Samsung Galaxy A54 recenzija
Datum objave 30.09.2023 - Sanja Ledinek
Galaxy A54 - drugi dio
Baterija – izdržljivost i punjenje
Baterija je kapaciteta 5.000 mAh (19 Wh,3,8 V) što je postao standard u raznim cjenovnim kategorijama mobitela. Kao što je često slučaj sa Samsungom, tvrdnje o njenom trajanju više od 2 dana s jednim punjenjem su ambiciozne. Tijekom dana intenzivnog testiranja s uključenom Bluetooth vezom (pametan sat, slušalice i konverzacija u automobilu), svjetlinom zaslona na automatskim postavkama, uvijek uključenim zaslonom i brzinom osvježavanja zaslona na 120 Hz, preostali kapacitet uglavnom se vrtio oko jednoznamenkaste brojke u večernjim satima.
S druge strane, PC Mark test baterije s gotovo istim testnim uvjetima, samo bez Bluetooth aktivne veze, pokazao je 10 sati i 57 minuta aktivnosti dok kapacitet nije pao sa 100 posto napunjenosti na 20 posto. To je solidna potrošnja za jedan radni dan.
Baterija se puni žičanim punjačem snage 25 W (prodaje se zasebno), što se čini beznačajnom brojkom u 2023. godini. S 5 posto do 50 posto u pola sata je super, ali onda se proces usporava i puna je tek nakon 1 sat i 25 minuta. Bežično punjenje još nije dospjelo u Samsungovu srednju klasu.
Komunikacije i bežične komunikacije
Bežični moduli obuhvaćaju 5G + 5G dual card dual standby, VoLTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax (da, Wi-Fi 6 je dodan), Bluetooth 5.3, NFC, navigacijski modul s dvokanalnim GPS-om, A-GPS, GLONASS i BeiDou. Uglavnom nemamo primjedbi na brzinu prijema, kvalitetu i njihovu stabilnost.
Zvuk
Glasnoća za razgovore više nego zadovoljava sve uvijete u okolini. Sugovornik će se dobro čuti i na prometnoj ulici. Za multimediju zvučnici ( donji i gornji za razgovor) donose dobru kvalitetu zvuka iako ne i ujednačenu. Glasnoća je osjetna. Priključivanjem Bluetooth slušalica, zahvaljujući podršci za ključne profile: AAC, LDAC, aptX, kvaliteta se znatno mijenja na bolje. Postoji Dolby Atmos podrška za zvučne efekte, ali samo ako se koriste Galaxy Buds 2 ili Buds 2 Pro slušalice.
Kamere
Aplikacija kamere je praktična i funkcionalna. Postoje ugrađeni filtri i niz opcija za toniranje fotografija, profesionalni način rada s ručnim postavkama, gumica za objekte u naknadnom uređivanju itd.
Tvrtka je integrirala i službene Snapchat filtere koji proširuju izbor efekata.
Prednja kamera je 32 megapikselnog Quad Bayer senzora pa će izlaz biti fotografije razlučivosti 8 megapiksela. Nema autofokusa. Objektiv je s otvorom blende ƒ / 2.2. Također ova kamera snima video u 4K na 30 fps i time odskače od konkurencije. Rezultati su razumni na dnevnom svjetlu. Boje su ugodne, nijansa kože prirodna, oštrina pristojna. Može se prilagoditi stupanj zamućenja. U zatvorenom prostoru s manje svjetla (klubovi, kafići….) kvaliteta se smanjuje.
Specifikacije seta kamera na stražnjoj strani su kako slijedi:
- glavna (23,5 mm): 50 MP Sony IMX766 senzor ( 1 / 1,56 “, pojedinačni piksela 1,0 mikrona), autofokus detekcije faze, f /1,8, OIS; Quad Bayer senzor daje fotografije od 12,5 MP budući da koristi združivanje piksela 4 u 1.
- širokokutna (123˚ ; 13 mm): 12 MP Samsung ISOCELL, otvor blende f / 2.2, fiksni fokus
- makro: 5 MP, f / 2.4, fiksni fokus
Kvaliteta snimljenih fotografija
Glavna kamera na dnevnom svjetlu bilježi mnoštvo detalja bilo da se radi o 12,5 MP rezoluciji ili punoj od 50 MP. Općenito boje, balans bijele, kontrast, dinamički raspon su odlični za srednju klasu. Međutim, postoji tipično Samsungovo pretjerano izoštravanje.
*** pro način rada
teški oblaci, tmurno vrijeme…
teški oblaci, tmurno vrijeme…
Zumiranje je digitalno do 10x. Za dvostruko povećanje ( izrezivanje) svidjeli su nam se rezultati budući da sve pada na softver. Ali samo danju. Noću zaboravite zum.
Dnevne snimke ultraširokokutnom kamerom imaju blagi pad kvalitete u odnosu na glavnu kameru. Međutim, oštrinom i količinom detalja u snimljenim pejzažima većina korisnika bit će zadovoljna. Noćne snimke nisu uvijek iskoristive.
Način rada za hranu donosi toplije temperature boja, intenzivniju zasićenost i jak kontrast u odnosu na ostale načine rada za snimanje fotografija.
U zatvorenom prostoru kvaliteta fotografija je predvidljiva, s dobro kontroliranom razinom buke. Noćni način rada obično se sam uključuje kada je dovoljno mračno ili ga možete uključiti sami.
Makro fotografije su solidne za dijeljenje na društvenim mrežama, ali je bolje koristiti opciju 2x zuma na glavnoj kameri. Kod snimanja portreta ovom kamerom detekcija rubova je korektna. Koliko će se pozadina zamutiti, ovisi o subjektu i podesivosti stupnja umjetnog zamućenja pozadine.
Fotografije su bez previše mekoće ili efekta akvarela i osjećaj nije neprirodan. Pojavi se tu i tamo koji odsjaj ili artefekat, međutim, sve unutar razumnih granica.
Video
Galaxy A54 5G može snimati 4K video pri 30fps ili Full HD pri 60fps. Optička stabilizacija radi samo na 1080p/30 fps dok za 4K intervenira elektronički VDIS (Video Digital Image Stabilization) za predviđanja pokreta korisnika mobitela prije snimanja. Ostali video načini uključuju super slow-mo, slow motion i hyperlapse video zapise. Prebacivanje s jedne kamere na drugu čak i tijekom 4K snimanja lako je izvedivo, ali samo pri 30 sličica u sekundi. Bez obzira na to, palac gore jer se opcija ne nalazi uvijek na pametnim telefonima srednje klase. Dnevni video zapisi zadržavaju određenu količinu finih detalja, dinamičkim rasponom je u redu a zvuk je kvalitetan i glasan. A noć, je noć ?
Android 13 i One UI 5.1
Galaxy A54 5G radi na Android 13 s One UI 5.1. Dobro dorađeno pouzdano i stabilno sučelje nudi tonu prilagodbi, geste svih vrsta, funkciju više prozora, kloniranje aplikacija za razmjenu poruka, mogućnost minimiziranja aplikacija s prozorima itd.
Uz svoj softverski paket, Googleov ima i Microsoftov paket aplikacija. Tvrtka obećava četiri godine ažuriranja OS-a i pet godina sigurnosnih ažuriranja.
Zaključak
Samsung Galaxy A54 ima sveobuhvatnu konfiguraciju, dvostruke zvučnike, vodootpornost na prašinu IP67 razine što je općenito vrlo rijetka pojava u klasi. Prikazi fotografija i videozapisa na zaslonu su fino kontrastni, a tekst je oštar. Kamere pokazuju odgovarajuću kvalitetu reprodukcijom boja i općenito dosljednim rezultatima između različitih modula. Performanse Exynosa 1380 su prosječne, Samsung DeX nije podržan. Autonomija baterije je korektna i ništa više od toga. Cijenili bismo brže punjenje i neku tvornički zalijepljenu foliju na ekranu.
Unatoč tome, ovo je dobar pametni telefon koji će se svidjeti osobito ljubiteljima Samsunga, a definitivno srednji rang koji se mirne duše može preporučiti svakome.
Kada cijena na akcijama bude primamljivija, bit će još poželjniji i preporučljiviji za kupnju. Sada Samsung Galaxy A54 možete kupiti na Mobis.hr web shopu ili u trgovini od 391,20 € (2.947,50 kn). Ali prijavom na newsletter ostvarujete 5% popusta pri prvoj kupnji! Dostava je besplatna, brza i sigurna.
Samsung Galaxy A54 | |||
Pozitivno + | Gorilla Glass 5 s obje strane, dobra vidljivost SuperAMOLED zaslona, IP67, podrška za microSD karticu, stereo zvučnici, OIS snimanje 4K videa na prednjoj i stražnjoj kameri, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, dugoročna softverska podrška. | ||
Negativno - | Malo težak, nema bežičnog punjenja, sporo punjenje u odnosu na konkurenciju, Exynos 1380 optimizacija igara, okviri oko zaslona mogli bi biti malo manji, nema stabilizacije pri snimanju 4K videa, potrebno je birati između drugog nanoSIM-a ili microSD-a, visoka PWM razina, spora UFS 2.x verzija memorije. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Mobis |

Forum
Objavljeno prije 14 minuta
Brzi test ViewSonic LS630WObjavljeno prije 38 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 54 minute
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 1 sat
PlayStation 5Novosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti