Da kapacitet 2.5" diskova raste jednakom brzinom kao i 3.5" najbolje je vidljivo po disku kojeg danas predstavljamo. Zahtjevi za diskovnim prostorom i na prijenosnicima (u koje se ovakvi diskovi najčešće ugrađuju) konstantno rastu pa proizvođači moraju držati korak sa tim trendom. Hitachi je tako ove godine predstavio 5K500 seriju čiji je maksimalni kapacitet 500GB. Mi smo isprobali upravo taj najveći a kakve je dojmove ostavio pročitajte dalje u članku.

Tehnologija tvrdih diskova se vrlo sporo mijenja i još donedavno smo koristili tvrde diskove sa P-ATA sučeljem i horizontalnim zapisom podataka. Prije nekoliko godina na tržište su stigli SATA diskovi a posljednja velika promjena se desila u obliku vertikalnog zapisa podataka. Ove tehnologije koriste i 5K500 modeli koji se diče kapacitetima 400 i 500GB. Da bi ostvarili ovakve kapacitete u Hitachiju su u svega 12.5 mm visoko kućište ugurali tri ploče kapaciteta 211 odnosno 260Gbita po kvadratnom inču.

Ploče se vrte na 5400RPM, a prosječna latencija je 5.5ms. Premda Hitachi ima i 7200RPM modele očito ta tehnologija još nije usavršena za diskove ovako velikih kapaciteta. Hitachi navodi kako je prosječno vrijeme pristupa podacima prilikom čitanja 12ms. Brzina sučelja je 300MB/s što nam govori da je napravljeno po SATA II standardu. Stvarne brzine transfera podataka ćemo provjeriti sa HD Tachom, dok Hitachi navodi 824Mbita/s za čitanje i 775Mbita/s za pisanje. Podatkovni buffer je već klasičnih 8MB.

Ipak, najbitnija stavka kod ovih diskova je njihova potrošnja električne energije. S obzirom da se najčešće ugrađuju u prijenosnike bitno je da troše što manje. Hitachi navodi kako će najviše energije, odnosno 5W potrošiti prilikom paljenja. Za Seek mu je potrebno 2.3W, dok za operacije čitanja i pisanja u prosjeku troši 1.9W. U Performance idle stanju troši 1.8W, u Active Idle-u 0.95W, u Low Power Idle-u 0.7W, u Standby-u 0.2 i konačno u Sleep stanju 0.1W.

Dimenzije ovog mališana su 100x70x12.5 mm (DxŠxV) a masa mu je 148g. Hitachi je u ove diskove ugradio mnoštvo tehnologija koje su razvijene iz njihovog dugogodišnjeg iskustva. Tako RVS (Rotational Vibration Safeguard) i TrueTrack tehnologije kompenziraju vibracije i udarce koje disk može trpjeti u radu kako bi osigurao preformanse i pouzdanost. Poboljšana ABLE tehnologija (Enhanced Adaptive Battery Life Extender) donosi povečani broj stanja u kojem disk može raditi. Dodatak standardnim stanjima (Sleep Mode, Standby Mode, Idle Mode i Active Mode) su Performance Idle, Active Idle, Low Power Idle i Adaptive Standby Mode stanja. Svrha je naravno smanjenje potrošnje energije uz zadržavanje visokih performansi. Tu su još i High-Pinning Iridium-Manganese-Chromium (IrMnCr) senzori za povećanje stabilnosti i pouzdanosti podataka, te Thermal Fly-height Control (TFC) tehnologija koja se brine o konzistentnosti podataka.

Mjerenje performansi diska u HD Tachu je pokazalo kako današnji tvrdi diskovi za prijenosnike nisu znatno sporiji od onih za desktop računala. 52.8MB/s za čitanje, odnosno 45.3MB/s za pisanje su vrlo solidne brzine koje bi prijenosnicima trebale osigurati dobre performanse. No, bitnije od sintetičkog testiranja je naše iskustvo u radu sa ovim diskom. Dva mjeseca nam je poslužio kao glavni disk u testnom računalu i u potpunosti je zadovoljio sve naše zahtjeve. U radu je gotovo nečujan, ne zagrijava se kao 3.5" diskovi a performansama smo bili sasvim zadovoljni. Dovoljno da poželimo zamijeniti naš 3.5" 7200RPM disk. Kapacitet nas je u potpunosti zadovoljio a jedino što nas je spriječilo je cijena od gotovo 1.500 kn.