Na 512MB velikom flash disku koji se nalazi u NAS-u QNAP je smjestio svoj Linux bazirani softver. uname -rs tvrdi da se radi o Linux 2.6.33.2. Radi se o starijoj stabilnoj verziji kernela, no u principu ne utječe previše ni na što obzirom da je TRIM podržan upravo od te verzije kernela. Sam koncept upravljanja NAS-om je vrlo dobar i pristupačan te se odvija u dva jednostavna koraka (iako QNAP nudi pregršt softvera u svom portfelju) – instalacija QNAP Findera, podešavanje mrežnih postavki te administracija putem browsera.

Standardno, QNAP nudi zaista široku plejadu mogućnosti, usluga i aplikacija, pa budući da nismo skloni punjenju članaka copy pasteanjem brošura i šarenih pamfleta, link će dati odgovor svim znatiželjnicima što se sve nudi.

Na trenutak bi se, doduše, osvrnuli na ono što se ne nudi. Činjenica je da NAS u principu predstavlja embedded sustav i kao takav, obično ne obiluje resursima i mogućnostima. Ipak, ovdje imamo punokrvni Xeon i 4GB RAM-a te gotovo parsto MB prostora koji zjapi prazan na flashu. Obzirom da se nudi mogućnost administracije putem SSH-a, apsolutno je deplasirano na tako ozbiljan stroj namontirati BusyBox, koji ne obiluje alatima kakvi se očekuju na uređaju te klase. Nadalje, ostali smo poprilično zatečeni s nedostatkom vrlo jednostavne opcije, a to je bridge mrežnih sučelja. Nakon bezuspješne pretrage browserom i Googlanja, brctl komanda vratila je -sh: brctl: command not found. Apsolutno je nejasno zašto je jedna takva trivijalna opcija u potpunosti izbačena iz igre.