Pregled napajanja

Datum objave 14.06.2002 - Goran Premec

Uvod i slaba napajanja

Dok sam pisao članak o Enermaxu 300W, uvidio sam da to nije dovoljno. Uostalom, svi članci o Enermax napajanjima na Internetu su vrlo slični. Evo o čemu je riječ.

Naši krajevi su pogođeni slabijom kupovnom moći te kada netko i skupi dovoljno sredstava (i hrabrosti) kupiti računalo, o napajanju se uopće ne razmišlja. No, upravo je napajanje prva stepenica prema stabilnom i pouzdanom računalu. Naša ideja je ukazati na potrebu za kvalitetnijim napajanjem dobavljivim u Zagrebu, pa tako i u Hrvatskoj. Nažalost, obrada podataka cijelog govornog područja bila bi predugačka pošto pratimo samo hrvatski tisak i trgovine koji su nam dostupne, a to znači Zagreb i okolica. Čak mi je i Varaždin (Melcomp) predaleko. Svjetla strana priče je što gotovo sve zagrebačke trgovine imaju predstavništva i u nekim drugim hrvatskim gradovima.

Realizaciju ovog teksta prvenstveno treba zahvaliti mom prijatelju Jurici (ovdje dolazi veliki pljesak i krici djevojaka od oduševljena i divljenja njegovom trudu), koji je imao živaca i volje pronaći tekstove i testove o skoro svim napajanjima koja se mogu pronaći u zagrebačkim trgovinama. Nažalost, nije htio sudjelovati u stvaranju ovoga teksta, ali znam da će mu biti drago da sam ga barem spomenuo. Evo njegovih saznanja pomiješanim s našim iskustvima.

Napajanja bi mogli poslagati u nekoliko skupina: slaba, dobra, jako dobra i odlična.

Krenimo od slabijih. Riječ je o, na žalost, kod nas vrlo rasprostranjenih JNC i Everpower napajanjima. Po nekim saznanjima riječ je čak o istoj tvornici, što nas ne bi iznenadilo s obzirom na njihove sličnosti. Ne želim da vlasnici takvih napajanja ovdje osjete nevjericu i strah što su ista u njihovim kućištima, jer riječ je o jednom sasvim drugačijem problemu. Naime, lako se može dogoditi da s jednim JNC ili Everpower napajanjem od 300W bez problema pogonite svoju kućnu zvijer od 1GHz+ s brdo diskova, DVDom i/ili pržilicom. Nije uopće u tome problem. Problem je u kvaliteti elektronike koja bi trebala štititi vaše računalo od trenutnih padova napona, kratkih spojeva i preopterećenja samih napajanja, kao i od strujnih udara. Na primjer, osobno sam koristio JNC napajanje kod kuće. Konfiguracija je bila: Athlon 1200, 256MB, 4 IDE diskova, CD i DVD, i sve to na JNCu od 300W. Sve je radilo, napajanje čak nije pokazivalo ni znakove umora u normalnom radu, ali... Nije zlato sve što sija. Procesor se u tim trenucima nije htio buditi na više od 10x133 (1333MHz) uz 1.85V (+0.1V) što je pokazivalo da je napajanje na rubu snaga. Čemu overclockati u takvim trenucima? Samo zato da bi se vidjelo u kakvom je stanju napajanje. Topao savjet, NE isprobavajte ovo na svojim strojevima, ja ipak na svom stroju imam složeno i vrlo efikasno zračno hlađenje, tako da mi se procesor nikada nije grijao više od 53°C, a od zadnjih preinaka iznad 43°C (30°C u normalnom radu). Još jedno moje iskustvo s istim strojem je da se kod onih trenutnih padova napona stroj resetirao, iako je u BIOSu bilo namiješteno da nakon gubitka struje ostane ugašen. Prilikom tih nekoliko padova napona situacija u kući je bila sljedeća: žarulje su trepnule, TV se ugasio, video je radio kao da se ništa nije dogodilo, baš kao i stariji komp s Enlight 200W napajanjem. JNC napajanja se nisu iskazala pri strujnim udarima: prijatelju je strujni udar spalio napajanje, ploču, memoriju i disk. Kvalitetno napajanje bi eventualno pregorjelo, pri tome ne propuštajući strujni udar do ostalih komponenti. U svakom slučaju, bilo kakvi padovi ili udari u naponskoj mreži nisu zdravi ni za kakvu elektroniku. JNC i Everpower napajanja bit će dovoljna u slučaju da imate procesor do 1GHz, do 256MB RAMa, jedan disk i CD ili DVD ili pržilicu. Osobno ne bih preporučio iznad toga, ali samo ako zaista nemate tih nekoliko stotina kuna više za kućište s dobrim napajanjem. Kao zaštitu od strujnog udara toplo preporučam kupnju one prozirne tirkizne "letve" s Fido sklopkom protiv strujnih udara (cijena cca 60kn). Glavni problem jeftinih napajanja je što iz iste serije ima previše različitih, pa tako čak i ako pogodite dobar primjerak, prosjek je zapravo loš. Tako je često iskustvo da su JNC napajanja glasna, i to ne ventilator, već samo zujanje elektronike u radu, iako su neki primjerci i izuzetno tihi. JNC napajanja mogu se naći u mnogim trgovinama, dok Everpowera ima u HGSpotu, a možda i još negdje.

Dobra i jako dobra napajanja

Prije nego što prijeđemo na dobra napajanja, postoji određen problem. Nisam isprobao mnogo napajanja osobno, već su se većim djelom koristila iskustva sa širokih Internet prostranstva. Zbog toga što se na testovima koriste samo jako dobra i odlična napajanja, teško je odrediti da li je neko napajanje dobro ili loše. U tu skupinu ulazi Frontier. Tijekom sat i pol pretraživanja interneta nisam našao ni jedan test dotičnih, što bi značilo da su testovi ovih napajanja prava rijetkost, ako ih uopće ima. Bilo bi pogrešno da se jednostavno odlučim na jednu od grupa. Zanimljivo je da na službenim stranicama nisam vidio napajanje jače od 250/300W, a i ona su obilježena AMD OK (očiti marketinški trik). Na AMD-ovim stranicama Frontier se ni ne spominje, po čemu zaključujem da ne spada u grupu veću od dobrih, ako i to. U ovu grupu neodređenih stavljam i Meico napajanja. Iako imam jedno takvo doma (300W, ATX 2.03) koje sam čak koristio na svom računalu (Athlon 1.2GHz, 512MB,...), ne mogu reći da sam osjetio neku značajnu razliku naspram JNC 300W, iako je djelovalo nešto moćnije. Mogao bih ga staviti u grupu dobrih, ali se ne bih htio zaletavati. Na muku su me stavila i nekakva MS napajanja, ali s obzirom na cijenu (400W = 180kn, ATX 2.03) nekako sumnjam da je riječ o dobrom napajanju, ali nećemo nagađati.

Dobra napajanja. E, tu smo. Za početak treba reći da u ovu grupu spadaju Task napajanja i to bez ikakve sumnje. Ako nemate novaca, Task je pravi izbor, jer se njihova kućišta s napajanjem (300W, ATX 2.03) mogu u Zagrebu dobiti za 400-500kn. Ima ih u Formelu, ali nisam provjerio da li se mogu dobiti samo napajanja. Uz Task napajanja ide jedna napomena. Trebate li napajanje jače od 300W, Task tu, nažalost, nema prave igrače. Iako se mnogi neće složiti samnom, osobno bih stavio u ovu skupinu i Macase napajanja. Po svim pričama, to je ipak jako dobro napajanje. Na žalost, moja iskustva s njima govore drugačije. Imao sam priliku vidjeti nekoliko spaljenih 250W napajanja, veći dio njih se pregrijao od prevelikog opterećenja (očito nisu imala zaštitu od preopterećenja ili dotična zaštita nije funkcionirala. Jedno od tih 250W napajanja je doživjelo strujni udar i propustilo ga kroz sebe, što svakako nije osobina dobrih napajanja, pri čemu su život izgubili memorija, Adaptec-ov SCSI kontroler na ploči, PCI grafička i PCI utor u kojem je grafička stajala. Najžalosnije je to da je dotično napajanje i dalje radilo, iako povremeno pri paljenju nije davalo 5V, već oko 2-3V, ali kako je to bilo samo povremeno i samo kod paljenja, napajanje je za neku hiću bilo čak i upotrebljivo. Trebalo bi nadododati da je nekoliko serija Macase 300W napajanja bilo loših, što nije ugodan podatak. Macase kućišta s napajanjima se nađu u HGSpotu i još nekim trgovinama i vrlo su skupa. Kod Macesa svakako izbjegavajte starije modele napajanja (ispod 300W).

Jako dobra napajanja. U ovu skupinu spada AOpen, koji je na mnogim testovima po Internetu dobio dobre kritike, ali ipak nije vrhunsko napajanje. AOpen kućišta s napajanjima se mogu naći u Totemu i HGSpotu te u još nekim trgovinama (Deus, npr.) i cijene su im slične kao i Macaseu. Iako sam maloprije stavio Macase napajanja u grupu dobrih, ipak zaslužuju da ih se stavi i u grupu jako dobrih, i to prvenstveno zbog novih serija 300W i jačih. Ovom prilikom bih htio napomenuti da ni AOpen niti Macase nemaju baš nešto dobro osmišljena kućišta što se tiče hlađenja, iako su izradom vrlo kvalitetna. U grupu jako dobrih spadaju i DTK napajanja, s tendencijom prema odličnima. Jedina mana je što se ne mogu nabaviti napajanja jača od 300W te ih zbog toga nisam smjestio u odlična. Zastupnik DTK-a je Senso, a da li prodaju zasebno kućišta i/ili napajanja, najbolje je njih. Moguće je da se mogu još ponegdje naći.

Odlična napajanja

Odlična napajanja. Ovdje su razlike najmanje. Moram priznati da je njih najlakše otkriti na Internetu jer se njihove recenzije nalaze na svim većim sajtovima koji se bave hardwareom. Za početak spomenimo možda najpoznatije na ovom polju: Enermax. Njihova napajanja su izuzetno kvalitetna i tiha, a imaju modele od 250W do 550W što će zadovoljiti i najzahtjevnije. Mana im je samo jedna: cijena. Bilo bi zgodno ovdje spomenuti 50-tak vlasnika Enermax 431W napajanja koja su na 5V davala 4.8V, tako da se poneke komponente u kompu nisu budile. To je ujedno i jedino saznanje o problematičnim Enermax napajanjima. I dok su u Njemačkoj skupa, kod nas su još skuplja. Mogu se nabaviti u Melcompu (i trgovinama koja nabavljaju robu od njih) i D.I.S.-u koji ih nabavljaju iz drugih izvora. U ovoj skupini treba spomenuti i jednog igrača koji je kod nas također dobavljiv, no malo poznat, a po kvaliteti i tišini je vrlo blizak Enermaxu, iako ne i bolji od njega: Well Tech. Ima ga za kupiti u Lostu (koji ih i uvozi), Zagrii i Nobilisu. Dodatni adut im je da su i jeftinija od Enermaxa. Sljedeći proizvođać je Enlight. Njih uvozi LAB-TOP (Zagreb, Svetoivanska 7, Remiza; jedna uličica kod stajališta autobusa na Ljubljanici) i kod njih je potpun izbor, ali neka jeftinija (oko 500kn) kućišta s 300W napajanjima se mogu naći i u drugim trgovinama. Ako ste mislili da su Enermax napajanja skupa, što bi onda rekli za Enlight? Istina, 300W napajanja nisu skupa, ali 340W, 400W i jača jesu. Npr. nadoplata s 300W na 400W košta oko 500kn. U čemu je problem? U samoj politici u Enlightu. Još donedavno 300W napajanja kod njih su bila određena za servere i bila su jako skupa, dok su 250W napajanja bila najjača za kućna računala. Sada je ta granica pomaknuta na 300W. Enlight je prvenstveno proizvođač servera i serverskih napajanja za velike naručitelje, od kojih je najveći HP, koji od njih kupuje i kućišta s napajanjima i za svoje desktop modele. Pošto se može nabaviti Enlight kućište s 300W ATX 2.03 napajanjem već za oko 500kn, smatram da je to pun pogodak. Želite li prostrano Big Tower kućište od Enlighta, i nije baš neka ponuda - postoji samo jedno, serversko, i s 300W napajanjem košta oko 2000kn (nadoplata na 400W je oko 500kn), i posebno se naručuje. Osobno sam veliki poklonik Enlighta jer sam u svom radu imao samo pozitivna iskustva s njime, pa da neka i spomenem. HPovo desktop računalo Brio s PIII 500, 64MB, IDE diskom od 8.4GB i CD-ROMomo ima 90W (devedeset watno) napajanje. Na poslu smo ga nadogradili na 192MB, tri IDE diska (8.4, 30, 20GB), pržilicom (IDE Yamaha 4416) i dodatnim RAID kontrolerom i sve je radilo savršeno s dotičnim napajanjem od 90W, s tim da se u toku radnog dana (8 sati) dotično računalo zbog potrebe posla restartalo i do 20 puta, dok je povremeno radilo i nekoliko dana bez restarta ili gašenja. Da ne kažem da je u unutrašnjosti bilo vjerojatno vruće, pošto sav taj zrak ide preko napajanja van (ujedno je na napajanju i jedini ventilator u kućištu). Ocjena: odličan plus. Prijatelj na 200W Enlightu ima svoj komp PIII 1.13GHz, 256MB, dva IDE diska: 10GB (5400o/min) i 40GB (7200o/min), DVD-RM, te ladicu s još jednim IDE diskom; dok je prva konfiguracija u tom kućištu bila Celeron 466, 64MB, 10GB disk i DVD-ROM, nekih dvije godine ranije. Jedina prava mana Enlightu (uz cijenu) je što ventilator na napajanju nije bešuman, iako nije ni preglasan. Mislim da ima smisla spomenuti da od Enlighta napajanja kupuje i DTK, toliko slavan po svojim napajanjima.

Nadamo se da vam je ovaj pregled pomogao.