Preview GeForce serije 7

Datum objave 23.06.2005 - Ozren Žagmešter

Uvod i CineFX 4.0

Došlo je vrijeme za sedmicu!

Prošlo je malo više od godinu dana (točnije 14 mjeseci) od kada je NVIDIA lansirala svoju GeForce seriju 6. GeForce serija 6 bila je stvarno veliki zaokret (i uspjeh) i sa sobom je donijela par featura za koje je bilo jasno da će obilježiti budućnost - Shader Model 3.0 i HDR (High-Dynamic Range). No, ono najbitnije bile su dobre performanse cijele serije, a pogotovo mainstream (6600GT) i high-end kartica (6800GT i Ultra). Danas pak dobijamo nasljednika - GeForce seriju 7. S obzirom da ni 6-ici ništa ne fali postavlja se pitanje što donosi nova generacija - ukoliko vas zanima odgovor na to pitanje, pročitajte naš članak.

Da bi smo mogli sagledati što stoji iza serije 7, te da li je ona još jedna revolucija ili samo evolucija, treba prvo pogledati što donosi kičma novog šampiona iz ergele NVIDIA - drugim riječima, treba pogledati što donosi CineFX 4.0 engine.

 

CineFX 4.0 i Intellisample 4.0

Kada vam već postojeća generacija ima stvari poput Shader Modela 3.0 ili HDR-a, jasno je da vam nova generacije ne može donijeti ne znam kakve nove feature već da će glavnina noviteta doći iz poboljšanja u arhitekturi (i time uzrokovanog ubrzanja).

Tako je NVIDIA nanovo dizajnirala vertex shader jedinicu i napravila ju puno efikasnijom. Glavno poboljšanje napravljeno je u načinu na koji shader jedinica vrši pripremu geometrije te kako ju nakon toga obradi. Ubrzanje u pripremi povećalo je propusnost 3D cjevovoda a pogotovo se napredak osjeti u naslovima sa puno geometrije (tko bi to rekao, zar ne?). NVIDIA tvrdi da zbog nove arhitekture jedna vertex shader operacija traje 79 clockova dok je za istu operaciju na 6800 karticama potrebno 108 clockova. Dakle, ubrzanje bi trebalo biti bar 30% no vjerovatno više jer 7800GTX dolazi sa osam vertex jedinica dok ih 6800Ultra ima šest.

Pixel shaderi su također doživjeli face lifting na način da su im poboljšane floating-point operacije te da su dodatno optimizirani da što brže izvršavaju MADD (Multiply and accumulate) operacije. NVIDIA tvrdi da su MADD operacija najčešće opracije kod pixel shadera pa su se tako potrudili da njih što više ubrzaju - GeForce 7800 kartice bi trebale u istom vremenu obraditi duplo više ovih operacije nego što to rade 6800 kartice.

Jedinica za teksture je pak pojačana novim hardverskim algoritmima i boljim cacheingom što je dovelo do boljih performansi kod filteringa i blendinga. Vrijeme potrebno da se uzme neka tekstura je također smanjeno a i developerima je omogućeno da iskoriste različite veličine texel uzoraka. Glavnih razlozi zašto se NVIDIA dosta pozabavila teksturama su anisotropic filtering te high-dynamic rendering (HDR).

HDR u akciji (Unreal 3)

Anti-aliasing, ostala poboljšanja i navodne performanse

Novi načini za anti-aliasing

NVIDIA je poradila i na dvije nove tehnike za anti-aliasing. Prva tehnika je transparency adaptive supersampling a druga transparency adaptive multisampling. Da se NVIDIA odlučila napraviti dva nova načina za anti-aliasing ne čudi jer se trenutno često dešava da anti-aliasing ustvari donese gubitak kvalitete slike zbog svog "ratovanja" sa anistropicom i sličnim stvarima (ah taj alfa blending!). Najčešće se problemi pojavljuju na stvarima poput žičanih ograda ili na drveću. Supersampling modus bi trebao donijeti stvarno odličnu kvalitetu slike no performance hit je sigurno jako velik - to je uvijek slučaj kada se koristi ova tehnika (neovisno o detaljima). Transparency adaptive multisampling je pak kompromisno rješenje koje bi trebalo riješiti dio problema a pri tome ipak ne uništiti performanse. Kako mi još nismo imali GeForce 7800 u rukama kako točno stvari stoje znat ćemo tek za koji dan ili tjedan (NVIDIA nam još nije rekla kada možemo očekivati sample).

Normalni AA

Transparency supersampling

 

Ostala poboljšanja

NVIDIA nije zaboravila na Longhorn tako da GeForce 7 serija dolazi sa punom podrškom za ovaj OS i njegove video "fore". Također je pojačan i UltraShadow II. Naravno i sve dosadašnje tehnologije su podržane i na 7-ici - stvari poput PureVidea i sl.

 

Performanse

Kako nismo još dobili GeForce 7800 karticu na mučenje, ne možemo vam puno reći vezano uz performanse. Jedina stvar koju vam možemo pokazati jest par grafova koji su sastavni dio NVIDIA GF7800 launch materijala. Samim tim jasno je da ove rezultate treba uzeti sa određenom dozom opreza.

Grafovi made in NVIDIA

Ako je vjerovati grafovima GeForce 7800GTX nikako neće razočarati jer donosi poboljšanja u performansama od 25-50%. Za očekivati je da će poboljšanja biti veća što je naslov noviji - tako vidimo da bi u nekim slučajevima 7800GTX trebala "tamaniti" i 6800U SLI kombinaciju.

I sad nam se za kraj postavlja još samo jedno pitanje - kakav je hardver koji to sve pokreće?

Hardver

Specifikacije koje smo dobili odnose se samo na GeForce 7800GTX, dakle top model. Za niže 7800 modele treba pretpostaviti da će imati niži takt te manji broj vertex jedinica i pixel shader cjevovoda:

GeForce 7800GTX
Broj tranzistora
302 milijuna
Proizvodni proces
0.11 mikronski
Memorijsko sučelje
256-bitno
Memorija
GDDR3
Takt GPU-a
430MHz
Takt memorije
1200MHz
Pixel pipelinea
24
Vertex jedinica
8
Potrebno napajanje
350W

Kao što vidimo iz tablice radi se monstrumu od GPU-a - 302 milijuna tranzistora je stvarno ogroman broj (6800 ih ima 220). Za usporedbu GPU-i sa Xboxa, PS-a 2, Game Cube Flippera i Gekkoa te Pentium 3 i Athlon FX zajedno imaju manje tranzistora nego 7800! Neovisno o tome je NVIDIA uspjela održati takt na razini 6800 Ultre te osjetno smanjiti potrošnju. Napajanje od 350W koje je potrebno za 7800GTX stvarno više skoro nikom nebi smjelo biti problem. Brojka od 24 shader pajpova garantira dobre performanse sa obradom piksela a 7800GTX sigurno dobro procesira i vertex operacije kada ima osam vertex shader jedinica. Takt jezgre je vrlo sličan onome na 6800U (430 naspram 425MHz) i moramo priznati viši nego što smo očekivali jer se ipak radi o za NVIDIA-u prvi high-end GPU napravljen u 0.11-mikronskoj tehnologiji. Memorija je očekivano GDDR3 koja se ovaj puta vrti na 1200MHz - kako su i sadašnje kartice opremljene istom memorijom ovo uopće nije iznaneđenje.

Čini se da ni zagrijavanje nije neki problem jer je NVIDIA obećala hlađenje koje zauzima samo jedan slot a uz to bi trebalo biti za oko 10dB tiše nego referetni hladnjak na 6800U karticama. Ako je stvarno tako onda bi se Intel mogao malo zagledati u NVIDIA-u i razmisliti zašto i dalje muku muči sa svojim Prescottima.

SLI će naravno biti podržan i na 7800 karticama tako da će na svoje moći doći i oni najluđi i najbogatiji. Situaciju sa driverima isto nismo u poziciji prokomentirati - jedino što znamo jest da se radi o ForceWare driverima verzije 77.62. Njih već imamo, no koja korist kada kartice još nema.

Maneken za 7800

Battlefield 2

Zaključak

Zaključak

Nema sumnje da će GeForce 7800 biti odličan proizvod superioran bilo kojem iz sada već prošle generacije. Tu su razna poboljšanja u arhitekturi te puno veći broj pipelinea - sa tim se ne može fulati. Budući da su performanse prošle generacije dobre za očekivati je da će 7800 najviše donijeti po pitanju kvalitete slike - od boljeg anti-aliasinga do HDR-a (po nama je upravo HDR ključna stvar). Specifikacije za 7800GTX su impresivne no neovisno o tome se čini da je NVIDIA uspjela napraviti i vrlo štedljivu karticu - potrebno napajanje od 350W je stvarno user-friendly feature. Na pitanje kakav će biti omjer 7800 vs R520 vam također ne možemo dati odgovor - launch za R520 je tek u rujnu i za sada su specifikacije samo glasine. Taj obračun će biti vrlo zanimljiv - zamislite samo da prvi ATi proizvod sa podrškom za Shader Model 3.0 bude bolji od već druge generacije SM3.0 tvrtke NVIDIA - uff to bi bilo vrlo neugodno!

I to je sve što vam možemo reći s obzirom da 7800GTX još nije prošao kroz naše ruke. Informacija će biti još čim se vratimo iz Pariza gdje se održava event u čast lansiranja GeForce serije 7.

Scena iz Serious Sama 2 - i poseban pozdrav Croteamu - dečki, kako ide sa Xbox verzijom? ;)