RaidSonic MB-122SKGF, Coolermaster Cooldrive Lite, Scythe HDD Stabilizer i PC Ioniser

Datum objave 15.12.2005 - Denis Arunović

RaidSonic MB-122SKGF

Proizvod vrlo sličan RaidSonicovoj ladici za čvrsti disk koju danas imamo na "nišanu" opisali smo u svibnju ove godine. Riječ je Vantec EZ Swap prijenosnoj ladici za čvrsti disk. RaidSonic je na bazi jednake šasije napravio ladicu za SATA diskove koji su danas mnogo traženiji od klasičnih IDE diskova. S obzirom da smo gotovo sve karakteristike ove ladice detaljno opisali u prethodnom članku, ovaj ćemo se put osvrnuti samo na razlike između RaidSonicovog i Vantecovog proizvoda.

RaidSonicova ladica napola izvađena iz "kolijevke" zajedno s opremom

U pakiranju s ladicom dolazi set vijaka za fiksiranje diska u ladicu te fiksiranje same ladice u kućište, ključ za ograničavanje pristupa disku u ladici, kabel za spajanje ladice s konektorom za indikaciju rada diska na matičnoj ploči te kratak, ali informativan priručnik za uporabu. Za one koji su dovoljno lijeni da nisu zavirili u članak kolege Grgića, napomenimo da je ladica izrađena vrlo kvalitetno i da nemamo zamjerki na njenu konstrukciju. Disk se u ladicu umeće vrlo lako, a fiksira se s priloženim vijcima. Mala zamjerka ide na račun izostanka termovodljivog premaza na većim plohama u unutrašnjosti ladice kako bi se pospješio prijenos topline s diska na ladicu.

Valja napomenuti da se na ladicu spajaju podatkovni SATA kabel te klasični naponski molex konektor. Naime, ladica funkcionira kao konverter sa standardnog molexa na SATA konektor za napajanje budući da u svojoj unutrašnjosti ima SATA naponski konektor.

Plavo osvjetljenje izgleda vrlo efektno

Na prednjoj strani uređaja, kao i kod Vantecove ladice, nalazimo LC zaslon s informacijama o stanju diska te tri tipke koje služe za podešavanje funkcija zaslona. Za razliku od Vantecove ladice, RaidSonicov proizvod krasi plavo pozadinsko osvjetjenje LC zaslona što je prilično zgodno ako je vaše računalo već oprije urešeno plavim osvjetljenjem. Uz to, desno od zaslona, iza polugice koja služi za vađenje ladice iz kućišta, postavljene su dvije plave led diode u obliku štapića koje služe za indikaciju pristupanja disku.

Funkcije LC zaslona su jednake kao i na Vantecovoj ladici, ali ćemo ih svejedno ponoviti. Dakle tu je osnovna funkcija prikaza temperature diska (senzor se nalazi u unutrašnjosti ladice, na stražnjem dijelu) s mogućnošću definiranja alarma ako temperatura premaši određenu vrijednost. Nadalje, tu je funkcija alarma ako zakaže 40-milimetarski ventilator koji se nalazi na stražnjem dijelu ladice. Treća mogućnost zaslona odnosno logike koja njime upravlja je mjerenje ukupnog vremena korištenja diska (vrijednost je moguće ručno resetirati). Zadnja funkcija zaslona je indikacija rada diska - malene se ploče u gornjem lijevom kutu zaslona vrte ako se disku pristupa, a stoje ako se disk ne koristi.

Sve u svemu, radi se o vrlo korisnom proizvodu koji nije namijenjen širokoj uporabi već korisnicima sa specifičnim potrebama. Premda RaidSonicova ladica neće dobiti ocjenu, prema mogućnostima je čak i nešto bolja od Vantecove ladice koju smo prije testirali, pa stoga ima našu toplu preporuku. RaidSonic MB-122SKGF ustupio nam je sam RaidSonic, a u trgovinama bi trebala biti dostupna po cijeni od 290-300 kn.

Coolermaster Cooldrive Lite

Iz Coolermastera nam je stigao još jedan uređaj za hlađenje. Ovaj put je riječ o jednostavnom hladnjaku za disk koji se odaziva na ime Cooldrive Lite. Cooldrive inače postoji i u skupljim verzijama gdje je npr. hladnjak za disk kombiniran s kontrolerom za ventilatore i mjeračem temperature.

Metalni kovčeg za hlađenje diska

Lite verzija je u osnovi aluminijski kovčeg veličine 5.25" u koji je moguće strpati bilo koji tip hard diska standardne veličine od 3.5". Naime, aluminijsko je kućište sa stražnje strane otvoreno pa je bez problema moguće pristupiti svim konektorima na disku. Na prednjoj se pak strani hladnjaka nalazi stilizirana maska s mrežicom na kojoj se nalazi Coolermasterov logotip. Iza mrežice je smješten 44-milimetarski ventilator koji uvlači hladan zrak s prednje strane kućišta i propuhuje ga kroz hladnjak u računalo. Ventilator se inače napaja preko molex konektora.

Barracuda uglavljena u ležište

Na većim se plohama u unutrašnjosti hladnjaka nalaze termovodljivi podlošci koji osiguravaju bolji prijenost topline s diska na tijelo hladnjaka. Sam disk se u hladnjak ugrađuje tako da ga je prvo pomoću šest dužih vijaka potrebno fiksirati na donji dio hladnjaka. Zanimljivo je da se bočne strane diska ne naliježu direktno na tijelo hladnjaka već se naslanjaju na šest gumenih šajbica koje bi, prema Coolermasteru, trebale smanjiti vibracije diska. Naravno, ako malo promislimo jasno je da su gumene šajbice tu samo radi šminke budući da je disk komponenta koja proizvodi izuzetno malo vibracija. Ovo je posve logična konstatacija ako uzmemo u obzir da se u disku vrte ploče brzinom od 7200 okretaja po minuti i da iznad tih ploča lebde magnetske glave koje se moraju vrlo precizno pomicati kako bi čitale i zapisivale podatke.

Nažalost, osvjetljenja nema

Nakon ugradnje u kućište Cooldrive Lite nije osobito atraktivan budući da proizvođač masku nije odlučio osvijetliti. Naravno, možda je to baš ono što se vama sviđa, no autor ovih redaka je sklon điđama i lampicama pa otud i prethodni komentar. Rubni dio maske je zaštićen i pločom od pleksiglasa što vizualni dojam Coolermasterovog hladnjaka diže na nešto višu razinu. Performanse hladnjaka su izvrsne, što je sasvim razumljivo s obzirom na ventilator i masivnost kućišta. Ono što će nekima vjerojatno zasmetati je buka koju proizvodi ventilator. Naime, premda Coolermaster na pakiranju hladnjaka ističe kako dotični smanjuje buku koju proizvodi disk (što je istina), nigdje se ne spominje da uz zamjenu za buku diska dobijamo "svirkanje" 44-milimetarskog ventilatora. Cooldrive Lite smo za potrebe testa dobili direktno od Coolermastera, ali ga nismo uspjeli pronaći na cjenicima domaćih trgovina. Odoka bi procjenili da mu je cijena između 100 i 150 kn.

Scythe Hard Disk Stabilizer

Nedavno nam je iz tvrtke Zola stigao cijeli spektar proizvoda japanskog proizvođača Scythe. Osim hladnjaka koje ćemo podrobnije obraditi drugom prilikom, u kutiji s opremom našao se Scytheov kit za smanjenje vibracija hard diska te ionizator zraka namijenen ugradnji u kućište.

Četiri po četiri

Anti-vibracijski kit sastoji se četiri deblja vijka s gumenom oblogom koji se zavijaju u rupe na bokovima diska. Deblji su vijci toliko veliki da omogućavaju ugradnju diska u standardni 5.25" utor. Na strani koja je presvučena gumom nalaze se rupe koje su previđene za manje, klasične, vijke koji su isporučeni u pakiranju. Gumena obloga bi trebala mekše naleći na kavez za diskove te amortizirati vibracije diska.

"Barica" s terenskim gumama :)

Već smo u opisu Coolermasterovog hladnjaka za disk napomenuli da je smanjenje vibracije diskova znanstveno gledano jedna velika obmana. Motor diska tijekom rada ne mijenja brzinu vrtnje - ona je uvijek fiksna (izuzev ako smo putem OS-a disku naredili da gasi motor nakon određenog vremenskog intervala neaktivnosti). S obzirom da je brzina fiksna, cijeli je sustav miran - nema akceleracije, a time niti sila koje bi izazvale vibracije. Sličnu je situaciju moguće ilustrirat s dječjim zvrkom u slučaju kad bi ga mogli cijelo vrijeme održavati na jednakoj brzini - obod zvrka bi konstantno bio miran i paralelan u odnosu na površinu na kojoj se zvrk vrti.

Sve u svemu, Scytheovi anti-vibracijski vijci bi vam mogli poslužiti ako svoj 3.5-inčni disk želite prebaciti u jedan od 5.25-inčnih utora u kućištu. Ako tražite način za smanjivanja buke diska, radije potražite nekakav kvalitetniji hladnjak za disk koji će njegovu buku ublažiti debljinom svog kućišta (dakako, imajte na umu da taj isti hladnjak u sebi vjerojatno ima ugrađen ventilator...). U trenutku pisanja ovog teksta Scyth Hard Disk Stabilizer košta oko 50 kn.

Scythe PC Ionizer

Moramo priznati da u labu nismo već jako dugo vremena imali toliko čudnu računalnu komponentu kao što je Scythov ionizator zraka. Riječ je o uređaju koji se ugrađuje 5.25-inčni utor na kućištu, a prema navodima proizvođača u sebe uvlači zrak iz unutrašnjosti kućišta, ionizira ga te izbacuje van - na pradnju stranu kućišta. Ionizacija zraka? WTF?

Prilično neugledna maska uređaja

Kako smo mi pametni i znamo se služiti Internetom, ubrzo smo saznali što zapravo rade ionizatori zraka. Prema online enciklopediji Wikipedia, funkcija ionizatora zraka je negativno nabijanje čestica koje se nalaze u zraku. Negativno nabijene čestice se teže spojiti s pozitivno nabijenim česticama (bolje reći, pozitivno i negativno nabijene čestice se međusobno privlače). U teoriji ovo znači da bi se negativni ioni koje generira ionizator trebali spojiti s pozitivnim ionima u okolnom zraku (npr. pozitivnim ionima koje stvara katodna cijev u CRT monitorima i televizorima) čineći tako od manjih čestica veće čestice koje bi zbog svoje težine pale na pod čineći tako zrak čišćim.

Ventilator je sve osim tih

Negativni ioni odnosno negativno nabijene čestice se u prirodi pojavuju nakon jačih oluja ili blizu vodopada, a povezuje ih se sa osjećajem čistoće zraka. Namjena Scytheovog generatora negativnih iona je postizanje ovog efekta.

Naravno, u praksi je ovako što teško ostvarivo.Premda Scytheov ionizator nismo koristili neko duže vrijeme, skloni smo vjerovati da je riječ o uređaju vrlo upitne upotrebljivosti čija je postojanje uvjetovano zemljom iz koje potiče. Naime, nakon krize sa SARS-om u Aziji, a posebno Japanu, pojavio se trend ugrađivanja generatora negaitvnih iona u svakakve uređaje, od tostera do perilica rublja, premda je beneficijalni, anti-bakterijološki, učinak ovih uređaja i dalje upitan.

Neizostavno plavo osvjetljenje

Osim što navodno čisti zrak, uređaj se ne može pohvaliti nikakvim drugim beneficijalnim karakteristikama. Elektronika je smještena u crno (postoji i bijela izvedba) plastično kućište koje je na prednjoj strani perforirano, dok je na stražnju stranu postavljen relativno bučan ventilatorčić te priključak za molex konektor za napajanje. Na prednjem se dijelu uređaja nalazi i klimava tipka koja služi za uključivanje odnosno isključivanje uređaja. Tipa ima plavo pozadinsko osvjetljenje, no to ne pomaže Scytheovom uređaju da postigne adekvatnu razinu svrhovitosti...barem ako se pita autora ovih redaka. Cijena Scytheovog PC Ionizatora je 110 kn, a ustupila nam ga je Zola.