Mi smo se ovaj put prihvatili testiranja hrpice jeftinijih, low-end i mainstream, grafičkih kartica odnosno grafičkih kartica sa cijenom manjom od 2000 kn. Taj tržišni segment je naručito zanimljiv pošto njemu pripada većina kartica na tržištu, pitanje je samo koja nudi bolji omjer cijene i performansi. Lako je kupiti skupu high-end karticu – bilo koji model je dovoljno moćan da odlično "vrti" sve današnje igre. S druge strane tržište jeftinijih kartica je vrlo šaroliko te se malo tko u njemu dobro snalazi. No, ovaj test bi trebao riješiti većinu nedoumica.

Primarne karakteristike koje određuju performanse bilo koje kartice su brzina i tip korištenog GPU-a te brzina memorije koja je uparena sa tim GPU-om. Prema tom načelu smo koncipirali ovaj test. Nismo se zamarali sa karticama pojedinih proizvođača niti sa selekcijom pojedinih modela. Za svaku službenu varijantu GPU-a nabavili smo određenu karticu koja nam je predstavljala referentni model. Što se tiče ATI-jeve ergele testirane su slijedeći modeli: 9200SE (verzija sa 64 i 128 MB memorije), 9200, 9200 Pro, 9600SE, 9600, 9600 Pro i 9600 XT. Radeon 9800SE nažalost nismo uspjeli nabaviti mada i ovaj model pripada cjenovnom razredu koji nas je zanimao. Iz nVidijine (ne)čuvene FX linije obradili smo slijedeće modele: FX5200 sa 64-bitnim pristupom memoriji, FX5200, FX5200 Ultra, FX5600, FX5600 Ultra te nVidijin najnoviji mainstream uradak – FX5700 i pripadajuću Ultra verziju.

Kako li se ovo ovdje našlo?

Većinu ovih, nazovimo ih tako, kartica ima dvije zajedničke karakteristike, a to su podrška za DirectX 9 i programabilna T&L jedinica. Izuzetak su sve tri varijante ATI-jevog Radeona 9200 koji je zapravo stari Radeon 9000 sa novim imenom i podrškom za AGP 8X. Sam čip i dalje podržava samo DirectX 8.1. Kad smo već kod famozne DX 9 podrške, to što kartice podržavaju DirectX 9 u praksi ne znači baš previše. U ovom trenutku na tržištu se nalazi samo nekoliko igara u kojima se koriste neke funkcije novog API-a. Naslovi u kojima se novi efekti ekstenzivno koriste (Serious Sam 2, Half-Life 2, Doom 3) predviđeni su za izlazak tijekom slijedeće godine. No problem nije u nedostatku naslova, već u njihovim hardverskim zahtjevima. Bilo tko tko je probao najnoviju Ubi Softovu zračnu simulaciju Lock On Modern Air Combat (baziranu na DX-u 9) zna o čemu je riječ – igra se vuče i na poprilično jakim konfiguracijama. Ali najbolje je da se u to uvjerite sami preko rezultata testova koje smo koristili u ovom članku. Pogledajmo sad pobliže testirane kartice.