Play Station 3

Datum objave 30.03.2007 - Igor Vujević

Uvod i izgled

Iako se PC Ekspert prvenstveno bavi računalima i popratnom opremom, nismo odoljeli pozivu da isprobamo novu konzolu iz Sonya u svom trećem izdanju. Prema najavama, najmoćnija konzola na tržištu do sada. Konzola koja bi trebala ujediniti najpopularnije karakteristike dva svijeta, umrežiti sve igrače PS-a na način koji je već odavno prisutan u svijetu PC-a. Svatko tko je ikada probao odigrati koji naslov na nekoj od konzola, posebice PS prve ili druge generacije, zna da je to vrlo jednostavan posao. Dovoljno je stvar uključiti u struju, prikopčati TV, ubaciti medij s igrom i zabava može početi. Ne može jednostavnije od toga. No, koliko je stvar jednostavna toliko je i ograničena u mogućnostima. Ili, barem je tako bilo do sada. Play Station 3 bi trebao razbiti taj mit o ograničenom uređaju sposobnom da odvrti pokoju igru ili audio CD.

Crno i blješti

Još od druge generacije ovih konzola zaštitna boja Play Stationa je crna. Kombinacija elegantnog izgleda i kompaktne izvedbe djeluje izvrsno, a ozbiljnost i kvaliteta prilikom izrade vidljiva je na svakom dijelu uređaja. Čim se uređaj raspakira i postavi na svijetlo dana postaje jasno da tu više nije riječ o igrački namijenjenoj mlađoj generaciji, već prije njihovim starcima. Nema ni traga jeftinoj plastici, nedorađenim dijelovima ili zaigranom dizajnu. Uređaj je namijenjen izlaganju u dnevnoj sobi a ne skrivanju po ladicama. Gornji dio uređaja (ako ga postavimo vodoravno kao na slici) izrađen je od crne, tvrde plastike visokog sjaja, koja osim odličnog efekta ostavlja i otiske prstiju po sebi. Cijena dobrog izgleda, nažalost. Ostatak uređaja je izrađen od crne plastike u običnom, ne poliranom izdanju.

Dovoljan je blagi pritisak

Na samom uređaju ima vrlo malo pokretnih dijelova, računajući tu i tipku za paljenje konzole i gumb za zamjenu medija. Obje djeluju na principu senzora, dovoljan je lagani pritisak prsta. Duži pritisak (4 sec) na tipku za uključivanje resetira konzolu na tvorničke postavke. Komande ostavljaju dojam vrlo skupocjene i tehnički dotjerane spravice, što ova konzola svakako i je.

Slot in optički pogon

Blu-ray optički pogon je slot-in tipa i djeluje vrlo uvjerljivo, iako ne i pretiho tijekom svog rada. Tijekom testiranja hranili smo ga svim vrstama medija, CD i DVD tipa i buka koju je pogon generirao mijenjala se s obzirom na tip medija. Svatko tko je čuo PS1 ili PS2 u radu zna o kakvoj se buci radi, nešto slično kao kada optički pogon na računalu punom brzinom čita medij.


Jedina pokretna stvar

Utroba beštije

Kao što smo i napomenuli, vrlo malo dijelova na ovoj konzoli je pokretno, ustvari - jedina stvar koja se miče je poklopac koji skriva čitač memorijskih kartica. To u praksi znači vrlo malo šanse da se nešto polomi na ovoj, sve ne samo jeftinoj spravi. Od podržani kartica tu su Memory Stick (standard/Duo, PRO x 1), SD (standard/mini x 1) i CompactFlash (Type I, II x 1). Dovoljno, ako uzmemo u obzir da je uređaj opremljen i tvrdim diskom.

Stari prijatelji s računala

S donje lijeve strane, odmah ispod čitača memorijskih kartica nalaze se četiri USB 2.0 priključka. Ista ona kao s naših PC računala, ispod ili na našim stolovima. Kako se radi o priključcima rađenim po USB standardu trebali bi biti u stanju prihvatiti prilično širok spektar računalne opreme zasnovane na ovom standardu. Tako smo i mi bez ikakvih problema priključili bežični Logitech set namijenjen računalima (tipkovnica i miš), još jednu USB tipkovnicu i standardni MX500 računalni miš. Sony PS3 je bez problema prepoznao sve uređaje, dodijelio im svoje upravljačke programe i kroz par sekundi sve je radilo bez problema.

Stražnja strana

Stražnja strana konzole skriva HDMI priključak, LAN konektor, optički izlaz za zvuk, AV multi izlaz, sklopku za gašenje konzole i strujni priključak. Ispod se nalazi prijeko potreban sustav za hlađenje konzole. Naime, uređaj generira ogromnu količinu topline koja izlazi na stražnju stranu te je potrebno obratiti pozornost na to prilikom smještaja konzole u skučene prostore. Ni u jednom trenutku uređaj se nije pregrijao ili prouzrokovao sličnu neugodnost no s obzirom na toplinu koja izlazi na stražnju stranu nakon višesatnog igranja - ne preporučamo da se išta nađe na njenom putu.

Tu se skriva HDD

S lijeve bočne strane nalazi se poklopac pričvršćen vijcima, koji skriva standardni tvrdi disk Seagate Momentus, 2.5" SATA, inače namijenjen prijenosnim računalima. Na našem tržištu konzola dolazi s tvrdim diskom kapaciteta 60GB, no postoji i slabija verzija s 20GB diskom koja se neće prodavati.

Svašta ja mogu...

Desna bočna strana PS3 nema nikakvu funkcionalnu vrijednost, na njoj se nalaze samo natpis o mogućnostima ove konzole. A one su prilično dobre, no to niti nije čudno ako uzmemo u obzir sve što se nalazi ispod poklopca:

Product name

PLAYSTATION®3

CPU

Cell Processor
    PowerPC-base Core @3.2GHz
    1 VMX vector unit per core
    512KB L2 cache
    7 x SPE @3.2GHz
    7 x 128b 128 SIMD GPRs
    7 x 256KB SRAM for SPE
    * 1 of 8 SPEs reserved for redundancy total floating point performance : 218 GFLOPS

GPU

RSX @550MHz

               1.8 TFLOPS floating point performance

                Full HD (up to 1080p) x 2 channels

               Multi-way programmable parallel floating point shader pipelines

Sound

Dolby 5.1ch, DTS, LPCM, etc. (Cell-base processing)

Memory

256MB XDR Main RAM @3.2GHz

256MB GDDR3 VRAM @700MHz

System Bandwidth

Main RAM              25.6GB/s

VRAM                     22.4GB/s

RSX                        20GB/s (write) + 15GB/s (read)

SB                           2.5GB/s (write) + 2.5GB/s (read)

System Floating Point Performance

2 TFLOPS

Storage

HDD

Detachable 2.5” HDD slot x 1

I/O

USB

Front x 4 (USB2.0)

Memory Stick

standard/Duo, PRO x 1

SD

standard/mini x 1

CompactFlash

(Type I, II) x 1

Communication

Ethernet

(10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) x 3 (input x 1 + output x 2)

Wi-Fi

IEEE 802.11 b/g

Bluetooth

Bluetooth 2.0 (EDR)

Controller

Bluetooth (up to 7)

USB2.0 (wired)

Wi-Fi (PSP®)

Network (over IP)


AV Output

Screen size

480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p

HDMI

HDMI out x 2

Analog

AV MULTI OUT x 1

Digital audio

DIGITAL OUT (OPTICAL) x 1

Disc media

* read only

CD

PlayStation®

CD-ROM

PlayStation®2

CD-ROM

CD-DA

CD-DA (ROM), CD-R, CD-RW

SACD

SACD Hybrid (CD layer), SACD HD

DualDisc

DualDisc (audio side), DualDisc (DVD side)

DVD

PlayStation®2

DVD-ROM

PLAYSTATION®3

DVD-ROM

DVD-Video

DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW

Blu-ray Disc

PLAYSTATION®3

BD-ROM

BD-Video

BD-ROM, BD-R, BD-RE

Procesor od 3,2 GHz, 256MB RAM-a, tvrdi disk od 60 GB, grafički čip iz nVidia-e baziran na G70 arhitekturi, IEEE 802.11 b/g WiFi bežična kartica, čitač memorijskih kartica, USB 2.0 portovi, HDMI izlaz - to je ukratko PS3 konzola. Specifikacije dostojne stolnog računala, pogotovo ako uzmemo u obzir da su svi naslovi u potpunosti prilagođeni do u detalja specificiranom hardveru. Kod igranja na računalu je obrnuta situacija, ako nemamo računalo koje je u datom trenutku top klasa, moramo njega prilagoditi (smanjivanjem rezolucije, detalja, grafičkih algoritama) zahtjevima dotičnog naslova kako bi smo ga mogli odigrati. I tu leži velika prednost, a u istom trenutku i mana PS3 konzole u odnosu na klasično računalo. Korisnik koji voli eksperimentirati, kombinirati, mijenjati, modificirati i nadograđivati svoje uređaje - nema što tražiti s ovom i sličnom konzolom. Osim eventualnih zahvata na njezinom izgledu. Njezina primarna namjena svodi se na nekoliko naredbi - upali, ubaci, igraj, surfaj, slušaj muziku, gledaj film. No, ova konzola odlično odrađuje taj posao.

Kontroleri

Za vrijeme našeg druženja s ovom konzolom isprobali smo nekoliko trenutno dostupnih naslova, priključivali smo konzolu preko LAN i WiFi veze na Internet, spajali smo je na TV uređaj, LCD monitor - uglavnom, maltretirali smo je kako samo znali i umjeli. Sve torture PS3 je prošao s odrazom naše oduševljene face u svom poliranom kućištu, bez problema noseći se sa svakim izazovom koji smo postavili pred njega. što se te povezivosti i komunikacije s vanjskim svijetom tiče, evo što smo pronašli u pakiranju:

Cable set

Ne, nema HDMI kabela. Jedan od najvećih aduta ove konzole nema svoj kabel. Malo čudna odluka tehničkog odjela Sony-a, no za utjehu je činjenica da će poslužiti bilo koji standardni HDMI kabel. Naš paket je sadržavao strujni kabel za USA tržište koji se preko adaptera priključuje na našu strujnu mrežu, no prodajni paket za našu regiju dolazi sa standardnim strujnim priključkom tako da tu nema problema.

Bežični kontroler

Novi kontroler koji dolazi s PS3 konzolom izgledom je sličan svom prethodniku, Dual Shock gamepadu koji je bio dio paketa prethodne generacije ove konzole. Sony je samo malo promijenio L2 i R2 gumbe, učinivši ih većima za što bolju kontrolu u igrama. Osim te izmjene, Sony ga je učinio i bežičnim - što je i više nego dobrodošla novost. Kontroler komunicira s konzolom putem Bluetooth 2.0 (EDR) standarda i omogućava spajanje do čak 7 uređaja istovremeno. Kontroler funkcionira odlično putem bežične veze i radijus kretanja je i više nego dovoljan za ugodno igranje. Dok je uključen na USB kabel baterije se pune i može se nesmetano koristiti i u takvoj žičanoj varijanti. Baterije se pune oko 2,5 sata, a trebale bi osigurati oko 30 sati igranja.

SixAxis analog sticks

No, dok je USB kabel klasičan proizvod (s jedne strane obični USB, s druge mini USB priključak kao na digitalnim fotoaparatima) koji se može zamijeniti s bilo kojim standardnim USB/miniUSB kabelom, situacija s baterijama i nije sjajna. Naime, baterije nisu izmjenjive (kao kod konkurencije - Xbox 360 i Nintendo Wii konzola) što u praksi znači da kada se potroše moramo mijenjati cijeli kontroler, ako se želim igrati bežično. što i nije najzgodnije rješenje jer je cijena kontrolera oko USD 50. No, zauzvrat analogne palice pružaju odličnu upravljivost i kontorlu. SixAxis analog sticks imaju10-bit motion detection u ukupno šest smjerova - gore, dolje, lijevo, desno, naprijed, nazad. Bilo da se radi o vožnjama ili FPS naslovu, kontroler odlično funkcionira. Naravno, ako ste navikli na takav tip upravljanja.

 

Logitechov hladnjak

Osim standardnog kontrolera imali smo prilike i isprobati Logitechov primjerak za PS3. Ovaj kontroler je poseban po tome što ima sustav za hlađenje ruku, putem otvora na gornjoj i donjoj strani ručica. Radi se o klasičnom elektro motoru s ventilatorom, koji se može kontrolirati u čak tri brzine - low, medium i high. Cijeli koncept kontrolera koji hladi možda zvuči smiješno, no u praksi se to pokazalo kao vrlo korisna spravica. Naime, na ovoj konzoli najviše smo se družili uz naslov Formula One Championship Edition. Na najtežem nivou, pri upaljenim real time postavkama, utrka vremenski traje kao i u stvarnom natjecanju i znojenje ruku je neizbježno i obilno (bilo je napeto :) ). Tu na scenu stupa ovaj malac i prilično je dobar osjećaj kada se upali ventilacija bez prekidanja utrke, tamo negdje na startno ciljnoj ravnini...

Spoji i vozi

HDMI to DVI

Konzolu smo prvo priključili na TV uređaj uz pomoć priloženih kabela i pokrenuli par naslova. Slika je bila prilično dobra, koliko se i može očekivati od klasičnog TV uređaja no onda smo odlučili da je vrijeme za malo ozbiljnije igranje. Nabavili smo HDMI>DVI kabel i priključili ga na konzolu, a drugi kraj na Samsung 205 BW - klasični LCD monitor namijenjen za računala. Resetirali smo konzolu i s zanimanjem promatrali što se dešava. PS3 je bez imalo pritužbi prepoznao monitor, postavio HD rezoluciju, omjer stranica na 16:10 i ponudio vrhunsku sliku.

Naslov uz kojeg smo proveli najviše vremena

Ajde, ajde idemo...

Replay

Formula One Championship Edition nas je oduševio, odvozili smo cijelu sezonu u jednom danu. Logitechov kontroler/hladnjak je bio vrlo zaposlen tijekom sezone, a na kraju dana smo imali ozebline po rukama. Osim u odličnoj slici na LCD monitoru, uživali smo i u vrhunskom zvuku. Kako PS3 konzola ima optički izlaz za zvuk, priključili smo je na Cambridge Soundworks DTT3 500 Digital 5.1 set zvučnika za računalo. Ne trebamo ni napominjati da je zvuk formula koje zuje po stazi prodrmao cijelo susjedstvo...

Pucačine i ostalo

Upucaj ga sad, upucaj ga sad...

Sljedeći naslov na tapeti je bio Resistance: Fall of Man. Riječ je o klasičnom FPS naslovu, dobre priče i odlične igrivosti. Tajni laboratorij, poludjeli virus, pomahnitali mutanti - klasika. Igranje FPS-a uz pomoć kontrolera i nije vrhunsko iskustvo ako ga niste nikada koristili, no u prstima autora ostalo je dosta osjećaja još iz vremena Play Stationa 1 i 2 pa je bilo dosta zabavno napucavati se u mračnim hodnicima ovoga naslova. Naravno, teško je predočiti ovim fotografijama kako to u stvarnosti izgleda, no sve to izgleda puno ljepše i uglađenije nego na slikama.

Vrijeme je za opet malo vožnje

Motor Storm je klasičan naslov za konzolu, bez previše nauke i komplicirane priče - sjedi i vozi. I povremeno stisni turbo. Vrlo zabavno utrkivanje preko pustinje, dobar osjećaj u vožnji, odlični specijalni efekti prilikom sudara - što još više poželjeti - osim HD ready TV uređaja dijagonale >100 cm. A kako to izgleda možete vidjeti na par sljdećih slika:

Resistance: Fall of Man

Motor Storm

Gran Turismo™ HD Concept

Na ovim slikama se može vidjeti tek djelić atmosfere i grafike koju je PS3 konzola sposobna ponuditi. Uz klasično odličnu igrivost i jednostavnost upotrebe, zabava je jednostavno zagarantirana. Prava je šteta ne kombinirati ovu igračku uz vrhunski HD TV uređaj, no cijena takvog kompleta bi ozbiljno uzdrmala tekući račun u banci i postavila neizbježno pitanje - ovaj komplet ili vrhunsko računalo s 24" LCD monitorom - pitanje je sad....

Audio, video, mreža

XrossMediaBar

Kako ne bi ispalo da smo se samo igrali, moramo spomenuti i druge mogućnosti PS3 konzole. Za treću verziju svoje konzole Sony je pripremio novo upravljačko sučelje nazvano XMB™ (XrossMediaBar). Kako to izgleda u praksi možete vidjeti djelomično na sljedećih par slika ili kompletnu prezentaciju možete pogledati ovdje - Sony Playstation 3: User-Interface Demo. Svatko tko je probao PSP vrlo brzo će se naviknuti na ovo sučelje, koje je hijerarhijski posloženo u 8 cjelina prikazanih na slici. Kretanje sučeljem je intuitivno i vrijeme privikavanja je minimalno. Kroz ovo sučelje korisniku su dostupne sve postavke, od konfiguriranja audio i video postavki, do kreiranja on-line korisničkog računa potrebnog za mrežno igranje. Sony je implementirao i instant messenger sistem, kao i svojevrsni e-mail klijent. Vrlo zgodna opcija se može pronaći u Settings dijelu opcija, a odnosi se na mogućnost instaliranja nekog drugog operacijskog sustava. Tako su se na PS3 konzoli našle i razne distribucije Linux OS-a, što svakako podiže uporabnu vrijednost cijelog uređaja i donosi svojevrsni ugled u on-line zajednicama.

Video menu

Po pitanju multimedijalnih mogućnosti, s ovom konzolom je moguće praktički sve. Od slide showa s fotografijama, gledanja filmova u visokoj kvaliteti, slušanja glazbe pa do surfanja internetom. Ponuda filmova u Blu-ray formatu je vrlo oskudna, no Sony se odlučio na poklon filma Casino Royal svim korisnicima koji registriraju konzolu na Internetu. A do njega možete doći preko integriranog Web browsera koji svoj posao odlično obavlja. Sony je za unos podataka predvidio virtualnu tipkovnicu što je prilično nespretno rješenje. No, kako smo napomenuli gore, USB priključci omogućavaju spajanje klasične tipkovnice i miša pa je surfanje s tim dodacima istovjetno surfanju na računalu. Web browser podržava više otvorenih prozora, imate pristup web mailu, prikazuje Flash sadržaj na stranicama - sve u svemu prilično sposoban komad softvera. Podržane audio i video formate možete pronaći u sljedećoj tablici:

Photo
Video
JPEG (DCF 2.0/Exif 2.21 compliant)
Memory Stick Video Format
TIFF
MPEG-4 SP (AAC LC)
GIF
H.264/MPEG-4 AVC Main Profile (AAC LC)
PNG
MPEG-1 (MPEG Audio Layer 2)
BMP
MPEG-2 PS (MPEG2 Audio Layer 2, AAC LC, AC3(Dolby Digital), LPCM)
MPEG-2 TS (MPEG2 Audio Layer 2)
AVI
Motion JPEG (Linear PCM)
Motion JPEG (μ-Law)
AVCHD (.m2ts)

Music & User Menu

Network ikona omogućava nadogradnju cijelog sistema a trenutna verzija PLAYSTATION®3 System Software-a je 1.60. Osim par manjih nadogradnji Web browsera, donosi i nove pozadine XMB-a, kao i Remote Play preko klasičnog access point-a i PSP-a. Naime, s PSP-om (PlayStation Portable) je moguće kontrolirati neke igre za PS3, koristiti ga kao daljinski upravljač za audio i video playback, a najavljene su i neke nove mogućnosti. Nadogradnju sistema je moguće i napraviti putem računala, odnosno skidanjem sadržaja s interneta i snimanjem na klasičan CD ili DVD medij te upgradeom PS3 System Softvera putem medija.

Browser & Game Data Menu

Treba svakako napomenuti i PlayStation Network, on-line okupljalište korisnika Play Stationa. Na njemu su dostupni novi naslovi za download, nadogradnje i zakrpe, demo prezentacije novih naslova i ostali interaktivni sadržaj. Naravno, najzabavnija mogućnost na PS3 konzoli je mrežno igranje, komponenta koja je nedostajala u prijašnjim izdanjima. Kako integrirana WiFi kartica podržava sve oblike zaštite bežične mreže (WEP, TKIP, AES) bez problema smo se spojili na kućnu mrežu, kreirali on-line račun i polomili par Japanaca u on-line okršajima. Sve u svemu, jednostavno i zabavno.

Dodatna oprema i zaključak

AV Cable
Remote
Component Cable
Memory Card Adaptor
S-video Cable

Dodatna oprema

Naravno, Sony je uz konzolu ponudio i dodatnu opremu koja se može kupiti zasebno. Razni setovi kabela, dodatni čitači memorijskih kartica, a kao najkorisniji dodatak nam se čini daljinski upravljač. Pogotovo ako namjeravate koristiti konzolu kao primarni audio-video uređaj. Zgodno je napomenuti da je set kabela koji dolazi s PS2 u potpunosti kompatibilan i s PS3. Osim toga, Sony je zadržao i kompatibilnost s velikim brojem naslova namijenjenih prethodnoj generaciji konzole pa čak i s nekim od naslova s originalnog PSX-a Na ovom linku možete provjeriti točan popis naslova pojedine generacije.

Zaključak

Treća generacija Play Station-a je tehnički dotjeran, oku ugodan uređaj namijenjen praktički svim generacijama. Spadali u skupinu konzolaša, starih okorjelih UT i Quake igrača ili ste potpuno novi u svijetu igara i digitalne zabave - PS3 ima nešto za vas. Zadržana je jednostavnost upotrebe, čak i kod uvjetno rečeno kompliciranijih operacija od pukog igranja ili gledanja filmove. Upgrade sistemskog softvera ili download nadogradnje za poboljšanje kompatibilnosti izvedeno je dovoljno jednostavno za bilo kojeg korisnika koji razumije engleski. Vrlo moćan hardver u ovom trenutku osigurava PS3 ravnopravnu bitku i s PC naslovima, grafika i igrivost u određenim dijelovima i nadmašuju mogućnosti klasičnog računala. S druge strane, konkurencija u obliku Xbox 360 konzole ili Nintendo Wii je već odavno na tržištu i grabi veliki dio kolača. No, Sony je oduvijek imao svoju publiku vjernu određenim naslovima i duhu PSX konzole, tako da vjerujemo da ima igrača kojima se i danas oznoje ruke na spomen naslova kao što su Syphon Filter, Vigelante 8, Twisted Metal - da ne spominjemo Gran Turismo, Tekken ili Metal Gear Solid. No, ovoga puta mislimo da će, ako ništa drugo, cijena biti najveća prepreka za mogući povratak u prošlost. Malo manje od 5000kn je prilično više od konkurencije, bez obzira na sve ono što Sony nudi. No, razum ionako nikada nije bio rado viđen gost kada se odlučivalo o kupovini ovakvih stvari, pa....