Prvi pogled – Xerox laserski pisači

Datum objave 02.03.2009 - Krešimir Matanović

Malo o Xeroxu i Phaser 3117

Malo o Xeroxu

Vjerujemo kako vam je svima poznata povijest kompanije koja je svoj prvi xerografski kopirni stroj Model A predstavila još daleke 1949. godine. Osnivač kompanije, te ujedno i tvorac xerografske (elektrofotografske) tehnologije je Chester Carlson, a sama riječ Xerox (zaštićena 1948. godine) je od tada postala sinonim za fotokopirni uređaj ali i za postupak kopiranja. Modificirajući Xeroxov kopirni stroj, 1969. godine, istraživač Gary Starkweather zaposlen u kompaniji izumljuje laserski pisač, a za prvi komercijalno dostupan model Xerox 9700 treba pričekati do 1977. godine. Među vrlo značajna postignuća u informatici spadaju i izumi miša te grafičkog korisničkog sučelja (GUI). Svakako jedno od najvećih postignuća je i Xerox Alto, (razvijen 1973. godine) kojeg se smatra prvim osobnim računalom. Alto nažalost nikada nije komercijalno zaživio jer zaposlenici Xeroxa nisu vjerovali kako ima prodajnih potencijala. 1979. godine Steve Jobs je posjetio Xeroxov razvojni centar, uvidio komercijalnu vrijednost miša i GUI-a, a ostalo je povijest.

Danas je Xerox najveća tehnološka i servisna kompanija koja se bavi menadžmentom dokumenata. Proizvode desktop pisače, multifunkcijske uredske uređaje, vro brze color tiskarske strojeve, bave se outsourcingom i digitalnom fotografijom, dokumentacijskim sistemima i servisima. 2007. godine su ostvarili prihod od 17.2 milijarde USD, prisutni su u preko 160 zemalja te imaju 57.400 zaposlenih.

 

Phaser 3117

Model 3117 je najmanji i najjeftiniji pripadnik Phaser porodice Xeroxovih laserskih pisača. Riječ je o monokromatskom pisaču formata A4 kojemu se cijena u hrvatskim dućanima kreće između 450 i 500 kn. U paketu uz njega dolaze korisničke upute za rad, napojni kabel, CD sa upravljačkim programima i aplikacijama te toner sa smanjenim kapacitetom u odnosu na standardni. Printer je smješten u "oklop" od stiropora te je dobro zaštićen od eventualnih oštećenja tijekom transporta. Odvojeno od samog uređaja dolazi i plastični pokrov za ladicu u koju smještamo papir.

Kao i svi slični pisači i ovaj je napravljen od bež plastike te ima klasičan dizajn. To bi značilo kako je ulazna ladica za papir smještena na dnu, a iznad nje se nalaze vrata iza kojih je smješten toner sa bubnjom. Na gornjoj strani je nalazi prostor za ispisane listove papira tipka za prekid ispisa i dijagnostičke LE diode. Ulazna multi-purpose ladica ima kapacitet 150 listova, dok u izlazni prostor stane 50 listova. Pisač ima mogućnost ispisa na A4, A5, A6, Letter, Legal, Folio, Oficio Executive, ISO B5, JIS B5, 3” x 5”, Monarch, No.10, DL, C5 i C6 formate.

Brzina ispisa je do 16 stranica u minuti za A4 format te do 17 stranica u minuti za Letter format papira, a brzina ispisa prve stranice je 10 sekundi. Phaser 3117 ima ugrađeni procesor brzine 150MHz te 8MB memorije. U stanju je ispisivati u kvaliteti (rezoluciji) 600 x 600 dpi (dots per inch), a kompatibilan je sa Windows i Linux operativnim sistemima. Uređaj je dimenzija 297.4 x 354 x 210 mm (DxŠxV), a garancija je 1 godinu.

Pisač na računalo spajamo putem USB-a, a kompatibilan je sa USB1.1 (2.0) standardima. Sa stažnje strane se nalazi napojni dio, ali i otvori putem kojih se mehanizam pisača i napojni dio hladi. Zamjenski toner u našim dućanima se može nabaviti za oko 500 kn a dostatan je za oko 3000 stranica (po ISO/IEC 19752 standardu). Jednostavnom matematikom dolazimo do cijene jednog ispisanog lista od oko 17 lipa što je vrlo povoljno.

Phaser 3125N i 6110

Phaser 3125N

I premda spada u skupinu osobnih A4 pisača, 3125N je ipak malo ozbiljniji pisač od prethodno opisanog. Njegove karakteristike i mogućnosti su takve da može poslužiti i kao pisač za manje radne okoline. Ozbiljnija namjera se vidi i po mogućnosti ispisa do 15.000 stranica u mjesečnom ciklusi ali i po cijeni koja se u našim dućanima kreće između 1.150 i 1.350kn. S njim u paketu dolazi slična količina opreme kao i sa prethodnikom, a to znači: korisničke upute za rad, napojni kabel, mrežni kabel, CD sa upravljačkim programima i aplikacijama te toner koji ima smanjeni kapacitet. Tu je i plastični pokrov za ladicu, a printer je pakiran slično kao i prethodnik.

Dizajn prati crte cijele Phaser linije, a boja je ponovno bež. Ovaj put donja ulazna ladica ima kapacitet od 250 listova papira, a ima i ulaz za pojedinačne listove papira koji se nalazi tik iznad glavne ladice. Gornji, izlazni dio prima do 100 listova što je duplo više nego kod prethodnog modela. Na vrhu pored gornje ladice nalaze se LE diode koje signaliziraju eventualni kvar ili zastoj u radu, ta tipke koja prekida ispis. Ovaj model krasi brzo zagrijavanje od 15 sekundi i ispis prve stranice u roku od 9 sekundi.

Brzina ispisa je do 24 stranice u minuti za A4 format te do 25 stranica u minuti za Letter format papira, dok je kvaliteta ispisa 1200 x 1200 dpi. U ovaj model se ugrađuje procesor brzine 400MHz, dok memorije ima 32MB. Dimenzije printera su 298 x 358 x 253 mm (DxŠxV), dok je masa 8.9 kg. Pisač je kompatibilan sa Windows, Mac i Linux operativnim sistemima.

Jednu od najvažnijih smo karakteristika ovog printera ostavili za kraj. To su njegove široke mogućnosti povezivanja. Iz onog N sufiksa ste vjerojatno već zaključili kako je ovo mrežni printer, tj, da ima mrežni 10/100BaseT Ethernet priključak. Upravo zbog ovoga je idealan za manje radne skupine kojima bi jedino manja količina memorije i nemogućnost proširenja mogla biti prepreka za nabavku. Isto tako i ne manje bitno je i to što ima paralelni port koji će moći iskoristiti svi koji imaju stara računala ili stare aplikacije koje ne poznaju USB protokole. Tu je naravno i USB priključak koji je ovaj put napravljen po USB 2.0 standardu. Sa softverske strane ovaj printer možete nadzirati preko Xerox Status Monitor aplikacije, dok mrežni ima samostalni web server. Toner je isti kao i za 3117 model, te nosi oznaku 106R01159 a košta oko 500kn.

 

Phaser 6110

Jedini model iz programa osobnih laserskih pisača koji ispisuje u boji nosi ime 6110. Riječ je o A4 color laseru koji se prvenstveno nameće svojom cijenom, ali i robusnom izvedbom (24.200 stranica mjesečno). Cijena ovog printera na hrvatskom tržištu kreće se između 970 i 1200 kn što ga svakako čini jednim od najjeftinijih laserskih pisača u boji, te vrlo dobrom alternativom ink-jet pisačima. U paketu će te naći Cyan, Yellow, Magenta i Black tonere, korisničke upute za rad, napojni kabel i CD sa upravljačkim programima. Pakiranje je vrlo dobro i printer je kao i ostali dobro zaštićen od oštećenja.

Za razliku od prethodnika ovaj ima uvlačivu ulaznu ladicu kapaciteta 150 listova, dok u izlazni prostor stane 100 listova. Dimenzije printera su razumljivo najveće od današnje trojke te iznose 344 x 390 x 265 mm (DxŠxV), a težina je 13.9kg. Uz ovaj model je također dostupna i N, tj. mrežna verzija koja na našem tržištu košta 300 do 400 kn više.

Ovaj model ima i nešto više LE dioda koje signaliziraju nisku razinu praha u tonerima, te problem sa radom. Isto tako tu je i gumb za prekid ispisa. Ovaj je model u stanju isprintati do 4 stranice u boji i 16 crno-bijelih stranica u jednoj minuti. Vrijeme ispisa prve stranice u boji je 24 sekunde, a crno-bijele 14 sekundi. Kvaliteta ispisa je 2400 x 600 dpi. Ugrađeni procesor radi na 300MHz, a ugrađeno je 32MB memorije. Dobro je znati da kod modela sa mrežnom karticom količina memorije iznosi 64MB što će svakako olakšati rad u manjim radnim grupama.

Printer se spaja preko USB2.0 sučelja, a podržani su Windows, Mac i Linux operativni sistemi. Sa softverske strane ovaj printer možete nadzirati preko Xerox Status Monitor aplikacije, dok mrežni ima samostalni web server. Toneri u boji na hrvatskom tržištu koštaju oko 300kn te su u stanju ispisati oko 1000 stranica, dok crni košta oko 400kn te je u stanju isprintati oko 2000 stranica. Tome treba pribrojati i cijenu bočice sa otpadom koju treba zamijeniti, a cijena joj je oko 100kn. Uz printer se isporučuju toneri smanjenog kapaciteta. Garancija na uređaj je jedna godina.

Nakon što smo Vam pobliže predstavili Xeroxove printere najavljujemo još jedan "giveaway" sredinom trećeg mjeseca u kojem će jedan odabrani sretnik dobiti Phaser 3117 pisač, a sve što će biti potrebno je točno odgovoriti na četiri pitanja. Sve odgovore na pitanja će te moći pronaći u ovom tekstu.