Prvi pogled – Apple iPhone

Datum objave 16.08.2007 - Zlatko Pavlović

Vanjski izgled, konektori i oprema

Revolucija , kako je nazivaju u Appleu, je stigla. Malo je vjerojatno da postoji još netko tko nije čuo za njega. No, prisjetimo se za svaki slučaj. Apple je nedavno predstavio "revolucionarni" mobilni uređaj – iPhone. Ne radi se ovdje samo o mobitelu kao takvom, obzirom da se iPhone može pohvaliti s pregršt mogućnosti od kojih su neke već viđene na "pametnim" mobitelima koji su već na tržištu, dok su neke potpuno nove. S druge strane postavlja se pitanje jesu li mogućnosti uopće bitne kada shvatimo da se radi o uređaju koji izaziva instant wow efekt gdje god ga izvadili? Igrom slučaja dobili smo priliku isprobati ovaj dugo očekivani uređaj, no nažalost nismo ga mogli testirati toliko dugo koliko smo željeli. Iz tog razloga ovaj članak je više "Prvi pogled" nego puna recenzija iPhonea.

Vanjski izgled, konektori i oprema

Kada kupite iPhone, ono što u biti imate kada ga izvadite iz kutije je "iBrick". Uređaj kojem se možete diviti, ali nema apsolutno nikakvu funkciju. Potrebno je izvršiti aktivaciju spajanjem uređala na računalo i autentikacijom pomoću iTunesa. Tek tada možete uređaj uključiti i njime se aktivno koristiti. No, prije nego što krenemo u istraživanje uključenog uređaja, pogledajmo kakav dojam ostavlja po vađenju iz kutije.

Čak i prije vađenja iz kutije, jasno je da je ovdje riječ o komadu hardvera iznadprosječne kvalitete. Jednostavna mat crna kutija od vrlo čvrstog kartona sa apple-ovim logom, natpisom iPhone te oznakom radi li se o modelu sa 4 ili 8GB. No kutija nije bitna koliko ono što u njoj možete naći, a to su:

  • iPhone
  • slušalice s klasičnim 3.5-milimetarskim konektorom
  • dock za iPhone
  • USB kabel za povezivanje docka i računala
  • krpica za čišćenje
  • uputstva
  • punjač

Krenimo redom. Sam iPhone teži 135 g. Dovoljno, neki će reći i previše. No nije pretjerano. Sam dojam izrade je vrlo dobar. Dojam malčice kvari plastičan stražnji dio, no sve u svemu, dojam je odličan. Mjesta prigovoru nema, osim ponešto veće mase. Dimenzije uređaja su 115x61x11.6 milimetara, što znači da je iPhone relativno glomazan zbog visine i širine, no istovremeno izuzetno tanak. Na donjoj fotki možete vidjeti usporedbu s jednim Nokijinim clamshell telefonom i smartphoneom N70. Prednju stranu uređaja krasi impozantan 3.5-inčni zaslon rezolucije 320x480 piksela. Zaslon osjetljiv na dodir je kapacitivnog tipa, tako da ga je nužno kontrolirati prstima (stylus ne radi).

Slušalice pak s druge strane ne odišu jednakom masivnošću te ostavljaju dojam da kvalitetom ne prate sam iPhone. Ipak, nema govora o nekom "škart" proizvodu. Za svoje namjene su u redu, a usto isporučuju i vrlo kvalitetan zvuk.

Dock je vrlo masivan i kao da je načinjen od jednog komada materijala. Dosta je težak, a na podnožju ima gumenu presvlaku koja spriječava klizanje. Jedina zamjerka docku bi eventualno bila boja. Naime, bijele je boje, dok je iPhone crn, pa u docku iPhone izgleda kao da je sparen s dockom koji zapravo nije načinjen za njega. Crna boja bi definitivno bila bolje rješenje.

Punjač je zanimljiv, naime radi se o malom adapteru kojeg se uključi u struju a na drugoj strani ima USB port. Hoćete li puniti svoj iPhone preko adaptera ili ćete ga uključiti u USB port svojeg računala, stvar je izbora.

U kutiji se još nalaze specifikacije iPhone-a te krpica za čišćenje.

Uključivanje i aktivacija

iPhone se uključuje gumbićem na vrhu uređaja. Nažalost, nakon uključivanja, uređaj je beskorisan dok ga se ne spoji na računalo i izvrši aktivacija putem iTunesa. Ovdje počinju komplikacije. Budući da iPhone nije zamišljen da se prodaje kao nezavisni uređaj, nego samo u sklopu pretplatničkog ugovora kojeg nude mobilni operateri, s njim se isporučuje SIM kartica jedinog operatera koji iPhone ima u svojoj ponudi - američkog AT&T-a. Obzirom na to, jasno je da je iPhone trenutno moguće kupiti jedino u SAD-u.

Postupak aktivacije uređaja zamišljen je na način da korisnik spoji svoj iPhone na računalo, pokrene iTunes te izvrši proces aktivacije u par jedostavnih koraka - upisivanjem imena, prezimena, adrese itd. Budući da iTunes za kupovanje glazbe, a time i aktivaciju iPhonea, nije moguće rabiti u Hrvatskoj, te da AT&T također nije prisutan u našoj zemlji, potrebno je pribjeći alternativnim metodama.

Proces (koji zasad funkcionira) se sastoji u tome da jednostavno nađete neku adresu iz SAD-a preko Internet tražilice i nju iskoristite kao svoju. Također, potrebno je i upisati krivi SSN (Social Security Number). Nakon što iTunes zaključi da nešto nije u redu, biti će vam ponuđeno nekoliko opcija od kojih je potrebno izabrati "Prepaid". Par klikova i – voila! Imate iPhone koji "radi". Proces otključavanja funkcije telefona je dosta kompliciraniji od otključavanja ostalih funkcija.

Proces aktivacije i otključavanja funkcija telefona

DISCLAIMER: Autor ovog teksta niti PC Ekspert Portal nisu odgovorni za moguću štetu nastalu primjenom ovog postupka kao ni za moguće probleme sa operaterom čija se kartica koristi u postupku. Cijeli tekst namjenjen je u edukativne svrhe i za zadovoljavanje znatiželjnika. Svaki postupak radite na vlastitu odgovornost.

Potreban hardver/softver za ovaj postupak

Pažljivo sljedite korake i ne bi smjelo biti problema:

  1. Instalirajte aplikacije navedene u popisu potrebno softvera/hardvera, uključujući softver za uporabu Smartcard programatora
  2. Stavite flash i EEPROM fileove u odvojenu mapu, recimo C:iPhone flash
  3. Ubacite svoju V1 sim karticu u USB Unlimited Smartcard programator
  4. Uključite programtor u jedan od USB portova i instalirajte drivere
  5. Pokrenite softver programatora te na ekranu koji se prikaže pritisnite cancel, ako softver traži dopuštenje za nadogradnju s Interneta, dopustite mu
  6. U softveru programatora idite na karticu Tools i odaberite VCP mode (Virtual COM Port)
  7. Ostavite sve postavke kako su već zadane i kliknite Enable (trebali biste čuti zvuk potvrde)
  8. Pokrenite SimScan 2.01 te namjestite COM port i brzinu na onu koja je prikazana u prozoru programatorovog softvera, kliknite test i zatvorite SimScan
  9. Pokrenite Woronscan 1.09, idite na card reader => phoenix card
  10. Izaberite settings iz izbornika te odaberite COM port i brzinu porta prema postavkama koje ima Smartcard programator
  11. Idite na Tasks =>IMSI select, dobit ćete IMSI broj svoje SIM kartice, zapišite ga negdje
  12. Idite na Tasks => ki search, zapišite ki broj (ovo će potrajati,možda čak i do sat vremena)
  13. Izvadite svoju SIM karticu iz programera te stavite AT&T-jevu, idite na Task => IMSI select, zapišite IMSI broj
  14. Zatvorite Woronscan te odaberite "No" kada vas pita za spremanje postavki. Zamjenite AT&T-jevu karticu u programatoru sa Silvercardom
  15. Pokrenite SIM-EMU
  16. Idite na karticu Configure te odaberite Configure. Kliknite na opciju "Read from disc" i odaberite SIM_EMU_6.01_iphone_u1.HEX iz mape u koju ste spremili flash i EEPROM datoteke te kliknite Open
  17. Kliknite "Ok" te navigirajte do EEPROM datoteke te je također otvorite (SIM_EMU_6.01_iphone_u1_EP.HEX)
  18. Otvorit će se novi prozor i vi ste na poziciji "0", ovdje unesite IMSI te ki broj od svoje sim kartice (dakle kartice lokalnog operatera), ako znate broj centra za SMS, unesite i njega u međunarodnom formatu
  19. Na poziciji "9" unesite IMSI kod AT&T kartice te 1111 za PIN1 i 11111111 za PUK1, također, potrebno je unijeti ICCID broj koji možete saznati tako da kliknete na "i" na početnom ekranu iPhonea. Kliknite "Write to disk"
  20. Spremite FLASH te EEPROM podatke, zatvorite SIM-EMU
  21. U Windows Task baru nadjite ikonicu od Infinity USB VCP moda, desno kliknite na nju te odaberite Exit
  22. Odaberite Silvercard ako već nije odabran te kliknite na load ikonicu pokraj PIC polja.Odaberite flash datoteku koju ste maloprije spremili te učinite isto sa Ext. EEPROM poljem. Pričekajte da proces završi te zatvorite softver od programatora te iz uređaja izvadite Silvercard
  23. Ukoliko je potrebno, izrežite silver karticu u oblik SIM kartice. Budite posebno pažljivi jer ukoliko krivo odrežete, kartica u iPhoneu neće imati dobar kontakt te neće raditi. Instrukcije kako točno izrezati sim karticu možete naći ovdje
  24. Pratite uputstva na www.hacktheiphone.com, konkretno ovdje, a onda ovdje kako biste aktivirali iPhone ukoliko već nije aktiviran. Također, pratite korake u ovisnosti u kojem je stanju trenutačno vaš iPhone
  25. Stavite izrezani Silvercard u iPhone , upalite ga te unesite 1111 kada vas traži PIN.
  26. Zaputite se u omiljeni kafić, stavite iPhone na šank i pravite se važni.

Zbog jednostavnosti predlažemo korištenje iste opreme koju smo mi koristili, no najvjerojatnije će raditi i sa sličnom opremom, recimo Dynamite programatorom. Također, dok koristite iPhone sa Silvercardom, nemojte koristiti SIM karticu lokalnog operatera s koje ste uzeli IMSI i KI brojeve.

Dakako, cijeli postupak sa sobom nosi i neka ograničenja (što je navedeno i u vodičima sa stranica www.hacktheiphone.com). Prvo i vjerojatno najvažnije je nemogućnost korištenja EDGE-a za pristupanje Internetu i provjeravanje emaila. Drugi problem je što YouTube ikonica također gubi svoju funkciju. Treći problem je što iPhone možda neće raditi s Yahoo mailom ili sličnim servisima kad se rabi mobilni Internet. Trenutno ne znamo da li ovi problemi mogu biti riješeni i ne.

iPhone kao telefon

Na raspolaganju su nam bila dva iPhonea. Oba aktivirana od kojih je samo jedan imao aktiviranu i funkciju telefona. Druženje sa aktiviranim , no zaključanim iPhoneom je bilo kratk, no s ovim drugim još i kraće. Nažalost, tehnika otključavanja još je vrlo nova, a pravi vlasnik vrlo privržen svome iPhoneu, tako da nismo imali mnogo vremena za isprobavanje funkcija uređaja.

Ručno unošenje telefonskog broja

Sučelje za unos SMS poruke

Zvuk telefona je bolji nego što smo očekivali. Dovoljno je glasan i moguće je telefonirati čak i na mjestu s puno buke. Vaš sugovornik neće iti ništa manje zadovoljan. Zvuk je kristalno čist, bez bilo kakvih prekidanja tako da razgovor bez poteškoća. Kontakte iz imenika možete nazivati jednim klikom iz liste ili pozivanjem klasične tipkovnice kako biste ručno upisali željeni broj. Pisanje SMS poruka s druge strane traži privikavanje. U pola sata, koliko je trajalo druženje sa potpuno otključanim iPhoneom prilagodba je bila nemoguća. Osobe s velikim prstima imat će nažalost još više poteškoća. Ipak, ne radi se o nekom katastrofalnom problemu. Način pisanja poruke je jednostavno previše drugačiji i traži određen period privikavanja nakon kojeg radi sasvim u redu. Svi oni koji su mislili koristiti neku vrstu stylusa kako bi lakše pisali po virtualnoj tipkovnici, biti će razočarani. Uz to što ovakav princip jednostavno ne radi, krajnje je nepraktično nositi stylus sa sobom.

Mana iPhonea također je i nemogućnost slanja MMS poruka. Vjerujemo da većinu ljudi to neće previše smetati, no zasigurno ima i onih koje će to smetati, a Apple je toga svakako trebao biti svjestan.

iPhone kao mail i web preglednik

Sučenje za konfiguriranje i provjeru e-maila dosta je jednostavno i ne bi trebalo biti nikakvih problema u njegovom korištenju. Štoviše, iPhone je automatski kopirao sve postavke testnog accounta i sve je radilo bez greške. Naravno, dostupna je i ručna konfiguracija. Ono što je praktično je navigacija između nekoliko mail accountova koje koristite na svom iPhoneu. Moguće se vrlo brzo i jednostavno prebacivati između njih nekoliko bez ikakvih komplikacija. Svakako hvale vrijedan feature. Svi linkovi ili brojevi telefona dobiveni u nekom mailu odmah su dostupni za korištenje, odnosno, dovoljno je "upiknuti" link prstom. Isto vrijedi za brojeve telefona za koje ćete dobiti opciju želite li ih spremiti ili nazvati. Uređaj je također moguće sinkronizirati s Appleovom vlastitiom Mail aplikacijom te Microsoftovim aplikacijama Outlook i Entourage. Osim mailova, sinkroniziraju se i lista kontakata, zabilješke te kalendar.

Unošenje bilješke u iPhone

Što se tiče Safarija, defaultnog Internet preglednika, i pregledavanja surfanja istim, stvar radi odlično. Ipak, moglo bi biti određenih problema. iPhone nije 3G uređaj, već podržava samo EDGE. S obzirom da je telefon aktiviran alternativnim metodama, EDGE kod nas nije radio, no s obzirom da se radi o tehnologiji koja je za korak brža od GPRS-a, a trenutno je aktualana UMTS/HDSPA koji je pak mnogo brži od EDGE-a, jasno je da će surfanje "teškim" stranicama biti otežano. iPhone koristi modificirani Safari Browser koji će skidati stranice kao da ga koristite na kućnom računalu. Mi smo za pristupanja Internetu koristili WiFi, pa je učitavanje stranica trajalo jednako dugo kao i na kućnom računalu. Lagano skrolanje, zumiranje i odabir željenih linkova radi savršeno. Jedina mana koju smo primjetili je nemogućnost korištenja flash sadržaja. Koliko god smo se trudili naći neki plugin koji bi omogućio flash na stranicama, nije nam uspijevalo. Još jedna odlična mogućnost koju valja istaknuti je rad sa više otvorenih stranica odjednom. Da, na malom ekranu to bi mogao biti problem, no sve je riješeno vrlo elegantno. Stranice se prikazuju preko cijelog ekrana, no pritiskom na ikonicu u doljnjem desnom kutu ekrana, stranica se smanjuje i tada je moguće jednostavnim skrolanjem prstom lijevo desno odabrati neku drugu web stranicu. Klikom na nju, ona se pojavljuje na cijelom ekranu. Također, mali ugrađeni žiroskop pomaže da je orijentacija prikazanog sadržaja uvijek ispravna bez obzira kako držite uređaj. Prebacivanje iz okomitog u vodoravni prikaz funkcionira trenutačno, pod uvjetom da uređaj držite pod 90 stupnjeva u odnosu na tlo. Ukoliko je uređaj položen na stol i onda ga rotirate, slika se ne rotira. S obzirom na prirodu žiroskopa to je sasvim razumljivo.

iPhone kao iPod

Dosada je na tržištu bilo dosta mobilnih aparata na kojima ste mogli slušati MP3-ice. Kvaliteta zvuka, sučelje i količina dostupnog mjesta za pohranu su varirali. iPod je proglašen najboljim MP3 sviračem, a ni iPhone ne zaostaje za njim. Naravno, sučelje je moralo biti malo promijenjeno zbog nedostatka famoznog kotačića, no srž je ostala ista. Laka navigacija do željene pjesme, vrlo kvalitetan zvuk i prilagodljivo sučelje kako bi vam najčešće korištene funkcije uvijek bile nadohvat ruke. Tu je i ekvilizator u kojem možete podesiti jači bas, slabiji bas, izražene visoke tonove i još desetak opcija. Tvornički je uključena opcija za produbljivanje basa koja radi sasvim pristojno i daje vrlo dobar zvuk. iPhone može zvuk "bacati" i na vanjski zvučnik ukoliko slušalice nisu spojene, no tada morate računati puno manju kvalitetu zvuka koja je ipak viša od drugih mobitela koji su sposobni za ovako nešto. Ukoliko imate iPhone, nabaviti neki MP3 player uz njega bilo bi jednostavno glupo.

WiFi

Osim pokojeg "zaboravljanja" postavki, WiFi na iPhoneu radi odlično

Jedna od zanimljivijih stvari na iPhoneu je podrška za WiFi. Spajanje na kućnu (ali i gradsku) WiFi mrežu teklo je u našem slučaju bez problema. U nekim slučajevima bilo je potrebno podesiti statičnu ip adresu i router, no sve je radilo besprijekorno, bilo da je riječ o spajanju na b ili g standard opremu. Ipak, n standard nije podržan. Ukoliko imate n opremu koja radi u “n-only” modu, iPhone neće niti biti svjestan da oko njega postoji WiFi mreža. Također, problem s kojim smo se susreli dva ili tri puta bilo je resetiranje WiFi postavki. Bez ikakvog razloga, iPhone nije niti bio isključivan ni restartan. Wifi postavke su se same od sebe izbrisale i za to nismo našli nikakvo logično objašnjenje, pa je lako zaključiti da se radi o grešci koja će vjerojatno biti ispravljena u nadolazećim nadogradnjama softvera. Također, vrlo korisna je i opcija spajanja na VPN koja je također malo problematična zbog zaboravljanja postavki, no funkcionira. Također, katakad bi unatoč ispravnim postavkama jednostavno pisalo “VPN Connecting” i tako unedogled. Opet, bug za kojeg se nadamo da će u sljedećim verzijama firmwarea biti ispravljen. Streamanje MP3-ca preko WiFi mreže radi besprijekorno te osim ponekog zaboravljanja postavki, na WiFi dio nema nikakvog prigovora.

Vrijeme za pokude

Savršenstvo je teško dostupno, pa ni iPhone nažalost nije savršen. Nakon nekog vremena korištenja, ostavljeni smo pod dojmom kao da je Apple nabrzinu završio neke stvari (ili nije uopće!) kako bi što prije izbacio iPhone na tržište. Jedna od pokuda svakako ide kameri. Iako ugrađena kamera ima rezoluciju od dva megapiksela te radi pristojne snimke pri danjem svjetlu, to je otprilike to. Nema zooma, nema blica, nema postavki bilo koje vrste. Slikanje se sastoji od uperivanja iPhone-a u željenom pravcu i okidanja. Točka. Zaista žalosno. No, kamera ionako nije najbitnija.

Nažalost, pokuda ima još. Bluetooth je daleko od onog što bismo očekivali. Služi za povezivanje bežične slušalice ili neke druge opreme, no opet – to je to. Ukoliko poželite poslati neku sliku ili pak pjesmu ili kontakt nekome u svojoj blizini preko Bluetootha, čeka vas mahnito traženje te opcije, da biste na kraju konstantirali da te opcije – nema. Jadno. Također, poneki Bluetooth uređaji će se osjećati osamljeno, jer ih iPhone jednostavno ne želi vidjeti. Primjer su nokia n70, n73 a pretpostavljamo mnogi drugi mobiteli. Uređaju ovog kalibra, takve stvari su jednostavno neoprostive. Kao da kupite novi Mercedes, a u njemu nema CD playera. Nije neophodno, ali smeta ukoliko nije prisutno.

Nadalje, bateriju je nemoguće izvaditi. Ukoliko vam se nešto dogodi sa baterijom i potrebno ju je zamijeniti, morat ćete uređaj slati u ovlašteni servis gdje će je zamijeniti. Sama baterija ima vijek trajanja od oko jednog dana vrlo intenzivnog korištenja. Koliko drži u stand-by modu nismo uspjeli provjeriti. Ukoliko imate uključen Bluetooth i WiFi, baterija će se isprazniti vrlo vrlo brzo, no s obzirom na zaista velik ekran i sve ostale opcije, duži vijek jednog punjenja nije ni za očekivati.

Za kraj, još pokuda. Možda najveća od svih. Korištenje iTunesa. U ponekim slučajevima izrazito frustrirajuće i neefikasno. Upravo će forsiranje iTunesa vjerojatno biti razlogom da autor ovog teksta ostane vjeran svojoj nokiji N70. Prisiliti korisnika da svoj skupi iPhone koristi isključivo sa iTunesima je krajnje bahato i arogantno. Ukoliko ispljunete 500 dolara za uređaj (dakako, još više ako se ovaj uređaj uopće pojavi kod hrvatskih operatera), trebali biste imati pravo koristiti ga kako želite. Puno sretnije i bolje rješenje bilo bi kada bi računalo po stavljanju iPhonea u dock prepoznalo vanjski disk na koji onda možete stavljati mp3-ice, video, slike ili ih pak "čupati" s njega. Bilo bi također i vrlo zgodno da se iPhone može koristiti kao prijenosni hard disk. No ponovno, ništa od toga. Ipak, nadu nam ostavlja teoretska mogućnost da se jednom pojavi aplikacija nekog drugog proizvođača koja će omogućiti spomenutu funkcionalnost.

Zaključak

Sudeći po kraju članka, moglo bi se zaključiti kako autor ovog teksta misli da je iPhone loš proizvod. To nije istina. U neku ruku, iPhone svojom pojavom sam sebi radi medvjeđu uslugu. Od uređaja takvog kalibra puno se očekuje, pa su i njegove mane puno uočljivije te više smetaju. Sve u svemu, radi se o odličnom uređaju koji oduševljava u mnogo mnogo pogleda te u neku ruku doista predstavlja revoluciju, a u svakom slučaju evoluciju mobilnih aparata. Jednostavno fantastičan ekran, zabavna i efikasna navigacija te mnogo funkcija u tankom kućištu oduševljavaju. S druge strane, mnogima će se od nekih mana ovog uređaja dizati kosa na glavi.

Ukoliko vas spomenute mane previše ne smetaju, bez grižnje savjesti ovaj uređaj možete proglasiti korakom do savršenstva. Ako ste pak malo osjetljiviji na neke stvari koje bi se trebale podrazumijevati, dobro razmislite da li je iPhone zaista uređaj koji zaslužuje vaš novac.