Prvi pogled – ThermalTake Armor A60 i BlacX V9 kućišta

Datum objave 12.11.2010 - Krešimir Matanović

Thermaltake Armor A60

Šarena kutija na kojoj je jasno vidljivo od kuda je vučena inspiracija za ovo kućište standardnih je dimenzija za jedno midi-tower kućište. A60 je u njoj začtićen najlonom te stiroporom. Po uklanjanju ambalaže nam se ukazuje tipično kućište koje već na prvi pogled ostavlja dojam solidnosti. Jednostavan a opet zanimljiv dizajn prednje maske odmah upada u oči, dok potpuno crna boja podiže razinu elegancije. Bočna lijeva strana otkriva maleni pleksi prozočić, prostor za dodatni ventilator te u uvodu spomenuti otvor za brzu izmjenu 3.5" tvrdog diska. Na prvi dodir kvaliteta materijala i izrade kućišta je vrlo solidna, no ipak na nižoj razini nego kod CoolerMasterovog CM690 II Advanced kućišta. Plastični dijelovi i prekidači su ipak kvalitetniji u slučaju CM-a.

Prednju stranu kućišta, tj. njegov donji dio karakterizira trokutasti dizajn metalne mreže koja osigurava neometan ulaz zraka u kućište. Na gornjem dijelu vidimo jedan prostor za 2.5" te tri za 3.5" uređaje koji su također mrežasti. Na desnom su se rubu smjestili prekidači i utori. Od dna prema vrhu tu nalazimo trokutastu Power tipku, zatim eSATA utor, Reset tipku manjih dimenzija, te USB3.0, Audio (AC’97 i HD Audio) i USB2.0 utore. Po skidanju prednje maske uočavamo konstrukciju ovog SECC kućišta te prozirni 120 mm ventilator kojeg karakteriziraju plave LED-ice. Ventilator se po tvorničkim podacima vrti na 1000 okretaja u minuti pri čemu stvara buku od 16dBA. Naš dojam je da je ipak mrvicu glasniji od ventilatora renomiranijih proizvođača kao što su Noctua ili NoiseBlocker. Dimenzije A60 kućišta su 480.0 x 210.0 x 500.0 mm (VxŠxD), a masa mu je 7.1 kg.

Sa stražnje je vidljivo kako je napajanje smješteno s na dnu kućišta, tj. ispod matične ploče. Za napajanja koja imaju velike ventilatore na gornjoj/doljnjoj strani napravljen je prorez za usis zraka te je postavljen filter protiv prašine. Voljeli bi takav filter vidjeti i na ostalim mjestima gdje zrak ulazi u kućište. U ovom prijelaznom razdoblju kada još nemamo USB3.0 headere na matičnim pločama proizvođači se kućišta snalaze kako znaju ne bi li USB3.0 utor prebacili na prednju stranu. Thermaltakeovo je rješenje praktično no nimalo estetski. Proreza za proširenja, tj. grafičke, zvučne i ine druge kartice ima sedam, a kao što ćemo na unutrašnjoj strani vidjeti kartice pričvršćujemo vijcima, a ne nekakvim fancy tool-less mehanizmima.

Rashladni sistem ovoga kućišta možemo podijeliti na u čak pet segmenata. Prednji, gornji, stražnji, donji i bočni. Naprijed se na usisu kao što smo napisali nalazi 120 x 120 x 25 mm Blue LED ventilator, uz mogućnost ugradnje i modela debljine 20mm. Na vrhu kućišta u samom njegovom stražnjem dijelu nalazi se veliki LED ventilator dimenzija 200 x 200 x 20 mm. Njegove LED-ice također svijetle plavom bojom, a ventilator se okreće na 800 okretaja u minuti pri čemu je zadovoljavajuće tih. Straga se na ispuhu nalazi 120 x 120 x 25 mm TurboFan, koji se baš kao i prednji vrti na 1000 okretaja, te stvara istu količinu buke. Kao opcija ostaje ugradnja i dva 120 mm ventilatora u vrh kućišta. Na dno se, baš kao i na bočnu stranicu kao usisni mogu postaviti 120 x 120 x 25 mm ventilatori. Veliki broj ventilatora na dobrim mjestima osigurava odličan protok zraka tako da kućište može primiti i najjače komponente. Mjesta za njih ima dovoljno premda će ugradnjom eATX ploče vrlo brzo postati gužva. Potrebno je znati kako CPU hladnjak koji ugrađujete ne smije biti viši od 180 mm. Mjesta i za najduže grafičke kartice ima sasvim dovoljno (305mm), a orijentacija kaveza za diskove je odlična. Mjesta za 3.5" diskove ima 6, a njih polažemo i pričvršćujemo u zasebne kaveze, koje po potrebi možemo vaditi ili umetati. Jedan od njih možemo vaditi i kroz otvor na kućištu. Na mjestu gdje taj izmjenjivi disk sjeda nalazi se limić sa SATA napajanjem i SATA podatkovnim kabelom pa je na taj način omogućen jednostavan hot-swap (ne zaboravite u BIOS-u upaliti AHCI način rada). 5.25" utora ima tri što je za normalne potrebe sasvim dovoljno, a mehanizmi su tool-less i djeluju pomalo jeftino.

Ladice na vrlo lak način vadimo i ponovno stavljamo u kavez, a to će oduševiti svakoga tko to često čini. Uz kućište dolaze i upute, set vijaka za pričvršćivanje matične ploče, diskova i grafičkih kartica te dodatan filter za prašinu. Armor A60 kućište se u domaćim dućanima informatičke opreme prodaje po cijenama od 740 pa do čak 880 kuna (sa porezom). Nemali je to iznos, a za njega se mogu nabaviti i kućišta napravljena od kvalitetnijih materijala (plastike). Crno obojani SEEC čelik (ako se netko pita: Sheet steel,
Electrolytically coated (zinc), Cold-rolled, Commercial quality), je vrlo dobar i kvalitetno obrađen, no plastika je ta koja ostavlja lošiji dojam. Kao da je riječ o 50 € kućištu, a ne duplo i više skupljem. Ono što ovo kućište nudi je zanimljiv dizajn, solidno riješen kavez za diskove, hot-swap opcija na bočnoj stranici, USB3.0 podrška, pleksi prorez, tri velika ventilatora i vrlo dobar sistem prozračivanja (puno mjesta za ventilatore). Svoje kupce će svakako naći.

Thermaltake V9 BlacX

V9 BlacX pripada VM400M seriji Thermaltakeovih mid-tower kućišta i nešto je više i šire, ali i kraće od prethodno opisanog A60. Jednostavnijeg je dizajna, sa velikim pleksi prozorom na lijevoj bočnoj stranici. Dolazi u vrlo slično stiliziranoj kutiji kao i A60, a kao i to kućište pakirano je u najlon i stiropor. V9 je definitivno elegantniji proizvod od A60, no nažalost na ponekim djelovima plastika ostavlja isti (ili lošiji) dojam. Na mjestima je vrlo dobra, a voljeli bi takvu kvalitetu vidjeti svugdje u kućištu toga cjenovnog razreda. V9 BlacX je dimenzija 490 x 215 x 480 mm (VxŠxD) te mase 6.85 kg.

Prednja strana je jednostavna i elegantna, a riječ je o istoj onoj perforiranoj masci koja omogućava ulaz zraka u kućište. Iza TT znaka smjestio se 120 mm ventilator, a iznad su kao što vidimo dva 3.25" ležišta te četiri 5.25". Stražnja strana je ista kao i na A60 sa tek ponekim izmjenjenim detaljom. I tu je prisutan isti onaj dosadni USB3.0 produžni kabel koji nekako bezvoljno visi kao da mu tu nije mjesto :) Utora za proširanja je na V9 sedam. Za razliku od A60 čije su rupe gole, ovo kućište ima gumene čepove kroz koje je moguće provući cijevi za vodeno hlađenje.

Gornja strana V9 kućišta je ta koja je zanimljivija od ikoje druge. Od početka prema kraju tu su se smjestile Power i Reset tipke, te Power i HDD status LED-ice. Iza njih su klasični Audio priključci dok su s njihove lijeve odnosno desne strane smješteni USB2.0 i USB3.0 utori. Iznad njih su se smjestila dva hot-swap vertikalna ležišta za 3.5" i 2.5" diskove. Mi smo demonstracije radi iskoristili naše G.Skill SSD-e. Na drugoj se polovici "krova" kućišta nazire 200 milimetraski ventilator koji svijetli istom onom plavom LED svjetlošću kao i na A60. Baš kao i taj i ovaj se sretno i tiho vrti na 800 okretaja u minuti. Čitav taj gornji pokrov obučen je u plastiku koja ponovno ne ostavlja najbolji dojam, a takav komentar bi mogli upotrijebiti i za (pre)sjajnu tipku za paljenje računala.

Unutrašnjost ovoga kućišta je solidno organizirana, no upotreba ne baš kvalitetne crvene plastike za mehanizme za pričvršćivanje tvrdih diskova, 5.25" uređaja i kartica na matičnoj ploči nimalo ne oduševljava. Uz to, najgornjeg mehanizma za pričvršćenje 5.25" uređaja uopće nema!? Ostatak priče je solidan, diskovi su ponovno orijentirani prema van (5 mjesta), mehanizmi (premda nam se izgledom i kvalitetom ne sviđa) se koriste lako a 120 mm ventilator puše direktno preko njih. Kada smo kod provjetravanja, napomenimo kako je ispod napajanja i tu filtrirani prostor za uvlačenje zraka, a kako su jedan 120 mm i jedan 200 mm ventilator na ispuhu sasvim dovoljni za stvaranje zadovoljavajućeg propuha. Nije kao u A60, no zadovoljava. Kabeli svih ventilatora su dovoljno dugi, a spajamo ih na sve rijeđe korištene Molex konektore napajanja. Bitno za napomenuti je i kako maksimalna visina hladnjaka za CPU ne smije biti veća od 165 mm, a dužina grafičke kartice koju ugrađujemo ne smije biti veća od ionako sasvim dovoljnih 315 mm. Cijena V9 BlacX kućišta u hrvatskim dućanima kreće se između 670 i 750 kuna (sa PDV-om) što je ponovno dosta velika svota za kvalitetu plastike na pojedinim mjestima. Na metalne djelove nemamo nikakvih primjedbi, kvaliteta izrade i završne obrade je vrlo dobra. Sve u svemu ovo kućište nije loš proizvod, no da biramo izabrali bi kompletniji i svestraniji Armor A60, bez obzira na činjenicu da ovo ima čak dva hot-swap ležišta.