Samsung 9100 PRO 4 TB recenzija
Objavljeno prije 1 dan - Krešimir Matanović
9100 PRO 4 TB
Samsung je prošli mjesec predstavio novi M.2 2280 flagship SSD - model 9100 PRO. Na tržište dolazi kao nasljednik popularnog 990 PRO modela, a karakterizira ga PCIe 5.0 sučelje i iznimno visoke brzine transfera. Samsungov kontoler je vrlo moćan, a uređaj ostvaruje transfere sekvencijalnog čitanja od 14,8 GB/s, sekvencijalnog zapisa od 13,4 GB/s, te nasumičnog zapisa od 2.600K IOPS-a i nasumičnog čitanja od 2,200K IOPS-a.
Samsungovi M.2 SSD-i dolaze u malenim kartonskim kutijama u kojoj je disk smješten u plastično ležište i poklopljen poklopcem. Zaštita je dakle odlična, a na donjoj se strani kutije nalazi i papirologija. 9100 PRO trenutno dolazi u tri kapaciteta – 1, 2 i 4 TB, a do kraja godine će se trojcu pridružiti i 8 TB model. Jamstvo na disk je petogodišnje ograničeno ili ograničeno jamstvo od 600 TBW za najmanji model. 2 TB verzija ima 1.200 TBW, a testni 4 TB model 2,400 TBW.
9100 PRO dolazi u standardnom M.2 2280 formatu i na sebi nema hladnjak. Dimenzije su mu 80,15 x 22,15 x 2,38 milimetara, a masa mu je 9 grama. Donosi Samsungov Presto 8-kanalni kontroler napravljen u 5-nanometarskoj tehnologiji te podržava PCIe 5.0 x4 sučelje i NVMe 2.0. Uz to, Samsung je koristio i osmu generaciju V-NAND 236-slojne TLC memorije koja ostvaruje i dodatne uštede energije u odnosu na prethodne generacije. Od pomoći kontroleru je i 4 GB brze LPDDR4X priručne memorije.
Ovaj moćni SSD ostvaruje transfere sekvencijalnog čitanja od 14,8 GB/s, sekvencijalnog zapisa od 13,4 GB/s, te nasumičnog zapisa od 2.600K IOPS-a i nasumičnog čitanja od 2,200K IOPS-a. Brojke ponešto variraju od modela do modela i ovo vrijedi za naš testni 4 TB. Formatiran u NTFS ovaj disk nudi 3,63 TB prostora za pohranu.
Potrošnja diska iznosi 9 W prilikom čitanja, 8,2 W prilikom zapisa, 6,5 mW u stanju mirovanja i 5,7 mW u stanju Device Sleep stanju. Radna temperatura je od 0 do 70°C, a MTBF je 1,5 milijuna sati. Disk podržava TRIM, Garbage Collection i S.M.A.R.T. Sigurnost podataka je jamčena AES 256-bitnom enkripcijom (full disk), TCG/Opal v2.0 i Encrypted Drive (IEE1667) certifikatom.
Namjena ovog diska je korištenje u klijentskim računalima, kao što smo ga mi i testirali, ali i u igraćim konzolama. Samsung posebno napominje kako je podoban za generiranje AI sadržaja. Na tržištu se mora boriti s već ranije predstavljenim konkurentima temeljenim na Phison E26 i Silicon Motion SM2508 kontrolerima. Konkurencija je jaka, no Samsung je očito čekao kako bi bili sigurni da mogu povratiti lidersku poziciju s ovim modelom.
(temperatura s hladnjakom i bez)
Temperatura se s hladnjakom na ASUS ROG STRIX X870-A Gaming WiFi ploči nije penjala preko 66°C ni kod najvećih opterećenja pri čemu nije bilo ni najmanje naznake snižavanja performansi. Ne preporučujemo korištenje ovog diska bez ikakvog hladnjaka jer relativno brzo dosegne 83°C kada počinje i pad performansi. Zabilježili smo kako velike fajlove do pregrijavanja zapisuje brzinom od oko 3,4 GB/s, a kad se zagrije to pada na i dalje respektabilnih 600 do 700 MB/s. Samsung nudi softver Magician u verziji 8.2, koji je skup alata za optimizaciju 9100 PRO diska. Magician čita informacije s PICe slota i štiti podatke, nadzire rad i upozorava vas kada su dostupna ažuriranja softvera i još puno toga.Test sistem i način testiranja
Test sistem:
|
|
Način testiranja
Disk smo testirali na ASUS ROG STRIX X870-A Gaming WiFi ploči. Postavili smo ga u prvi M.2 slot koji ima i najdeblji hladnjak te to iskoristili i za usporedbu zagrijavanja bez hladnjaka. SSD je radio u PCIe 5.0 x4 modu s NVMe driverima. Savjeti za svakodnevnu operativu SSD-a pod Windows OS-om uključuju isključivanje stvari kao što su indeksiranje diska, zatim isključivanje prefetcha i Superfetcha te defragmentiranja koje je sasvim nepotrebno.
I/O Meter test smo pokrenuli nekoliko puta i svaki nam je put izbacio grešku pa te rezultate nažalost nećete vidjeti.
Rezultati testova
AS SSD i CrystalDiskMark
I AS SSD i Cyrstal koriste nekompresibilne podatke i mjere sekvencijalne performanse. Mjerenja im se ponešto razlikuju pa ih koristimo oba za usporedbu. I dok CrystalDiskMark pokazuje sekvencijalne performanse bliske proizvođačevim, kod AS SSD-a je to nešto nešto malo niže. Nasumični 4K rezultati su relativno ujednačeni kod oba testa i jako su dobri.
ATTO Disk Benchmark
ATTO test mjeri samo sekvencijalne performanse, a pokazuje visoke brzine transfera i odlične I/O performanse - po obećanju.
AIDA64 Write testovi
Uvijek je zanimljivo pogledati i održivost performansi zapisa koje mjeri AIDA64 softver. Vidimo da je linearni zapis relativno stabilan sve do oko 70% popunjenosti kada malo padne, ali se ponovno i diže. Prosjek od skoro 8,2 GB/s je fantastičan. Nasumični je zapis postojan s visokom vrijednošću od oko 3,1 GB/s. Prosječno vrijeme pristupa od 0,01 milisekundu je izvrsno.
Žao nam je jedino što I/O Meter testovi nisu radili jer vjerujemo kako bi ovaj disk tu pokazao svoju pravu snagu.
Zaključak
Samsung je malo pričekao i nakon konkurencije izbacio svoj flagship PCIe 5.0 x4 M.2 2280 SSD koji dolazi u kapacitetima od 1 pa do 4 TB. Do kraja ove godine će izaći i 8 TB model, te će još širi dio tržišta biti zadovoljen. 9100 PRO je moderan i iznimno brz SSD koji će zadovoljiti apsolutno sve potrebe i najzahtjevnijih korisnika. Briljira u brzini i I/O performansama, te je idealan za radne stanice i brze gaming strojeve. Jamstvo je standardnih 5 godina, a cijena ovog 4 TB modela oko 560 €. Nudi se i u izvedbi i s hladnjakom po cijeni od 590 €, no najpametnije vam ga je koristiti pod kakvim debelim hladnjakom koji dolazi uz moderne matične ploče.