Recenzija – Antec DF800 FLUX, Neon ECO GOLD 700 & PRIZM 120 ARGB

Datum objave 06.07.2022 - Krešimir Matanović

Antec DF800 FLUX, Neon ECO GOLD 700 & PRIZM 120 ARGB - prvi dio

antec_df800_flux_0

Iz Anteca su nam na test stigle tri kutije! Prva sadržava DF800 FLUX kućište, druga Neo ECO GOLD ZEN napajanje snage 700 W, a u trećoj se nalaze tri ventilatora, LED trake i kontroler, sve pod imenom PRIZM 120 ARGB. Mi smo naravno odlučili napraviti kompletan build baziran na ovom Antecovom hardveru. DF800 FLUX

antec_df800_flux_1 antec_df800_flux_3

Kućište dolazi u standardnoj kartonskoj kutiji unutar koje je solidno zaštićeno u najlonskoj vreći i debelom stiroporu. Na kutiji se nalaze sve relevantne informacije o proizvodu s ilustracijama istog.

antec_df800_flux_4

DF800 FLUX Antec reklamira kao najbolje jeftino mid tower kućište za gaming. I to nam zapravo govori sve. Okrenuto je prema igračima koji žele zanimljiv izgled, mnoštvo LED-ica i visoku protočnost zraka. Tu je i neizbježna bočna stranica od kaljenog stakla, kao i poluprozirna prednja stranica koja ima zanimljivu mrežastu strukturu za uvlačenje zraka, koja je dio patentirane F-LUX platforme za veliki protok zraka.

antec_df800_flux_5

Stražnja strana je klasične izvedbe, s napajanjem na dnu, sedam mjesta za proširenje (zasebni limovi s vijcima i glavnom pločom), iznad kojih je prorez za stražnji I/O ploče i rešetka na koju je s unutarnje strane pričvršćen ispušni 120-milimetarski ventilator. Obje bočne stranice su pričvršćene thumb vijcima i lako se skidaju. Tvornički je jasno staklena stranica oblijepljena folijom i na njoj se nalazi upozorenje o staklenoj površini.

antec_df800_flux_6

Na vrhu se kućišta, s desne strane nalazi logo iznad kojeg je prednji panel. On se sastoji od Power tipke, LED tipke (kućište ima LED kontroler), dvije indikacijske LED-ice, te gumenim čepovima pokrivenim USB 3.0 portovima te audio utičnicama. Jednostavno i funkcionalno, no fali nam USB Type C port koji bi danas trebao biti standard.

antec_df800_flux_7 antec_df800_flux_8

Na gornjoj se strani kućišta nalazi i rešetka za montažu ventilatora ili pak radijatora vodenih hlađenja, s metalnim filtrom kojeg drže magnetne trake. Na te nosače možemo instalirati do tri 120-milimetarska ili dva 140-milimetarska ventilatora, kao i 360-milimetarski radijator. Na dnu se pak nalazi malena rešetka s plastičnim izvlačivim filtrom koji se nalazi točno ispod usisa napajanja. Ispred toga se nalaze dva vijka i četiri kopče koje drže kavez za diskove s unutarnje strane. U kutevima kućišta su četiri plastične nožice s gumenim podloškama.

antec_df800_flux_9

Bočna je stranica od kaljenog stakla (debljine 4 milimetra) blago zatamnjena, a po rubovima ima metalne nosače. Na kućištu se u svom ležištu drži uz pomoć dva thumb vijka i montaža je vrlo jednostavna. Samo je kućište napravljeno pretežno od čelika i mase je 7,58 kilograma. Dimenzije kućišta su 479 x 22 x 488 milimetara, koje ga smještaju u mid tower segment.

antec_df800_flux_10 antec_df800_flux_11

Unutrašnjost je podijeljena u dvije komore, donju koja sadržava ladicu za diskove i mjesto za montažu napajanja, te gornju za matičnu ploču i ostali hardver. Prostora je dovoljno za ATX ploče, a samim time i Micro-ATX te Mini-ITX. Odstojnici su tvornički postavljeni za ATX ploče. Maksimalna dužina grafičke kartice može biti 405 milimetara, a maksimalna visina CPU hladnjaka 175 milimetara.

antec_df800_flux_12

Prednja je stranica plastična, s mrežicom za usis zraka, i plastičnim prozorčićem s natpisom Antec. Ovom se neobičnom konstrukcijom osigurao dovoljan prostor za usis zraka, ali i za pokazivanje efekata koje stvaraju tri 120-milimetarska usisna ventilatora s ARGB LED rasvjetom. Uz kućište dolaze osim ova tri, još dva 120-milimetarska ventilatora - jedan je na ispuhu, a drugi je tzv. "reverse" ventilator koji dolazi u kutiji i kojeg postavljamo odmah ispod grafičke kartice kako bi prema njoj vukao hladni zrak odozdo.

antec_df800_flux_13 antec_df800_flux_14

Desna strana, tj. strana iza nosača matične ploče ima dovoljno prostora za aranžiranje kabela. Na prvom se dijelu nalazi 34,5 milimetra, a na drugom 26,5 milimetara. Tu je i dovoljno prostora za ugradnju SSD-a, pa imamo jedno mjesto s lijeve strane i dvije ladice  za 2,5-inčne SSD-e na desnoj strani. Jedan je 3,5-inčni HDD moguće ugraditi lijevo pri vrhu, a još dva stanu u ladice u donjem dijelu. Alternativno, u te ladice je moguće ugraditi i 2,5-inčne SSD/HDD-e. U prostoru za napajanja ima 205 milimetara prostora s ugrađenim kavezom za diskove (moguće ga je i izvaditi).

antec_df800_flux_15

Na stražnjoj se strani nalaze i svi kabeli koji dolaze uz kućište, a to uključuje one za Power, LED kontroler, napajanje LED-kontrolera, audio i USB 3.0. Kabeli su dovoljno dugački te prolaze kroz dva velcro organizatora. Uz njih tu je i dosta ušica za plastične vezice, pa možemo reći da je organizacija kabela solidno riješena. Kontroler koji vidimo na gornjim fotografijama prima do pet ventilatora s 3-pinskim konektorima za napajanje i 3-pinskim konektorima za RGB LED rasvjetu.

antec_df800_flux_16

U zasebnim kartonskim kutijicama nalazi se i tzv. "reverse" ventilator, koji lopatice ima okrenute u odnosu na klasične ventilatore kako bi čim manje bilo opstrukcija za izlaz zraka prema gore. Ovaj ventilator montiramo ispod grafičke kartice kako bi joj osigurao veće količine zraka koji se uvlači s donje strane kućišta. U drugoj se kutiji nalazi sve potrebno za instalaciju komponenata u kućište - dodatne velcro (čičak) trake, vijci i odstojnici, plastične vezice te upute.

Antec DF800 FLUX, Neon ECO GOLD 700 & PRIZM 120 ARGB - drugi dio

PRIZM 120 ARGB 3+2+C

antec_df800_flux_17 antec_df800_flux_18

Uz kućište su nam stigli i dodatni PRIZM 120 ARGB 3+2+C ventilatori koji dolaze u pakiranju od tri komada te su im pridodane dvije ARGB LED trake i kontroler (otud i maštovito ime).

antec_df800_flux_19

Sve zajedno dolazi u kartonskom mekom omotaču, unutar kojeg je svaki ventilator smješten zasebno u tvrdu kartonsku kutiju, svaka LED traka u svoju i kontroler zasebno. Uz to, tu su i kratke upute za instalaciju i korištenje.

antec_df800_flux_20 antec_df800_flux_21

Ventilatori su 120-milimetarski, dual-ring dizajna su te imaju malene gumene podloške za umanjenje vibracija. Ovjes je hidraulički, a deklarirani životni vijek je 40.000 sati. Svaki ventilator ima PWM 4-pinski priključak, te 3-pinski ARGB LED priključak. Proizvođač navodi maksimalni broj okretaja od 2.000, pri čemu je protok zraka oko 45 CFM-a, zračni pritisak 2,56 mmH2O, a buka 32,6 dB(A). Mi smo izmjerili oko 39 dB(A) na maksimumu.

antec_df800_flux_22

Svaki ventilator dakle ima dva prstena mliječne plastike iza kojih je 18 RGB LED-ica, koje stvaraju zanimljive svjetlosne efekte (16,8 milijuna nijansi boja). Kontrolu nad rasvjetom ventilatora je moguće vršiti i putem različitih softvera - RAZER Chroma RGB, RGB Lighting, ASUS Aura Sync, MSI Mystic Light Sync, Gigabyte RGB Fusion i ASRock Polychrome Sync.

antec_df800_flux_23

U druge tri kutije se nalaze LED trake, svaka u svojoj najlonskoj vreći, zatim naljepnica za kontroler, sam kontroler, kabeli i upute za instalaciju i korištenje.

antec_df800_flux_24

Kontroler ima četiri PWM porta, četiri ARGB porta, DC ulaz, LED Ctrl port (može se primjerice s Reset tipkom na kućištu kontrolirati rasvjeta), zatim LED Speed tipka (brzo, srednje i sporo), PWM LED (za sinkronizaciju s matičnom pločom) i Mode tipku za promjenu načina osvjetljenja.

antec_df800_flux_25

Trake su dvije, koriste Single RGB LED koji je kompatibilan s ARGB sustavom kontrole na matičnim pločama. Trake su savitljive, magnetne te imaju naljepnicu za postavljanje u kućište. Neo ECO GOLD ZEN 700W

antec_df800_flux_26 antec_df800_flux_27

Napajanje dolazi u standardnoj kartonskoj kutiji na kojoj se nalaze sve bitne informacije o proizvodu. Ono što je najbitnije je da vidimo da je riječ o povoljnijoj seriji napajanja s fiksnim kabelima, 80 Plus Gold certifikata efikasnosti, te snage 700 W što je dovoljno za pristojni gaming računalo.

antec_df800_flux_28

Napajanje je unutar kutije zaštićeno u najlon ispunjen zrakom, a kabeli su namotani sa strane. Uz fiksne kabele napajanja, tu je i strujni kabel, te četiri vijka za montažu u kućište. Antec daje 5-godišnje jamstvo na proizvod.

antec_df800_flux_29 antec_df800_flux_30

Kućište napajanja je jasno metalno, a dimenzija je 140 x 150 x 86 milimetara. Tako je kompatibilno i s manjim kućištima na tržištu, unatoč činjenici da ima fiksne kabele. Napajanje je hald-bridge LLC dizajna, sa sinkronim ispravljanjem baziranim na DC-DC topologiji, što znači da su niži vodovi izvedeni iz 12-voltnog. U proizvodnji su se koristili Japanski heavy-duty elektroliti. Napajanje podržava ATX 12V 2.4 standard, ima aktivan PFC, power good signal između 100 i 500 milisekundi, efikasnost do 92% (80 Plus Gold), te niz zaštita - OCP, OVP, UVP, SCP, OPP i NLO.

antec_df800_flux_31 antec_df800_flux_32

Temperaturno radno područje je između 0 i 40°C, pri čemu daje kontinuiranih 700 W. Jedan je +12V vod koji daje 58 ampera struje, a iz njega su izvedeni svi ostali. Kabeli su kao što smo rekli fiksni, a popis izgleda ovako:
  • Jedan flat kabel s ATX 24-pinskim konektorom dužine 500 milimetara
  • Dva flat kabela svaki s po dva 4-pinska CPU konektora dužine 600 milimetara
  • Dva flat kabela svaki s po dva PCIe 6+2-pinska konektora dužine 500 + 150 milimetara
  • Dva flat kabela s po tri SATA Power konektora i jednim Molex konektorom dužine 500 + 150 + 150 + 150 milimetara
Napajanje je u radu tiho, a ostaje i zadovoljavajuće hladno zahvaljujući efikasnom 120-milimetarskom ventilatoru.

Antec DF800 FLUX, Neon ECO GOLD 700 & PRIZM 120 ARGB - treći dio

Build

antec_df800_flux_34

Sve ovo opisano smo naravno odlučili uključiti u gradnju računala kako bi ispitali lakoću ugradnje komponenata, te sposobnosti hlađenja. Odlučili smo se za velikog potrošača i generatora topline Core i9-12900K koji je "sjedio" ispod Noctue D15, a na Asusovoj ROG Maximus Z690 Hero ploči. Memorija je bila Corsairova DDR5. S obzirom na to da su odstojnici postavljeni tvornički, ugradnja matične ploče je vrlo lagana, a prostora je dovoljno, pa i za provlačenje kabela. S obzirom na to da je ipak riječ o jeftinijem kućištu, na rupama za provlačenje kabela nema gumenih obujmica, pa je sve izloženo.

antec_df800_flux_35 antec_df800_flux_36

Tri smo PRIZM ventilatora postavili na vrh kućišta, te ih spojili na kontroler na stražnjoj strani kućišta. Tako smo sve mogli kontrolirati putem tipke na kućištu. Na ploču smo još postavili i moćnu Radeonku RX 6900 XT.

antec_df800_flux_37 antec_df800_flux_38

Ugradnja napajanja je također jednostavna, a provlačenje kabela i njihova organizacija zahtijeva malo spretnosti. Posebno komplicirani za ugradnju su bili EPS konektori na vrhu ploče jer je prostora između hladnjaka i ventilatora vrlo malo. Stoga ili ventilatore ili hladnjak procesora ugradite kasnije. Stražnja strana ima dovoljno mjesta za kabele, premda se mi nismo trudili biti jako pedantni jer smo računalo rastavljali nakon testa.

antec_df800_flux_39

Unutrašnjost se može lijepo osloboditi svih kabela i napraviti prostora dobrom protoku zraka. Na vrh pregrade smo odlučili postaviti i dvije LED trake, koje smo također spojili na kontroler koji dolazi s kućištem. Šest ventilatora i dvije trake smo jasno spojiti jedino mogli uz pomoć Y splittera. Ukupno gledano, s protokom zraka smo bili zadovoljni.

antec_df800_flux_40 antec_df800_flux_41

Osvjetljenje kućišta je sa šest svjetlećih ventilatora i dvije trake bilo vrlo impresivno. Oni koji to vole će svakako htjeti pokazati sve u akciji pred svojim prijateljima istomišljenicima. Prednji ventilatori su malo zakriveni, i njih je teže vidjeti no doprinose ukupnom dojmu, dok su PRIZM ventilatori s prstenima svakako vrlo atraktivni i preciznijeg prikaza boja.

antec_df800_flux_42

Obje trake su vrlo svijetle i preciznog prikaza boja, te nema kašnjenja u prikazu između njih i ventilatora. Mi smo ih postavili ovako, no naravno kupci ih mogu postaviti gdje god žele jer su magnetne, a imaju i samoljepljivu traku.

U videu možemo vidjeti sve efekte koje omogućava kontroler, a ujedno to su i slični efekti koje omogućava kontroler koji dolazi s PRIZM ventilatorima. Iz tog razloga nismo radili dvostruki video. Vidimo da su efekti zanimljivi i mnogobrojni, te se lijepo i bez kašnjenja izvode.

antec_df800_flux_47 antec_df800_flux_48 antec_df800_flux_49 antec_df800_flux_50

Potrošnja računala pod opterećenjem grafičkim testom (igrom) je iznosila oko 460 W, a maksimalna izmjerena buka je bila 45 dB(A), što zapravo i nije previše s obzirom na to da su svi ventilatori radili na maksimumu. Temperature su bile u granicama normale kao što vidimo na slikama. Ipak, kada bi računalo opteretili do samog maksimuma, tada je potrošnja narasla na visokih 645 W, a Neo napajanje se držalo na oko 3% pada napona, što je i dalje unutar granica norme (5%). Temperatura procesora je tu znatnije narasla, no Noctua D15 s jednim ventilatorom ionako nije adekvatan hladnjak za 12900K. Tu ipak treba postaviti neki 280/360-milimetarski AIO. Grafička kartica se solidno držala pod opterećenjem, a ugradnjom reverznog ventilatora temperatura pada za još koji stupanj. Zaključak

antec_df800_flux_43

Antec DF800 FLUX kućište se u Hrvatskoj prodaje z oo 770 kuna, dok je u Njemačkoj ta cijena oko 93 €. Za taj iznos kupac dobiva čak pet ventilatora, od čega su tri ARGB, pa u konačnici možemo govoriti o povoljnom kućištu. Solidno je napravljeno, ima dovoljno mjesta za sve komponente, filtrirano je i zapravo jedino što smo zamjerili je nedostatak Type C konektora. No, zato je tu ARGB LED kontroler. Kućište zanimljivo izgleda i osigurava dobar protok zraka komponentama pa sveukupno zaslužuje visoke preporuke. Antec Prizm 120 ARGB 3+2+C paket dolazi po cijeni od oko 70 € vani i čak 650 kuna u Hrvatskoj. Za taj iznos kupac će dobiti tri kvalitetna ventilatora, dvije LED trake i kontroler, nije loše, no u oči bode ova hrvatska cijena. Ventilatori su zadovoljavajuće tihi, efekti osvjetljenja i na njima i na trakama odlični, a kontroler nepotreban ako kupujete DF800 FLUX. I za kraj dolazimo do Neo Eco Gold Zen 700 W napajanja koje košta pristojnih 83 € u Njemačkoj, a na našem ga tržištu još nema. Riječ je o napajanju fiksnih kabela koje ima dovoljno snage za potjerati moćno računalo koje smo mu priredili. Na maksimumu je potrošnja "iz zida" iznosila 642 W, a napajanje nije bilo bučno, nije se pregrijavalo, te je ostalo unutar 3% pada napona. Nije sjajno kao kod nekih skupljih modela, no u ovom cjenovnom rangu je to sasvim zadovoljavajuće. Naravno, kod napajanja treba ciljati da potrošnja računala ne prelazi 50 do 60% kada je ono i najefikasnije. Sve ovako zajedno složeno nas je impresioniralo kako rashladnim tako i svjetlosnim mogućnostima pa samo možemo zaključiti kako Antec itekako ima moćno oružje za nove generacije igrača.