PH Scientific Wolfclaw II – FPS kormilo

Datum objave 04.02.2006 - Zrinka Lukšić

Uvod i pregled lijeve strane tipkovnice

Uvod i pregled lijeve strane tipkovnice

Singapurska kompanija PD Scientific je krajem prošlog ljeta pustila u prodaju tipkovnicu pod nazivom Wolf Claw II. Wolf Claw II je nasljednik prvotnog modela koji je nosio ime, tko bi rekao, Wolf Claw I. Budući da je Wolf Claw serija periferija namijenjena igračima računalih igara, tako je i ova tipkovnica prvenstveno orijentirana na gejmersku populaciju.

Nekonvencionalan dizajn ima svojih prednosti i mana

Po čemu se Wolf Claw II razlikuje od ostalih tipkovnica? Kad prvi puta bacite pogled na ovu tipkovnicu prvo što će vam upasi u oči su dva odvojena dijela s tipkama. Na lijevoj strani nalazi se kružni, najvažniji, dio koji u stvari čini ovu tipkovnicu posebnom. Tu se, naime, nalaze gotovo sve tipke potrebne za igranje kao npr. WASD konfiguracija koja je osobito važna gejmerima.

Osim WASD tipki, tu se još nalaze i druge tipke koje se često koriste pri igranju kao npr. Z, X, C, M i druge. Kako bi, dok pokušavate izbjeći metak od strane terorista, mogli bezbrižno skakutati, ovdje je i razmaknica koja je postavljena okomito i time postala vrlo dostupna i lako dokučiva pri igranju. Također, ako ste do sada imali problema prilikom komunikacije preko programa za glasovnu komunikaciju jer niste u pravom trenutku mogli napiknuti tipku K, sada više takvih problema nema. U donjem lijevom uglu nalazi se tipka koja omogućuje "zaključavanje" K tipke. Doduše, većina se igrača danas služi voice activaton metodom, no ovo je svejedno zgodan dodatak.

Tu su dvije tipke "shift", ali zato nema tipke "alt"

Cijeli kružni dio tipkovnice obuhvaća ukupno 40 tipki i s obzirom na njihov raspored može se zaključiti da je Wolf Claw II prvenstveno namijenjen igračima FPS-a jer tu možete pronaći gotovo sve tipke koje su vam potrebne za igranje ovakih igara. Kažemo "gotovo sve" jer je autorica ovih redaka igrajući Far Cry pronašla jedan nedostatak. Nema tipke V, pa ako želite leći i šuljati se kroz travu morate prebaciti ruku na glavni dio tipkovnice, ili pak predefinirati neku drugu tipku za ovu funkciju.

Pregled desne strane tipkovnice i zaključak

Numeričkog dijela nema, a navigacijske tipke su razbacane

Ako ste strastveni igrač i mislili ste "ubiti dvije muhe jednim udarcem" te kupiti ovu tipkovnicu kako bi je koristili za rad i za igranje, naš savjet je da to radije ne činite. Naime, glavni dio tipkovnice je sužen, numerički dio ne postoji, a navigacijske tipke (home, end, Page Up, Page Down etc.) su čudno postavljene. Također, funkcijske tipke nisu odvojene nego se nalaze odmah iznad znakovnih tipki što će stvarati velike probleme ljudima koji ih aktivno koriste. S druge strane, tipke za navigaciju Internet browserom (back, forward i ostale) su vrlo sitne i postavljene iznad glavnog dijela tipkovnice, tako da imate osjećaj kao da se nalaze iza zida, pa su teško dostupne i nepregledne.

Jao onima koji se često koriste F-ovima

Uz to, tipke imaju dugačak hod i tipka enter je rasječena tako da je tipkanje na ovom ovoj tipkovnici osjetno sporije od npr. tipkanja na tipkovnici Logitech Media (na kojoj je rabljen Logitechov zero tilt dizajn) koju autorica ovog teksta obično koristi. Naravno, ovo je samo naše mišljenje jer ima ljudi kojima dugačak hod tipki i rasječeni enter ni malo ne smetaju.

USB konektore zbog starog i sporog 1.1 protokola nije moguće posve iskoristiti

Kad su inženjeri tvrtke PD Scientific dizajnirali ovu tipkovnicu, imali su vidu i sve veću primjenu USB uređaja, pa su na gornji rub postavili dva USB utora tako da tipkovnica zapravo dublira i kao USB hub. Nažalost, tu je javlja isti problem kao na Logitechovoj tipkovnici G15, gdje je riječ o USB 1.1, a ne osjetno bržim USB 2.0 konektorima. Dakako, nema niti vanjskog napajanja pa na ovim konektorima nije moguće rabiti zahtjevnije USB uređaje (u što spada i korištenje dva veća USB sticka istovremeno).

Kao što smo već napomenuli, Wolf Claw II se prodaje kao tipkovnica namijenjena igračima, no mi bi smo rekli da je to ipak igračka tipkovnica namijenjena igračima FPS-ova. Naime, autorica ovog članka je ovisnica o WOW-u (za noobove – World of Warcraft :)) i prvo što je probala igrati na ovoj tipkovnici je upravo WOW. Međutim ispostavilo se da za igranje ovog RPG-a tipkovnica ipak nije najbolja jer na lijevom kružnom dijelu nedostaju neke tipke koje se intenzivno koriste u WOW-u kao npr. tipka Alt, ali zato postoje dvije tipke Shift jedna do druge. Pola PC Ekspert tima je pokušavalo dokučiti čemu to, no nije nam baš uspjelo. No, nije samo nedostatak tipke Alt presudan. WOW je igra u kojoj se puno "piše" tj. chata s ekipom s kojom igrate. S obzirom na sve već navedene nedostatke, chatanje na ovoj tipkovnici je teško, iz prije navedenih razloga, što posebno dolazi do izražaja ako usred maljkaže morate nešto brzo reći svojim suborcima.

Sve u svemu, naše mišljenje je da je Wolf Claw II preskup (525 kn) za ljude koji ne igraju samo FPS-ove već koriste tipkovnicu za rad i za igranje nekih drugih vrsta igara. Ako ste i vi jedan od takvih preporučujemo vam G15 tipkovnicu o kojoj smo već pisali na našim stranicama i koja je, uzgred budi rečeno, za kojih 50-ak kuna jeftinija od Wolf Claw II. No ako igrate samo FPS-ove i još k tome za neku lovu (da, da, ima i takvih :)) onda je ovo prava stvar za vas.