Pentium III 650 overclocking

Datum objave 13.09.2000 - Ozren Žagmešter

Uvod

Kada smo slagali naš primarni stroj za testiranje hardware-a, ideja je bila da ćemo korisiti dva procesora: Celeron 433 te Pentium III 450. Pentium III 450 je trebao, osim samog sebe, "glumiti" i Pentium III 600B (4,5x133MHz). Nažalost, kao što možete i pročitati u našem Pentium III 450 overclocking članku, kondenzacija uzrokovana ekstremnim hlađenjem putem Peltier-a uništila je procesor. Taj gubitak nas je ostavio u neobranom grožđu jer nismo više imali ni jedan brži procesor za potrebe testiranja, a bome ni novaca da kupimo nasljednika. Nakon što nas je prošla prvobitna panika i kukanje, bacili smo se na mozganje o tome koji bi nam procesor bio najprikladniji. U izboru su bila tri Coppermine procesora - 550, 600 i 650. Ono što smo tražili kod procesora je to da može glumiti dva procesora (dakle morao je raditi na FSB-u od 100 i 133MHz) i da postoje službeni modeli na tim frekvencijama. Coppermine 500 je odmah otpao jer su njegove dvije brzine preblizu (500 i 666MHz). Na kraju smo se odlučili za 650 jer smo bili privučeni mogućom brzinom od 866MHz. Bili smo svjesni da postoji rizik da nećemo uspjeti overclok-ati procesor na željenu brzinu (što bi bila katastrofa), ali nismo uspijeli odoljeti. Kakva bi mi to bili overclocking stranica da nismo probali?

Odlučili smo nabaviti Slot 1 varijantu procesora jer smo imali Alpha P3125 hladnjak viška (skinut opet sa nesretnog P3-450). No, problem novaca je i dalje ostao. Na kraju smo imali malo sreće jer smo naručili procesor preko jednog našeg prijatelja iz SAD-a. Dečko je dolazio nama u posjet preko ljeta i na taj način smo procesor uspjeli dobiti po američkim cijenama i ne platiti nikakvu poštarinu. Dodatni bonus je bio taj da smo onda mogli dati našem prijatelju novac kad dođe u Hrvatsku, a ne odmah.

Reciklirana Alpha P3125

Postoji više proizvodnih varijanti (stepping-a) Pentium III Coppermine procesora. U datom trenutku najnoviji, a po informacijama koje smo imali najbolji za overclocking, bio je cB0 stepping. Danas već postoji i cC0 stepping koji bi trebao biti još bolji, no to nije potvrđeno jer ih nema još u prodaji, a glavni iz te serije - Pentium III 1.13GHz povučen je s tržišta radi defekta.

Kada je procesor stigao (skupa s našim prijateljem) bacili smo se na posao. Prvo smo morali maknuti Peltier s Alphe. Probavali smo sve živo, no dotični termo-električki modul se nije micao ni milimetra. Kad smo već počeli razmišljati o djetlu i čekiću Peltier je sam otpao s Alphe. Pretpostavljamo da se Peltier prepao našeg arsenala pa je popustio. Nakon toga smo morali cijelu Alphu dobro očistiti od ostataka ljepila, termalne paste i prljavštine. Kada je čišćenje bilo gotovo stavili smo srebrne termalne paste i sastavili Alphu sa Coppermineom.

Coppermine 650 prilikom testiranja 1

Coppermine 650 prilikom testiranja 2

Overclocking

Lijepo smo stavili procesor na matičnu ploču i pokrenuli cijelu stvar. Windowsi su se sretno digli pa smo počeli sa programima za ugrijavanje procesora. Naime, opće je poznato da novim komponentama treba oko dva dana rada da se "ugriju". Dva dana smo tako vrtili SETI@Home i Prime 95. Sve je bilo u redu te smo krenuli u overclocking. Pentium III 650 je bez problema radio na 728MHz (6,5x112), pa onda i na 806MHz (6,5x124), i to sve na tvorničkom naponu od 1,65V. Bili smo vrlo zadovoljni jer je cilj od 866MHz bio jako blizu. No...

Na 133MHz sistem nije htio ni POST-ati. Prvo smo mislili da je procesor uzrok te smo dignuli voltažu. Nije pomoglo. Onda nam je palo na pamet da bi uzrok mrtvilu sistema mogla biti memorija. Memorija koju smo koristili jest 133MHz no na toj frekvenciji nije htjela raditi s ABIT BE6 pločom pa da se čovjek na glavu postavi. Trebalo nam je par dana da nabavimo novu memoriju koja je radila s BE6 bez problema. Dignuli smo brzinu na 866MHz i Windowsi su se sretno digli. Pola sata kasnije Prime 95 je stao radi greške pa smo povećali napon na 1,7V i tako par puta dok se nismo zaustavili na 1,8V. Tu je napokon sve bilo 100% stabilno. Pustili smo Prime 95 da se vrti dva dana bez prestanka i sve je prošlo kako treba.

Ovdje smo počeli

A tu završili

Pokušaji da još više overclock-amo Pentium III 650 nisu urodili plodom. Sistem bi POST-ao na 910MHz, ali bi se srušio prilikom boot-anja Windowsa. Nije pomoglo ni dizanje voltaže na 1,85V. Više od toga nismo mogli povećati napon jer BE6 kroz BIOS dozvoljava povećanje napona do maksimalno cca. +10% od tvorničkog. Brusiti pin kao što smo učinili na P3-450 nam se nije dalo. Tako i tako na 910MHz ne bi ništa testirali jer takav Pentium ne postoji. Nakon toga nam je grafička kartica počela stvarati probleme. AGP Frekvencija od 89MHz (2/3 od 133MHz) bila je jednostavno previše za TNT2 Ultru. Problem smo riješili uz pomoć EnTech Powerstripa na taj način da smo isključili SBA (sideband addressing) grafičke kartice. Nakon toga sve je radilo kako treba pa smo se mogli posvetiti i mjerenju performansi.

Benchmarks 1

Pogledajmo koliko je brz Pentium III Coppermine na 866MHz:

Test sistem: Celeron 433, Pentium III 650 i "Pentium III 866MHz" CPU, ABIT BE6 matična ploča, 128M Infineon PC-133 CAS2 memorija, Guillemot Xentor32 TNT2 Ultra grafička kartica (Detonator2 5,22 driver-i), Diamond MX300 muzička kartica, Western Digital 102BA ATA66 HD, LG 8320B CD-ROM-om, Windows 98SE

Pentium III 866 je brži nego Athlon 900 na KX133 platformi. To je najviše zahvaljujući cache memoriji koja radi na istoj brzini kao i procesor te BX chipset-u.

Lijepo se vidi koliko rad na 133MHz pomaže protočnosti podataka.

SiSoft Sandra, za razliku od CPUmarka, tvrdi da je Athlon na 900MHz ipak brži.

Benchmarks 2 i zaključak

Ovdje se pak najbolje vidi brzinska superiornost BX chipset-a pri manjim rezolucijama. Pentium III 866 na BX platformi i s TNT2 Ultra karticom je skoro brži nego Athlon 900/KX133/GeForce SDR kombinacija u Quake 3 Fastest modu. Pri većim rezolucijama pak TNT2 Ultra nema što tražiti uz GeForce.

Naš je overclocking projekt bio uspješan. Pentium III 650 nam sretno "glumi" dva procesora za testiranje i sve nas skupa cijela priča i nije došla preskupo (američka cijena procesora, heatsink smo već imali, nije nam trebao Slocket, itd.). Nadamo se da će i Vaš sljedeći overclocking projekt završiti kao ovaj naš. Pozdrav!