PowerColor je maloprodajni brand velikog ATI-jevog partnera, tajvanske tvrtke TUL. PowerColorove kartice je bez problema moguće nabaviti na našem tržištu što ovaj test čini posebno zanimljivim. Sama kartica dolazi zapakirana u neveliku i prilično decentno dizajniranu kutiju. Osim kartice u kutiji se nalazi DVI na VGA konverter, S-video/kompozitni konverterski kabel, S-video produžni kabel i kompozitni produžni kabel. Što se tiče softvera, tu je instalaciji CD disk s driverima, CD s Cyberlinkovim paketom DVD Solution te dva CD-a na kojima je zračna simulacija Pacific Fighters. DVD Solution paket sadrži Cyberlinkove aplikacije za gledanje DVD-a i kućnu video produkciju (obrada i snimanje videa na DVD-e) te aplikaciju za snimanje CD-a i DVD-a te aplikaciju za pregledavanje slika.

Solidan bundle – ništa ne fali

Sve u svemu, lista aplikacija koje se nalaze na ovom je poprilično velika – PowerDVD, PowerProducer, Power2Go, PowerDirector SE+ i MediaShow SE. Neke od ovih aplikacija možda i nisu toliko primjerene za karticu s kojom su upakirane budući da testirani Radeon X800GT nema RageTheather čip, a time ni VIVO mogućnosti. Što se tiče priložene igre, smatramo da bi neki popularniji naslov bio bolji izbor za većinu korisnika budući da jako malo ljudi danas posjeduje joystick koji je nužan za igranje ove zračne simulacije. Naravno, ova igra nije loša i zapravo je odličan dodatak paketu za ljubitelje zračnih simulacija (hehehe, u ovu grupu korisnika spadaju glavni urednik PC Eksperta, kao i autor ovih redaka), ali jednostavno smatramo da nema veliku publiku.

Dupli DVI konektori su sve normalnija stvar

Niti trunke bakra

Što se tiče same kartice, ona je izgledom vrlo slična ostalim ATI-jevim jačim karticama. Tu su čak i dva DVI konektora koji su poprilično zgodna stvar s obzirom na stalno opadanje cijena LCD monitora. Hladnjak zadužen za hlađenje čipa nije ništa posebno budući da se ipak radi o skresanoj verziji čipa, kako po pitanju arhitekture, tako i po pitanju takta. U cijelosti je izrađen od aluminija, ima jednostavan dizajn, tanak je i prilično tih.

Nesuđeni X850XT…

Budući da se na Radeon X800 GT kartice ugrađuju skresani X800XT i X850XT čipovi, zanimalo nas je koji od ovih čipova TUL odlučio ugraditi na svoju karticu. Kao što vidite, riječ o R480 čipu – nesuđenom Radeonu X850XT PE. Između čipa i hladnjaka nalazi se adekvatna količina termovodljive paste što je svakako plus za TUL.

U teoriji rade na 1000 MHz DDR – da li je stvarno tako?

Zanimljivo je da hladnjak ne nasjeda na memorijske čipove što ne bi bilo naodmet budući da su vrući na dodir dok je kartica pod opterećenjem. Najverojatniji razlog za to je što su memorijski čipovi smješteni na obje strane PCB-a što će reći da bi hladnjak mogao ohladiti samo čipove na prednjem dijelu kartice. Ova se kartica inače može pohvaliti "jačom" memorijskom konfiguracijom – u osam memorijskih čipova grafički procesor može pohraniti 256 MB podataka. Čipovi potječu iz Samsungovih pogona, a deklarirani su za rad na 1000 MHz DDR. Kao što se može i pretpostaviti, kartici za rad nije potrebno dodatno napajanje – svu potrebnu energiju "pije" iz PCI-E konektora.