Scythe Katana, Ninja i Shogun – japanski bakrenjaci

Datum objave 18.01.2006 - Dean Narandžić

Uvod i montaža

Japanska banda na okupu

Hrvatsko tržište bogatije za još jednog proizvođača kvalitetnih hladnjaka za procesore, a radi se o Japanskom proizvođaču Scythe , a njihove proizvode možete nabaviti u prodavaonicama informatičke opreme Zola. Kako je Zola preuzeo ulogu distributera ovog poznatog proizvođača, u ponudi imaju više različitih modela hladnjaka za procesore, ali i ostalih dodataka za računala. Na test smo dobili tri modela hladnjaka koji različitom cijenom, dimenzijama i mogućnostima hlađenja pokrivaju sve tržišne segmente, a radi se o Scythe Katana (211kn), Ninja (354kn) i Shogun (535 kn) hladnjacima.

Backplate je odlično dimenzioniran, ali nemoguć za skinuti

Svi testirani hladnjaci se učvršćuju na sličan način: prvo je potrebno montirati nosač sa pločicom za učvršćivanje (backplate) koja dolazi na donju stranu matične ploče, ispod procesora. To naravno znači da će prilikom montaže matičnu ploču biti potrebno izvaditi iz kućišta. Sami backplate je optimalno dizajniran, i za razliku od istih pločica drugih proizvođača ne zapinje za obližnja lemna mjesta, no karakterizira ga jedan potencijalni problem. Između same backplate pločice i matične ploče proizvođač je postavio debeli pjenasti izolator koji je sa jedne strane zalijepljen za samu pločicu, a sa druge uz pomoć 3M dvostrane ljepljive trake omogućuje da ga zalijepimo na matičnu ploču. Na žalost, to smo i napravili računajući da uklanjanje neće biti problem, no kako se naknadno ispostavilo to je bila velika greška. Jednom zalijepljenu pločicu je skoro nemoguće ukloniti, pa kupovina ovih hladnjaka može predstavljati investiciju za cijeli život. Ovo bilježimo kao minus (promjena hladnjaka ne bi smjela biti toliki problem), a koliko čujemo, nismo jedini koji su se doveli u istu situaciju.

Performanse

Još jedan pogled na aktualnu ponudu Scythe hladnjaka

Testiranje smo obavili koristeći Intel P4520 (2,8GHz, Prescott) procesor koji smo osim na tvorničkim postavkama pokretali i na 3262MHz (233x14). Sva mjerenja su napravljena uz konstantnu ambijentalnu temperaturu od 24°C. Procesori su opterećeni korištenjem Prime 95, a mjerenja su rađena sa SpeedFan aplikacijom. Dobiveni rezultati su prikazani u slijedećoj tablici:

Katana Ninja
(Antec 120mm)
Shogun (700rpm) Shogun (1600rpm)
P4 520 @ 2,8 GHz idle

52°C

49°C

52°C

48°C

P4 520 @ 2,8 GHz load

65°C

58°C

66°C

58°C

P4 520 @ 3,26 GHz load

67°C

61°C

68°C

60°C

Performanse hladnjaka

P4 520 @ 2,8 GHz idle
Shogun (1600rpm)
48
  
Ninja (Antec 120mm)
49
  
Katana
52
  
Shogun (700rpm)
52
  
 
010203040505
5
 
P4 520 @ 2,8 GHz load
Ninja (Antec 120mm)
58
  
Shogun (1600rpm)
58
  
Katana
65
  
Shogun (700rpm)
66
  
 
01020304050607
0
 
P4 520 @ 3,26 GHz load
Shogun (1600rpm)
60
  
Ninja (Antec 120mm)
61
  
Katana
67
  
Shogun (700rpm)
68
  
 
01020304050607
0
 

Scythe Katana

Scythe Katana sa montiranim krilcima za ugradnju na LGA 775

Pregled hladnjaka počinjemo sa najmanjim modelom Katana. Ovaj hladnjak sastavljen je od bakrene jezgre kroz koju prolaze dvije toplinske cijevi (heatpipe) zadužene za odvođenje topline sa procesora na niz aluminijskih rebra. Hlađenje osigurava priloženi ventilator dimenzija 92x92x25 mm (2000rpm, 25dBA, 35CFM) bez termalne regulacije, a priključujemo ga na 3-pinski konektor na matičnoj ploči. Kod ovog hladnjaka je najzanimljiviji njegov oblik - naime toplinske cijevi, hladnjak i ventilator su postavljeni pod kutom. Ovakvo rješenje je odabrano kako bi sa ventilatorom ugrađenim na hladnjak pomogli hlađenje drugih komponenti na matičnoj ploči (npr. čipset). Iako je ideja hvale vrijedna, malo smo sumnjičavi prema montaži u tower kućišta sa hladnjakom nagnutim prema dolje - naime toplinske cijevi za svoj rad zahtijevaju visinsku razliku između završetaka, pri čemu ona strana u kojoj se zagrijani plin hlađenjem ukapljuje ne bi smjela biti ispod kraja na kojem ga grijemo sa potrošačem (u ovom slučaju procesorom)…

Bakrena jezgra hladnjaka

Hladnjak ugrađen na matičnu ploču

Hladnjak Katana sa ventilatorom teži skromnih 300g, a njegove dimenzije (98x96x130mm) i dizajn omogućuju ugradnju u praktički sva računala. Univerzalnu primjenu omogućuje i set opreme za montažu na sve procesore koje nalazimo u upotrebi, od starih S370, S462 i S478, pa sve do aktualnih LGA775, S754, S939 i S940. Sama montaža je dugotrajna i komplicirana uz upotrebu velikog broja dijelova koje treba sastaviti. Jedan od vijaka kojim pritežemo hladnjak je nezgodno postavljen ispod ventilatora, pa ga treba zategnuti uz pomoć priloženog ključa, jer ga odvijačem ne možemo kvalitetno zahvatiti. Ne možemo se oteti dojmu da je montaža mogla biti i jednostavnija, no jednom postavljeni hladnjak čvrsto stoji na svojem mjestu, a izrada pojedinih dijelova nosača je kvalitetna. U radu se pokazao boljim od hladnjaka koji dolazi sa procesorom, no razlika nije prevelika. Ugrađeni ventilator je jedan od tiših, ali ne i bešuman, pa možemo zaključiti da se radi o solidnom proizvodu umjerene cijene koji će zadovoljiti manje zahtjevne korisnike, no nije idealan odabir za overclockere.

Scythe Ninja

Sythe Ninja za učvršćivanje na procesor koristi praktične kukice

Model iz srednje kategorije, Ninja predstavlja nadogradnju osnovnog koncepta predstavljenog u manjoj Katani - i ovaj hladnjak za svoj rad koristi toplinske cijevi, no sada ih je više (6 komada), a i cijeli hladnjak je primjetno većih dimenzija (110x110x150mm) i težine (665g). Dizajn je također vrlo sličan, pa i na njemu nalazimo bakrenu jezgru sa jedne i aluminijska rebra sa druge strane. Iako se reklamira kao potpuno bešuman hladnjak koji za rad ne treba ventilator, i proizvođač priznaje da navedena tvrdnja stoji samo za slabije procesore, dok će vlasnici Intel P4 Prescota ipak morati izdvojiti sredstva za nabavku 120-milimetarskog ventilatora. Kako sa hladnjakom dolazi mehanizam za učvršćivanje ventilatora dimenzija 120x120x25mm, mi smo za potrebe testa ugradili Antecov model promjenjive brzine vrtnje.

Bakreno podnožje polirano je do visokog sjaj

Hladnjak je moguće ugraditi na sve matične ploče, ali ventilator b mogao smetati

Montiranje hladnjaka je osjetno lakše i brže nego što je slučaj sa drugim modelima, a sve zahvaljujući upotrebi standardnih kvačica koje se koriste na S478 podnožjima. Iako ga je moguće ugraditi na originalne nosače za taj socket, priložen je i čvrsti nosač sa metalnom pločicom za učvršćivanje, kao i sa drugim modelima istog proizvođača. Osim na S478, moguće ga je ugraditi na slijedeće procesore: LGA775, S754, S939 i S940. Iako bi sam hladnjak trebao sa lakoćom stati u bilo koje računalo, njegove dimenzije sa ugrađenim ventilatorom dosta narastu, pa bi mogao doći u sukob sa višim kondenzatorima, konektorima za napajanje ili čak memorijom u blizini procesora. Performanse hlađenja su mu natprosječne, no dosta ovise o karakteristikama ventilatora, isto kao i buka. Najveći mu je nedostatak cijena (pogotovo kada ga usporedimo sa drugim hladnjacima koji ventilator imaju kao standardnu opremu).

Scythe Shogun

Scythe Shogun nije mali, niti lagan hladnjak

Shogun predstavlja Scythe ponudu u super teškoj kategoriji - radi se o najvećem modelu na testu (dimenzije sa ventilatorom su mu 123x98x147mm), uz proporcionalnu težinu od čak 790-805g (ovisno o korištenom mehanizmu za montažu). I ovaj model koristi tehnologiju toplinskih cijevi, no u neuobičajenom obliku spljoštene cijevi većeg promjera koji prema navodima proizvođača poboljšava efikasnost hlađenja. Ova tehnologija dolazi pod nazivom TS Heatronic Heatlane, no na Internetu nismo uspjeli pronaći da li se od konvencionalnih toplinskih cijevi razlikuje samo po obliku ili skriva i druga inovativna rješenja. Ugrađeni ventilator dimenzija 120x120x25mm normiran je na 1600rpm, 32dBA i 62CFM, a ove vrijednosti je smanjivanjem napona uz pomoć priloženog potenciometra moguće smanjiti na 700rpm. 20dBA i 28CFM. Napaja se putem 3-pinskog konektora na matičnoj ploči.

Bakrena jezgra i krilca za ugradnju na LGA 775 podnožje

Ventilator se opasno približava memoriji i hladnjaku čipseta

I ovaj hladnjak karakterizira teška i dugotrajna montaža pri čemu smo si taj posao dosta olakšali skidanjem ventilatora. Podržava procesore sa S478, LGA775, S754, S939 i S940 podnožjima, a potenciometar za regulaciju brzine vrtnje ventilatora ugrađujemo na mjesto ugradnje dodatnih kartica. Buka koju ventilator proizvodi u radu je u potpunosti ovisna o njegovoj brzini vrtnje, pa je tako na najmanjem broju okretaja nečujan, dok je na najvećem itekako primjetan (ali ne i glasan preko svake mjere). Performanse hlađenja su prema očekivanjima dobre (ali i zavisne o brzini vrtnje ventilatora), no tek malo bolje nego na osjetno jeftinijem modelu Ninja, pa je isplativost nabavke upitna - nazivno slabiji model daje osjetno bolji odnos cijene i performansi. Obzirom na pozamašne dimenzije, pogotovo sa ventilatorom, imajte na umu da hladnjak neće stati na svaku ploču…