egpu_gtx980_5

Max performance

Krenimo sada s osposobljavanjem Optimus tehnologije kako bi iz našeg eGPU sustava mogli dobiti maksimalne moguće performanse.

Osnovni koraci za osposobljavanje Optimus tehnologije za prijenosnike koji koriste dGPU:

  1. Ovisno o korištenoj eGPU grafičkoj kartici napraviti DSDT Override
  2. Kompletno obrisati sav postojeći dGPU software u safe modu pomoću Display Driver Uninstalera te prilikom idućeg ulaska u Windowse instalirati samo iGPU upravljačke programe
  3. Nakon izlaska iz safe moda prilikom idućeg paljenja računala preporučljivo je u Device Manageru onemogućiti dGPU
  4. Instalirati DIY eGPU Setup 1.x, onesposobiti dGPU te izvršiti PCI compaction
  5. Spojiti eGPU i instalirati upravljačke programe

Iako ovih 5 koraka djeluje jednostavno, neki od njih zahtijevaju malo više igranja te mogu koštati poveću količinu živaca. Još jednom napominjemo da ovakav eGPU sustav nije podržan od strane proizvođača i da se radi primarno o DIY rješenju koje ponekad zahtijeva i malo više znoja.

 egpu_gtx980_2

DSDT Override

Najveći problem većine eGPU sustava je error 12 („This device cannot find enough free resources that it can use.“) odnosno dodjeljivanje nedovoljne količine sistemskih resursa eGPU sustavu od strane Windowsa. Problem nije striktno vezan uz Windowse, nego i uz sam BIOS prijenosnika. U pravilu, za sve AMD i nVidia Maxwell kartice potrebno je napraviti DSDT Override kako bi se u dijelu memorije koji je zadužen za adresiranje svih uređaja u prijenosniku “napravilo mjesta” za naš eGPU. Mi smo pratili tutorial na ovom linku (http://forum.techinferno.com/diy-e-gpu-projects/7476-%5Bguide%5D-dsdt-override-fix-error-12-a.html#post102517)

U detalje samog tutoriala nećemo ulaziti, ali najkritičniji dio je popravljanje errora nakon što ekstrahirate DSDT Tablicu, ubacite potreban kod za povećavanje adresnog prostora samih Windowsa te istu pokušate kompajlirati. Najjednostavniji način je kopiranje redaka u kojima compiler prijavljuje error u Google te ispravan kod potražiti na rezultatima pretraživanja što nas u većini slučajeva vodi na hackintosh forume.

Nakon prvog rješavanja DSDT Overridea za svaki idući prijenosnik trebalo nam je 10ak minuta.

DISCLAIMER: Obvezno koristite zadnju dostupnu verziju Windows Binary Toolsa, jer u protivnom postoji vrlo velika vjerojatnost upropaštavanja Windows instalacije s obzirom da se radi o promjenama po registry-u.

Brisanje postojećih upravljačkih programa

Nije toliko striktno za nVidia grafičke, ali je za AMD. Detaljno brisanje uz pomoć DDU potrebno je kako upravljački programi ne bi prepoznali dGPU, odnosno stvarali kasnije probleme.

Iz istog razloga radi se i Disable u device manageru, kako bismo bili sigurni da se dGPU prilikom gašenja u DIY eGPU Setupu u sljedećem koraku u nekim tragovima ne bi nalazila negdje gdje ju ikakav softver može pronaći.

DIY eGPU Setup 1.x

Ovaj komad softvera je Pre-boot environment u kojem nam se otvara mogućnost kontroliranja uređaja spojenih na PCI sabirnicu te provjera ima li naš eGPU sustav dovoljno sistemskih resursa. Gasi se dGPU te se izvršava PCI Compaction.

Već spomenuti razlog gašenja dGPU-a leži u činjenici da će dGPU uvijek biti korišten kao primarni grafički akcelerator za Switchable Graphics, odnosno da će uvijek na sebe povući korištenje Optimus tehnologije što znači da se korištenje Optimusa za eGPU onemogućuje i u konačnici to dovodi do puno sporijeg rada eGPU sustava.

PCI Compaction se izvodi iz razloga što je AMD karticama potrebno kontinuiranih 256Mb adresnog PCI prostora te iako smo dovoljno prostora stvorili DSDT Override metodom, vrlo često nije kontinuiran. Recimo da pomoću PCI Compaction opcije preslažemo adresni prostor na način na koji to nama odgovara.

nVidia grafičke kartice osim nedavno dostupnih Maxwell kartica te 650/TI serije mogu raditi s 128Mb+64Mb+32Mb, znači nije im potreban DSDT Override jer u pravilu većina prijenosnika koji posjeduju samo iGPU imaju dovoljno dostupnih resursa te zbog mogućnosti korištenja rascjepkanog adresnog prostora mogu raditi plug n play, kao što smo vidjeli u prvom članku sa Dell Latitude E5430 i GTX 760.

Sve radnje unutar DIY eGPU Setupa mogu se automatizirati, tako da nakon paljenja računala osim nekoliko dodatnih sekunda u boot procesu nekakve promjene za krajnjeg korisnika nema.

Ovdje smo samo ukratko pokušali objasniti što i kako te vas uz pomoć linkova usmjeriti – svaki prijenosnik je drugačiji i često mogu postojati razni međukoraci. Tu uskače zajednica na TechInferno forumu koja sadrži mnogo detaljnih implementacija – korak po korak te na temelju iskustava drugih ljudi i korištenje metode pokušaja i pogreške gotovo svaki prijenosnik može koristiti eGPU sustav.

Uz gore navedene smjernice, eGPU sustav smo u prošlosti isprobali sa M6600, HP 2570p, HP 6570b te Lenovo L440 u raznim AMD / nVidia kombinacijama.

Detalje i sve trikove koji su mogući s DIY eGPU Setupom 1.x možete pronaći na ovom linku. (http://forum.techinferno.com/diy-e-gpu-projects/2123-diy-egpu-setup-1-30-a.html#post27337)

Jedan zgodan trik koji bismo još naveli – DSDT Override moguće je “mountati” preko DIY eGPU Setupa i na taj način zaobići diranje po registry-u i izlaganje nepotrebnom riziku.

Kao referencu navest ćemo i točan redoslijed radnji potreban za osposobljavanje eGPU sustava na M6800.

  1. Za GTX 760 DSDT Override nije potreban, za GTX 980 jest
  2. Brisanje svog AMD softvera korištenjem DDU
  3. Instalacija Intel HD upravljačkih programa sa stranice proizvođača
  4. Instalacija DIY eGPU Setupa
  5. Onesposobljavanje dGPU u Windowsima, bez obzira što je prepoznat kao “Standard VGA adapter”
  6. Zaustavljanje Boot procesa prilikom biranja operativnog sustava i priključivanje eGPU sustava
  7. Ulaženje u DIY eGPU sustav gdje se rade sljedeće promjene:
    1. Initialize eGPU
    2. PCI Compaction – Ignore dGPU
    3. PCI Compaction – !Run compact on iGPU only
    4. Video Cards – Hybrid gfx disable dGPU
    5. Chainload – Test run
  8. Prilikom ulaska u Windowse sad nam se javlja “New hardware Wizzard” kojeg gasimo i instaliravamo nVidia upravljačke programe te gasimo prijenosnik kako bismo ištekali eGPU
  9. Palimo prijenosnik, ponavljamo korake 5. i 6. ako postupak u DIY eGPU Setupu nismo automatizirali
  10. Uživamo u eGPU sustavu na M6800.

 

Korak 7. može se automatizirati, a sam eGPU sustav možemo nakon toga priključivati bez korištenja sleep metode ili pauziranja boot procesa, klasičan Hot-Plug kao na E5430.

Novija varijanta EXP GDC adaptera ima ugrađen napredniji mehanizam odgode paljenja, koja nam omogućuje “preskakanje” POSTa i izbjegavanje BSOD-a kojem je uzrok priključen eGPU sustav prilikom paljenja.