Mogućnosti Kingmaxove i PQI-eve memorije isprobali smo na Gigabyteovoj ploči 965P-DQ6 koja je bazirana na Intelovom čipsetu P965. Inicijalno nam je namjera bila isprobati memorije na Asusovoj ploči baziranoj na nForce 590 SLI čipsetu za Intelove procesore, no ona je tijekom testiranja ispustila dušu iz nepoznatog razloga.

S latencijama memorije se nismo igrali s obzirom da se ipak radi o budget memoriji, a i sam članak ulazi u našu kategoriju "Prvi pogled". Korištene su programirane SPD postavke koje će vjerojatno koristiti većina korisnika. Zbog toga što je riječ o memoriji koja nije namijenjena entuzijastima odnosno memoriji koja nije prikladna za rad na visokom naponu, pri overclockanju napon memorije nismo podizali u nebesa. Maksimalno smo koristili +0,3 V što s obzirom na standardni napon DDR2 memorije od 1,8 V znači da smo memoriji dali maksimalno 2,1 V "soka".

Rezultati overclockanja – Kingmax

Kingmaxovu memoriju uspjeli smo overclockati za oko 13,5% u odnosu na tvornički specifiran radni takt. Za povećanje takta bilo je nužno povisiti napon i to s 1,8 V na 1,95 V. Daljnje povećanje napona nije imalo povoljan učinak na memoriju, štoviše, došlo je do nestabilnosti. S obzirom da smo prije imali prilike testirati Kingmaxove module jednake brzine, ali manjeg kapaciteta (512-megabajtni moduli), možemo reći kako smo od ove memorije ipak očekivali nešto bolje mogućnosti overclockanja. Ipak, povećanje broja memorijskih čipova na PCB-u sa sobom donosi smanjeni overclockerski potencijal što je najvjerojatnije objašnjenje slabijih rezultata.

Još jedan detalj koji vrijedi spomenuti je korelacija između testirane Kingmaxove memorije i Gigabyte ploče na kojoj smo je testirali. Naime, u slučaju da memorija nije radila na odgovarajućem naponu potrebnom za potpuno stabilan rad (dakako, u uvjetima overclockanja), ulazak u BIOS nije bio moguć. Ekran bio nakon pritiskanja tipke Del bio prekriven artefaktima i premda je BIOS reagirao na podržaje s tipkovnice (što se dalo zaključiti iz promjene boje artefakata), raditi u njemu bila je nemoguća misija. Jedini izlaz iz situacije bilo je resetiranje CMOS-a odnosno postavki BIOS-a. U slučaju kad je napon bio dovoljno visok za potpuno stabilan rad, problema s ulaženjem u BIOS nije bilo.

Rezultati overclockanja – PQI

PQI-eva memorija pokazala se kao mnogo bolji izbor kad je riječ o overclockanju. Takt smo uspjeli povećati za oko 19%, s 400 na 476 MHz (za efektivnu vrijednost ove brojke pomnožite s dva), no memoriji je također za postizanje ovakvih rezultata bilo potrebno nešto više napona – 2,1 volt. Nekako nam se čini da smo bili odlučniji s povećavanjem napona da bi memorija dala čak i nešto bolje rezultate, no 2,1 volt je prilično visoka vrijednost kad je riječ o memoriji koja nema pasivne hladnjake i koja je namijenjena normalnoj uporabi. S obzirom da je praktički jednake rezultate pri overclockanju postignula posljednja Corsairova DDR2 memorija koju smo imali prilike testirati, rekli bi da je PQI odradio dosta dobar posao, pogotovo ako imamo na umu osjetnu razliku u cijeni između PQI i Corsair memorije.

Kingmaxovu i PQI-ovu memoriju na testiranje nam je ustupila tvrtka ASBIS (tel.: 01/6009-900).