Scythe Kabuto, Ninja 2 revB, Samurai Zz & Thermalright MUX-120 – okršaj s1156 hladnjaka

Datum objave 20.02.2010 - Danijel Pavlović

Scythe Kabuto i Ninja 2 rev. B

Scythe Kabuto

Hladnjak dolazi u ovećem pakiranju. Kutija je crvene boje a na njoj su naznačene sve važnije stvar kao što su specifikacije, kompatibilni socketi, te neke tehnologije koje ovaj hladnjak nosi. Otvaranjem kutije uočavamo veliki hladnjak, a na dnu kutije se nalazi jedna manja s priborom. U njoj se nalaze upute za instalaciju hladnjaka, mounting kitovi, termalna pasta i vijci.

Scythe Kabuto je kompatibilan sa gotovo svim socketima; Intelovi LGA1156/1366/775, Socket 478 te AMD-ovi Socket AM3/940/939/754. Instalacija hladnjaka se odvija tako da se odabere određeni mounting kit (od njih tri) koji trebate, ovisno o socketu te njega zašarafite sa četiri vijka u bazu hladnjaka.

Hladnjak se sastoji od heatsinka velike površine, a orijentiranog horizntalno spram matične ploče, što poboljšava hlađenje okolnih elemenata kao što je regulacija napona procesra, te memoriju. Načinjen je od aluminijskih listića naslaganih na šest bakrenih heatpipeova. Scythe se hvali M.A.P.S (Multiple Pass-Through Airflow Structure) tehnologijom, odnosno novim rasporedom aluminijskih finova iliti listića koji daje pozitivne rezultate pri korištenju njihovih hladnjaka. Na dnu se nalazi dodatni heatsink koji s bazom fiksira heatpipeove.

Spomenimo nešto i o ventilatoru koji dolazi sa hladnjakom. Radi se o Scythe SY1225SL12LM PWM ventilatoru iz Slip Stream serije. Spaja se preko 4-pinskog konektora na ploču. Dotični se vrti na maksimalnih 1300rpm jačine 74.25CFM-a. U normalnom radu je gotovo nečujan, dok je njegov rad u loadu ipak zamjetan no ne i iritantan. Na sam heatsink se montira metalnim kopčama. Instalacija je jednostavna.

Sam hladnjak je moguće montirati u bilo kojem smjeru, a na procesor se fiksira pomoću push-pinova. Možda i ne baš najbolje rješenje za svakoga, no to je način instalacije koju Scythe prakticira već neko vrijeme sa svojim hladnjacima. Na samoj se bazi nalazi četiri rupe za montiranje mounting kitova. Dakle, na isti se način, pomoću vijaka montiraju svi mounting kitovi za ovaj hladnjak. Baza nema "mirror finish", no dobro je obrađena, te kao što možete vidjeti na slici, na procesor nasjeda izvrsno. Sama instalacija hladnjaka može, a ne mora biti komplicirana. Sve ovisi o tome kakvu ploču imate, tj kakvo hlađenje ima ista, radi dosega do push-pinova, te naravno količini strpljenja. Na skali od 1 do 5, ocjenimo težinu instalacije ocjenom 3; dakle, nekih većih problema nismo imali. Iako na prvi pogled izgleda ogromno, hladnjak nije toliko težak, tako da, nema problema.

Po pitanju performansi, ovaj hladnjak radi ono što se od njega traži a mišljenja smo kako bi imao puno bolje performanse ako bi na njega montiratli ventilator nešto većeg broja okretaja, no time opet narušavate buku, a tišina je očito na prvom mjestu kod Scytheovih inžinjera.

 

Scythe Ninja 2 rev. B

Kao i prethodni Kabuto, Ninja 2 dolazi u sličnom pakiranju većeg formata. Kutija je sive boje a na njoj su naznačene sve važnije stvar kao što su specifikacije, kompatibilni socketi i ostalo. Otvaranjem kutije prvo što uočavamo jest Scytheov ventilator, zatim sam heatsink, te na dnu, kutija s priborom. U njoj se nalaze upute za instalaciju hladnjaka, mounting kitovi, termalna pasta u vrećici i vijci.

Scythe Ninja 2 revB je kompatibilna sa gotovo svim socketima; Intelovi LGA1156/1366/775, Socket 478 te AMD-ovi Socket AM3/940/939/754. Kao i kod Kabuta, instalacija hladnjaka se odvija identično; odaberete određeni mounting kit (od njih tri) koji trebate, ovisno o socketu koji zatim zašarafite sa četiri vijka u bazu hladnjaka.

Kao i Kabuto, heatsinka je velike površine, a okrenut je vertikalno spram matične ploče, dakle tower hladnjak. Načinjen je od aluminijskih listića naslaganih na šest kružno montiranih bakrenih heatpipeova. Umjesto listića "u komadu", u sredini se nalazi rupa koja seže do kraja hladnjaka, a trebala bi pospješiti performanse prilikom pasivnog hlađenja. Baza se sastoji od dva "kata". Kao što možete vidjeti iz slika, prva tri su složena u jednom smjeru i nalaze se bliže procesoru, dok je drugi set heatpipove naslagan preko njih iza baze. Kao i na Kabutu na dnu hladnjaka se nalazi dodatni heatsink koji s bazom fiksira heatpipeove. Baza nema mirror finish, no dobro je obrađena, te kao što možete vidjeti iz navedenih slika, na procesor nasjeda izvrsno.

Ventilator koji dolazi s hladnjakom je oznake Scythe SY1225SL12LM-P. PWM ventilator iz Slip Stream serije. Spaja se preko 4-pinskog konektora na ploču. Dotični se vrti na maksimalnih 1000rpm jačine 52,90CFM-a. U normalnom radu je nečujan, kao i u loadu, kao što se može vidjeti iz specifikacija, vrti se na prilično maloj brzini. Na heatsink se montira metalnim kopčama. Instalacija ventilatora je jednostavna.

Hladnjak je moguće montirati u bilo kojem smjeru, a na procesor se fiksira pomoću push-pinova. Ventilator je moguće staviti naknadno, nakon instalacije, pošto se montira sa metalnim kopčama, a moguće ga je rotirati po želji. Po tom pitanju je malo škakljiva situacija, ukoliko imate memoriju koja ima više heatsinkove, kao što smo mi imali sa G.Skillovim Ripjawsima. Baš kao i kod Kabuta, na bazi se nalaze četiri rupe za montiranje mounting kitova. Dakle, na isti se način, pomoću vijaka montiraju svi mounting kitovi za ovaj hladnjak. Instalacija zna biti dosta komplicirana, pogotovo ako hladnjak instalirate unutar kućišta, a koje je manje.

Ponovno ista priča kao i kod Kabuta, samo je ovdje ta boljka još više izražena. Scythe s ovim hladnjakom cilja više na pasivno hlađenje, no to u praksi i nije baš izvedivo, pogotovo ako je u igri procesor većeg kalibra. A ako idete nešto žešće clockati vjerojatnost da ćete ostati na pasivi je ravna nuli s ovim hladnjakom. Ventilator koji se nalazi na ovom hladnjaku se vrti na samo 1000rpm i kao takav jednostavno nije dovoljan za adkekvatno hlađenje ovog heatsinka, iako isti ima puno veći potencijal. Ponavljamo, u kombinaciji ovog hladnjaka i drugog ventilatora, čitava situacija dobiva drugu perspektivu po pitanju performansi.

Samurai Zz i Thermalright MUX-120

Scythe Samurai Zz

Za razliku od prethodne dvije zvijeri, ovaj hladnjak dolazi manjih gabarita. Dolazi u omanjoj kutiji plave boje, a koja je načičkana natpisima o podržanim socketima, tehnologijama i ostalim specifkacijama hladnjaka. U kutiji nalazimo hladnjak, dok se s desne strane nalazi kutijica sa uputama za instalaciju, mounting klipovima te termalnom pastom.

Kao i prethodna dva hladnjaka, i ovaj je kompatibilan sa svim današnje dostupnim socketima. Scythe je to dobro odigrao, te unatoč tome što neki i nisu imali nativnu podršku za novi 1156 socket, instalacija je bila moguća pošto je mounting kit fleksibilan, odnoso rupe su oblika veće elipse, tako da u slučaju da Intelu padne na pamet novi socket, možda ćete biti u mogućnosti koristiti ove hladnjake i s dotičnim (naravno ako razmak ne bude prerazličit). Montiranje mounting kita odvija prilično jednostavno. S hladnjakom dolazi tri kita, i svaki se na hladnjak montira pomoću klipova koji sjedaju u proreze na hladnjaku što možete vidjeti i na priloženim slikama. Takav sistem Scythe ponosno naziva V.T.M.S (Versatile Tool-Free Multiplatform System), dakle kako mu i ime kaže, šarafciferi i slični alati nisu potrebni za instalaciju ovog hladnjaka.

Za razliku od velikog dvojca, ovaj je mnogo manje površine,a samim time i performanse su teoretski manje. Inače kao što se može vidjeti radi se o hladnjaku koji je horizontalno okrenut naspram ploče što nosi svoje prednosti nabrojane kod Kabuta. Hladnjak se sastoji od tri bakrena heatpipea, te aluminijskih listića. Kao i kod ostalih na bazi se nalazi manji heatsink koji fiksira heatpipeove skupa s bazom. Kad smo kod iste spomenimo kako Samurai dolazi s velikom bazom dobre obrade, ali bez mirror finisha, dakle, kao i u sličaju prve dvojice, te isto tako kao i oni, prilično dobro nasjeda na procesor.

Ventilator koji dolazi s hladnjakom je oznake Scythe SY9225SL12M-P. To je PWM ventilator, a spaja se preko 4-pinskog konektora na ploču. Vrti se na maksimalnih 2500rpm jačine 55,55CFM-a. U normalnom radu je gotovo nečujan, ali u loadu je prilično nametljiv. Na heatsink se montira metalnim kopčama.

Hladnjak je moguće montirati u praktično bilo kojem smjeru, a na procesor se fiksira pomoću push-pinova. Stavljanje ovog hladnjaka je pak priča za sebe. Upravo radi svoje kompaktnosti, ovaj hladnjak je prava muka za staviti na matičnu ploču.

Dio koji nije "natkriven" listićima i nije toliko kritičan, te se pinovi mogu s lakoćom stisnuti, no ostala dva je prava lutrija uhvatiti. Čak i da nemate faktor hladnjak matične ploče, problem i dalje tu. Mi smo ga instalirali izvan kućišta, tako da instalacija može biti samo teža unutar istoga.

 

Thermalright MUX-120

S obzirom da smo ovaj hladnjak već predstavili prilikom osvrta na Lynnfield procesore, nećemo ići u širinu s opisom. Valja prije svega napomenuti da je ovo rana verzija hladnjaka, tako da dolazi s drugačijim ventilatorom i drugačijim mountingom za razliku od retail verzija. Hladnjak smo dobili u bulk pakiranju, znači samo mounting kit za s1156, ventilator, te hladnjak. Prvi i najveći minus ovog hladnjaka jest usko podržan broj procesora, odnosno socketa. Moguće je, doduše, dokupiti mounting kit za npr 775 ili 1366 socket.

Mux-120 dolazi sa Thermalrightovim PWM ventilatorom, koji se vrti na maksimalnih 1750rpm. U normalnom radu je zamjetan, kao i u loadu pri kojem je pomalo iritantan; prilično se čuju ležajevi ventilatora. Na heatsink se montira pomoću metalnih kopči. Spomenimo kako retail verzija dolazi s drugim TR X-Silent ventilatorom koji se vrti na maksimalnih 1200rpm.

Ovaj je hladnjak temeljen na isprobanoj formuli Thermalrightovih Ultra 120 hladnjaka. Testirani najviše podsjeća na prvo predstavljenog TR Ultra 120 "Vanilla", dakle, hladnjak sa četiri heatpipea. Doduše, Mux je nešto manje površine nego spomenuti. Ostatak je više manje identičan, te nosi mane i prednosti dotičnih hladnjaka. Baza je dobro obrađena, nema mirror finisha, no više manje je ravna, barem sudeći po otisku paste skidanjem hladnjaka nakon korištenja.

Kao i ostali testirani, ovaj je hladnjak moguće instalirati u bilo kojem smjeru, a na procesor se montira pomoću pushpinova, dakle, nema backplatea i vijaka. S druge strane, retail verzije ovog hladnjaka dolazi sa drukčijim mountingom, koji se sastoji od oboje, backplatea te vijaka za instalaciju, što je po nama mnogo bolji način montaže nego ovakav.

Prijeđimo na način testiranja i same rezultate, pa i do finalnih dojmova o ovim hladnjacima.

Test sistem, način testiranja i rezultati testova

Test sistem

 

Test sistem :: Hardware
Matična ploča

Gigabyte GA-P55A-UD4P (F6)

Procesor

Intel Core i5 750

Memorija

2x 2GB G.Skill Ripjaws 1333MHz

Grafička kartica

Asus ENGTX295;
Driveri: Forceware 195.62

Napajanje Corsair TX 650W
Hard disk

Seagate Baracuda LP 1TB

DVD-RW LG GSA-H66N

 

Testni sistem :: Software
OS Microsoft Windows 7 Ultimate x64
OCCT v3.1.0 (Custom test; Large Data Set, High priority, trajanje - 1:30h)
Core Temp

v0.99.5

 

Način testiranja

Sve hladnjake smo testirali u identičnim uvjetima, na istom mjestu uz istu ambijentalnu temperaturu koja je iznosila 22°C. Testna konfiguracija je bila na radnom stolu, ne u kućištu, stoga očekujte potencijalno više temperature ovih hladnjaka u zatvorenom kućištu. Koristili smo istu termalnu pastu sa svim hladnjacima - Arctic Ceramique. S obzirom da su svi hladnjaci dolazili sa vlastitim ventilatorima, s njima su i testirani. Aplikacija korištena za opterećenje procesora bio je OCCT 3.1.0. Umjesto automatskih postavki, koristili smo Custom test i to s idućim postavkama: Large Data Set, High priority u trajanju od sat i pol. S obzirom da smo hladnjake testirali na i5 750 procesoru bez HT-a, odlučili smo malo otežati situaciju, tako da smo hladnjake testirali na stock frekvencijama procesora - 2.8GHz (133x21, 1.2v), te na overclockiranim frekvencijama - 4.0GHz (200x20, 1.375v), što je već predstavljalo veći zalogaj za testirane hladnjake. Temperaturu smo pratili putem aplikacije Core Temp. Na grafovima nećete vidjeti temperature svih četiri jezgri, nego smo od svih odabrali najtopliju i nju uvrstili u graf. Valja napomenuti kako je najtoplija jezgra bila treća, dok su ostale bile za dva-tri stupnja niže. Load temperature su očitane nakon sat i pol punog opterećenja procesora, dok su idle temperature očitane 15 minuta nakon prestanka opterećenja. U BIOS-u su pogašene sve power saving opcije.

 

Rezultati testiranja

Temperature (stock)

Idle (°C)
Scythe Ninja 2 rev.B
32
  
Thermalright Mux-120
32
  
Scythe Kabuto
33
  
Scythe Samurai Zz
35
  
 
01020304
0
 
Load (°C)
Thermalright Mux-120
46
  
Scythe Kabuto
49
  
Scythe Ninja 2 rev.B
49
  
Scythe Samurai Zz
55
  
 
020406
0
 

Kao što možete vidjeti iz gornjeg grafa, razlog zašto smo ih testirali na stock i OC postavkama je jednostavan. Core i5 750 procesor na stock brzinama/naponu i nije neki problem za ove hladnjake. U idleu vidimo vrlo sličan performans svih hladnjaka, dok manji Samurai pokazuje lagano kaskanje. Load lagano skida maglu sa idle temperatura. Prvim se pokazao Mux-120 koji je u vodstvu od 3 stupnja, za razliku od Kabuta i Ninje, koji su u stupanj identični po pitanju performansi. Očekivano, Samurai je zaostao na zadnjoj poziciji sa razlikom od 6, odnosno 9 stupnjeva u usporedbi s ostalima.

Temperature (OC)

Idle (°C)
Thermalright Mux-120
38
  
Scythe Ninja 2 rev.B
40
  
Scythe Kabuto
41
  
Scythe Samurai Zz
45
  
 
0102030405
0
 
Load (°C)
Thermalright Mux-120
61
  
Scythe Ninja 2 rev.B
69
  
Scythe Kabuto
70
  
Scythe Samurai Zz
78
  
 
02040608
0
 

Prava zabava počinje upravo kada zakuhamo situaciju s višim frekvencijama i naponom procesora. Već su u idleu vidljive razlike između testiranih hladnjaka. Mux-120 je ponovno u vodstvu sa 2 stupnja razlike spram Ninje, te 3 stupnja spram Kabuta. Scytheov dvojac je opet rame uz rame po tom pitanju. Samurai ponovno zaostaje, ovaj put za 4 stupnja. Load nam pokazuje ono što smo slutili kroz čitavo testiranje - Mux-120 je itekako ozbiljan igrač, te debelo ostavlja u prašini Kabuta i Ninju sa čak 8 stupnjeva razlike, koji su ponovno rame uz rame sa stupnjem razlike u korist Ninji. Iako smo očekivali da neće uspjeti ohladiti 750-icu na 4GHz, mali Samurai je to ipak uspio i držao temperature u granicama normale.

Iz opisa hladnjaka ste možda zaključili što sluti. Ventilatori korišteni na Scytheovim hladnjacima se vrte na relativno malim brzinama, dok se onaj na Thermalrightu vrti ipak osjetno brže što mu naravno daje vidljivu prednost. Mišljenja smo da, kada bismo Scytheove hladnjake testirali s npr. ventilatorom korištenim na Muxu da bi rezultati bili dosta drukčiji. S druge strane, razlozi korištenja jednih ventialtora kod Scythea i drugog kod Thermalrighta su očiti. Listići na Scytheovim hladnjacima su naslagani u dosta većem razmaku, a time niti nije potreban onoliki propuh koliki je potreban kod Muxa koji ima znatno manje razmake listića. Očito je da su Scytheu performanse i tišina jednakih prioriteta kod izrade hladnjaka, dok su Thermalrightu, općepoznatno, performanse na prvom mjestu.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Testirali smo tri Scytheova te jedan Thermalrightov hladnjak. Kako smo već više puta i spomenulu u tekstu Scythe sa svojim hladnjacima cilja na performanse i tišinu u isto vrijeme. U praksi se to pokazalo samo djelomično dobrom strategijom, pošto su oba najjača hladnjaka Kabuto i Ninja 2 hendikepirani sporim ventilatorima. Iskreno, kada smo prvi puta vidjeli te hladnjake i Muxa od konkurencije, nismo očekivali takav rasplet situacije. Ono što Scytheu nikako ne ide na čast jest i način instalacije hladnjaka. Samim time što su veliki ili mali (kao Samurai), instalacija je prava muka. Mi smo ih instalirali izvan kućišta, a kasnije smo npr. Ninju 2 stavljali u kućište, te možemo reći da nikome ne bi smo poželjeli takve užitke. Također, unatoč tome što ne bi trebali skidati ploču za montažu ovih hladnjaka, to svakako preporučamo iz praktičnih razloga.

Kabuto svojom veličinom jamči dobre performanse, pa čak i ako je u igri overclocking, no to sve do jedne određene mjere. Svojom orijentacijom svakako pospješuje hlađenje okolne elemente matične ploče, što je svakako plus, no i to je upitno u praksi pošto je opet, zakočen relativnom sporim ventilatorom. U vrijeme testiranja, hladnjak je koštao oko 350kn, i predstavljao vrh ponude Scythea u Hrvatskoj, no kako vidimo cijena je pala na oko 290kn, dolaskom Zipanga koji košta oko 380kn.

S Ninjom 2 je gotovo isti scenarij kao i sa Kabutom, riječ je o tower hladnjaku. Svojim dizajnom je predviđen i za pasivno hlađenje procesora, što nismo imali prilike isprobati. Upravo radi njegove prirode, odnosno dizajna vjerujemo kako bi ovaj hladnjak imao veći potencijal u kombinaciji sa bržim ventilatorom. Onaj koji dolazi uz hladnjak se vrti na tek 1000 okretaja, što je svakako premalo za ohladiti takvu gromadu, a pogotovo kad se ugrije prilikom overclockinga. No ipak i tu je tišina rada vrlo bitan faktor, zbog kojeg će ga i birati kupci orijentirani na tu stranu. U Hrvatskoj je dostupan po cijeni od 260kn, dakle nešto je jeftiniji od Kabuta.

Samurai ZZ je predviđen kao tiha zamjena tvorničkog hladnjaka, i kao takav svoju zadaću obavlja više nego dobro. Nažalost na testu nismo imali stock hladnjak od Intela za direktnu usporedbu. No činjenica kako je Samurai uspio zadržati našeg 750 na 4GHz govori kako hladnjak svakako nije za baciti iako na prvi pogled ne pokazuje kao konkurentan proizvod. Kao minus ipak moramo uzeti mučnu instalaciju hladnjaka. U Hrvatskoj je dostupan po cijeni od 175kn.

I posljednje testirani, Thermalright Mux-120 te ujedno i pobjednik ovog "natjecanja" svojim performansama može zahvaliti odličnom dizajnu te svakako brzom ventilatoru koji je napravio onu razliku od čak 10°C u usporedbi sa ostalima. Možda je ovo bila pomalo nepoštena borba, no poznato je da TR svojim proizvodima cilja prvenstveno na performanse, pa tek onda na sve ostalo, za razliku od Scythea koji zadržava laganu sredinu. Performanse odlične a instalacija jednostavna - to je ono bitno za istaknuti. Nažalost, ovaj hladnjak nije dostupan u našim trgovinama. Općenito moramo priznati kako je relativno rijedak čak i vani. Po cijeni je u rangu Kabuta, pa je prava šteta što ga nema i kod nas. Kojeg će te odabrati prvenstveno ovisi o tome da li želite performanse ili tihi rad.

 

Conclusion

We have tested three of Scythe`s and one Thermalright`s cooler. As we have mentioned several times in the text Scythe`s main goal was performance with remaining at low noise range at the same time. In practice this has proved only partly a good strategy, as both the strongest coolers (Ninja 2 and Kabuto) are a bit handicapped with a slow fan. Frankly, when we first saw the size of the coolers in comparison with MUX-120, we did not expect such an outcome of the situation. What certainly is not going in Scythe`s honor is the installation of coolers. Therefore, whether they are big or small (like the Samurai), installation is a real pain. We have them installed outside the case, which is a better way. Later we tried to install Ninja 2 in the case, and all we can say that it’s a real pain. Despite the fact that normally you shouldn`t remove the board, with these coolers we recommend for practical reasons.

Kabuto`s size ensures good performance even if overclocking is the game, but that only until a certain extent. Its orientation certainly helps cool the surrounding elements of the motherboard, which is definitely a plus, but it is questionable in practice, since again, it is limited with relatively slow fan. In Croatia Kabuto`s price in the last month or two dropped from about 350kn (48 €) to about 290kn (40 €), with the introduction of Zipang which costs about 380kn (52 €).

With the Ninja 2 it is almost the same scenario as with Kabuto. It is a tower cooler, and its design is intended for passive cooling of processors. Given the similar design as Kabuto, we also believe that cooler could have a greater potential in combination with a faster fan. One that comes with cooler rotates at just 1000 rpm, which is a bit slow for this massive block, especially when we overclock. But at the same time it is very quiet, which is a big plus. It will almost certainly find its users among those who are building a quiet machine. In Croatia, it is available for about 260kn, which makes it a little cheaper than Kabuto.

Samurai ZZ is intended as a quiet replacement for the Intel`s BOX cooler, and as such, id performs nicely. The fact that the Samurai managed to keep our i5-750 at 4GHz shows that it can keep its honor, although at first glance it doesn`t show as a competitive product. As a downside however, we must take its agonizing installation. In Croatia, it is available at a price of 175kn (24 €).

Thermalright MUX-120 is the winner of the "competition" due to its excellent performance, design, and certainly fast fan that made the difference of as much as 10°C compared to others. Perhaps this was a bit unfair fight, but it is known that TR targets its products primarily to the performance. Easy installation is also important to emphasize. On the downside the vent is a bit noisy on the higher loads and it most certainly aims for the overclocking crowd. Unfortunately, this cooler is not available in our stores and in Europe it costs the same as Kabuto. Which one will you choose depends primarily on whether you want performance or quiet operation.