Već smo spomenuli zajedničku izvedbu hladnjaka koje koriste obje verzije, iako postoje neke razlike između njih. Hladnjak na Sapphire kartici je bez problema odrađivao svoj posao, a tu prvenstveno mislimo na kontrolu brzine vrtnje ventilatora u zavisnosti o zagrijavanju. Referentna ATI-jeva kartica je imala problema s kontrolom brzine, pa se događalo da ventilator na trenutke "poludi" i mijenja brzinu, bez obzira na rad u 2D okružju i najnovije drivere. Takvih problema nismo imali s Sapphireovim modelom, pa to pripisujemo ranom primjerku iz ATI-jevih pogona. Turbinski ventilator je uredno signalizirao ulazak u 3D okolinu svojom povećanom brzinom koja, iako nije proizvodila suviše buke, nije mogla prikriti karakterističan zvuk turbine. Iako je zagrijavanje kartice dosta izraženo, nismo naišli na nikakve probleme sa stabilnošću u radu pa na izvedbu i kvalitetu hladnjaka nemamo primjedbi.

Poduža zvjerka

Novi Radeoni su narasli i pri tome ne mislimo samo na unaprijeđenu arhitekturu i performanse. Dužina kartica u odnosu na prošlu seriju znatno dolazi do izražaja na novim modelima, pa bi neki vlasnici manjih kućišta mogli imati problema sa smještajem kartice. Ogroman i težak bakreni hladnjak uspješno odvodi toplinu s uzavrele jezgre i memorijskih čipova, a višak te topline odvodi turbinski ventilator van kućišta uz maksimalan broj okretaja od 5500 u jednoj minuti. Kao što i pretpostavljate, na tom broju okretaja sve postaje manje važno – turbinska izvedba ventilatora jednostavno nadglasava sve moguće izvore zvuka iz okoline. Srećom, ako rad ventilatora prepustimo softveru i samoj kartici on nikada ne doseže tu brojku pa je buka podnošljiva, iako će smetati nekim korisnicima koji pridodaju posebnu pozornost tom aspektu rada grafičke kartice. Naravno, uvijek postoje rješenja u obliku nezavisnih hladnjaka koje je potrebno kupiti odvojeno ili nešto iz bogate kućne radinosti naprednijih korisnika.

Na Zapadu ništa novo

Poleđina kartice ne donosi nikakve novosti u odnosu na referenti dizajn – otkriva držače, koji su s obzirom na veličinu i masu hladnjaka prikladne veličine. Kako se ipak radi o top modelu kartice koja ima poveću cijenu, u kvaliteti izrade se nije štedjelo što je za i očekivati kod ovakvih kartica. Sve je na svom mjestu, od vijaka i držača pa do hladnjaka, kvaliteta materijala ne dolazi u pitanje pa nema straha od nehotičnog pucanja ili savijanja pojedinih dijelova. Da bi se utažila glad za 110W električne energije potrebne za rad kartice, na PCB-u je smješten dodatni izvor napajanja u obliku 6-pinskog voda koji cijedi 12V izvod s napajanja pa se ne preporučuje upuštanje u igru sa slabijim i nekvalitetnijim napajanjima.

Baš sam velik

Dual-slot hladnjak na nosu kartice pričvršćuje se s dva vijka na kućište, što uvelike pridonosi fizičkoj stabilnosti kartice koja masom ima što pokazati u super teškoj kategoriji. Pločica za konektore na stražnjoj strani kartice udomljuje dva DVI izlaza i VIVO konektor.

Kao i sve kartice iz nove serije i Sapphireov Radeon X1800XT PE podržava tehnologiju AVIVO. Neke od glavnih karakteristika ove tehnologije, barem ako je riječ o samoj grafičkoj kartici, su dupli dual-link DVI transmiteri te podrška za hardversko dekodiranje H.264 sadržaja. H.264 standard je zaživio na HD-DVD i Bluray optičkim medijima kao idealan format za pohranu video sadržaja u visokoj kvaliteti (1080p) i svakako je budućnost u video tehnologiji. Ovaj dodatak je izvrstan bonus na novoj X1000 seriji grafičkih kartica koji pomiče granice u eksploataciji grafičkih čipova u multimedijalnom području primjene.

Obvezatna oprema za zimske uvjete

Kada smo zadovoljili glad za karticom, krenuli smo u skupljanje opreme po stanu. Na ovu radnju nismo potrošili previše vremena, a rezultati su slijedeći: šareni manual s osnovnim podacima o kartici i uputama o puštanju u pogon, CD s upravljačkim softverom i TRIXX alatom za overclock (skok na ATI-jeve stranice po noviju verziju drivera), DVI to VGA adapter za korisnike koji posjeduju CRT monitore, S i Composite Video/S-Video to RGB i VIVO kabel, 4-pin molex razdjelnik za naponski PCI-E priključak, Power DVD5 (iako se na nekim recenzijama pojavljuje i novija, šesta verzija dotičnog programa), PowerDirector 3 DE i odličan "Sapphire Select" Trial games CD. Sapphire je odnedavno uveo ovu novost koja omogućuje korisniku da s dotičnog CD isproba par naslova igara te, kada se odluči za jednu od njih, putem web stranice proizvođača aktivira željeni naslov i dobije punu verziju igre. Iako bundle ne oduševljava svojim bogatstvom, na ovako nešto smo već i navikli od ovog proizvođača, a jedino se Select CD izdvaja iz mase donoseći mali dašak svježine u ovakva klasična pakiranja. Opet napominjemo da bi uz ovakve top kartice i popratni sadržaj kutije (kao i sama kutija) trebao biti malo kvalitetniji i funkcionalniji kako bi korisnik, kada već izdvoji ovolika sredstva za nabavku nove kartice, dobio nešto više od "popune praznog prostora" u kutiji.

Nakon probavljanja uvodnog dijela bacamo karticu na matičnu ploču i nadamo se da će sama pronaći svoj put do PCI-E utora. Bez problema prolazi i ovaj dio testa pa nam ne preostaje ništa drugo nego uključiti sve te kablove i "kresnuti pilu":