Promise SmartStor DS4600 – mistični DAS(a)

Datum objave 13.04.2010 - Anton Madirazza

Opis i prvi dojmovi

Otvorivši kutiju vidjeli smo da se radi o neotvaranom uređaju i da je ovaj put uređaj poslan prvo nama. Razlog što nas ovo veseli je što smo napokon ugledali o kakvim se vijcima za montiranje diskova u ladice radi. U njegovom mrežnom rođaku nismo bili u mogućnosti upotrijebiti ladice jer je netko prije nas zagubio svih dvadeset vijaka a što god radili, kod Promise-ovih uređaja nikako ne smijete zagubiti vijke jer se koriste primjerci sa posebni malim glavama. Zašto ne koristiti obične vijke? Jer je to već viđeno, dosadno i već isprobano a nitko ne očekuje specijalne vijke a još manje ih treba… Eh, sad, nadamo se da vas ovo brbljanje o vijcima nije obeshrabrilo od daljnjeg čitanja jer dolazimo na interesantniji dio „sadržaja“, a to su ključevi! Koji sad pak ključevi, sigurno se pitate zbunjeni pričom o vijcima? Eh, pa, radi se o ključevima za bravicu s prednje strane uređaja. Ključevima koji isporučeni standardno sa uređajem ne dolaze. Kao što također jednako standardno spomenuti u priručniku nisu. Zbilja nemamo pojma što će nam bravica na uređaju za koju se ne zna čemu služi i čije postojanje se ignorira. Najviše popularnosti dobila je teorija da se radi o detalju o kojem samo osobe upućene u orijentalnu mudrost (i naravno nindže), znaju nešto više. Mi ne vjerujemo u to (iako svakako duboko poštujemo ninđe), vjerojatnije su radnici u tvornici uzeli sve ključeve i sada igraju mahhjong s njima.

Koju god da teoriju razvili, nadamo se da će vas obradovati što su u kutiji prisutni svi kablovi potrebni za spajanje pa čak i jedan eSATA utor kojime je moguće prenamijeniti jedan unutrašnji SATA utor na matičnoj ploči u vanjski SATA. Uz uređaj došao je prije spomenuti priručnik u kojemu su opisani postupci instalacije, pregled uređaja (bez spominjanja reset gumba i bravice) i neke opće predostrožnosti. Među natpisima na kutiji obradovali su nas neki loše sročeni engleski izrazi poput „Built up your RAID system with simply click“ što bi u prijevodu glasilo „Sagradio vaš RAID sistem sa jednostavno klik“. Lako pamtljiva fraza koja nas polako uvodi u mogućnosti uređaja. On, slično kao i kod NAS verzije, podržava RAID polja 0 (stripe), 1(mirror), 5(stripe w/parity) i 10(mirror+stripe). Moguće ga je spojiti putem sučelja USB 2.0, pomoću Firewire 400/800 i eSATA 3Gb što je pristojna količina standarda.

DS4600 se izvana gotovo i ne razlikuje od NAS izvedbe što je i u redu. Ono što radi, ne diraj.

Nakon što se diskovi osiguraju vijcima ladica lako klizi u uređaj. Upotrebljeni sistem ladica nam ne ulijeva povjerenje, no i većina drugih proizvođača koristi slična rješenja.

Prednja strana na kojoj vidimo ukrasnu bravicu, labavi gumb za backup i raspored led indikatora aktivnosti diskova.

Napajanje se nalazi u svom vlastitom prostoru, iza vratašca osiguranih sa dvije kopče i vijcima. Ukoliko želite izvaditi napajanje morate riješiti zagonetku u obliku jedne debele vezice koja se naizgled da stezati i otpuštati. Mi smo nakon desetak minuta žongliranja prstima odustali i prerezali vezicu kako bi mogli pogledati detalje napajanja koje je umetnuto tako da se specifikacije ne vide, s naljepnicom okrenutom prema unutrašnjosti uređaja.

Sa stražnje strane vidimo adapter u svojoj kućici, otvor za ventilator i sučelja za spajanje kojih je pristojna količina.

Nakon ovog barbarskog čina napajanje je bez problema vraćeno u njegovu kućicu gdje je ostalo uglavljeno i bez vezice pa se dobiva dojam kako je ova postavljena samo kako bi radila društvo mističnoj bravici. Saznali smo da je napajanje Klase efikasnosti IV i maksimalne snage od 100W a kasnije smo zapazili (teško je bilo ne zapaziti) da napajanje zna škripati kada je uređaj ugašen.

Software i dojmovi pri upotrebi

Software

SmartNAVI, vrlo jednostavan program kojim pronalazimo spojen DAS.

Kroz jednostavan izbornik kreiramo i upravljamo RAID poljima i dolazimo do informacija o stanju diskova. Na uređaju NE možemo definirati više particija, već samo jednu i ne podržava JBOD.

Nakon potvrde da želimo obrisati RAID polje moramo upisati „YES“ kao dodatnu potvrdu.

Ugodna i rado viđena slika. Nikad dovoljno mjesta na disku. U RAID polju 0 sa 4 diska moramo voditi računa da je šansa za otkaz cijelog sustava četverostruko uvećana jer otkazom jednog diska gubimo sve podatke.

Promise-ov DAS dolazi sa vrlo jednostavnim pratećim programom koji omogućava konfiguraciju uređaja i zove se SmartNavi a jedno slovo „a“ ga dijeli od tužbe Jamesa Camerona. Samo sučelje je dovoljno jednostavno i grafički dotjerano a program se da instalirati bez problema i na Windows 7 iako nije naveden u specifikacijama. Program omogućava očitavanje temperature i SMART statusa svakog pojedinog diska ali mu zamjeramo što ne dozvoljava direktno biranje RAID 0 polja već to ili odlučuje sam prema našim odgovorima na pitanja o kapacitetu i sigurnosti ili nam kao posljednju opciju nudi RAID polje 1, 5 ili 10 (ovisno o broju umetnutih diskova). Također bi napomenuli da se RAID 1 ne može odabrati ako ste umetnuli više od dva diska.

 

Dojmovi pri upotrebi

WesternDigital Caviari Black (wd2001fass-00u0b0) montirani u ladicu. Jako dobri ali i skupi tvrdi diskovi koji proizvode čudan zvuk u „spin down“ fazi gašenja.

Uz DS 4600 iz Asbisa dobismo i četiri WD Caviar Black (wd2001fass-00u0b0) tvrda diska od 2 TB sa po 64MB cache memorije, pomoću kojih smo testirali rad uređaja. Kako bi uopće ubacili diskove, moramo ih montirati u labave plastične ladice za što moramo koristiti posebne vijke dobivene s uređajem. Pošto vijci imaju posebno malu glavu njima je također posebno teško rukovati ukoliko nemate pijanističke prste pa tako preporučujemo korisnicima sa većim „šapama“ da naprave što smo i mi eventualno napravili, neka montiraju diskove bez ladice sa običnim vijcima, direktno u uređaj. Ovakva improvizacija vam neće stvarati probleme ukoliko ne pomičete uređaj tijekom rada a maksimalno će olakšati bilo kakvu češću izmjenu tvrdih diskova.

Naša četiri WD Caviar Black-a su se prilikom jačih seansi mučenja testovima približili temperaturi od 51 °C i ostali na njoj unatoč pristojnom ventilatoru od 80x80mm a u ostalim danima, kada nismo tjerali diskove do njihovih granica bili su bliži temperaturi 40 °C. Uređaj nije bio glasan tijekom svojeg rada pa je tako bar s te strane odabir ventilatora pristojne veličine opravdan. Maksimalan kapacitet četiri diska od 2 TB spojenih u RAID polje 1 bio je 7,27 TB, što znači da je oko 700GB otišlo u „vjetar“ zbog toga što proizvođači i dalje koriste decimalne jedinice umjesto binarnih pa tako njima 1KB iznosi 1000 Byte umjesto 1024. Onih početnih 24 se namnožilo a taj razmak se polako povećava sa svakim novim predmetkom. Čini nam se da ovo većina ljudi zna ali morali smo to spomenuti jer se „manjak“ od 0,7TB na 8TB itekako primijeti.

Jedinica
Decimalna definicija
Binarna definicija
Razlika
Kilobajt 103 = 1,000 210 = 1,024 2,34%
Megabajt 106 = 1,000,000 220 = 1,048,576 4,63%
Gigabajt 109 = 1,000,000,000 230 = 1,073,741,824 6,87%
Terabajt 1012 = 1,000,000,000,000 240 = 1,099,511,627,776 9,05%
Petabajt 1015 = 1,000,000,000,000,000 250 = 1,125,899,906,842,624 11,18%

Razlika između decimalne i binarne definicije se polako ali sigurno povećava

Vijci za ladice su posebno mali, s desna su dva standarna primjerka a s lijeva se vidi gorostas iz kutije.

Testiranje i zaključak

Testiranje (test jedan da zavlada svima)

Testirali smo, kao i prije, pomoću programa Intel NAS Performance toolkit. On nam je omogućavao cijelu bateriju različitih opterećenja pomoću kojih je simulirao situacije iz stvarnog života. Donosimo vam rezultate testova u kojima smo isprobali Različite kombinacije RAID polja, načine povezivanja i režime opterećenja. One koji vole statistiku obradovati će informacija da smo, kada se zbroji, izveli sveukupno 72 različita testa. Rezultati koje smo dobili su uglavnom oni koje smo i očekivali, spajanje preko USB-a jedino ima smisla u testu „Dir copy“ koji kopira 126 datoteka veličine 188MB i u testu „Office productivity“ koji propisno izmuči uređaj sa 50:50 omjerom čitanja i pisanja malih datoteka (par KB). U ta dva testa brzina prijenosa podataka samog sučelja nije igrala veću ulogu jer su testovi toliko opteretili uređaj da ovaj nije uspijevao poslati dovoljno podataka koji bi značajnije zauzeli propusnost sabirnice. „Office productivity“ test daje (naizgled) dosta loše rezultate jer se za svaki novi zahtjev za čitanje glava diskova morala micati a to je kao što znamo najveća boljka klasičnih tvrdih diskova. Ovaj test simulira korisnike koji pišu i brišu po office dokumentima poput word-a ili excel-a pa se zato ovaj rezultat može protumačiti kao oko 700 korisnika koji su uspješno zapisali ili pročitali podatke, što ne zvuči loše. U ovakvoj situaciji nam ne pomaže niti veliki cache diskova niti RAID polje pošto su zahtjevi za podacima veličine 1 do 4 KB. Jedino što bi pomoglo u ovakvom scenariju su Solid state diskovi čije je vrijeme pristupa krače i vrlo mala veličina stripe-a. U testu Dir copy, NAS toolkit je znao izbaciti neke rezultate koji su bili brži od samog sučelja i dosta je varirao od testa do testa tako da smo kao krajnji rezultat naveli prosječnu vrijednost. Drugim riječima nemojte se osloniti na ovaj rezultat jer nije precizan. Još bi i test „Photo Album“ mogli ugurati među ova dva jer su mu rezultati skoro pa isti u svim RAID poljima ali ipak radi malo brže na preko SATA sučelja. On simulira samo čitanje 169 fotografija različitih veličina. U ostalim testovima rezultati nam jasno govore o tome koliko je USB 2.0 „uzak“ pri prijenosu masivnih količina podataka i koliko je bitno spojiti se preko SATA sučelja ako želimo iskoristiti ovakav uređaj do kraja.

Test USB 2.0 sučelja
  RAID 0 (MB/s) RAID 5 (MB/s)

RAID 10 (MB/s)

HD Video Playback 32,1 33,6

33,1

2x HD Playback 30,5 33,4

33,4

4x HD Playback 31,7 33,5

33,2

HD Video record 30,9 34,8

34,9

HD Playback and record 36,3 39,4

39,2

Content creation 4,8 4,2 5,3
Office productivity 2,6 2,6 2,6
File Copy to NAS 36,6 35 35,7
File Copy from NAS 33 32,6 33
Dir copy to NAS 58,9 33 47,6
Dir copy from NAS 12,8 12,6 13
Photo album 6,6 6,5 6,7

Testiranje preko USB 2.0 sučelja pokazuje očekivano neimpresivne rezultate

eSATA Kabel koji dolazi u kutiji dužine je jedan metar što je maksimalno koliko ovaj (po standardu) smije biti dugačak i taman da možete smjestiti DS-4600 negdje u blizini računala. Na kraju, na testovima izvedenim kada smo DS4600 spojili preko SATA sučelja ovaj je pokazao puno bolje rezultate i cijela stvar je počela dobivati na smislu. Brzina od 135 MB/s koju smo postigli u pisanju i čitanju nije nimalo loša a zanimljivo je kako je ponekad u čitanju RAID 5 bio brži od RAID 0. U pisanju datoteka RAID 5 mora izračunati XOR operaciju nad podacima i spremiti je na jedan od diskova pa je tako pisanje po ovom polju obično najsporije što su i rezultati pokazali. U kopiranju mape sa datotekama raznih veličina, „DIR copy“ test je pokazao da je RAID polje 5 nešto brže od polja 0 što je anomalija koja se ponavljala u provjerama pa moramo zaključiti da je cache ovdje odradio posao bolje nego inače.

Test eSATA sučelja
  RAID 0 (MB/s) RAID 5 (MB/s)

RAID 10 (MB/s)

HD Video Playback 135,4 116,1

116,9

2x HD Playback 124,6 121,2

114,8

4x HD Playback 133,7 134,3

123,4

HD Video record 104,4 102

104,2

HD Playback and record 108,5 137,8

102,1

Content creation 15,4 9,2 13,1
Office productivity 2,7 2,7 2,7
File Copy to NAS 118,4 89,5 113,3
File Copy from NAS 102,7 120,3 95,1
Dir copy to NAS 44,9 70,9 56
Dir copy from NAS 18,6 17,3 17,6
Photo album 8,6 8,9 9

Testiranje preko eSATA sučelja pokazuje ocekivano vrlo solidne rezultate

 

Zaključak

Drugi uređaj ove „obitelji“ ostavio je sličan dojam na nas kao i njegov prethodnik NS-4600. Dok su nas neki detalji živcirali pri upotrebi na kraju dana bi ipak prevladalo zadovoljstvo obavljenim poslom. Postignute brzine prijenosa i lakoća konfiguracije kroz pripadajući program su snažni razlozi za kupovinu ovog uređaja. Pitanje postavljeno na početku, da li se uopće isplati kupiti ovakav uređaj, možemo lakše odgovoriti jer je jasnije gdje i kako bi nam njegove funkcije najviše mogle pomoći. Lako možemo zamisliti situaciju u kojoj bi netko sa malim kućištem a velikom željom za udomljavanjem tvrdih diskova posegnuo za ovim uređajem. Neke starije matične ploče sa SATA kontrolerima imale su samo dva utora za spajanje diskova i u njih bi spajanjem Promise-ovog uređaja mogli udahnuti još života (čitaj „mogli dodati 7 TB prostora na staru kantu“). Ako izbjegnete neke zamke u koje smo mi upali, na primjer iščuđavanje čudnovatoj bravici ili gubljenje dragocjenih vijaka, možete imati poprilično dobro iskustvo s upotrebom ovog uređaja ali neki upotrijebljeni inženjerski prečaci mogu uzrokovati samoozljeđivanje (namjerno). Osamdeset milimetarski ventilator je tih a diskovi pristojno ohlađeni, jedino kada ugurate maksimalan broj snažnih diskova i onda se raspametite sa testiranjem, može se dogoditi da ovaj dosegne visoke temperature. Napajanje je vrlo efikasno i ne zauzima puno prostora što pomaže smanjiti hrpu kablova oko računala. Njegova brzina prijenosa podataka, kada koristimo eSATA sučelje, je više nego zadovoljavajuća a to je ono što će nam na kraju dana značiti najviše i pravi je razlog što bi ovaj uređaj ipak kupili. Ukoliko ste se odlučili za nabavku ovoga uređaja morate znati kako je njegova cijana na našem tržištu 2.400 kuna sa PDV-om.