Scythe Kama Bay Amp SDA-1000

Datum objave 16.10.2008 - Marin Kovačić

Uvod

Danas ćemo se pozabaviti jednim interesantnim uređajem kakav se do sada nije još našao u našem labu. Radi se o Scythe Kama Bay Ampu, modelu SDA-1000, koji je zapravo PWM digitalno audio pojačalo. Da, dobro ste pročitali – ne radi se o hladnjaku (po čemu je Scythe dobro poznat) već o audio pojačalu kojeg smo imali prilike uživo vidjeti još na ovogodišnjem CeBIT-u.

.
Šarena ali i informativna kutija

 

Kako se radi o prilično neuobičajenom gostu, malo ćemo pojasniti principe rada ovog uređaja, jer možda ima onih koji nisu upoznati sa ovom tematikom.
Scythe Kama Bay Amp je dvokanalno (stereo) audio pojačalo snage, koje ima deklariranu snagu od 10W po kanalu za osam ohmski zvučnički sustav.
Zadatak pojačala je naravno pojačati audio signal koji dolazi u njegove ulaze iz recimo CD playera, računala, MP3 playera; laički receno – pojačalo pojačava struju koja je potrebna za pokretanje zvučnih jedinica tj. drivera u našim zvučnicima.

Vjerojatno će se neki pitati gdje je pojačalo od npr. Logitechovih ili Geniusovih desktop zvučnika?

Ono je već ugrađeno u sam zvučnik, najvjerojatnije u onaj koji ima kontrole za glasnoću i kontrole za podešavanje tonova (bass, treble). Bitno je naglasiti kako je dodatno pojačalo snage poput Kama Bay Ampa suvišno i nepotrebno za takve zvučnike. Eksterna pojačala snage su namijenjena tzv. pasivnim zvučnicima, tj. onima koji nemaju već ugrađeno pojačalo i koji kao takvi ne mogu raditi samo priključeni na izvor zvuka bez prethodno pojačanja (ili mogu raditi ali vrlo tiho).
Kako bi još malo pojasnili stvari, objasniti ćemo još i pojam integriranog pojačala – izraz na koji su možda već neki naišli ali ne znaju što točno znači. Integrirano pojačalo je uređaj koji u sebi ima predpojačalo i pojačalo. S obzirom da smo objasnili čemu služi pojačalo, red je da objasnimo i čemu služi predpojačalo.
Predpojačalo je elektronsko pojačalo koje prethodi pojačalu snage. Zadatak predpojačala (preamp) je pripremiti signal za dodatno obrađivanje tj. pojačanje u pojačalu snage. Ono podiže napon od nekih 10 milivolta do 1 volta, ali ne vrši pojačanje struje. Bitno je podići napon na 1V jer pojačala imaju odreden prag osjetljivosti i najbolje rade sa signalom koji ima adekvatan napon.
Malo ćemo se i dotaknuti osnovnog principa rada Kama Bay pojačala. Proizvođač navodi kako se radi od PWM digitalnom pojačalu – što znači kako pojačalo ne radi u čistom digitalnom načinu rada (kao npr. pojačala marke NuForce) jer se analogni signal nikad ne prebaci u digitalni oblik.
Poveznica sa digitalnim pojačalima je u tome što se tijekom procesa pojačanja signal dijeli u male cjeline, od kojih svaka traje otprilike petstotisućiti djelić sekunde, i zatim se svaki taj nezavisni dio pojačava da bi se na kraju se svi dijelovi zajedno "zalijepili".
Ovakav princip rada je sličan 44.1 kHz uzorkovanju koji se koristi u CD-ima, također je sličan radu visokofrekventnih switching mode napajanja u računalima i PWM kontroliranim ventilatorima.

Mogućnosti, bundle i izgled

Kakva li je ovo mala kutijica? Pojačalo!

 

Kama Bay Amp spada u tzv. "Class D" pojačala i temelji se na Yamahinom YDA138(D-3) IC-u koji je izmedu ostalog i omogućio izradu ovako malenog i jeftinog pojačala. YDA138 prema Yamahinim navodima zahtjeva mali broj dodatnih komponenti, što će kasnije biti vidljivo na slici unutrašnjosti pojačala.
IC se može napajati preko12V eksternog napajanja ili preko adaptera koji omogućava napajanje preko molexa (dakle preko računalnog napajanja). Pojačalo može isporučiti 10W snage dok su na njega priključeni zvučnici impedancije 8 ohma ili pak 20W pri impedanciji od 4 ohma.
Yamaha se hvali kako IC ima izrazito nisku distorziju i nisku razinu šuma za svoju klasu, što su svakako karakteristike koje dobro audio pojačalo mora imati.
YDA138 ima između ostalog ugrađenu zaštitu od kratkog spoja na izlazima za zvučnike, zaštitu od pregrijavanja, funkciju za smanjenje tzv. pop šuma pri paljenju zvučnika, zaštitu od AM interferencija, power down i mute funkcije.
Pop šum smo ipka primijetili kad smo uključili pojačalo, usprkos mjerama protiv njega koje su ugrađene u IC.
Inače se pop i click (tako se i službeno nazivaju ti zvukovi) javljaju tijekom paljenja pojačala zbog različitog vremena punjenja/pražnjenja kondenzatora u pojačalu. Konkretno su dva kondenzatora krivci za to, jedan koji se nalazi na ulazu i putu audio signala i drugi kondenzator koji je spojen na + nožicu IC-a i masu. Različito vrijeme punjenja/pražnjenja uzrokuje razliku potencijala izmedu kondenzatora i zatim zatitra membrana zvučnika čije titranje stvara zvuk. Ovisno o frekvenciji tog titranja, pop (ili click) možemo ili ne moramo čuti.


Ovo pojačalo se može ugraditi u kućište računala preko utora za optiku ili pak može biti samostalan uređaj kao i svako drugo audio pojačalo. Prvo smo bacili pogled na stražnju stranu pojačala, gdje se nalaze ulazni i izlazni priključci. Pronašli smo RCA ulaze i buksne kakve se koriste na ostalim pojačalima za spajanje zvučnika.


Pozlaćeni audio priključci

 

Na naše iznenadenje, ugradeni su pozlaćeni RCA priključci i buksne. Iskreno, nismo očekivali pozlaćene priključke na pojačalu koje ne košta niti 500 kn. Takvi priključci su svakako podigli cijenu ovog mališana, no opet osim što ljepše izgledaju od običnih, ne škode zvuku – cak dapače, sigurno mu i pomažu, samo je pitanje u kolikoj mjeri. Što se tiče dizajna, prednja stranica nije prekrcana LED-icama i tipkama. Veliki kotačić potenciometra prati trendove u svijetu ozbiljnih uređaja, čime se ostavlja dojam više kvalitete. Kako smo već spomenuli LED-ice, u pojačalo je ugrađena jedna LED-ica bijele boje koja naravno indicira je li pojačalo uključeno.
Kao što je vidljivo, bočne stranice nisu obojane u crno što kvari vizualni dojam sa crnom maskom. Inace, bočne stranice se moraju skinuti kako bi se pojačalo moglo ugraditi.


Bočne stranice je potrebno skinuti kako bi se pojačalo ugradilo u PC kućište

 

Na prednjoj strani osim potenciometra i tipke za paljenje/gašenje nalazi se 3.5 mm stereo priključak za slušalice te mute tipka.



Dio priloženih kablova, ostatak je u službi. Nismo mogli prestati slušati pojačalce :)

 

U paketu smo pronašli sve kablove potrebne za priključivanje i korištenje pojačala sa ili bez računala. Osim crne maske koja je vec ugrađena, Scythe je priložio i srebrnu masku za vlasnike srebrnih kućišta ili onima kojima se više svida ta boja nego crna.


Maske se mogu promijeniti

 

Ako želite ugraditi pojačalo u računalo, imate i poklopac za PCI utore sa rupom koji se montira na kućište i služi za vođenje kabela izvan kućišta. Scythe je u paket dodao i kablove za zvučnike koji su poprilično tanki i dugački pa najvjerojatnije imaju visoku kapacitivnost što uzrokuje prigušenje pri visokim frekvencijama (roll-off).
Što se tiče ostalih kablova, svi su poprilično tanki i ne čine se pretjerano kvalitetnima no vrhunsku kvalitetu kablova niti ne očekujemo kod pojačala ovakve cijene. Bitno je napomenuti kako su svi potrebni kablovi priloženi, pa se ne možemo previše žaliti.

Karakteristike:

  • Dimenzije (DxŠxV) 113x152x41 mm
  • Izlazi: zvučnici (2 kanala) i slušalice (3.5 mm stereo)
  • Ulaz: 2 RCA kanala
  • IC u pojačalu: YAMAHA YDA138 (D-3) Digital Power Amplifier
  • Maksimalna kontinuirana izlazna snaga: 10W x 2 kanala (8 ohma impedancija) ili 20W x 2 kanala (4 ohma impedancija)
  • Maksimalna efikasnost: 88% (8ohma/10W)
  • Odnos signal/šum (S/N): 103 dB
  • Ukupna harmonična distorzija: 0.02% (1kHz/8 ohma)
  • Pojačalo za slušalice: 50 mW po kanalu, S/N omjer 95 dB
  • Napajanje: 12V DC preko AC-DC adaptera ili preko Molexa od računalnog PSU-a
  • Težina: 480g

Interesantno je napomenuti kako SDA-1000 ima bolji S/N omjer od Cambridge Audiovog 840W high-end stereo pojačala. Omjer signala i šuma kod 840W je 83 dB, dok je kod SDA-1000 103 dB (kao što je vidljivo iz tablice). Usporedili smo tvorničke specifikacije, pa se naravno postavlja pitanje jesu li podaci točni u Scytheovom slučaju. Čak i da jesu, 840W ima kvalitetniji zvuk (uz daleko veću snagu) pa ovaj podatak smatrajte samo kao zanimljivost.
Nas osim karakteristika najviše zanima kako pojacalo izgleda ispod poklopca:


Skromna unutrašnjost

 

Nakon kratkog pregleda – prvo se zapitamo gdje je IC? On je očito s druge strane tiskane plocice i nismo se trudili doći do njega jer bi to zahtijevalo potpuno rastavljanje pojačala i odlemljivanje kabela. Odlemljivanje i ponovno lemljenje kablova bi možda u konačnici utjecalo na kvalitetu zvuka.
Kao što je vidljivo sa slike, Yamahina tvrdnja kako pojačalo zahtijeva malo dodatnih komponenti uistinu je točna.
Kondenzatori su marke Cheng Tung a riječ je o Tajvanskom proizvodaču. Čini se kako kondenzatori nisu loše kvalitete i u najmanju ruku su svakako bolji kineskih bezimenih kondenzatora. Unutrašnjost je prilično uredna a ujedno su i lemovi relativno uredni i sjajni – baš kakvi bi i trebali biti!

Instalacija, testiranje i Zaključak - Conclusion

Instalacija i testiranje

Odlučili smo koristiti pojačalo izvan računala kako bi spriječili upliv interferencija iz računala na kvalitetu zvuka. Inače, na kratko smo spojili pojačalo sa računalnim napajanjem i bili smo zadovoljniji zvukom dok je pojačalo bilo spojeno na zasebno napajanje. Svako scrollanje mišem, rad optike i diskova loše se odražava na kvalitetu zvuka. Kad se pojačalo ugrađuje u računalo potrebno je skinuti bočne stranice i gumene nožice sa donje strane kućišta i zatim ga instalirati u prostor predviđen za optiku u kućištu. Kabeli se provedu kroz PCI bracket i spoje na zvučnike i izvor zvuka. Ne trebamo posebno naglašavati kako će ovo iritirati one korisnike koji vole imati što uredniju unutrašnjost kućišta jer ce SDA-1000 svojim kablovima poremetiti tu koncepciju.


Potrebno je skinuti i gumene nožice kako bi se pojacalo ugradilo u PC…

 

Instalacija je, naravno, jednostavna i ako izuzmemo ugrađnju u računalo, tj. skidanje nožica i bočnih stranica sa pojačala, sve se svodi na priključivanje svih potrebnih kabela.

Sony stereo linija je poslužila kao referentni uređaj i upotrijebili smo trosistemske SS-RG170E zvucnike (6 ohma) od te linije, jer će najvjerojatnije potencijalni kupci koristiti slične zvučnike. Po našem mišljenju nema previše smisla spajati kvalitetnije zvučnike kao na primjer one marke Wharfedale ili slične na ovakvo pojačalo, jer oni koji imaju novaca za takve zvučnike imaju novaca za ili već imaju bolje pojačalo. Izvor zvuka je bio Appleov iPod Nano 2. generacije, koji je svakako bolji izvor od Realtekove on-bord zvučne kartice koju imamo ugrađenu u testno računalo. Kao što je maloprije rečeno, za napajanje smo koristili priložen Scytheov AC-DC adapter.

Unatoč činjenici kako pojačalo može isporučiti relativno malih 20W snage u osam ohmski zvučnički sustav, nismo imali problema sa pokretanjem zvučnika. Ti zvučnici imaju prosječnu osjetljivost za bookshelfe pa tako pojačalu nismo dali pretežak zadatak. Na nižim glasnoćama pojačalo je imalo problema sa pokretanjem zvučnika dok su svirale brze hard-rock i metal pjesme. Tijekom slušanja na nižim glasnoćama primijetili smo kako se tijekom prijelaza u kojima tempo postoje brži a dinamika jača zvuk odjednom stiša pa zatim pojača. Kad smo malo smo odvrnuli potenciometar iznenadno stišavanje je nestalo. Tijekom testiranja smo glazbu slušali na "prihvatljivoj" glasnoći (onoj na kojoj se susjedi ne žale na buku) i Scythe je lijepo zvukom ispunio sobu velicine 20 m2.
Na samom početku testiranja mali Scythe nas je iznenadio kvalitetom zvuka. U usporedbi sa referentnim Sonyem zvuk je bio okretniji, precizniji i detaljniji. Nestala je muljavost basa kojom nam je Sony slušanje na duže staze učinio praktički nepodnošljivim, bez obzira na odabrane preset EQ postavke. Srednjetonsko područje je bilo izraženije nego kod konkurenta iako je i ono bilo možda nešto povučenije nego što bi trebalo biti, što je možda i do samih zvučnika. Upravo se u srednjetonskom i visokotonskom spektru osjetio najveći pomak u detaljnosti, osobito u pjesmi "You know me better" od Róisín Murphy koja je odjednom postala živahnijom i daleko zabavnijom za slušanje. U pjesmama Suicide od Devina Townsenda i Borderline od UFO-a na početku su se jasno razabrali cvrčci koji su kod konkurenta bili praktički neprimjetni.
SDA-1000 se iskazao u pop, house, R'n'B, soul i dance žanrovima gdje nam se svidio svojom izvedbom.
Kad smo se prebacili na slušanje hard rocka i metala tu je mališan malo zakazao. Izostala je dramatičnost i napetost u pjesmama koje slušatelja prikuju za naslonjač. Bubnjevi su se činili nekako slabašnima, izostao je siloviti udar kad je istog trebalo biti. Osim bubnjeva iznenadilo nas je kako činele nisu imale dovoljno dobar atak.
Sve u svemu, možemo reci kako je zvuk u većini glazbenih djela bio dinamičan i jasan dok je potenciometar bio pozicioniran oko sredine (izmedu minimalnog i maksimalnog položaja). Povećanjem glasnoće distorzija zvuka se povećava i gubi se detaljnost i jasnoća, što je doduše sasvim logično.
Pri visokim glasnoćama smo primijetili clipping pa ovo pojačalo svakako ne preporučamo za glasno slušanje, kojem uostalom nije niti namijenjeno.

Jedan od banalnih, tako reći, problema je to što kruti i teški kablovi pomiču pojačalo sa mjesta koje smo mu namijenili i kako je malih dimenzija teško je sakriti šumu kablova iza njega.

Trebamo napomenuti kako pojačalo i napajanje proizvode poprilicne EMI interferencije koje ometaju rad bežicne periferije. Zbog interferencije potrebno je približiti prijemnik signala bežicnoj periferiji kako bi ona radila. S obzirom na malu masu, vjerujemo kako bi se bolja stabilnost osigurala sa četiri gumene nožice umjesto sa ugrađene tri.

 

 

 

Zaključak

Scythe Kama Bay Amp je vrlo dobro pojačalo koje za svoju cijenu nudi bolju kvalitetu zvuka od većine dostupnih (mini) stereo linija kakve se kod nas najčešće kupuju. No, Arcamova Solo linija bi definitivno bolje svirala od Scythea i maloprije navedenih mini stereo linija – ali za znatno višu cijenu. Nedvojbeno je i kako entry-level hi-fi pojačala imaju bolje performanse i veću funkcionalnost što nas vodi do sljedećeg zaključka. Spektar potencijalnih kupaca je prilicno sužen, jer oni koji žele kupiti svoju ulaznicu u hi-fi svijet će najvjerojatnije izdvojiti nekih tisuću kuna više za bolje pojačalo. Onima koje ne zanima hi-fi i koji su zadovoljni svojim desktop zvučničkim sustavom niti ne treba ovakvo pojačalo jer je isto već tvornički ugrađeno u zvučnike. Scythe cilja na relativno uzak spektar kompaktnog audio tržišta, na one koji nemaju novaca ili ne žele izdvojiti više. Kao jedan od problema bi naveli EMI interferencije koje mogu ometati popriličan broj bežičnih uređaja poput bežičnih telefona, periferije, medicinskih uređaja, itd. U Hrvatskoj ovo pojačalo još nije dostupno dok mu je cijena u SAD-u oko 40USD što ga čini vrlo privlačnim za kupnju.

 

Conclusion

Scythe Kama Bay Amp is a very good amplifier which will cost you less than entry-level hi-fi amplifiers (for example Denon amplifiers). In our test Kama Bay Amp provided better sound quality than the reference Sony stereo system, but don’t think that this little amplifier will outperform systems like the Arcam Solo Mini. We think that this product targets a narrow range of potential buyers. Those who want a hi-fi system will probably give a bit more money and buy an amplifier with a higher power output with better connectivity. For those who use regular desktop speakers – this amplifier has no purpose what so ever because PC loudspeakers already have their amplifier (which is integrated into them).
One of the bigger problems is the EMI caused by the amplifier’s power supply and/or the amplifier itself. The EMI causes serious interference with wireless mousses and keyboards. Kama Bay Amp is priced around 40USD in USA which makes it very interesting for potential buyers.