Scythe Mugen, Mine Rev.B i Ninja mini – mini roundup

Datum objave 12.05.2008 - Denis Arunović

Uvod i Scythe Mugen

Uvod

Premda je japanska tvrtka Scythe relativno mlada (osnovana je 2002 godine u Tokiju), prilično je poznata po svojim izvrsnim hladnjacima namijenjenim entuzijastima. S proizvodima ove firme posljednji put smo se pozabavili prije više od dvije godine kada smo u jednom cugu obradili tri high-end hladnjaka, a danas ćemo ponovo izvesti ovakav pothvat. Na test su nam naime pristigla tri Scytheova hladnjaka - Mugen, Mine Rev.B i Ninja mini. Prva dva modela namijenjena su korisnicima koji trebaju odlične rashladne performanse, no istovremeno nisu spremni raditi kompromise kad je riječ o buci. Posljednji model prilagođen je uporabi u HTPC-ovima, pa su mu performanse mnogo skromnije. Kakva su bila naša iskustva s ovim hladnjacima pročitajte u nastavku članka.

Scythe Mugen

Mugen nije potpuno nov hladnjak. Naime, baziran je na starom modelu Infinity koji je malo preinačen u svrhu poboljšanja performansi. Mugen se isporučuje u kartonskoj kutiji u kojoj se osim tijela hladnjaka nalazi jedan 120-milimetarski ventilator te kutija s priručnikom za instalaciju i dodacima za instaliranje hladnjaka na tri platforme - LGA 775, Socket AM2 i Socket 478. Obzirom da se Scythe odlučio na uporabu mehanizama koji su vrlo slični onima koji se rabe na box hladnjacima AMD-ovih i Intelovih procesora, hladnjak je s isporučenom opremom također moguće montirati na ploče s utorima Socket 754, 939 i 940.

Tijelo hladnjaka ima masu od 930 grama, a izrađeno je od aluminija i bakra. Bakar je tako iskorišten za izradu toplovodnih cijevi (ukupno ih je 5), ali i ploče koja dolazi u kontakt sa samim procesorom. Prema obliku Mugen spada u klasične tower hladnjake, one čije je tijelo više nego šire. Za disipaciju topline zadužene su tanke aluminijske pločice koje su nanizane na toplovodne cijevi, a na njima također nalazimo žljebove za instalaciju ventilatora.

Ploča koja sjeda na procesor ispolirana je do visokog sjaja što je jako lijepo vidljivo na gornjoj slici. Tu treba napomenuti da bakar na ovom dijelu hladnjaka nije ostavljen "gol" već je prekriven niklom što omogućava lakšu obradu dodirnih površina te štit bakar od oštećenja i oksidacije.

Na gornjim fotkama možemo vidjeti ugrađene kopče za fiksiranje hladnjaka na procesor. Lijevo je kopča za AMD-ove procesore, a desno za Intelove LGA 775 procesore. Tu treba primjetiti da plastični klinovi na kopči za Intelove procesore ulaze pod tijelo hladnjaka što uvelike otežava instalaciju hladnjaka, posebice ako matična ploča ima kompleksniji sustav hlađenja čipseta (primjer takve ploče je Asusova P5K3 Deluxe WiFi koju smo rabili za testiranje). Još veći problem nastaje kada hladnjak treba skinuti s ovakve ploče jer je klinove potrebno zakrenuti. Konkretno, mi smo prilikom deinstalacije bili prisiljeni koristiti špičasta kliješta. Zbog spomenutih problema smatramo da je na masivnim hladnjacima bolje koristiti specijalni sistem instalacije putem vijaka. Tada korisnik barem zna što ga očekuje i adekvatno se može pripremiti za ugradnju hladnjaka.

Premda Mugen u teoriji zbog veličine može raditi i bez ventilatora, ovakav način rada iskoristiv je samo u kombinaciji s dvojezgrenim procesorima koji nisu overclockirani. U suprotnom je na hladnjak potrebno ugraditi priloženi 120-milimetarski ventilator. Njega je na tijelo Mugena moguće postaviti s bilo koje strane pomoću priloženih žičanih hvataljki, no kako tijelo hladnjaka nije simetrično, preporučljivo je ventilator pričvrstiti na širu stranicu radi maksimiziranja disipacijske površine preko koje struji zrak. Na hladnjak je također moguće ugraditi više od jednog ventilatora, no dodatni je set hvataljki kao i sami ventilator potrebno dokupiti. Ventilator je inače preporučljivo ugraditi tek kad je tijelo hladnjaka smješteno na matičnu ploču. Ventilator bi trebao puhati zrak u hladnjak, a izlazna struja bi se trebala kretati prema ventilatoru koji izbacuje zrak iz računala, bilo da je riječ o onom koji je smješten na stražnjem dijelu računala i onom u napajanju.

Što se tiče napajanja, ventilator ima standardni 3-pinski konektor što će reći da će raditi na punoj brzini (oko 1300 rpm) osim ako ga odlučite usporiti pomoću kakvog alata kao što je recimo Speedfan. Ipak, čak niti na punoj brzini ovaj ventilator nije glasan.

Masivnost Mugena vjerojatno najbolje ilustrira gornja fotka. Hladnjak u potpunosti dominira cijelom matičnom pločom, a natkriva dobar dio površine oko utora za procesor.

Scythe Mine Rev. B

Kao što nam i njegovo ime govori, Mine Rev.B je unaprijeđena varijanta originalnog hladnjaka Mine. S originalnom verzijom nismo imali prilike raditi tako da ne znamo koje su specifične razlike između stare i nove verzije, no za pretpostaviti je da je riječ o kozmetičkim detaljima kao što je niklanje bakrene ploče koja preuzima toplinu s procesorima.

Hladnjak se isporučuje u kartonskoj kutiji s prozorčićem u kojoj osim samog Minea nalazimo i kutijicu u kojoj se nalaze kopče za ugradnju hladnjaka, malena vrećica toplovodne paste i kratki priručnik za uporabu. Mine je moguće ugraditi na sve modernije procesore, dakle Intelove LGA 775 i Socket 478, te AMD-ove Socket AM2, AM2+, 754, 939 i 940.

Obzirom da je riječ o nešto jeftinijem hladnjaku (u odnosu na Mugen), za izradu Minea utrošeno je osjetno manje građevnog materijala, pa hladnjak ima masu od tek 560 grama. Tri toplovodne cijevi te jezgra baze hladnjaka izrađeni su bakra dok je ostatak hladnjaka načinjen od aluminija. Mine je također specifičan po tome što ima tvornički predinstaliran 100-milimetarski ventilator koji je smješten unutar samog hladnjak, između dva kraja toplovodnih cijevi na koje su nanizane aluminijske pločice. Ventilator ima tropinski konektor što će reći da bez intervencije korisnika radi na punoj brzini koja pak iznosi oko 1500 rpm. Premda ovo u teoriji znači da ventilator nije toliko tih kao onaj na Mugenu, u praksi nismo uspjeli prepoznati razliku u buci ova dva ventilatora - oba su prilično tiha. Ventilator je moguće izvaditi iz hladnjaka radi čišćenja, no prije toga je potrebno olabaviti par vijaka koji ga fiksiraju za tijelo hladnjaka.

Baza Minea napravljena je praktički identično kao kod Mugena - bakar je presvučen niklom koji je potom ispoliran do visokog sjaja. Rezultat je takozvani zrcalni finiš koje se lijepo vidi na gornjoj fotki.

Mine se u računalo ugrađuje na jednak način kao Mugen, dakle koriste se jednake kopče za procesorske sockete. Drugim riječima, ponavlja se problem s montažom na LGA 775 procesore, no kod Minea je on nešto manje izražen obzirom da je sam hladnjaka manje glomazan u odnosu na Mugen. Ipak, način montaže objektivno nije baš najbolji i na njemu bi inžinjeri Scythea trebali više poraditi.

Mine je u računalo potrebno ugraditi tako da njegov ventilator puše zrak prema jednom od ventilatora koji izbacuju zrak van kućišta. Kao što vidimo na gornjoj fotki, premda je riječ o dosta velikom hladnjaku, njegove dimenzije su i dalje mnogo skromnije od Mugenovih što ujedno obećava lakši pristup komponentama i konektorima račiunala (primjerice 8-pinskom dodatnom konektoru za napajanje procesora).

Scythe Ninja mini

Za razliku od Mugena i Minea koje možemo nazvati klasičnim hladnjacima visokih performansi, Ninja mini predstavlja rješenje za korisnike koji kvalitetno žele hladiti procesore u HTPC konfiguracijama. Glavni razlog zašto bi u HPTC netko poželio ugraditi Ninju mini, a ne recimo jedan od hladnjaka koje smo opisali na prethodnim stranicama su dimenzije - Ninja mini je prilagođen za kućišta manjih dimenzija.

Pakiranje mini Ninje je vrlo slično Mugenovom, pa je u kartonskoj kutiji osim tijela hladnjaka moguće naći i dodatnu kutiju u kojoj se nalaze priručnik za instalaciju, kopče za montažu na različite procesore, malena vrećica s termovodljivom pastom te žičane hvataljke za instalaciju ventilatora na tijelo hladnjaka. U pakiranju se također nalazi 80-milimetarski ventilator, a uz pomoć alternativnog seta hvataljki na hladnjak je moguće ugraditi i 92-milimetarski ventilator. Veće hvataljke za 92-milimetarski ventilator su također priložene uz hladnjak.

Za izradu hladnjaka je iskorištena provjerena kombinacija bakra i aluminija s tim da je bakar iskorišten za toplovodne cijevi i bazu hladnjaka, a aluminij za finove. Unatoč sufiksu "mini", Ninja realno nije baš malen obzirom da ima masu od 580 grama. Ipak, razlikuje se u odnosu na ostale hladnjake prema tome što je dosta širok, no ne i visok. Kroz bazu hladnjaka prolazi ukupno šest toplovodnih cijevi i to unakrsno tako da na svakoj strani hladnjaka vidimo po tri polovice cijevi. Ovakav simetrični dizajn nastavlja se i kad je riječ o aluminijskim finovima koji su nanizani na cijevi. Oni su naime izrezani u obliku malteškog križa što osim atraktivnog izgleda ima još jednu veliku prednost kojom ćemo se pozabaviti nešto kasnije. Na sve četiri strane hladnjaka implementirani su žljebovi za ugradnju ventilatora, a prema priručniku je na tijelo moguće ugraditi 80, 92 ili 120-milimetarski ventilator. Ipak, obzirom da je hladnjak dizajniran za ugradnju u tanja kućišta, za pretpostaviti je da nitko na njega neće ugrađivati veće ventilatore.

O finišu baze nema se puno toga reći - jednak je kao i na ostalim Scytheovim hladnjacima koje smo obradili u ovom članku, što će reći odličan.

Ninja mini se na procesor ugrađuje na malo drugačiji način u odnosu na ostala dva hladnjaka koje smo opisali. Na bazu hladnjak je tako potrebno pričvrstiti odgovarajući okvir na kojem se nalaze odgovarajuće kopče, zavisno o procesoru na koji hladnjak planiramo ugraditi. Okvir se na bazu hladnjaka fiksira pomoću četiri vijka, a same kopče su standardne odnosno prekopirane su sa sustava koje rabe box hladnjaci. Kad je pak riječ o mehanizmu za LGA 775 procesore s kojim smo imali problema na Mugenu i Mineu, na mini Ninji je on izveden kako treba. Sjećate se finova izrezanih u obliku malteškog križa? Duboki prorezi postavljeni su točno iznad plastičnih klinova koji fiksiraju hladnjak za matičnu ploču, pa je do njih moguće doći s odvijačem što osjetno olakšava instalaciju, a posebice deinstalaciju hladnjaka.

Ninja mini je dosta širok, no nije osobito visok. Ipak, da na njemu nije istaknuto da je riječ o hladnjaku za HTPC-ove, teško bi ga okarakterizirali na ovaj način. Premda je zbog masivne konstrukcije hladnjak vjerojatno sposoban hladiti sporije dvojezgrene procesore i pasivno, proizvođač je predvidio ugradnju ventilatora putem žičanih hvataljki. S Ninjom je isporučen maleni 80-milimetarski ventilator koji se na matičnu ploču spaja preko 3-pinskog konektora što će reći da će se vrtjeti konstantnom brzinom od oko 2.500 rpm osim ako ga ne usporite pomoću kakvog softverskog alata. Relativno malen promjer, pa zbog toga i viša brzina vrtnje sa sobom nose klasične nedostatke - nešto višu razinu buke koja je specifična po svojoj višoj frekvenciji. Drugim riječima, Ninja mini je bučniji od svoje više braće što nije značajka koja se lako tolerira kad je riječ o hladnjacima koji se ugrađuju u HTPC-ove.

Ninja mini na ploči zazuzima nešto veći volumen nego Scythe Mine. Kao što vidimo, ventilator zbog gabarita hladnjaka nasjeda na memorijske pločice što znači da ga je nužno postaviti tek nakon što je sam hladnjak ugrađen na procesor.

Test sistem, način testranja i rezultati testiranja

Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus P5K3 Deluxe WiFi

Procesor(i) Intel Core 2 Extreme QX6850 @ 3GHz, 1333 MHz FSB
Memorija

2 x 1GB Kingston HyperX 1333 MHz

Grafička kartica ATI Radeon HD 3870 X2

Driveri:: Catalyst 8.4

Mrežna kartica Linksys WMP54G PCI WLAN kartica
Muzička kartica Integrirana
SATA Kontroler

Intel ICH9R

Hard disk(ovi) Seagate Barracuda 7200.7 160GB SATA
Optički pogon LiteOn LH20A1H DVD-RW

 

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 32bit
Service Pack -
Chipset datoteke Intel 8.3.1.1009
DirectX verzija 9.0c/10
OCCT v2.0a

Način testiranja

Testirani Scytheovi hladnjaci u našoj su testnoj konfiguraciji bili zaduženi za hlađenje jednog od Intelovih četverojezgrenih Extreme Edition procesora. Točnije, riječ je o modelu QX6850, posljednjem 65-nanometarskom Extreme Editionu čije jezgre kucaju na taktu od 3 GHz. Ono što svakako treba naglasiti u vezi ovog procesora je to da je riječ o ES-u (Engineer Sample) odnosno inženjerskom primjerku. Svi Core 2 ES procesori koje smo imali prilike koristiti duže vrijeme su se iz nekog razloga s vremenom degradirali u pogledu zagrijavanja. Konkretno, testni QX6850 je na tvorničkom taktu i naponu čak i s high-end hladnjakom praktički nemoguće držati na temperaturi ispod 70 celzijevih stupnjeva. Dakako, pod punim sintetičkim opterećenjem koje generiraju aplikacije kao što su OCCT ili Prime95. Kako novi high-end procesori ne padaju s neba, nažalost smo prisiljeni izvoditi testove s hardverom kakav imamo na raspolaganju.

Što se tiče usporedbe s konkurentskim rješenjima, u mjerenje smo također ubacili i Thermaltakeov hladnjak Typhoon VX. Riječ je o masivnom high-end hladnjaku koji je baziran na toplovodnim cijevima, a pogoni ga 120-milimetarski ventilator čiju je brzinu moguće regulirati ugrađenim potenciometrom. Obzirom da ventilatori na Scytheovim hladnjacima nemaju ovakvu vrstu regulacije, Typhoon smo testirali dva puta - s ventilatorom postavljenim na najnižu i najvišu brzinu. Što se tiče buke, na najnižoj je brzini Typhoon VX vrlo tih, kao i Syctheovi hladnjaci Mugen i Mine, no s porastom brzine ventilatora buka se osjetno povećava, pa je na maksimalnoj brzini Typhoon vrlo bučan.

Rezultati testiranja

Bez opterećenja (Speedstep + C1E uključeni)

Kada procesor nije opterećen i kada funkcioniraju tehnologije za smanjenje potrošnje, temperature su relativno niske. Najniže temperature ostvaruje Thermaltakeov hladnjaka u kombinaciji s maksimalnom brzinom ventilatora, no treba imati na umu da će ovaka modus operandi Typhoon VX rabiti jako malo korisnika obzirom na strašnu buku. Kada se ventilatoru smanji brzina, temperature vrlo malo raste, pa naš referentni hladnjak i u ovom načinu rada nudi bolje performanse u odnosu na Scytheova rješenja. Što se tiče nekakavog grubog poretka, nakon Typhoonea najbolje performanse nudi Mugen, a Mine Rev.B i Ninja Mini dijele treće mjesto s potpuno jednakim performansama.

S opterećenjem (OCCT CPU Load)

Nakon prebacivanja u vršni režim rada procesora, odnos snaga se ne mijenja mnogo. Najbolje performanse i dalje nudi Typhoon VX na maksimalnoj brzini, no ako se buka i protok zraka ventilatora obuzdaju, na prvo mjesto skače Scytheov hladnjak Mine Rev.B. Ipak, treba imati na umu da je ovaj hladnjak ujedno i nešto bučniji od modela sa 120-milimetarskim ventilatorom - Mugena i Tyhoona VX. Ako pak ostavimo performanse Minea po strani, Mugen je nešto bolji od Typhoona VX kada ventilatori na oba hladnjaka rade na jednakoj brzini (najnižoj u slučaju VX-a) od oko 1300 rpm. To je zapravo i očekivano obzirom na Mugenovu nešto masivniju konstrukciju.

Najveće razočaranje priredio nam je Ninja mini koji procesor nije uspjevao zadržati na temperaturi ispod 90 celzijevih stupnjeva. Obzirom da je maksimalna temperatura jezgri kod testnog procesora 100 celzijevih stupnjeva, nismo se usudili provjeravati gdje bi se točno temperatura stabilizirala. Iz navedenog razloga na grafikonu ne može vidjeti rezultate ovog hladnjaka kad je procesor pod opterećenjem. Imajte na umu da to ne znači da je ovaj hladnjak sam po sebi loš - samo nije dobro rješenje za hlađenje vrlo zagrijanih procesora (ovakvog faličnog kakav je naš ili recimo jako overclockiranog procesora). To je zapravo i bilo za očekivati obzirom da je hladnjak namijenjen uporabi u HTPC-ovima.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Scytheovi hladnjaci koje smo obradili u ovom članku u pogledu performansi ponijeli su se prilično dobro. Obzirom na brzinu ventilatora, Mugen i Mine Rev.B imaju odlične performanse koje najviše dolaze do izražaja kad je procesor pod opterećenjem. Korištenjem bržih ventilatora performanse bi zasigurno bile bolje, no kao što smo imali prilike vidjeti na primjeru Thermaltakeovog Big Typhoona VX, tihi ventilator s povećanjem broja okretaja se brzo pretvara u rikajućeg lava što za većinu korisnika predstavlja neprihvatljiv kompromis. Kad je pak riječ o Ninja mini hladnjaku, teoretski najslabijem od tri testirana Scytheova hladnjaka, on na svojim performansama nije oduševio, no tomu se ne treba čuditi obzirom na probleme s testnim procesorom koji se čak i na tvorničkim postavkama iz nepoznatog razloga zagrijava kao da je dosta overclockiran. Premda nismo u poziciji kritizirati Ninjine performanse, moramo se još jednom osvrnuti na njegove gabarite i buku koju generira priloženi 80-milimetarski ventilator. Iako je niži od Mugena i Minea, Ninja mini je i dalje prilično velik i masivan hladnjak koji neće biti kompatibilan s dosta HTPC kućišta. Velik problem je također buka hladnjaka koji se vrti relativno brzo zbog malenog promjera, ali i zbog toga što nije opremljen sklopovljem koje bi omogućilo automatsku regulaciju brzine putem matične ploče.

Kad je pak riječ o načinu instalacije, Mugen/Mine i Ninja mini se opet osjetno razlikuju. Prva dva hladnjaka dosta je teško instalirati na matične ploče, a još veći problem se pojavljuje pri deinstalaciji, pa smo mi primjerice bili prisiljeni rabiti kliješta da bi hladnjak skinuli s matične ploče. Ovakva loša iskustva plod su forsiranja standardnog, tool-less, mehanizma za ugradnju hladnjaka (kakav se koristi na box hladnjacima) u kombinaciji s masivnom konstrukcijom. Zbog toga smatramo da je kod high-end hladnjaka čija konstrukcija ne dozvoljava laku implementaciju standardnih kopči za instalaciju, bolje koristiti specijalni sistem baziran na vijcima. Kad je pak riječ o Ninja mini hladnjaku, problema s instalacijom ili skidanjem hladnjaka s matične ploče nema. Premda u principu koristi vrlo sličan mehanizam instalacije kao Mugen i Mine, kod Ninje je tijelo hladnjaka perforirano na taj način da je do kopči moguće doći s duljim odvijačem što jako pojednostavljuje cijeli proces instalacije ili deinstalacije.

Na kraju dolazimo i do cijene. U hrvatskim trgovinama je za Mugen potrebno izdvojiti 365 kuna, Mine Rev.B 299 kuna, a Ninju mini 305 kuna. Za usporedbu, Thermaltakeov Big Typhoon VX košta oko 360 kuna. Samim time cijena Scytheovih hladnjaka odgovara njihovima mogućnostima.

 

Conclusion

Three Scythe coolers we covered in this article have score pretty well in terms of performance. Considering speed of installed fans, Mugen and Mine Rev.B offer great cooling performance, especially when CPU is overclocked or under heavy load. If Scythe decided to use faster fans results would be even better but as we have seen in the case of Thermaltake Big Typhoon VX, slow and thus quiet fans can quickly turn into raging beasts when their speed is increased. Of course, most users are not prepared to accept such compromise so Scythe made a good decision to use slower fans.

Ninja mini, theoretically least performing of all three Scythe coolers we tested, failed to impress us with its performance. Actually, we expected this to happen because this cooler is designed for work in HTPCs and our flawed Core 2 QX6850 ES CPU, notorious for excessive heat generation, is not exactly a typical "brain" of HTPC rig. Although we are not really in the position to criticize Ninja's performance, we can say a few things about its design and noise. Although Ninja is lower than Mugen and Mine, it is still a pretty large cooler and that means it won't fit in some HTPC cases. Big problem is also noisy 80mm cooler which is powered by 3pin connector. We understand the necessity of using smaller fan on this type of cooler, but at the same time we think that Scythe should have opted for a more complex fan with integrated speed regulation or at least PWM circuitry that allows motherboard to control its speed.

We covered performance and noise, now it's time to say a few words about installation. Mugen and Mine Rev.B are pretty difficult to install on a motherboard, especially if we are talking about high-end motherboard with complex chipset cooling. Even greater problems arise when you want to remove coolers. For example, in both cases we were forced to use pliers to turn plastic knobs which are holding cooler in place. These problems could have been avoided if Scythe decided not to mix securing mechanism standard for box coolers. In general, high-performance and thus large coolers are much easier to install if they are equipped with special mounting systems based on bolts. On the other hand, Ninja mini is also equipped with standard mounting systems but at the same time we had no problems installing or removing this cooler from the motherboard. Reason for that are four large perforations on its body which allowed us to reach plastic fastening bolts with a long flat screwdriver. In other words, we could easily push bolts down when installing heatsink and unlocked them via turning when we were removing heatsink after testing.

In the end, there is also the factor of price. In Croatian stores Mugen can be purchased for 365 kunas (about 50 euros including VAT), Mine Rev.B for 299 kunas (about 41 euros including VAT) and Ninja mini for 305 kunas (about 42 euros including VAT). These are prices are acceptable considering performance and features of tested coolers.