samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija_naslovnica

Nitko nije mogao pretpostaviti da će se Samsung Galaxy S serija i Note jednog dana spojiti. Ali Galaxy 22 Ultra pokazuje da je kompanija odradila vrhunski posao u tom pogledu iako je cijenom ovo najskuplji model serije.  Kakav je osjećaj koristiti ovaj mobitel, koji su mu nedostaci i prednosti? Odgovori slijede u nastavku recenzije.

Tehničke specifikacije:

  • Dimenzije (VxŠxD): 163,3 x 77,9 x 8,9 milimetara
  • Masa: 228 grama
  • Zaslon: Dynamic AMOLED 2X; 173,1 milimetra (6,8″); rezolucija  3088 x 1440 piksela, 120 Hz, podrška za S Pen
  • SoC: Exynos 2200 (4 nm); osmojezgreni CPU (1×2,8 GHz Cortex-X2 i 3×2,50 GHz Cortex-A710 i 4×1,8 GHz Cortex-A510)
  • GPU: Xclipse 920
  • Memorija: 12 GB LPDDR5 RAM,  UFS 3.1  interna 256 GB
  • Kamere: prednja –  40 MP  (F2.2), automatski focus: stražnja kamera –  108 MP ( F1.8 ) + 10 MP (F 4.9  ) + 12 MP  (F2.2 ) + 10  MP (F2.4 ), OIS,  optički zum od 3x i 10x, digitalni zum do 100x; video – UHD 8K (7680 x 4320) pri 24 fps, 960fps @HD, 240fps @FHD
  • Komunikacija i povezivost: 5G,  SIM 1 +   ugrađeni SIM, USB tip-C 3.2 Gen 1,  GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS, Wi-Fi 802.11 ax (2,4G+5GHz+6GHz, HE160, MIMO, 1024-QAM), Bluetooth v5.2, NFC, UWB
  • OS: Android 12 + One UI 4.1
  • Senzori: akcelerometar, barometar, otiska prsta, žiroskopski, geomagnetski, Hall, svjetlosni , blizine
  • Baterija: Li-Ion 5000 mAh; punjenje  45 W, Qi/PMA 15 W, reverzno 4,5 W
  • Ostalo: IP68; Corning Gorilla Glass Victus+; stereo podrška; Samsung DeX;
  • Cijena (lipanj 2022): 8.099,00 kn –  9.671,07 kn
  • Ustupio: Samsung Hrvatska

Izgled i kvaliteta izrade

S gledišta dizajna Samsung Galaxy S22 Ultra zadržava poslovni stil Note serije i dodaje moderne elemente „S“ serije. Obje strane kućišta koriste Corning Gorilla Glass Victus+ staklo, samo što stražnja ima mat premaz koji ipak suptilno mijenja boju ovisno o svjetlu u okolini, ali neće lako lijepiti otiske prstiju i prašinu. Svakako vrijedno hvale.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (1)

Blago zaobljen aluminijski okvir iste je boje kao ostatak kućišta. Što se tiče zaštite, podržava IP68 otpornost na vodu i prašinu. Težina nije mala, ali je uravnotežena.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (2)

Danas, kada proizvođači osmišljavaju razna komplicirana dizajnerska rješenja kako bi smanjili vizualnu debljinu  klastera kamera, Galaxy S22 Ultra zadržava jednostavnost s blago podignutim vanjskim rubom oko svake kamere. Međutim, ovo dizajnersko rješenje omogućava prašini da se skuplja puno aktivnije.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (4)

Na dnu se nalazi otvor za zvučnik,Type-C utor i ladicu za SIM karticu. S Pen olovka također se nalazi ovdje, na lijevoj strani u svom spremištu.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (6)

Na desnoj su strani tipke glasnoće, uključivanja/isključivanja i plastični umetak za antene. Visina tipki je optimalna, kako za desnu, tako i za lijevu ruku. Na gornjoj strani je dodatni mikrofon i ponovno još jedan umetak iza kojeg su antene.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (7)

Lijevi bok nije nimalo interesantan jer nema elemenata osim rezova u metalu i umetaka iza kojih su antene.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (8a)

Na prednjici se AMOLED zaslon savija prema unutra s obje strane. Okviri oko zaslona su minimalni i Samsung je   napokon uspio izjednačiti njihovu širinu.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija_   (8)

Kamera od 40 megapiksela centrirana je u rupici iznad zaslona i ne narušava izgled znatno.

 Zaslon

Samsungovi AMOLED zasloni su hvaljeni posljednjih nekoliko godina zbog svoje kvalitete i vizualne percepcije.   Zaslon Galaxy s 22 Ultra se ne razlikuje u tom pogledu.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (9)

Duljine je dijagonale 6,8 inča i rezolucije 3.088 × 1.440 piksela. Podržava adaptivnu brzinu osvježavanja od 1 do 120 Hz, vršnu svjetlinu od čak 1.750 cd/m2, HDR10 + u načinu reprodukcije i prilagodljivi Always-On Display.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (10)

Najpohvalniji dio zaslona je ugrađen algoritam vizualnog poboljšanja pod nazivom Vision Booster. Automatski i inteligentno prilagođava svjetlinu prema ambijentalnom svjetlu, ali ujedno i prilagođava kontrast i zasićenost boja.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija_gui_zaslon_postavke_11

Uz to zaslon je prošao VDE certifikat visokog kontrasta i širokog raspona boja.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (12)

Ultrazvučni senzor otiska prsta također je dio zaslona. Ispravno, precizno i vrlo brzo detektira svaki pokušaj otključavanja bez obzira jesu li prsti suhi, mokri ili čak prljavi. Osim prijave otiskom prsta još uvijek postoji funkcija prepoznavanja lica. Ne radi loše, ali ima trenutaka kada se lice ne prepozna.

S-Pen

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (13)

S- Pen digitalna olovka automatski iskače samo s jednim  dodirom prsta.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija_   (13a)

Kada se izvadi, na ekranu se pojavljuju prečaci za odabir funkcija.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (14)

Olovka se pokazala jednako kvalitetna, bilo da se koristi za crtanje ili pisanje, s vrlo očitim debljinama linija pod različitim pritiscima njenog šiljastog fleksibilnog vrha.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija   (15)

Omogućava i prevođenje, uvođenje cijele web stranice u bilješke, realiziranje funkcije snimanja jednog ili više zaslona, a softver za bilješke sinkronizira se na različitim platformama i uređajima što donosi  dobar kontinuitet u radu.

samsung_ galaxy_ 22Ultra_recenzija_16

Uz to S-Pen podržava geste u zraku kao što su prebacivanje načina rada kamere, zumiranje,  upravljanje multimedijskom reprodukcijom, pomicanje kroz slajdove u prezentaciji itd.

Značajke SoC-a i performanse

Što se tiče konfiguracije, Galaxy 22 Ultra pogoni Exynos 2200 SoC  temeljen na 4nm Samsung procesu.  Također ima AI i trojezgreni neuroprocesor. CPU jezgra najviših performansi je ažurirana na Cortex-X2, a njena frekvencija je 2,995 GHz. Grafički podsustav je Xclipse 920, prvi koji koristi AMD arhitekturu (RDNA 2, poput Radeon 660M u Ryzen 6000 čipovima) s podrškom hardverski ubrzanog Ray Tracinga. U pogledu memorije naš model ima 12 GB LPDDR5 četiri kanalnog RAM-a (5.500 MHz) i 256 GB UFS 3.1 interne memorije. Ovdje treba spomenuti mogućnost da se dio interne flash memorije može “posuditi” za potrebe radne memorije.

SoC ima i Secure Element za pohranu privatnih kriptografskih ključeva te hardver za UFS i DRAM enkripciju  kako bi se sigurno dijelilo šifriranje korisničkih podataka unutar pouzdane domene. U svakodnevnom radu komponente obavljaju svaki zadatak i to čine s lakoćom.

 

 

Geekbench testove je Exynos SoC solidno odradio, pogotovo onaj višejezgreni, no vidimo da i nema neke veće razlike u odnosu na prethodnu generaciju, a isto tako, ne može se približiti A15 SoC-u i iPhoneima. Grafičke performanse su solidne, a cjelokupne u PCMarku su ipak nešto niže od Z Fold 3 telefona u kojem je Snapdragon 888.

Iskustvo gaminga

Za igre tradicionalno su prisutni Game Launcher i Game Booster opcije postavki prioriteta i performansi te se aktivira stopa dodira od 240 Hz. Nije kao na nekim gaming pametnim telefonima poput Asus ROG Phone 5s, ali više nego dovoljno. U zahtjevnim 3D igrama bez obzira na žanr, gotovo da nema frame dropova,  smrzavanja ili usporavanja. Također se za vrijeme dugih sesija igara osjeti samo blaga toplina kućišta. Shema hlađenja uključuje TIM gelove za rasipanje topline, novodizajniran Vapor Chamber dvostranog dizajna od nehrđajućeg čelika i grafitni hladnjak velike površine.