PowerColor RedDevil Radeon RX590 OC recenzija
Datum objave 15.11.2018 - Krešimir Matanović
PowerColor RedDevil Radeon RX590 OC
AMD i partneri danas predstavljaju osvježenje u srednjem tržišnom razredu u obliku RX590 kartica. Osvježenje dolazi u formi sada već dobro poznatog Polaris 20 grafičkog procesora, a glavna je razlika u tome što je proizveden u novom 12 nm proizvodnom procesu, a ne u 14 nm kao do sada. Novi je proizvodni proces donio više radne taktove i s time su došle i veće performanse. Nama je na test stigla zanimljiva PowerColorova RedDevil RX590-tka, koja ima masivni hladnjak, OC i Silent modove rada te LED osvjetljenje.
Devilka dolazi u klasično dizajniranoj kutiji, s mnoštvom informacija o samom proizvodu. Unutar mekog vanjskog omota se nalazi tvrđa kartonska kutija unutar koje je kartica smještena u antistatičku vrećicu i debelu stiro pjenu. Uz karticu dolaze samo upute za instalaciju i pozivnica s kodom za DevilClub.
Kartica donosi prepoznatljiv RedDevil dizajn hladnjaka s crnim metalnim pokrovom koji je nasađen na plastični crveni nosač. Ispod njega je još jedna metalna konstrukcija koja služi kao nosač za dva 10-centimetarska ventilatora (dual ball bearing). Ispod svega toga se pak nalazi masivni aluminijski hladnjak koji je napravljen od limova ali iz jednog dugog komada od gotovo 23.5 centimetra. U njemu se nalazi jedna 6-milimetarska i četiri 8-milimetarske niklane toplovodne cijevi koje vijugaju kroz cijelo tijelo hladnjaka, te imaju direktan kontakt s grafičkim procesorom. S druge je strane 1.5-milimetarska aluminijska ploča koja disipira toplinu ali i učvršćuje čitavu konstrukciju. Sve ovo pridonosi ukupnoj debljini od skoro 6 centimetara što su skoro pa tri slota u kućištu. Ventilatori se do oko 60°C ne vrte i ne proizvode nikakvu buku, a u ovisnosti o odabranom modu rada kartice mogu biti čujni ili vrlo bučni kada krenu raditi.
Ispod sveg lima i hladnjaka se nalazi Polaris 20 grafički procesor koji je u odnosu na Polaris 10 samo proizveden u drugom proizvodnom procesu. AMD je poznati procesor iz RX580 koji je bio proizveden u 14-nanometarskom LPP procesu, sada bez ikakvih arhitekturalnih promjena izradio u 12-nanometarskom LPP procesu poznatom iz Zen 2 procesora. Arhitektura GPU-a je i dalje četvrta generacija GCN-a, a u procesoru se površine 232 mm kvadratnih nalazi 36 compute jedinica s 2304 stream procesora, a tu su i 144 teksturne jedinice te 32 ROP-a. Osnovni je su boost takt u prosjeku rasli za oko 200 MHz, pa su tako računske sposobnosti sada nešto veće – 7.1 vs. 6.17 TFLOPS-a (RX590 vs. RX580). Maksimalni teksturni fill rate je 222.4 GT/s, a piksel 49.5 GP/s.
Kod referentnog AMD modela je osnovni takt 1.469 MHz, a boost 1.545 MHz. RedDevil na svom vrhu ima prekidač kojim mijenjamo iz OC u Silent mod. U Silentu je boost takt 1.545, a u OC 1.576 MHz. Međutim, pregledom GPU-Z loga smo utvrdili kako čip i u Silent modu često radi na 1.576 MHz i kako razlika u performansama nema. S druge strane, razlike u buki ventilatora ima pri čemu se u Silentu vrte na maksimalnih 2.000 okretaja i proizvode oko 52 dB, a u OC modu i do 3.200 okretaja u minuti i proizvode vrlo bučnih 64 dB. Stoga je bolje cijelo vrijeme karticu držati u Silent modu.
Memorijska arhitektura je također ostala ista – na kartici se nalazi 8 GB Micronove GDDR5 memorije koja radi na 2000 MHz, odnosno s propusnošću od 8 Gbps, a s GPU-om komunicira putem 256-bitne sabirnice. Maksimalna teoretska propusnost je 256 GB/s.
Kartica ima jedan 8 i jedan 6-pinski PCIe Power konektor, te je u stanju “povući” i do 300 W snage. Deklarirani TDP referentne kartice je 225 W, što je za 40 W više nego je to bilo kod RX 580 (185 W). PowerColor se hvali tzv. PlatinumPowerKit-DrMos napojnom jedinicom koja se sastoji od solid kondenzatora, digitalnog PWM-a, višestrukih napojnih faza i stabilnom isporukom struje. Ono bitno je da je VRM hlađen, tj. da je glavni hladnjak produžen sve do MOSFET-a. Uz to, i svi su memorijski čipovi pasivno hlađeni aluminijskim okvirom koji je u dodiru s glavnim hladnjakom i toplovodnim cijevima. Ipak, sam se GPU u Silent modu zagrijavao i do 78°C što ne čudi s obzirom na napon od 1.16V i vrlo visoke taktove.
Kartica ima pet video izlaza – 3x Display Port 1.4 HDR, jedan je HDMI 2.0 i jedan DVI-I. Podrška za API-e i tehnologije se ne razlikuje u odnosu na RX580. Podržani su DirectX 12 (12_0), Vulkan i OpenGL API-ji. Od tehnologija tu su Chill, FreeSync 2 HDR, ReLive Capture & Stream itd.
Na vrhu se kartice nalazi osvijetljeni RedDevil logo koji svijetli crveno. Osvjetljenje je moguće u potpunosti isključiti prekidačem koji se nalazi na vrhu kartice. Na stražnjoj su aluminijskoj ploči jasno naznačeni BIOS OC/SILENT i LED SWITCH natpisi, točno na mjestu gdje se nalaze mali prekidači (DIP) na PCB-u. Toliko u opisu, krenimo na testove!
Forum
Objavljeno prije 18 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 26 minuta
Sandisk Ultra Fit, ne prepoznavanje...Objavljeno prije 27 minuta
Koji mobitel kupiti? - 2. dioObjavljeno prije 33 minute
Telemach - OptikaObjavljeno prije 33 minute
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Novosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti