Radeon 9600SE

SE verzija Radeon 9600 čipa nije ništa drugo nego još jedan pokušaj popunjavanja određenog tržišnog segmenta sa okrljaštenom verzijom skupljih čipova. Oslabljeni model ima isti takt GPU-a i memorije kao i njegov stariji brat (Radeon 9600), procesor radi na 325 MHz, a memorija na 200 MHz DDR. Prilagodba za jeftiniji segment tržišta izvedena je putem skraćivanja memorijskog sučelja sa 128 na 64 bita (nedovoljno za toliko brzi brzi procesor i memoriju) te preko integracije čipova na PCB-e slabije kvalitete. Sam čip je , naravno, komptatibilan sa DirectX 9 specifikacijom.

Club 3D Radeon 9600SE 128 MB DVI/TV-out

Club 3D-ov model Radeona 9600SE nabavili smo od HGspota gdje za njega morate izdvojiti, u ovom slučaju, dosta velik broj jedinica nacionalne valute – 837 kn. Kartica dolazi upakirana u zgodnu crnu kutiju u kojoj se osim nje nalaze uobičajeni dodaci poput CD-a sa driverima, priručnika i kabela za TV-out izlaz. Od pogleda na samu karticu iskusnije korisnike podilazi lagana jeza. Naime standardni VGA izlaz nije integriran na PCB poput DVI izlaza nego je na karticu spojen putem nekakvog jadnog kabela. Inicijalna pretostavka da će ovakva nespretna metoda integracije VGA izlaza rezultirati očajnom slikom pokazala se više nego opravdanom. Slika je doslovno strašna jer su osim zamućenja prisutni i valovi koji su vrlo vidljivi i čine rad na računalu neizdrživim. Naravno, moguće je da je kartica neispravna, ali u svakom slučaju je nikako ne preporučujemo.

Radeon 9600 (Pro)

Obje "nepodrezane" verzije Radeona 9600 prema specifikacijama su jako solidna rješenja. Brzine GPU-a i memorije iznose 325 i 200 MHz DDR odnosno 400 i 300 MHz DDR za Pro verziju. Arhitektura čipa sastoji se od četiri cjevovoda od koji svaki po taktu obrađuje jednu teksturnu jedinicu. Sučelje prema memoriji široko je 128 bita što je s obzirom na mogućnosti GPU-a sasvim adekvatno. Čip ima ugrađene Pixel i Vertex shadere verzije 2.0 te je shodno tome kompatibilan sa DirectX-om 9. Inače, porodica Radeon 9600 GPU-a prvi je ATI-jeva serija procesora izrađena 130-nanometarskim procesom proizvodnje.

Connect3D Radeon 9600 Pro 128 MB DVI/TV-out

Za dobivanje rezultata Radeona 9600 i Radeona 9600 Pro iskoristili smo Connect3D-ov Radeon 9600 Pro kojeg nam je proizvođač direktno ustupio. Pošto je samu karticu Ozren već izrecenzirao, za one koji žele saznati više klik ovdje.

Radeon 9600 XT

Radeon 9600 XT je najnovija, najbrža i zadnja ekstenzija serije 9600. Sam čip ima drugačiju kodnu oznaku od starijih verzija Radeona 9600 – RV360 spram RV350. Tehnološki pomak u odnosu na stare verzije bazira se na boljem razmještaju logike u samom procesoru te korištenju Low-k tehnologije koja je omogućila povećanje takta GPU-a (na XT-u procesor kuca na moćnih 500 MHz). Memorija je ista kao na Radeon 9600 Pro karticama odnosno 300 MHz DDR.Ako se pitate što je to Low-k drage volje ćemo vas malo educirati. Radi se o tehnologiji korištenja boljih izolacijskih materijala na vodovima između tranzistora i sklopovlja unutar procesora čime se smanjuje interferencija između tih vodova što omogućava više radne frekvencije procesora.

XT kartice uparene sa ATI-jevim Catalyst driverima verzije 3.9 na više imaju još jednu zgodnu opciju koja poboljšava njihove performanse. Riječ je o dinamičkom overclockiranju pod imenom ATI Overdrive. Ako je ova opcija uključena driveri samostalno povisuju odnosno snižuju radni takt GPU-a zavisno o njegovoj temperaturi koja se mjeri pomoću interne sonde na procesoru. Mi sa Overdriveom nismo imali nikakvih problema i odlučili smo testirati karticu kad je on uključen – dobitak na performansama je solidnih tri do pet posto. Inače, postoje verzije Radeon 9600 XT kartica sa 256 MB DDR2 memorije. One su naravno skuplje i služe za vabljenje mladih i nadobudnih – niti jedna igra za koju mi znamo ne iskorištava toliku količinu video memorije.

Sapphire Radeon 9600 XT 128 MB DVI/TV-out

Radeon 9600 XT s kojim smo se igrali u ovom testu došao nam je iz skladišta HGspota, a proizveo ga je Sapphire. Kartica dolazi u malecnoj kutiji sa priručnikom, CD-om sa driverima, TV-out kabelom, DVI/VGA konverterom te kuponom za famozni Half-Life 2. Kupon se može poslati direktno Valve Softwareu kad Half-Life 2 napokon izađe u prodaju te vam oni onda pošalju igru za koju ćete morati platiti carinu i troškove transporta. Elegantniji način je da se negdje skrpate na kakvu "širu" internet vezu i igru downloadate sa Valveovih stranica pomoću priloženog serijskog broja. Kartica je, za Sapphire, uobičajene crne boje i ima aktivni hladnjak na procesoru. Usput, ovu karticu detaljno analizira Ozren gdje je uspoređuje sa direktnom konkurencijom – GeForce FX 5700 Ultra karticom od MSI-a. Članak očekujte uskoro.

To je to što se tiče ATI-jevih kartica. Još jednom bi željeli reći da nam je jako žao što nismo uspjeli nabaviti Radeon 9800SE pošto je kartica prema specifikacijama dosta zgodna te bi u ovom testu vjerojatno kotirala dosta visoko. Pogledajmo sad kakva je ponuda posrnule nVidije.