Samsung Galaxy S21+ 5G recenzija
Datum objave 13.05.2021 - Sanja Ledinek
Galaxy S21+ 5G - prvi dio
Ovo je druga godina zaredom da je Samsung objavio tri Galaxy S21 flagship modela. Aktualna serija donijela je velike promjene u dizajnerskom jeziku, hardveru, funkcijama i osobito razlike među samim modelima. Međutim, pomalo iznenađuje da se Galaxy S21 i S21 + specifikacijama puno ne razlikuju.
|
Kao što sami možete vidjeti, najveća razlika je u duljini dijagonale zaslona i bateriji većeg kapaciteta. Jesu li to jedine razlikovne točke? Postoje li još neke, jer ipak, znak “+” trebao bi značiti nešto “više”. Odgovore nudi ova recenzija Samsung Galaxy S21 + modela.
Detalji dizajna
Samsung Galaxy S21 + ima besprijekoran industrijski dizajn visoke preciznosti obrade i boje mat teksture.
Prednja i stražnja strana zaštićene su Corning Gorilla Victus staklom otpornim na pad do 2 metra, s (prema proizvođaču) dva puta većom otpornošću na ogrebotine od Corning Gorilla Glass 6. Okružuje ih okvir od aluminijske legure. Kućište udovoljava IP68 specifikacijama (1,5 metar pod vodom tijekom 30 minuta). Ovisno o svjetlini u okolini mijenja boju.
Relativno je teško vidjeti otiske prstiju. Ima sličan hvat kao uobičajeni mobiteli s velikim ekranom.
Prednja strana i zaslon
U odnosu na prethodnika, prednjica je ravna. Nema problem refleksije i lažnih dodira na zaslonu. Uz to, ima tvorničku plastičnu zaštitu zaslona. Preporučujemo da pričekate dok se ne ogrebe ili znatno odlijepi od podloge prije nego što ju skinete.
Budući da su okviri oko zaslona vrlo uski, kut R malo veći od Notea 20, nakon uključivanja uređaja u rad pobuđuju onaj wooow efekt.
Zaslon je Dynamic AMOLED (HDR 10+) druge generacije, 6,7 inčni, razlučivosti 1080 x 2400 piksela (394 ppi), omjera slike 20:9. Ova niža rezolucija, donekle na rubu, malo nam se ne sviđa jer se ipak radi o flagshipu, a ne srednje visoko pozicioniranom mobitelu.
Podržan je prilagodljivom brzinom osvježavanja od 48 Hz -120 Hz. To je dobra stvar jer poboljšava energetsku učinkovitost. Ali, One UI pruža samo standardne opcije prilagodbe bez ručnog podešavanja na 120 Hz. Maksimalna svjetlina je 1.300 nita koja se postiže samo prilikom gledanja HDR filmova.
Međutim, čitljivost teksta ili vidljivost tipkovnice na suncu je ipak izvrsna. Rekli bi čak i bolja nego na Galaxyu S21. Posebno je dodan način zaštite očiju za smanjenje plavog svjetla, podrška paleti boja DCI-P3 i funkcija Always On.
Preteći trendove, Samsung je u zaslon ugradio biometrijski skener prepoznavanja otiska prsta ultrazvučne tehnologije. Budući da je raspon senzora 1,7 puta veći od prethodne generacije, dovoljno je spustiti prst i postupak prepoznavanja je završen za pola sekunde. Nije važno čak ni je li vaš prst mokar ili malo zaprljan. Testirali smo i 2D skeniranje otključavanje licem, manje sigurnu opciju od Appleove tehnologije Face ID, ali autentifikacija je čak i u ovom slučaju vrlo brza.
Stražnja strana, ulazi i izlazi
Klaster kamera na stražnjoj strani izgleda kao da lebdi na aluminijskom okviru. To nam se čini kao snažan stilski element.
Svi gumbi (uključivanje/isključivanje rada i podešavanje glasnoće) su koncentrirani na desnom boku.
Ovaj je put Samsung premjestio utor za karticu za proširenje na dno uređaja gdje se nalaze mikrofon, USB-C priključak (3.2 Gen. 1. + OTG) i glavni zvučnik nadopunjen onim za pozive.
Vrh uređaja ima još dva dodatna mikrofona, a lijeva strana je čista.
Procesor i ostale značajke SoC-a
U unutrašnjosti je Samsungov Exynos 2100. Omogućuje da igre rade glatko, instalacija aplikacija je brza, kao i uređivanje fotografija. Kapacitet radne LPDDR5 memorije je 8 GB, dok interne ima 128 GB i 256 GB. Opcije od 512 GB nema. Bluetooth 5.0 i GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO) ili NFC rade besprijekorno.
Baterija: izdržljivost/punjenje
Galaxy S21 + je jedini model koji je ove godine povećao kapacitet baterije u seriji u odnosu na prošle modele. On iznosi 4.800 mAh. Baterija podržava žično punjenje, Qi i obrnuto za punjenje bežičnih slušalica. Punjenje preko adekvatnog adaptera od 25 W traje oko jedan sat i 30 minuta, dok za pola sata telefon napunite na 51 posto.
I osobnih navika korištenja pod uvjetom prilagodljive brzine osvježavanja i svjetline, uglavnom smo ga stavljali oko ponoći na Qi bežično punjenje kako bi ujutro bio spreman da ga pokupimo pri izlasku iz doma. Procjenjujemo da se zaslon može koristiti oko 6 – 6,5 sati.
Što se tiče dnevne upotrebe, za jedan sat surfanja Internetom troši oko 14% energije, gledanje YouTubea samo 7% energije, dok PUBG mobile oko 13 posto. Test vremena korištenja PCMark 2.0 daje u prosijeku nešto malo više od 11 sati rada u mješovitom načinu.
Kvaliteta zvuka
Kao što smo već spomenuli u uvodu, dva zvučnika tvore stereo efekt. Nažalost, nisu punopravni stereo zvučnici jer je ipak glavni na dnu. Međutim, ovakav dizajn zvučnika je sasvim razuman jer se zvuk neće blokirati kada se mobitel drži vodoravno. Zvuk je uravnotežen u svim razinama glasnoće. Međutim, Sony Xperia 1 II koji koristimo na dnevnoj bazi i dalje zvuči puno bolje.
Nadalje, Samsung S21 + podržava vanjski mikrofon što je rijetka značajka u usporedbi s drugim Android telefonima. Može se koristiti u snimanju videozapisa. Što se tiče glasovne komunikacije, nemamo primjedbi. Integrirano poništavanje buke pouzdano filtrira sve pozadinske zvukove tijekom razgovora.
Kamere
Prednja kamera ima 10 MP ( 1/3.24 ″, f/2,2, fazno fokusiranje s tehnologijom Dual Pixel) senzor i pruža snimanje standardnih i širokokutnih selfi načina rada. Uz to, AI analizira prirodno osvjetljenje, kut i smjer za brzo fokusiranje i osigurava da ste uvijek u fokusu. Snimljeni selfiji postižu ravnotežu između estetike i autentičnosti. Zadržavaju detalje lica, naglašavaju teksturu kože tako da to ne utječe na cjelokupnu estetiku.
Galaxy S21 + opremljen je telefoto kamerom od 64 MP (1/1.72 ″, 28 mm, 1,1× optički zum, 2x-30x digitalnim zum, F2.0, OIS, fazni fokus), širokokutnom (120°) od 12 MP (1/2,55 ″, F 2.2) te primarnom, 12 MP ( 1/1,76 “, F1.8, OIS, PDAF, Dual Pixel). Ove specifikacije ima i S21 model, kao i prošlogodišnji modeli, no, Samsung je dodao neke nove trikove, kao što su Vlogger View, poboljšani portretni način rada, bolji Super Steady i Cinematic 8K Snap.
Korisničko sučelje za kameru malo je promijenjeno. Nakon što je funkcija snimanja uključena, možete odabrati različite formate snimanja izravno na vrhu zaslona. AR je integriran na karticu “Više”, a “Dubina polja u stvarnom vremenu (Video)” mijenja se u “Portret (Video)” način rada kamere.
Osim toga, kad zum premaši 20x, u sučelju se pojavljuje mali prozorčić kako bi nam pomogao u fokusiranju. Istodobno je dodana funkcija “Zaključavanje zuma” koja omogućuje da čvrsto zaključate zaslon u trenutku kada pritisnete okidač kako biste smanjili učinak drhtanja ruke. Uz to, funkcija automatskog praćenja također može “pratiti” objekte koji se brzo kreću kako bi se izbjeglo njihovo gubljenje, što čini korisničko iskustvo rada još boljim.
Forum
Objavljeno prije 37 minuta
Koje kućite kupiti?Objavljeno prije 50 minuta
Star Trek i ostale SF serijeObjavljeno prije 54 minute
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
Trazim savjet, mislim da trebam novi ruter?Objavljeno prije 1 sat
Koji internet (ISP) uzeti?Novosti
Solidigm novi P41 Plus solid-state diskovi za potrošače
Solidigm, predstavlja P41 Plus solid-state disk sa Synergy optimiziranim softverom koji može uz ostalo poboljšati performanse, kroz samoučenje i analizu korisničkih navika. Solidigm je nova neovisna tvrtka nastala akvizicijom Intelovog NAN... Pročitaj više
Microsoft predstavlja Outlook Lite za Android
Microsoft je objavio novu aplikaciju Outlook Lite za Android telefone s malom količinom memorije i područja s nepouzdanom mrežnom vezom, uključujući 2G i 3G globalne mreže. Aplikacija Outlook Lite je veličine 5 MB , što je znatno manje u us... Pročitaj više
Intel Arc grafička kartica konačno ulazi u brand računala
Intel je sredinom lipnja objavio svoju prvu diskretnu grafičku karticu Arc A380 za stolna računala, ali uglavnom je bila ograničena na tržište računala u Kini (GUNNIR i ASRock). Sada je konačno spremna za globalno tržište. ASUS i MSI su međ... Pročitaj više
Razotkrivamo novije mitove o punjenju baterija mobitela
Zamjena baterija na mobilnim uređajima nije jeftina. Kako bi se što više odgodio odlazak do servisa mnogi primjenjuju poznate preporuke o punjenju baterija. Neke su legitimne, druge samo mit. U ovom članku razotkriti ćemo nekoliko najčešćih... Pročitaj više
Tjedni pregled vijesti iz IT svijeta [vol.11]
SK Hynix , Facebook, Apple, Sapphire, Google Stadia..... SK Hynix razvija DDR5 DRAM CXL memoriju koja podržava PCIe 5.0 x8 kanala Južnokorejski SK Hynix najavio je uzorke CXL 2.0 memorije temeljene na DDR5 RAM-u i PCIe (Peripheral Component... Pročitaj više
Sve novosti