PixelView PlayTV 505 DVB-T i PlayTV mobile – telka novog doba

Datum objave 15.03.2006 - Krešimir Matanović

Uvod i tehnologija

Rijetko pišemo o TV tunerima za računala, no kada nam je Prolink ponudio tunere koji primaju digitalne signale nismo ih mogli odbiti s obzirom da je riječ o vijesnicima budućnosti prijenosa glasa i slike (i još koječega). Na test smo dobili DVB-T TV tunere u dvjema različitim izvedbama (PC Card i USB2.0) i to modele PlayTV 505 i PlayTV Mobile (model WT-230C koji postoji samo za svrhe testiranja, dok je njegov komercijalni blizanac model PV-D522C).

DVB-T tehnologija je relativno nova na našim prostorima , a kratica znači Digital Video Broadcasting - Terrestrial. Dakle, riječ je o emitiranju digitalnog signala pomoću zemaljskih odašiljača. DVB potoji još u dvije izvedbe, a to su DVB-S (Satellite) i DVB-C (Cable). Oba ova uređaja smo testirali na prijenosnom računalu, a prije nego krenemo na opise, pročitajte što je to DVB sa svim svojim prednostima, ali i ponekom manom.

Kutija malene 505-ice

DVB tehnologija

DVB je europski projekt kojem je cilj uvesti digitalni način prijenosa TV signala (slike i zvuka) na sva tri načina prijenosa - zemaljski (DVB-T), satelitski (DVB-S) i kabelski (DVB-C). Prednosti digitalnog prijenosa TV signala nad klasičnim analognim su višestruke. Preko jednog odašiljača , koristeći jedan frekvancijski kanal moguće je odašiljanje 4 do 6 kanala istovremeno (DVB multipleks). Digitalni signal je neosjetljiv na smetnje pa daje kvalitetnu sliku bez šuma i drugih smetnji, a ako su pak smetnje prejake slika u potpunosti nestane sa ekrana ili ostane zamrznuta zadnja slika prije prekida. Pošto na prijem slike ne utječu refleksije (eho) signal je moguće primati na sobnu ili "štap" antenu u sobi ili na otvorenom prostoru, čak i ako se krećemo oko same antene to neće utjecati na prijem signala. Za pokrivanje istog područja jednakom kvalitetom signala za DVB-T potrebna je čak 8 puta manja snaga odašiljača u odnosu na analogni odašiljač. Uz zadovoljene određene uvjete moguć je prijam signala i u vozilima. Prednosti digitalnog odašiljanja ima još, no postoje i neke mane koje se moraju spomenuti. Najveća je mana nekompatibilnost sa postojećim analognim TV prijamnicima. Za prijam DVB-T signala potreban je poseban digitalni prijamnik - adapter tzv. “Set Top Box” (STB), slično kao za prijam satelitskog programa, koji se spaja između antene i standardnog (analognog) televizora. Postoje i integrirani digitalni TV prijamnici s mogućnosti prijema i analognog i digitalnog signala, pa ćete morati posegnuti duboko u novčanik kako bi uživali u blagodatima DVB-T-a.

DVB-T u Hrvatskoj

U sklopu projekta Hrvatskog zavoda za telekomunikacije i Odašiljača i veza d.o.o. nabavljena su dva digitalna televizijska odašiljača, svaki snage 250W, i tzv. “digitalna platforma” t.j. digitalni MPEG-2 koderi i multiplekser za kodiranje i multipleksiranje radi zajedničkog prijenosa i odašiljanja tri (3) televizijska programa te ostala dodatna oprema. Navedena oprema je ugrađena na objektu HRT Dom (“digitalna platforma” i jedan odašiljač) i Sljeme (drugi odašiljač) te čini pilot- digitalnu odašiljačku mrežu, a puštena je u probni pogon 20. svibnja 2002. godine. Prijenos multipleksiranog digitalnog signala od HRT Doma do odašiljača na Sljemenu ostvaruje se digitalnom prijenosnom vezom putem svjetlovoda. Odašiljač na Sljemenu radi na UHF kanalu 27. s usmjerenjem antenskog sustava prema jugu odnosno Zagrebu a na HRT Domu na UHF kanalu 56. s kružnim zračenjem.

Na području Zagreba mogu se pratiti oba programa HTV-a, RTL Televizije i Nove TV.

Update:

S obzirom kako su podaci koje smo iznijeli o pokrivenosti digitalnim signalom u Hrvatskoj zastarjeli, nadopunjujemo ih sa novim koje je saznao naš forumaš Jelc.

Tako je trenutno u pogonu 7 odašiljača koji distribuiraju digitalni signal i oni su kako slijedi:

Sljeme

(H-polarizacija)
1000 W
27 UHF
522.00 MHz
Sektor: Dugo Selo – Ivanić Grad - Zagreb – Sisak – Glina - Karlovac -Samobor- Zaprešić.

Zagreb – Prisavlje

(H-polarizacija)
250 W
56 UHF
754.00 MHz
Grad Zagreb i bliža okolica

Josipovac

(H-polarizacija)
160 W
33 UHF
570.00 MHz
Grad Osijek i okolica

Labinštica

(H-polarizacija)
500 W
36 UHF
594.00 MHz
Split i uža okolica– Kaštela – sjeverni dio Brača, Čiovo - Šolta

Srđ

(H-polarizacija)
1000 W
59 UHF
778.00 MHz
grad Dubrovnik i šira okolica – Cavtat

Učka

(H-polarizacija)
2500 W
28 UHF
530.00 MHz
Istra (osim sjevernog dijela) – Rijeka - Kvarner

Ugljan

(H-polarizacija)
250 W
51 UHF
714.00 MHz
Zadar i šira okolica

Parametri odašiljanja su propisani od strane Hrvatske Agencije za telekomunikacije i u periodu eksperimentalnog rada podložni su mogućim promjenama. Mreža odašiljača postepeno će se širiti, prvenstveno za pokrivanje gradskih i gušće naseljenih područja, a zatim i ostatka države. Kojom brzinom će to ići ovisi o Agenciji koja mora pronaći slobodne frekvencije i međunarodno ih koordinirati, s obzirom da u ovom prijelaznom periodu moraju paralelno raditi i analogna i digitalna televizija.

Za kvalitetan prijem nužno je imati optičku vidljivost sa odašiljačem, iako, u slučaju manjih prepreka postoji također mogućnost prijema čija će kvaliteta ovisiti o prepreci.
Također je poželjno imati antenu na krovu.

Što se tiče plana za prelazak na kompletno digitalnu TV, još nije definiran rok, a prijelazno razdoblje će potrajati još par godina. Teško je za sada točnije reći.
Odašiljači i veze, u suradnji s drugima, a naročito sa Hrvatskom agencijom za telekomunikacije rade na planovima.
Tijekom 2006 planiraju se pokriti preostala županijska središta.

 

Izvori: Zvonko Glavaš, dipl. ing. el. i Tigran Vržina,dipl.ing.

PlayTV 505 DVB-T i PlayTV Mobile tuneri

Testirani tuneri, svaki u svom ruhu

The PlayTV 505 DVB-T USB receiver je u potpunosti kompatibilan sa DVB-T protokolom, što znači da podjednako može primati i TV i radio signale (digitalne naravno). Malenih je dimenzija i doslovno ga možemo nositi u džepu te ga koristiti bilo gdje. Malena zelena LE dioda svijetli kada je uređaj u funkciji, a zatreperi kada izvršava komandu zadanu daljinskim upravljačem. U paketu sa tunerom dolazi i maleni daljinski upravljač, malena "štap" antena, konektor za antenu, korisničke upute i instalacijski CD.

Dizajnom i veličinom podsjeća na memory stick

Isti paket dobivate i sa PC Card (PCMCIA) formatom tunera, a mogućnosti i tehničke specifikacije su u potpunosti jednake za oba modela. Daljinski upravljač nudi samo osnovne funkcije, tako da će te za ostale mogućnosti Prolinkovog softwarea morati posegnuti za mišom. Koliko god se trudili signal nismo uspjeli uhvatiti sa priloženom antenom, već smo morali koristiti klasičnu kućnu. Na mjestima gdje je signal jači ona vjerojatno dobro funkcionira, no u zapadnom dijelu grada to nije tako iako imamo optičku vidljivost sa Sljemenskim odašiljačem.

Klasičan PC Card format

Karakteristike PlayTV 505 i PV-D52 uređaja:

  • Podržava DVB Protocol (ETS 300 744)
  • Real Time Digital Video Recording (DVR)
  • prijem digitalnih zemaljskih TV i radio signala
  • Podržava EPG (electronic program guide)
  • Podržava Teletext
  • MPEG-II Software Decoding
  • gledanje programaa sa vremenskim pomakom
  • automatsko traženje kanala
  • pregled svih kanala u jednom prozoru

Tehničke specifikacije:

  • ulaz za TV antenu
  • ulazna impedancija tunera 75 ohma
  • frekvencijski raspon: 48.25 - 863.25 MHz
  • tip signala nosioca: 2K ili 8K
  • odnosi kodiranja: 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 ili 7/8
  • propusnost kanala: 6MHz, 7MHz, 8MHz
  • zaštitni interval: 1/4, 1/8, 1/16 ili 1/3
  • modulacija:QPSK, 16QAM or 64Q

Sadržaj kutije

Testni sistem i softver

Test sistem :: Hardware
Platforma

IBM ThinkPad R52

Procesor(i)

Intel Pentium M 750J @ 1.86GHz

Memorija

1 x 1024MB DDR2 533,

1 x 512MB DDR2 533

Grafička kartica

ATi Mobility X300 64MB

Muzička kartica

AC`97

Hard disk(ovi)

Hitachi 5K100 60GB Ultra ATA

DVD-RW

Hitachi-LG GSA-4080N

 

Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP2
Chipset datoteke

Intel 6.1.0.1008

DirectX verzija 9.0c
Prolink DVB-T Player

Prolink DVB-T Player

Izgled početnog izbornika je vrlo jednostavan i lako se snalaziti po njemu.Sve "tipke" su logično razmještene, a količina informacija koju prikazuje je sasvim dovoljna. Kao zanimljivost izdvajamo prikazivanje RF snage i kvalitete čime vrlo lako možemo odrediti optimalnu poziciju antene.

U tabu General određujemo osnovne funkcije playera, a dobro je uključiti osvježavanje RF informacija kako bi antenu postavili u najbolji položaj za što bolji prijem.

Skeniranje kanala je vrlo jednostavno pošto možemo obabrati RF frekvencije za Hrvatsku koje su preddefinirane. Kako vidimo sva četiri kanala su nam dostupna na dvije frekvencije tj. 522MHz i 754MHz, no na 522MHz signal je puno jači (barem u zapadnom dijelu grada). Nakon završetka skeniranja programsku listu možemo spremiti u obliku tablice te tako olakšati korištenje kada mijenjamo lokacije, tj. kreirati profile za kasniju upotrebu kada smo na putu.

Snimanje TV programa je odlična opcija softvera, a za pohvalu je i to što možemo mijenjati lokacije snimanja na disku. Software snima TV program u MPEG-2 formatu.

Za podešavanje optimalne slike imamo četiri standardne opcije - svjetlinu, kontrast, boju i zasićenje.

Softver - nastavak

Prolinkov player nam nudi i opciju snimanja pojedinih statičkih slika trenutnog prikaza ekrana, a to činimo vrlo lako sa preddefiniranom tipkom G, na našoj tipkovnici. Sve slike pohranjuje u predefiniranu mapu na disku, a tu lokaciju je također moguće promijeniti kako i kod snimanja programa.

Gledanje programa sa vremenskim pomakom je vrlo dobra opcija, a jedina stvar koju mi moramo odabrati je vrijeme tog pomaka.

I na kraju izbornika za podešavanje softwarea se nalaze korisne informacije o trenutnom korištenju softvera, kao što su postavke videai informacije o kanalu kojeg trenutno gledamo. Zanimljiva je informacija o rezoluciji slike koja je 704 x 576 piksela što je ekvivalent DVD kvaliteti.

Najveća zamjerka softwareu ide na način prikaza teleteksta. Nemogućnost rastezanja prozora je velika mana i za svako korištenje TTX-a moramo biti vrlo blizu ekrana kako bi bilo što uspjeli pročitati.

Mogućnost prikaza svih dostupnih kanala je odlična opcija tako da ne moramo vrtiti sve kanale (kojih je doduše samo 4. na našem području), kako bi odabrali što želimo gledati.

Zaključak (conclusion)

Oba tunera su vrlo zanimljive opcije želite li bilo u svom domu ili kada ste na putu pratiti TV program na računalu. Činjenica da je riječ o digitalnim prijemnicima, znači da ćete primati izuzetno kvalitetnu sliku i ton, no isto tako da to nećete moći napraviti gdje poželite - barem ne u Hrvatskoj. Oba uređaja funkcioniraju na isti način, dolaze sa istom opremom, a jedino im je format različit. Da li ćete se odlučiti za USB ili PC Card varijantu odlučujete sami. Nama se nekako više svidjela USB varijanta jer ju možemo koristiti i na kućnom računalu, a ne samo na prijenosniku. Zamjerka USB varijanti ide jedino na njenu debljinu, što u našem konkretnom slučaju (ThinkPad R52) znači da je zauzela oba USB utora.

Prolinkov software nas je u nekim detaljima oduševio, no isto tako smo u nekim stvarima bili razočarani. Mogućnost odabira lokacije snimanja programa je za svaku pohvalu, software radi vrlo "glatko" čak i kada prijenosnik radi samo na baterijama, daljinski upravljač je ima vrlo dobar domet, no potrebno ga je precizno usmjeriti prema prijemniku. Ljuti nas nemogućnost prikaza TTX-a preko cijelog ekrana, što ga čini neupotrebljivim ako ste malo udaljeni od ekrana računala. Ako uzmemo u obzir sve prednosti i mane softvera, prevaguju njegove bolje strane pa nam se čini kao zadovoljavajuće, mada ne idealno rješenje. Sve u svemu, koji god od tunera, izabrali nećete pogriješiti. U oba slučaja ćete uživati u vrlo kvalitetnoj slici na kakvu nismo naviknuli od klasičnog analognog TV signala, bez nekakavih osobitih problema sa softverom ili instalacijom samih uređaja.

Prosječna cijena testiranih uređaja u trenutku objavljivanja članka je oko 440 kn za PlayTV 505 DVB-T i 360 kn za PlayTV mobile.

Conclusion in english:

In our review we found that both tuners, PlayTV mobile and PlayTV 505 DVB-T, are very interesting options if you want to watch TV while at home or on the road. The fact that these tuners are not analog but digital means that you will get excellent picture and sound quality but also that you won't be able to receive signal anywhere you want, at least not in Croatia. Both devices function in a similar way, come with same equipment and the only thing that separates them is format. USB or PC Card - the choice is yours. Our favorite was the USB variant because it can be used in a mobile or desktop computer with same ease. Specific problem with USB variant is only it's thickness. In our review we used IBM/Lenovo ThinkPad R52 notebook and Prolink's PlayTV 505 DVB-T tuner blocked both USB ports on the left side of the computer.

Prolink's software in some details amazed us and in some dissapointed us. Ability to choose the location of saved programs is great, software works very fine even when notebook is running on batteries, remote controler has very nice range (altough it needs a relatively precise focus on the receiver). Things that dissapointed us include inability to stretch teletext across full screen, which makes TTX unusable if viewer isn't sitting in front of the computer/screen. If we take in to account all pros and cons of the software, it's good sides are more evident so it is a satisfactory, altough not perfect solution. All in all, whichever of these tuners you choose for yourself, you won't make a mistake. In both cases you will enjoy high quality picture which is not available on analog receivers, without to much problems regarding installation or bundled software.