Sapphire Radeon RX 6750 XT Nitro+ OC recenzija
Datum objave 10.09.2022 - Krešimir Matanović
Radeon RX 6750 XT Nitro+
Nismo imali prilike testirati grafičke kartice iz AMD-ovog proljetnog osvježenja sve evo do sada. Sapphire nam je sada nakon kakve takve normalizacije ponude i potražnje, a time i cijena poslao svoju Radeonku RX 6750 XT Nitro+ OC, koja je zapravo samo preimenovana RX 6700 XT s bržom GDDR6 memorijom. Na originalnim karticama je propusnost bila 16 Gbps, sada je dignuta na 18 Gbps. Sve ostalo je zapravo identično.
Kartica dolazi u šarenoj kutiji koja privlači poglede. Zapravo je riječ o tankom kartonskom omotu oko deblje kutije, unutar koje je kartica izvrsno zaštićena. Uz nju, kupac dobiva još i nosač kartice za kućište, te uobičajenu papirologiju. Već duže vremena proizvođači grafičkih kartica nisu naročito maštoviti kod poklona kupcima, ali tu je zato AMD koji povremeno ima bundle akcije s popularnim AAA igrama.
Kartica se izgledom nije mijenjala u odnosu na prethodnu generaciju, i to je zapravo i dobro. Sapphire je napravio odličan posao u dizajniranju ventilatora, pokriva i stražnje strane i kartica izgleda impresivno. Tome pridodaju i dimenzije koje su 310 milimetara u dužinu, 62 milimetra u širinu i 117 milimetara u visinu. Kartica je glomazna i imamo osjećaj kao da je za dvije klase jači GPU unutra, a potencijalni kupci trebaju znati da zauzima tri slota. U Sapphireu su odlično izabrali balans crno – srebrnih tonova za karticu, koji podižu eleganciju, a nisu napadni.
Na vrhu kartice je natpis Radeon, dok je na stražnjem osvijetljeni natpis Nitro+, još jedan Radeon natpis (da ne bi bilo zabune) i logo. I dok je prednja strana, tj. pokrov ventilatora plastičan, stražnja je strana metalna. Ploča je izrezana radi efektnijeg izgleda, a na stražnjoj strani i radi propuštanja zraka iz hladnjaka. Kartica ima dva BIOS-a i prekidač s tri pozicije – Performance, Silent i Software Switch. Prva dva su hardverski modovi koji se ne razlikuju previše, a mi ionako uvijek testiramo u Performanceu gdje grafika daje svoj maksimum. Treći mod je tu ako više volimo unutar softvera promijeniti između dva hardverska moda, da ne moramo svaki put otvarati kućište.
Ispod haube se nalazi isti onaj GPU kao kod RX 6700 XT kartica, a ubrzan je nazivno tek za nekoliko MHz. Ono što je jedina prava promjena je ugradnja brže Samsungove grafičke memorije čiji je data rate narastao sa 16 na 18 Gbps, čime je propusnost narasla s 384 GB/s na 431,6 GB/s. Zbog brže memorije i možda malo viših prosječnih taktova na kojima radi GPU, TBP je narastao s 230 na 250 W.
Tehničke specifikacije:
- Arhitektura GPU-a: RDNA 2 (Navi 22)
- Proizvodni proces: 7 nm TSMC
- Broj tranzistora u GPU-u: 17,2 milijardi
- Površina jezgre: 336 kvadratnih milimetara
- Broj računskih jedinica: 40
- Broj Ray akceleratora: 40
- Broj stream procesora: 2.560
- Game GPU takt: do 2.554 MHz
- Boost GPU takt: do 2.623 MHz (provjerom GPU-Z loga smo utvrdil da je takt u igrama u prosjeku oko 2.650 MHz)
- Vršni fill-rate tekstura: do 419,7 GT/s
- Broj ROP-ova (render back-end jedinice): 64
- Broj teksturnih jedinica: 160
- Vršni fill-rate piksela: do 167,9 GP/s
- AMD Infinity Cache: 96 MB
- Video memorija: 12 GB GDDR6 (2.286 MHz); 18 Gbps, 192-bitno sučelje (431,6 GB/s propusnost)
- TBP (total board power): 250W
RX 6750 XT Nitro+ kartica je dizajnirana tako da ima masivan hladnjak koji će GPU, memoriju, VRM i ostale komponente držati relativno hladnima, a pri tom zadržava i nisku razinu buke (koju narušava povremeno cvrčanje zavojnica). Na vrhu se Tri-X hladnjaka nalaze tri quick connect ventilatora – dva vanjska su promjera 95 milimetara, a unutarnji je 85-milimetarski te se ujedno i vrti u suprotnom smjeru. Ventilatori su posebno dizajnirani za visoki statički pritisak koji je potreban za hlađenje dva hladnjaka sastavljena od aluminijskih limova koje povezuju debele toplovodne cijevi. Dodatno je tu i treći aluminijski hladnjak koji je smješten na memorijskim čipovima. PCB je znatno kraći od cijele kartice (230 vs. 310 milimetara), a ovaj višak čini aluminijski hladnjak čija se toplina izbacuje iznad grafičke kartice kroz rupu u metalnoj ploči na stražnjoj strani kartice – rješenje kakvo je Nvidia uvela još ranije u svoj referentni dizajn.
Kartica je ima četiri video izlaza – 1x HDMI 2.1VRR (FRL, 8K50, 4K144) i 3x Display Porta 1.4b. podržane su Radeon Anti-Lag i Boost tehnologije, baš kao i FreeSync. Radeon Media i Display mehanizmi podržavaju popularne CODEC-e kao što su VP9 (decode only, 4K90 i 8K24), H.264 (1080p600, 4K150 decode i 1080p360, 4K90 encode), H.265 (1080p360, 4K90, 8K24 decode i 1080p360, 4K60 encode), te AV1 8K30 decode only). Na stražnjoj se strani kartice nalazi i konektor za ARGB LED osvjetljenje koje možemo povezati i tako ga sinkronizirati s matičnom pločom.
Ako ne sinkroniziramo grafičku karticu s matičnom pločom, osvjetljenjem možemo upravljati i uz pomoć TriXX aplikacije. Ove novije verzije ne dopuštaju overclocking, pa će te taj dio morati odraditi uz pomoć neke druge aplikacije ili unutar drivera. Ono što možete je nadzirati parametre rada, softverski mijenjati koji se BIOS koristi, pratiti detaljne grafove, ubrzati rad smanjivanjem rezolucije renderiranja, te napraviti kontrolu ispravnosti ventilatora.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 21 minuta
Adaptacija kuće/stanaObjavljeno prije 31 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 37 minuta
Garancije, povrat novca, zamjena robe...Objavljeno prije 38 minuta
Centar-Tehnike.hr (informacije i iskustva) Novosti
Q3/2023: korisnici u Europi zadržavaju svoje stare mobitele dulje nego ikad
Isporuke pametnih telefona u Europi smanjile su se za 11 %, očekivanja oporavka još su daleko. Novo izvješće tvrtke za analizu tržišta Counterpoint Research kaže da je u trećem kvartalu isporuka pametnih telefona u Europi smanjena za 11 pos... Pročitaj više
Ako se ChatGPT ponovno sruši, imate Claude
ChatGPT je trenutno najmoćniji i najpoznatiji AI asistent. Znate li koja je njegova najpouzdanija alternativa? To je Claude, iza kojeg je Anthropic, najvruća startup zvijezda uz OpenAI. Osnovali su ga brat i sestra Dario Amodei i Daniela Am... Pročitaj više
Tko predvodi u Wi-Fi 7 tehnologiji?
Kako je sve više uređaja koji koriste Wi-Fi 7 tehnologiju, Wi-Fi 7 era se ubrzava i Qualcomm je preuzeo vodstvo u lansiranju bogatog end-to-end rješenja i dodao značajke kao što su visokofrekventni istovremeni multi-connection (HBS) i druge... Pročitaj više
Vrijeme pokretanja računala od 10 sekundi ne znači nužno njegove dobre performanse
Mnogi obraćaju pažnju na brzinu pokretanja računala, vjerujući da što su moćnije komponente, to će se brže pokrenuti. Ali ovo gledište je netočno. Sve je krenulo u ranim danima popularnosti SSD-a. U to su vrijeme samo vrhunska računala kori... Pročitaj više
AOC i Philips Monitors postaju prestižni šampioni EPEAT Climate+T-a
U značajnom koraku prema ekološkoj odgovornosti i inovacijama u elektroničkoj industriji MMD i AOC, s ponosom objavljuju svoje nedavno postignuće - EPEAT Climate+ certifikat. Njihovi logotipi sada su istaknuti na EPEAT web stranici, označa... Pročitaj više
Sve novosti