Preinaka Alphe P125 za Socket-A

Datum objave 26.02.2001 - Ozren Žagmešter

Prva faza

Nakon duže pauze, evo nas opet u radionici. Za ovaj članak je zaslužan naš prijatelj Damir Šimpović koji bi već odavno bio punopravni član ekipe PC Eksperta da mu to vrijeme dozvoljava. No, njegov sadašnji posao mu ne ostavlja dovoljno vremena da bi stigao pisati za PC Ekspert i zato ćemo mi u ovom članku opisati njegov najnoviji projekt.

Prilikom sastavljanja svog novog računala, Damir se suočio s problemom tipičnim za Hrvatsku - nemogućnost nabavke kvalitetnog hladnjaka. Nije bio oduševljen idejom da nešto naruči izvana jer mu se nije dalo potrošiti dodatnih 40-ak dolara, a i hladnjak mu je trebao odmah, a ne za dva-tri tjedna. Dok je sastavljao svoj novi sistem baziran na Athlonu na 800MHz i ASUS A7Pro ploči, prvobitno je stavio kao hladnjak obični Titan Majesty "vulgaris". S takvim slabim hlađenjem Athlon 800 starijeg proizvodnog datuma (tzv. aluminijski Athlon, za razliku od novih kod kojih su interconnecti napravljeni od bakra) je stabilno radio na maksimalno 850MHz što je praktički nikakvo povećanje spram tvorničke brzine. Kao stari overclocker, Damir se s tim nije mogao pomiriti. Jedini drugi hladnjak koji je imao bila je stara Slot1 Alpha P125.

Ova Alpha je pravi veteran - prvobitno je hladila Celeron 300A koji je radio na 504MHz, a kasnije Celeron 366 koji je uz pomoć Alphe i Peltiera radio na fantastičnih 617MHz. Nakon kraćeg igranja s Alphom postalo je jasno da su rupe na njoj točno tamo gdje bi trebale biti ako se želi montirati na A7Pro ploču (kroz četiri rupe koje se nalaze oko socketa). Jedini problem bila je Alphina širina. Problem je jednostavno riješen piljenjem po dva rebra sa svake strane. Nakon te modifikacije Alpha je pričvršćena po prvi put na Athlon radi probe. To je izgledalo ovako:

Prvotno isprobavanje koncepta

Prvi pokušaj bio je uspješan te nije bilo nikakvih problema s montiranjem. Pokus je dosta dugo trajao jer je bilo teško savršeno postaviti Alphu na procesor uz pomoć običnih vijaka. Obični vijci zamijenjeni su s oprugama kod kojih nije bilo straha da Alpha bude nagnuta više na neku od strana te da tako nema savršeni kontakt s procesorom.

Opruge

Problem s oprugama jest u njihovoj dužini. Opruge previše vire s donje strane matične ploče te je kontakt s kućištem zagarantiran. No, to i nije bio neki nedostatak jer je od početka bilo jasno da će projekt morati proći cijeli niz faza dok se ne nađe najbolji način montiranja Alphe na procesor. Kad to bude riješeno, neće biti problem pažljivo montirati hladnjak uz pomoć običnih vijaka. Opruge su bile tu da skrate vrijeme montaže dok cijela stvar ne poprimi završni oblik.

Konačno rješenje

Sljedeća faza izgledala je ovako:

Sandwich sistem - slika 1

Desni ventilator puhao je prema unutra, tj. prema procesoru, dok su dva sa zadnje strane puhala prema van i nosila topli zrak prema ventilatoru na kućištu koji ga je bacao izvan računala. Na slici iznad smo prikazali tok kolanja zraka (plava strelica - hladan zrak, crvena strelica - topli zrak). S ovakvim hlađenjem. Athlon 800 radio je bez problema na 1GHz na 1,75V.

Sandwich sistem - slika 2

Ovakvo rješenje dalo je najbolje rezultate hlađenja, no imalo je i svoje nedostatke. Kao prvo, kućište se nije moglo zatvoriti, a da ne dođe do prevelikog grijanja unutar njega. U zatvorenom kućištu bi nakon par sati pod punim opterećenjem (Prime95) došlo do rušenja računala. Drugi problem bila je nemogućnost kvalitetnog učvršćenja svih dijelova hladnjaka. Iz tog razloga, sistem nije moglo jednostavno prebacivati s jednog mjesta na drugo (a Damir voli igranje u mreži). Uz to, sve je jako vibriralo i cvililo, a vibracije i otvoreno kućište ne idu skupa. Zato se Damir odlučio na konvencionalnije postavljanje ventilatora:

Završno rješenje

Na ovoj slici se lijepo vidi prazan prostor koji je nastao piljenjem po dva rebra sa svake strane. Gornja (lijeva strana slike) rebra otpiljena su zbog napajanja, a donja (desna) zbog North Bridge chipa. Ventilatori su YSTech 60mm (27.2cfm) i pušu prema procesoru. Ovakvo rješenje omogućuje stabilan rad na 950MHz na 1,75V uz zatvoreno kućište i minimalnu buku. I to je to!

Pregled učinka hladnjaka:

Takt
Temperatura - puno opterećenje
 
Titan Majesty
Alpha P125 Mod v1
Alpha P125 Mod v2
Alpha P125 Mod Final
900MHz
46C
40C
nije testirano
nije testirano
950MHz
no POST
44C
nije testirano
43C
1000MHz
no POST
no POST
43C
nestabilno, ruši se @ 49C

*ambient temperatura bila je 22C

Nadamo se da će Vam ovaj članak pomoći ukoliko imate potrebu za kvalitetnijm Socket hlađenjem, a imate Alphu P125, P3125 ili P7125 koja Vam je ostala od prošlog procesora.