Za početak ćemo ukratko predstaviti PNY. PNY je tvrtka koja je nastala davne 1985 godine. Znači to je tvrtka sa 20 godina iskustva, na tržištu se ne predstavljaju previše nametljivo, već imaju neki svoj rang kupaca. Trenutno pokrivaju proizvodnju grafičkih kartica, flash memorija te radne memorije. Na domaćem tržištu PNY i nije baš prisutan te ćete rijetko nailaziti na njihove proizvode. Prijašnjie serije PNY grafičkih kartica baziranih na nVidijinim čipovima nosile su naziv Verto, ista stvar je sa karticama biziranim na nVidijinom G70 čipu. No ovdje dolazi do nejasnoća. Zašto? Pa zato što karticu koju smo dobili na test ne nosi naziv Verto kao ostale PNY kartica. Sama kartica izgleda kao referentna 7800 GT, s istim hladnjakom na kojem se nalazi nVidijin logo. Kartice nismo našli na službenoj europskoj web stranici proizvođača, tako da je naš testirani 7800GT vjerojatno nekakav rani retail primjerak.

"Pljunuti" nVidia GeForce 7800 GT

Bundle koji dolazi sa karticom nije nas baš oduševio. Nema niti jedne igre, nema dodatnih aplikacija, samo driveri. Uz karticu se ne isporučuju standardni kabeli već golemi kombo kabel koji s jedne strane ima konektor koji se priključuje na TV-out konektor na kartici, a s druge kutiju na kojoj se nalaze svi potrebni konektori – HDTV i S-video out te ulazni S-video i kompozitni konektor (premda kartica nema VIVO funkcije). Što se tiče ostatka opreme, riječ o je od dva DVI/VGA konvertera, 6-pinskom naponskom kabelu, priručniku za uporabu te zgodnom fan grillu za 80-milimetarski ventilator koji na sebi ima PNY logo. Sve u svemu, solidna oprema, ali od retail verzije kartice namijenjene igranju smo ipak očekivali nešto više.

Bundle je mogao biti i bolji

S obzirom da je 7800GT već dosta dugo na tržištu, s ovom karticom nismo imali problema što se tiče overclockiranja. Nismo očekivali nekakve ekstra rezultate od PNY-eve kartice pošto se na kartici nalazi referentni nVidijin hladnjak. Spomenuti je hladnjak karticu u normalnim uvjetima hladio sasvim solidno – temperatura jezgre nije prelazila vrijednost od 68 °C uz nekakvu prosječnu razinu buke.

Maksimalni takt na koji smo uspjeli natjerati karticu bio je 468 MHz za jezgru i 1150 MHz DDR za memoriju. Kao što vidimo, ovo je solidno povećanje radnog takta, u slučaju jezgre od 68 MHz, a memorije za 150 MHz. Uzgred rečeno, na kartici se nalaze isti memorijski čipovi kao kod referentne nVidijine kartice – radi se o Infineonovim HYB18T256324F-20 GDDR3 BGA čipovima (2.0 ns) koji rade na naponu od 2.0 volta.