U životu većine računalnih korisnika upoznatih sa multimedijskim sposobnostima svoje high-tech kante postoje instance kad su primorani isključiti svoj "opiči me basom da boli" sistem zvučnika zbog volje ukućana, susjeda i sličnih bića. Ta čudna bića ne usrećuje profinjeni zvuk ispucavanja flak-cannona u kičmu nesretnog mrežnog protivnika u partiji UT-a. U takvim situacijama postajemo svjesni da su nam uz dobre zvučnike potrebne i dobre slušalice - nužno zlo.

Generalno, dva su puta kojima možemo poći pri izboru slušalica. Možemo kupiti klasične hi-fi slušalice ili slušalice namijenjene upotrebi na računalu u nekoj od informatičkih trgovina. Problem je u tome što hi-fi slušalice, mada nude prilično kvalitetan zvuk, nemaju integrirani mikofon koji je u današnje vrijeme mrežnog napucavanja neophodan. S druge strane slušalice namijenjene računalima su obično prilično jeftine te jednostavno ne nude kvalitetu zvuka odnosno mikrofonskog prijema koji bi zadovoljio iole zahtjevnije korisnike. No, kao što pretpostavljate, ima nade, a ona se odaziva na ime Plantronics.

Plantronics je tvrtka koja se vrlo dugo bavi proizvodnjom i razvojem slušalica. Dovoljno je reći da je američka svemirska agencija NASA koristila Plantronicsove slušalice na svojim prvim letovima s ljudskom posadom. Dakle radi se o proizvođaču prilično visokog profila, shodno tome logično je zapitati se koliko je zapravo kunića potrebno izdvojiti za slušalice tako zvučnog imena. Pa zapravo ne toliko puno budući da Plantronics, kao i većina drugih proizvođača, svojim proizvodima pokriva cijelo tržište - od budget do high-end segmenta. Mi smo na test dobili jedan od jeftinijih modela, konkretno .Audio 90.

"Old school" izgled izaziva dvojake reakcije

Model .Audio 90 prema deklaraciji proizvođača namijenjen je upotrebi na računalu. Dakle igranju, video-konferencijama, IP telefoniranju, slušanju muzike i glednju filmova. Dolazi zapakiran u plastično kućište jednostavnog dizajna s kojim ćete se namučiti pri otvaranju. U pakiranju se nalaze slušalice i...zapravo samo slušalice. Bilo bi zgodno da smo našli CD sa softverom za glasovnu komunikaciju u igrama ili nekom sličnom aplikacijom, ali sa ovakvim stvarčicama ionako nije uobičajeno nailaziti na bundle pa je ovo zapravo samo kozmetička zamjerka.

Vanjski izgled slušalica je dosta konzervativan, diskretna crna-siva kombinacija uparena je sa konvencijonalnim dizajnom što rezultira izrazitim "old school" dojmom. Ovakav pristup neće se svidjeti svima, ali mi nemamo nikakvih zamjerki, čak nam se svidio taj vojno-uniformirani izgled. Glavne karakteristike Plantronicsovih slušalica zasigurno su integrirani mikrofon, dugi kabel (nešto manje od 3 metra), kontrola glasnoće i prekidač za uključivanje odnosno isključivanje mikrofona. Mikrofon je solidne veličine te je preko pomične osovine smješten na lijevu slušalicu. Zbog osovine ga je moguće pomicati gore-dolje što osim očite prednosti prilagodbe visini usta različitih korisnika nudi još jednu - moguće ga je potpuno skoniti s puta (pomicanjem skroz prema gore) kad ga ne koristimo. Osim prilagođavanja po vertikali, poziciju mirkofona je moguće prilagoditi i po horizontali budući da je nosač mikrofona potpuno fleksibilan.

Same slušalice izvrsno "leže" na glavi i ušima. Za prvi dio ergonomske kvalitete odgovorna je gumena traka koja naliježe na gornji dio glave ravnomjerno raspređujući težinu slušalica po tjemenu. Lijeva i desna slušalica adekvatno su obložene spužvatim jastučićima tako da niti nakon duže upotrebe ne žuljaju za uši. A što je sa kabelom? Već smo rekli da je dovoljno dug, no što je sa drugim karakteristikama? Kao prvo riječ je o dvožilnom kabelu koji se pri ulazu na same slušalice ne račva već ulazi samo sa jedne (lijeve) strane što je dosta zgodno budući da smanjuje nešto što se naziva "entropija kabela" ("entropija kabela" - znanstveni izraz za fenomen zapetljavanja velikog broja računalnih kabela, ovaj prirodni fenomen je inače svakodnevno vidljiv u PC Ekspert labu).

Na gornjem dijelu kabela nalazi se još jedan vrlo važan feature ovih slušalica - plastični upravljač na kojem se nalazi potencijometar za kontrolu glasnoće te prekidač za uključivanje odnosno isključivanje mikrofona. Pored upravljača smještena je i "krokodilska" kvačica pomoću koje upravljač možemo zadržati nadohvat zakvačivši kabel za T-shirt, košulju, medvjeđe krzno ili sličan odjevni predmet. Donji kraj kabela završava s dva 3.5-milimetarska stereo konektora - jedan se prikljućuje u mikrofonski ulaz, a drugi u stereo izlaz na zvučnoj kartici. Konektori su pozlaćeni što bi, barem teoretski, trebalo značiti prilično kvalitetan signal.

'Opće se ne kuži da brijemo na avione :)

Sad bi bilo vrijeme da vam otkrijemo kakav su dojam Plantronicsove slušalice ostavile na nas što se tiče zvuka. I sami znate da u ovom segmentu nema nekakvih posebnih mjerenja tako da ćete se morati osloniti na našu subjektivnu procjenu. Usput, kao referenca za usporedbu korištene su prosječne hi-fi slušalice, točnije Technics RP-F290 koje koštaju otprilike 200 kn.

Budući da su .Audio 90 namijenje upotrebi na računalu nismo ih ni priključivali na hi-fi sistem već smo se prihvatili našeg seta MP3-ca, jednog DVD-a i par igara. Što se tiče slušanja glazbe .Audio 90 nude prilično dobru kvalitetu zvuka dok se ne pretjeruje sa glasnoćom. Na visokoj glasnoći pojavljuje se distorzija basa, a ako je u pitanju kakva elektronska glazba sa širokim frekvencijskim rasponom izobličenje signala zamjetno je i na srednjim i visokim frekvencijama. U odnosu na naše referntne slušalice evidentno je da Plantronicsov model nema toliko moćan bas, no zato su visoki tonovi mrvicu preizraženi. Budući da filmovi nisu toliko zahtjevni kao čista glazba, naš je dojam bio nešto bolji nego pri testiranju sa MP3-ma. Doduše, bas i dalje nije bio toliko moćan kao na našem Technicsu, ali generalno nemamo zamjerki.

Naposlijetku dojam u igrama. Slušalice smo isprobali sa novim UT-om 2004 i našim vjernim Il-2: Forgotten Battles. Naravno, u obje igre je korištena glasovna komunikacija tako da smo isprobali i kvalitetu mikrofona. Dojam zvuka slušalica nadograđuje se na iskustva koja smo imali pri slušanja glazbe i gledanja fimova s tim da treba imati na umu da pri igranju igara, posebno onih dinamičnijih, obično nismo toliko fokusirani na zvuk budući da imamo posla sa interaktivnim sadržajima - konretno, naganjanju on-line drugara s dva assault riflea u gang'sta modu odnosno uporabi punog balističkog arsenala Focke Wolfa 190A-8 u susretu s mrskim savezničkim bombarderima. Sve u svemu kvaliteta zvuka je odlična, nema pucketanja i izobličenja, no opet se da primjetiti kako .Audio 90 imaju nešto slabiji bas. Kvaliteta mikrofona nas je oduševila, beskonačno je kvalitetniji od tipičnog stolnog smeća namijenjenog računalima pa s njim timske igre u kojima se upotrebljava glasovna komunikacija dobijaju novu dimenziju.

Što reći na kraju osim da su nam se Plantornicsove slušalice jako svidjele. Nude dobar zvuk, vrlo kvalitetan mikrofon, ergonomiju te dug kabel i kontrolu glasnoće. Za 295 kn teško možete očekivati više. S druge, ako nemate potrebe za integriranim mikrofonom možda bi ipak bilo bolje da odaberete kakav standardni hi-fi model - .Audio 90 uz svu našu hvalu realno imaju lošiji zvuk od standarnih hi-fi slušalica slične cijene.