureClip Earphones, Sound Isolating E. i Flexi Hook E.

Uvod

Složit ćemo se s onim što ste vjerojatno isprve pomislili vidjevši naslov ovog teksta: doista, Verbatim nije proizvođač kojeg obično asociramo sa slušalicama. Naravno, ova je tvrtka renome primarno stekla svojim kvalitetnim optičkim medijima i memorijskim karticama, a nekad vrlo, vrlo davno u dalekoj, dalekoj galaksiji, jednako kvalitetnim disketama.

No činjenica je da se Verbatim već neko vrijeme, pored tržišta medija, nastoji uvući i u neka druga satelitska tržišta. Primjerice, opreznima zasigurno nisu promakli Verbatimovi MP3 playeri koji su, bez mnogo pompe i galame, mirno zauzeli određeni udio srednje klase, a jedna od kategorija u kojima tvrtka također upada s novim proizvodima su slušalice i headseti. Upravo smo u tom području imali priliku testirati nekoliko Verbatimovih svježih modela.

U ovom momentu mnogi će a priori skeptično odmahnuti glavom. Donekle im treba priznati to pravo jer, kako je to tehnološka povijest često do sada pokazivala, tvrtke koje nisu imale snažne korijene u akustici rijetko su u tom segmentu uspjele isplivati iz tjeskobe prosjeka. To nas, uostalom, i ne treba previše čuditi - slušalice (a i zvučnici) su poprilično kompleksni elektromehanički sustavi čiji razvoj traži mnogo vremena, opreme i znanja, i kod kojih je vjerojatnost da će neiskusni inženjeri pukom "odokativnom" konstrukcijom te metodom pokušaja i pogrešaka doći do izvrsnog proizvoda gotovo jednaka nuli. Naravno, mnogi će posegnuti za grabljenjem tuđih iskusnih konstruktora ili ih barem uzeti u najam na neko vrijeme, ali je i to obično skupa i dugotrajna metoda, dok ova industrija nije rasipna novcem, a osobito ne vremenom.

Ipak, sačuvajmo neutralan pogled: svi su proizvođači, koji su danas ugledni, u neko doba morali proći kroz pakao prve akustike, a na nama je sad da procijenimo do koje je faze pritom došao Verbatim.

Na testni stol, ili bolje rečeno na testnu glavu, stiglo nam je ukupno šest modela, od kojih su neki "duplići" u različitim varijantama boja. Umjesto generaliziranja slušalica ovoliko različitih konstrukcija i namjena, najbolje je da im se pozabavimo pojedinačno. Krenimo od najlakše kategorije, što znači da nam je prvi po redu model SecureClip.

Verbatim nam je inače poznatiji po drukčijim tipovima proizvoda, ali ne smeta - pogledajmo kako su se snašli izvan svojeg uobičajenog teritorija djelovanja.

 

SecureClip Earphones

Ove mini-slušalice došle su nam u tri boje - bijeloj, ružičastoj i tirkiznoj. Doduše, nisu cijele slušalice u različitim bojama već samo neki dijelovi, dok je karoserija svima bijela.


Malo, standardno, prosječno: SecureClip je osnovni model, za svaki tipični MP3 svirač

Radi se o uobičajenoj "earbud" formi bez držača, koja se za stabilnost uglavnom oslanja na anatomiju uha. I možemo reći da taj dio radi dobro - zahvaljujući vrlo mekanoj gumi kojom je prekrivena, prilično se lako smješta u uho i, za razliku od mnogih konkurenata, neće ispasti čim se netko u kući zakašlje. Kad smo već kod konstrukcije, ona objašnjava ime modela: lijeva slušalica na "leđima" ima mali izdanak, a desna na istom mjestu prorez u koji se može pričvrstiti. Ideja je slušalice tako spojiti i držati ih oko vrata u hodu dok ih ne koristite, ali ipak bismo savjetovali oprez jer je potrebna samo majušna sila da se slušalice razdvoje. I usput spomenimo da je to jedini način po kojem možete znati koja je slušalica lijeva, a koja desna. Oznake, naime, nema već se Verbatim uzda u vaše pamćenje.


Zgodna konstrukcijska inovacija je spajanje leđa slušalica kako bi se mogle nositi oko vrata

Prijeđimo na ono najvažnije: zvuk. Bez mnogo okolišanja, SecureClip spada u prosjek ovakvih slušalica. Razmjerno dobro zvuči na sredini spektra, ali čim krenemo na visoke frekvencije, osjeća se nedostatak bilo čega konkretnog iznad otprilike 10 kHz, jednako kao što nemojte očekivati niti razornost basa ispod stotinjak Hz.
U dosadašnju sliku dodajmo solidno dug kabel i možemo reći da se radi o modelu koji se, kad se sve zbroji, zapravo ne ističe mnogo iz gomile raznoraznih ovakvih ni-jeftinih-ni-skupih earbudova (u ovom slučaju konkretno, 41 kunu) koje ljudi obično kupuju kako bi nadomjestili najteži užas koji se obično isporučuje s jeftinim MP3 playerima. I točno su oni i ciljna skupina SecureClipa.

 

Sound Isolating Earphones

Kao što im i ime govori, ove slušalice su zatvorenog tipa, tj. stavljaju se u slušni kanal koji tada u potpunosti zatvaraju. I što jest, jest - kada se stave kako treba, prilično efikasno prigušuju vanjsku buku. Mi smo ih na raspolaganje dobili u četiri varijante boja, s time da je jedna od njih (crna) opremljena malim regulatorom glasnoće na kabelu.


Manje buke, više basa; vrlo specifičan model koji ćete ili obožavati, ili ga široko zaobići

Prema već uobičajenom standardu kod ovakve forme slušalica, u kompletu se nalaze tri različite veličine gumica za slušni kanal. Ovdje je Verbatim napravio dobar posao: one se lako mijenjaju i mekane su, te kada se dobro namjeste, prilično udobno stoje. Ovo inače nije čest slučaj - pamtimo brojne dalekoistočne modele koji su se teže u uho ugurali (i tamo neudobnije stajali) nego škare za živicu. Kad smo već kod konstrukcije, ovaj model također na neki način pati od "skrivanja" koja je koja strana; doduše, znakovi L i R su urezani u vodilicu kabela nasvakoj od slušalica, ali ćete pošteno oćoraviti pokušavajući odgonetnuti to slovce veličine fonta 0,4, koje se u bilo kojem svjetlu slabijem od onog električne varilice neće ni vidjeti.

Što se regulatora glasnoće tiče, radi se o malom linearnom potenciometru s hodom od svega nekoliko milimetara, ali ipak dovoljno da se barem otprilike podesi glasnoća. Sve veće manevre ćete ipak morati izvoditi na samom izvoru signala.


"Luksuzne" verzije Sound Isolating modela imaju majušan linearni regulator glasnoće na kabelu

Toliko o konstrukciji, a sad malo o zvuku. Inače, oštrog ukusa kakvog jesmo, rijetko smo imali prilike za bilo koji izvor zvuka reći da nam ima preizražen bas (obično je mnogo notorniji njegov nedostatak) - ali upravo je ovo jedan od tih slučajeva. Kroz Sound Isolating Earphones, čak i u prosječnim pjesmama bas je ravan tutnjavi vulkanske erupcije. Osim toga, seže i poprilično duboko, i zadnje što ćete kod ovog para trebati su drangulije poput TruBassa, X-Bassa i sličnih. No nemojmo se zavarati; premda će se ta čista sila mnogima svidjeti, tom basu zapravo nedostaje eksplozivnost, jer se oštri udarci basa vole rasplinuti u neodređenu grmljavinu u pozadini. Pored tako ekstremnog basa, ostatak spektra gotovo da se ne može ni istaknuti, no recimo da donekle nedostaju i vrlo visoke frekvencije, dok se srednje čine u redu.

Premda pate od svojih neospornih nedostataka, ove bi slušalice zahvaljujući svojem ekstremnom spektru, cijeni od 60 kuna i dobroj izolaciji od vanjske buke mogle naći svoje poklonike; primarno one koji i inače vole nešto brutalniji bas, a još k tome im to obično otežava neka jednako duboka buka u blizini. Brodski strojari, pozor!

 

Flexi Hook Earphones

Sportašima, vlasnicima ovećih ušiju i sličnim populacijskim skupinama umjesto klasičnih earbudova obično se više sviđaju njihove varijante s držačima odnosno okvirićima koji se stavljaju iza ušiju. Upravo u tu klasu spada Verbatimov Flexi Hook.


Sportašima uvijek bolje odgovaraju modeli s okvirom, i čini se da je ovdje Verbatim pokupio nešto dobre prakse

Za početak, veseli nas, unutar ovog tržišta gdje svi vole svima reciklirati konstrukcije bile one dobre ili ne, vidjeti mrvicu mudrog razmišljanja i zdravog razuma. Okvirići su, naime, kod ovog modela izvedeni od znatno mekanijeg materijala nego kod većine i mogu se rotirati u vertikalnoj osi, što ih čini utoliko i udobnijima za stavljanje, nošenje i skidanje. S konstrukcijske strane općenito nemamo značajnih zamjerki; po već dosadašnjoj tradiciji, i ovdje su urezazne oznake lijeve i desne slušalice veličine 20 x 40 molekula, ali s obzirom na okviriće koji su jasno asimetrični, to ne predstavlja naročit problem.

Toliko o konstrukciji - a sad, akustika. Zapravo ne vidimo mnogo razlike izmedu ovih slušalica i ranije spomenutog SecureClipa. Negdje pri dnu se osjeća nedostatak onog "pravog" basa, kao što nedostaje i onaj najviši frekvencijski pojas koji daje jasnoću, sredina je u redu, što nas opet vodi negdje u sredinu tržišta. Ni znatno bolje, ni znatno lošije. Kroz istu perspektivu imamo i općenit dojam o ovom modelu: zlatna (odnosno telefonska) sredina, s jednako standardnom cijenom od 55 kuna.

Multimedia Headphones, Neck Band Multimedia H., USB Multimedia H. i Zaključak

Multimedia Headphones


Osnovni model s držačem cilja primarno na internetsku telefoniju

Ostavili smo iza sebe sve varijante "mini-slušalica", i pred nama su preostala tri veća modela, koja su ujedno headseti. Prvi od njih je jednostavno nazvan Multimedia.
Verbatim se ovdje odlučio držati dobro provjerenih konstrukcijskih smjernica - forma s gornjim držačem, ovalne spužve preko slušalica i savitljivi kabel mikrofona. Držač se može podešavati po visini, i dok zglob za to sam po sebi ne djeluje preosjetljivo, konstruiran je tako da će vlasnicima duže kose po svojoj prilici prije ili kasnije počupati koji čuperak. No pored toga, na udobnost nemamo značajnih zamjerki: jednom kad se dobro podese i "legnu" kako treba, ne pritišću glavu a opet su dovoljno čvrste da ne padaju na prvom propuhu. Nažalost, regulator glasnoće odnosno prekidač za mikrofon je kod ovog modela izostao.


Česta bolja ovakvih zglobova je njihova tendencija čupanja kose ako se podešavaju prilikom nošenja

Sa zvučne strane, opet se vrtimo oko prosjeka: sredina spektra je razmjerno dobro pokrivena, ali opet imamo tradicionalan problem s nedostatkom krajnjih ekstrema basa odnosno visokih frekvencija. Utoliko, unatoč imenu, ovo ne možemo baš nazvati slušalicama odnosno headsetom za slušanje glazbe, ali za VoIP (što mu je na kutiji uostalom i istaknuto kao jedna od važnijih namjena) će biti više nego dovoljan. Mikrofon je također unutar prosjeka; donekle je adaptiran glasu, i za VoIP će biti više nego adekvatan. Za 83 kune sumnjamo da treba tražiti više.

Neck Band Multimedia Headphones

Sljedeći headset na pladnju nam je zapravo varijanta prethodnog, no s držačem sa stražnje umjesto gornje strane. No ta naoko kozmetičko-praktična razlika ipak se reflektira na zvuk: ovaj model ima nešto slabije izražene visoke frekvencije, što pak nadoknađuje marginalno impulzivnijim basom, iako to nije dovoljno da bismo ga nazvali natprosječnim.


Kome ne odgovara na glavi, neka držač ima iza glave: ovakav dizajn je često i nešto stabilniji

Što se udobnosti tiče, nemamo zamjerki - štoviše, lagani nagib pod kojim su slušalice pričvršćene u držač prilično dobro sjedne na uši, a svidio nam se i mikrofon podesiv po visini. No tamo gdje slutimo probleme je konstrukcija. Model koji smo primili je imao tendenciju u lijevoj slušalici plastično krckati, odnosno nugodno rezonirati pri određenoj frekvenciji basa. Lako se moguće radi samo o specifičnosti našeg modela koji se negdje "utumbao" u transportu, ali svejedno to govori da treba biti oprezan s mehanikom i proizvodnim tolerancijama.


Zahvaljujući malo nakošenim slušalicama, ovaj je model izuzetno udoban i lako se namješta

No presuda ostaje slična kao kod prethodnog rođaka: model zgodan za VoIP i manje zahtjevne primjene, ali za slušanje glazbe ili serioznije igranje ipak nije. Cijena mu je također u toj klasi: 110 kuna.

 

USB Multimedia Headphones

Na kraju smo došli i do onog što obećava biti najbolji proizvod ovog pregleda. Doista, ovo je jedini model koji se, umjesto 3,5-milimetarskim konektorom (ili parom njih), spaja putem USB-a, svojom cijenom od 187 kuna je najskuplji, i jedini je opremljen regulatorom. Po dobrom običaju, slušalice ne traže nikakve posebne drivere već se odmah prijavljuju kao univerzalni USB Audio Device, i odmah su spremne za rad.


Top-model ovog pregleda donosi USB priključak, dok ostatak konstrukcije naoko ne odskače previše

Ove slušalice na prvi pogled dijele konstrukciju s analognim Multimedia modelom, no ipak uočavamo nekoliko razlika. Držač im je sličan (i potencijalno slično opasan za dugu kosu), ali same slušalice pritišću uši nešto većom silom, a manjom površinom. Nisu neudobne, ali ipak nisu poput dva prethodna modela. Mikrofon je podesiv po visini, ali ne i po udaljenosti od lica.

Što se regulatora tiče, nalazi se na oko lakat udaljenosti od slušalica i izveden je s tri tipke - dvije za podešavanje glasnoće i jednu za utišavanje mikrofona, što se signalizira i odgovarajućim LED-icama. Na njegovu izradu nemamo prigovora, ali smo u dizajnu slušalica ipak našli tehnički nedostatak: zglob gdje kabel ulazi u kućište napravljen je tako da prilikom okretanja glave gumena izolacija klizi preko plastike što se pretače u sasvim čujnu škripu.


Regulator glasnoće: tri tipke i dvije LED-ice - niti previše, ni premalo

Fokusirajmo se sada i na akustiku. Ove slušalice vjerojatno zvuče najbolje od svih na testu, osobito zato što frekvencijski sežu najviše (što pak daje toliko traženu preciznost). No i dalje ne možemo reći da im je bas dovoljno impulzivan na način kao što to inače znaju izvesti Philips, Sennheiser i slični. Radi se, naravno, i o osobnom ukusu, ali ipak će oni željni mnogo slušanja glazbe vjerojatno posegnuti za višim klasama.

 

Zaključak

Sumirajmo, pomnožimo i podijelimo dojmove. Kakav nam je sveukupni stav?

Prije svega, treba reći da Verbatim nije još niti pokucao, a kamoli zaprijetio kategoriji slušalica za glazbu i ozbiljno bavljenje multimedijom, i tvrtke koje tamo već dekadama drže svoje pozicije ne moraju još paliti alarm. No s druge strane, ipak je napravio onaj prvi važni korak prema kvaliteti i isplivao iz mulja kojekakvih Fing Poi Teng slušalica za dvadeset kuna koje se obično samo prilažu trećerazrednim MP3 sviračima, a proizvode ih tvrtke koje u istim pogonima valjda lijevaju nakovnje.

Pitanje je može li (i, želi li) jedna takva tvrtka u kratkom roku nastaviti ovaj zamah i zaprijetiti dobro poznatim imenima, osobito sa svojim brandom koji ljudi neumorno vežu s optičkim medijima. S obzirom na ranije spomenute razloge, teško bismo vjerovali da je to njena namjera. Ali s druge strane, ukoliko se dobro uhljebi u ovoj klasi gdje za razmjerno malen novac možete dobiti sasvim upotrebljivu akustiku, Verbatim bi mogao profitirati zahvaljujući pukoj ogromnoj količini kupaca koji ciljaju na tu klasu. Jer, koliko god mi svi na PC Ekspertu bili ljubitelji visoke tehnologije i blistavih inženjerskih čudesa, ne zavaravajmo se - ipak je ogromna većina onih koji neće biti spremni za par Sennheiserovih "bubica" istovariti nekoliko stotina kuna, da bi dobili jednu dodatnu oktavu na dnu i vrhu spektra.