Prvi pogled – Canyon Chrome

Datum objave 03.12.2012 - Ivan Perak

Prvi dio

I ruksak i torba iz ove serije odlikuju se plastičnom vanjštinom koja za svrhu ima dodatnu zaštitu prijenosnika i opreme koja se u njima nalazi. Sama plastika je dovoljno tvrda da služi onome čemu je namijenjena a to je fizička zaštita sadržaja. Dodatni bonus je i zaštita od kiše koju plastika svakako obavlja bolje od ikakve impregnacije platna ili sličnih materijala. Dizajnerski, obzirom da bi kromirani efekt bio ipak malo previše za ovakve komade dodatne opreme, proizvođač je rješenje predstavio u obliku lakirane plastike sa sitnim udubljenjima koji vizualno idu pod ruku s imenom serije no ipak ne prelaze granicu dobrog ukusa.

Ruksak, model CNL-CNB07 iznutra je prilično prostran i nudi dovoljno dodatnih pretinaca. Osim klasičnih, nekoliko za olovke, smartphone i slično, nalazimo i dva prostranija mrežasta pretinca sa patentnim zatvaračima koji će svakako pomoći u dodatnoj organizaciji sadržaja.  Plastični oklop izvana drži unutarnji dio ruksaka prostranim i preglednim i kad je prazan jer nema gužvanja prednje strane ruksaka.

Pretinac namijenjen prijenosnom računalu dobro je podstavljen spužvom sa svih strana i sigurno i udobno će udomiti računalo dijagonale do 15,6“ ili maksimalnih dimenzija do 370x270x40 mm. Radi dodatne sigurnosti, preko pretinca ide i zaštitna čičak-traka kako bi se spriječilo ispadanje računala u slučaju okretanja ruksaka naopako.

Od ostalih karakteristika valja spomenuti relativno udobne naramenice od kojih jedna na sebi ima mrežasti pretinac, vjerojatno za mobilni telefon ili mp3 player. Kao i na većini ruksaka, sa bočnih strana nalazimo još po jedan mrežasti pretinac sa elastičnim rubom. Uz ruksak dolazi i praktična plastična oznaka za ime vlasnika ruksaka prilično dopadljivog dizajna s velikim Canyon Chrome  logom na stražnjoj strani. Sve u svemu, s preporučenom cijenom od oko 239 kn ovaj je ruksak prilično povoljna kupnja s dodatnim aspektom sigurnosti sadržaja.

CNL-CNB16 torba plastikom je zaštićena s obje strane. Dimenzije su nešto veće od prosječnog 16“ prijenosnika te će u njega komotno stati računalo dimenzija do 390x280x50 mm. Ručke su platnene i ugodne za ruku, a na vanjštini ćemo još, osim gore spomenute oznake za ime, primijetiti i dvije kromirane omče za priloženi remen za nošenje torbe preko ramena. Dizajn plastike identičan je onome na ruksaku s istim karakteristikama po pitanju čvrstoće i vodootpornosti.

Unutrašnjost je prostrana i dobro organizirana. Uz uobičajene pretince koji prate poslovnu torbu voljeli bismo vidjeti još koji pretinac za organizaciju dokumenata/papirnatog sadržaja, no, obzirom na debljinu same torbe, morat ćemo se zadovoljiti samo s jednim. Dodatna karakteristika su i ušivene trake sa obje strane koje povezuju stranice torbe sprječavajući otvaranje od 180 stupnjeva čime se štiti sadržaj od ispadanja. Nekome to možda i neće odgovarati no ideja proizvođača je na mjestu.

Pretinac za računalo je poslovično dobro podstavljen spužvom i zaštićen čičak-trakom te je računalo, uz plastični oklop s vanjske strane, nesumnjivo dobro zaštićeno od bilo kakvih utjecaja. Iako je unutarnja završna obrada nešto slabija, preporučena cijena od 219 kn čini ovu torbu odličnim izborom.

CNL_CNBC10I  futrola za iPad2 prati smjer u kojem idu dva prethodno navedena komada pa tako plastična vanjština i dopadljiva završna obrada, kao što je već spomenuto, izvrsno štite sadržaj od utjecaja izvana. Ono po čemu se od njih razlikuje je baršunasta podstava iznutra koja će odlično odraditi posao njegovanja velikog touch screena.

Unutar same futrole nalazi se i dodatak koji na svakom kutu ima elastičnu traku pomoću koje se nju pričvršćuje uređaj i koji služi kao podesivi „stalak“ za čitanje i korištenje. Podesiv jer na stražnjoj strani ima veliki čičak koji na baršunastu podstavu vrlo dobro prijanja. Sve u svemu, za preporučenu cijenu od 119 kn, izvrstan izbor za zaštitu vrijednog iPad2 tableta.

Drugi dio

Miševi, modeli CNL-CMSO02 i CNL-CMSOW02 se međusobno razlikuju samo po načinu povezivosti, dok se od identičnih modela Stealth serije razlikuju samo po završnoj obradi, odnosno „kromiranosti“. Da, gotovo da smo kopirali prvu rečenicu pregleda Stealth serije miševa, no opravdano jer bi i cijeli tekst mogli kopirati. Miševi su nešto manjih dimenzija što neće odgovarati korisnicima većih šaka. Napravljeni su za dešnjake, vrlo lagani (Bežični se masom oslanja na dvije AAA baterije priložene u pakiranju), relativno dobre završne obrade i kromiranog finiša što će opet, kao i u slučaju slušalica biti pravi magnet za otiske prsta, pogotovo zato jer se radi o komadu hardvera koji nam je konstantno u ruci.

Male okrugle teflonske nožice su i kod ovih miševa pokazale da bi relativno brzo mogle otići u vječna lovišta jer su već nakon kratkog testa počele pokazivati tragove korištenja. Kod bežičnog modela, na podnožju ćemo još primijetiti poklopac za baterije i utor za mini bežični prijemnik. Ukupno je 6 tipki; 2 glavne, dvije dodatne na palcu te jedna na scroll kotačiću i jedna za biranje DPI senzora u 3 koraka, 1000, 1200 i 1600 DPI. Grip je dobar zahvaljujući hrapavoj površini odmorišta za prste i posebno palac, iako, kao što je već spomenuto, miševi su manjih dimenzija, pa ovisno o veličini pake može doći do zamora prilikom duljeg korištenja. Sve u svemu, miševi su se pokazali dovoljno dobrima za svakodnevno (uredsko) korištenje i eventualno nezahtjevno igranje. Odabir DPI senzora dovoljno je „širokog“ raspona da bi zadovoljilo spomenute uvjete korištenja, tipke su ugodne i dovoljno glasne sa malo slabijom završnom obradom rubova a sam miš komotno klizi po raznim vrstama podloga i površina po kojima smo ga provozali. Preporučena cijena žičanog modela je oko 79 kn dok se bežični može kupiti za 129-tinjak kn što predstavlja zadovoljavajući raspon cijena za miševe ovakve namjene, ako možete zanemariti primijećene nedostatke.

Kao i kod pregleda miševa, u prvom dijelu teksta o slušalicama mogli bi se referirati na review Stealth serije. Naime, CNL-CHP04 su slušalice identične onima koje smo na testu imali iz Stealth serije, s razlikom u završnoj obradi – krom-efektu.

Slušalice su same po sebi relativno lagane, dobro prijanjaju na glavu i nemamo osjećaj da bi mogle postati naporne nakon duljeg korištenja. Za čitatelje koji nisu pročitali review Stealth serije, spomenut ćemo da su u slušalice ugrađeni 40 mm zvučnici frekvencijskog opsega od 20 Hz do 20 kHz, impedancije 32 Ohma i nazivne snage 15 mW. Slušalice su zatvorenog tipa i obavljaju prilično dobar posao prigušivanja vanjskih zvukova. Što se tiče vanjštine, iako kromirani detalji izgledaju primamljivo, činjenica je da su magneti za otiske prstiju i ako ih ne budete glancali nakon svakog korištenja, ubrzo će početi izgledati „masno“.

Spužvice su udobne i mekane no ipak dovoljno čvrste da spriječe doticaj ušiju i zaštitne mrežice zvučnika u slušalicama. Spužvasta obloga na naglavnom dijelu taman je takve tvrdoće da ne uzrokuje prevelik pritisak i osjećaj žuljanja a presvlaka od umjetne kože dobra je ideja obzirom da neće biti kose na njima nakon nekog vremena i vrlo se brzo može očistiti/prebrisati. Mehanizam za izvlačenje napravljen je od debele žice koja prolazi kroz vanjske dijelove slušalica te je prilično čvrst i daje dojam kvalitetne izrade. Primjedbe, po pitanju vanjštine idu prekratkom kabelu (120 cm), koji korištenje u računalnom okruženju čini jako nepraktičnim te samom obilježju serije, kromiranoj plastici, koja bi nakon nekog vremena korištenja mogla početi pokazivati svoju crnu ispucanu stranu. Otiske prstiju već smo spomenuli. No,za ovakve zaključke ipak bi trebalo proći nešto više od brzog testa.

Što se tiče zvuka, osjeća se da su slušalice entry-level klase. Čak možda i malo ispod toga. Zvuku nedostaje dinamike, basovi su tupi a visoki tonovi malo prenaglašeni. Ugađanjem frekvencijske karakteristike playera stvari se donekle mogu popraviti no dinamika je nešto što je nažalost takvo kakvo jest. Slušanjem različitih žanrova glazbe došli smo do zaključka da je zvuk prilično sterilan, umjetan i suh. Dodatno tome, kao i kod Stealth serije, pri jako naglašenim basovima osjeća se vibriranje zvučnika. Ovaj put na oba uha. Ovaj model poslužit će nezahtjevnom korisniku koji s vremena na vrijeme pogleda kakav film ili odigra igru na računalu, no sve više od toga, koje smjera prema audiofilskim spektrima jednostavno neće biti zadovoljeno. Jedino što na kraju opravdava tu kvalitetu zvuka, osim kvalitete izrade je i cijena od oko 149 kn.

CNL-CSEP01 su in-ear slušalice s mikrofonom namijenjene korištenju sa smartphoneima. Slična se priča po pitanju zvuka kao i kod prethodno opisanog modela može nastaviti i kod ovoga. Doduše, basovi su malko čišći i dublji zbog prirode izrade slušalica čiji je izvor zvuka puno bliže bubnjiću, no visoki tonovi su svejedno malo prenaglašeni i dinamika zvuka je slabašna. Ukoliko se koriste s playerom kojem se može podesiti frekvencijska karakteristika, za svakodnevnu nezahtjevnu uporabu (vožnja u tramvaju, glazba s mobitela) biti će sasvim OK, a i prijem mikroona je solidan. Zamjerka ide vrlo jakom prenošenju vibracija sa kabla na ušnu školjku preko silikonskih umetaka tako da treba paziti da je kabel što više miran.

Izrada je na razini prethodnih slušalica. Kromirani detalji su ugodni oku, laserski ugraviran Canyon logo gotovo je neprimjetan kao i oznake L i R koje smo se morali potruditi naći. Ali eto, prisutne su. Kabel je plosnat što pomaže sprječavanju petljanja, dovoljno je dug i 20-ak cm ispod lijeve slušalice ima start/stop gumb koji, iako lagan i praktičan, može značiti dodatnih gram-dva koji će vas natjerati da svako toliko podešavate položaj lijeve slušalice u uhu. Pogotovo ako veličina silikonskih umetaka nije ispravno odabrana. To nas na kraju dovodi do spominjanja dva dodatna para silikonskih umetaka različitih veličina koji su upakirani skupa sa slušalicama. Svakako zgodan i hvale vrijedan potez proizvođača. Na kraju, CEP01 su dobar izbor za 75 kn kolika im je cijena u trgovinama. Ako vam ne smeta malo slabija kvaliteta zvuka.