Scythe Yasya SCYS-1000

Datum objave 16.08.2010 - Krešimir Matanović

Opis

Scytheove proizvode u njihovim šarenim kutijama uvijek je lako za prepoznati. Takav je slučaj i sa ovim high-end hladnjakom koji danas testiramo. Na kutiji većih dimenzija možemo vidjeti slike proizvoda te njegove tehničke karatketristike. Tako možemo saznati kako je Yasya hladnjak namijenjen Intelovim LGA775, 1156 i 1366 platformama, te AMD-ovim 754/939/940/AM2/AM+ i AM3 platformama zahvaljujući poboljšanom VTMS (Versatile Tool-free Multiplatform System) mehanizmu. Svaki dakle, danas dosupan desktop procesor možemo hladiti sa ovim hladnjakom.

Nakon otvaranja kutije uočavamo gornju stranicu Yasya hladnjaka koja je niklana i polirana do visokog sjaja - gotovo da može poslužiti kao ogledalo. Ujedno, promjećujemo i vrlo neobičan dizajn tijela hladnjaka. Osim tijela i ventilatora (uz kojeg dolazi i potenciometar za promjenu brzine), u kutiji se nalaze i dijelovi već spomenutog VTMS mehanizma (odvojeno za Intel i AMD), zatim termalna pasta, nosači ventilatora i kratke upute za instalaciju i korištenje. Za Intelove platforme tu je mehanizam sličan onome sa Intelovih BOX hladnjaka, dok je za AMD ponešto drugačiji. Tijelo hladnjaka je dobro osigurano unutar kutije i do oštećenja tijekom transporta ne bi trebalo doći. To je iznimno bitno, jer su aluminijski listovi od kojih je hladnjak sastavljen vrlo tanki i podložni savijanju.

Tijelo hladnjaka je napravljeno u obliku tornja, a sastoji se od aluminijsko-bakrene baze, šest bakrenih toplovodnih cijevi promjera 6 mm i 54 niklanih aluminijskih listova. Ovaj neobičan trokutasti dizajn aluminijskih listova Scythe naziva Trident Multi Layer struktura koja po njima maksimizira volumen ulaznog zraka, povećava apsorbciju topline koju prenose toplovodne cijevi i na taj način efikasnije hladi procesor. Tijelo hladnjaka je dimenzija 108.5 x 138 x 159 mm (D x Š x V), a masa sa ventilatorom je 848 grama. Bakrene toplovodne cijevi su oblikovane u slovo U, a počinju i završavaju na gornjoj strani hladnjaka (na krajeve su postavljene aluminijske kapice). Na donjem dijelu prolaze kroz bazu hladnjaka koja je većinom aluminijska sa iznimkom kontaktne bakrene površine koja je poniklana. Kontaktna površina je kao što se može vidjeti na slici vrlo glatka i ravna. Na bazi se nalaze i utori u koje kopčamo nosače za pojedino CPU ležište.

Zanimljivost Yasya hladnjaka je i 120 x 120 x 25 mm Slip Stream ventilator koji nosi poduže ime - SY1225SL12HPVC. S njim dolazi i potenciometar na bracketu, kojeg je moguće montirati na kućište, a na ploču ga spajamo putem 4-pinskog konektora. Ukoliko ga spojimo na 3-pinski priključak na ploči u potpunosti možemo kontrolirati brzinu njegove vrtnje koja se tada kreće između 1300 i 1900 okretaja u minuti (izmjereno od 1372 do 2009). Na donjoj granici je razmjerno tih, bučniji postaje na oko 1600 okretaja, a na maksimumu je prebučan za normalnu upotrebu. Ukoliko dozvolimo PWM kontrolu ventilatora (kad ga prikopčamo na 4-pinski konektor), tada se razina okretaja može kretati od oko 470 pa do 1340 okretaja ukoliko potenciometar držimo na najnižoj vrijednosti. Ukoliko ga pak postavimo na najvišu vrijednost, PWM kontrola će ga s vremena na vrijeme zavrtiti i do maksimuma ako je to potrebno (posebno izraženo kod overclockiranog procesora). Tvorničke vrijednosti za količinu zraka koju ventilator može provući kreću se od minimalnih 39 m3/h (23 CFM) pa sve 187 m3/h (110 CFM). Buka pri tom (po tvorničkim podacima), varira između 7.05dBA i 37dBA). Toliko u opisu proizvoda, i krenimo sa načinom montaže i samim testiranjem.

Test sistem, montaža i način testiranja

Test sistem

 

Test sistem :: Hardware
Matična ploča

Gigabyte GA-P55A-UD4P (F6)

Procesor

Intel Core i5 750

Memorija

2x 2GB G.Skill Ripjaws 1333MHz

Grafička kartica

Sapphire HD5770 Vapor-X;
Driveri: Catalyst 10.2

Napajanje Antec Quattro 850W
Hard disk

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

 

Testni sistem :: Software
OS Microsoft Windows 7 Ultimate x64
OCCT v3.1.0 (Custom test; Large Data Set, High priority, trajanje - 2h)
Core Temp

v0.99.5

 

Montaža i način testiranja

Instalacija hladnjaka ne prolazi baš glatko kako smo to očekivali. Kod AMD procesora stvar je protekla bez većih problema, ali se zato malo zakomplicirala kod montiranja na Intelov LGA1156 socket. Prije montaže potrebno je u bazu hladnjaka umetnuti mehanizam za montažu. Riječ je o mealnom nosaču koji na krajevima ima kopče identične onima na Inelovim BOX hladnjacima (prednost je brzo i jednostavno kopčanje, no kopče su podložne habanju ukoliko se često koriste). Klasične kopče koje se sastoje od dva dijela pomične uzdužno po nosaču su i na taj način im možemo prilagoditi 775/1156 ili 1366 ležištima. S obzirom da je hladnjak poprilično masivan to nije uvijek najlakši zadatak, pogotovo ako je prostor oko ležišta popunjen northbridge hladnjacima (kao na testnoj ploči). Uz to, na obje platforme treba paziti da se tijelo instalira bez ventilatora. Montaža ventilatora je vrlo slična, no opet drugačija od npr. Noctuinih riješenja. Kada kažemo drugačija mislimo kompliciranija za izvesti, a ut to Scythe nije priložio nikakve silikonske (ili kakve druge) trake koje bi ublažile prijenos vibracija. Kod Noctue je svakako lakše kopče postaviti na ventilator i zatim ih kopčati na tijelo hladnjaka, dok je kod Scythea situacija obrnuta a samim time i kompliciranija. Kao i uvijek, orijentacija tijela je iznimno bitna jer bi ventilator mogao zasmetati memorijskim modulima, a uz to poziciju treba prilagoditi i ostalim komponentama u kućištu. Sve u svemu, nismo previše oduševljeni načinom montaže ovoga hladnjaka, i smatramo kako je to Scythe mogao bolje odraditi.

Testna konfiguracija je kao i uvijek bila na radnom stolu uz sobnu temperaturu od 23°C, kao i kod testa ostalih hladnjaka koje će te vidjeti u usporedbi. Termalna pasta je bila Noctuina NT-H1. Za opterećenje procesora smo koristili OCCT 3.1.0 sa sljedećim postavkama: Large Data Set, High priority u trajanju od dva sata. Rezultati koje će te vidjeti u tablici sa tvorničkim taktom procesora dobiveni su sa isključenim Turbom i svim opcijama za štednju el. energije. U drugom slučaju smo procesor overclockirali na ravno 4GHz pri 1.39V i koristili istu metodologiju. Temperature smo pratili putem Core Temp aplikacije, a na grafovima će te vidjeti temperature najtoplije od četiri jezgre. U gotovo svim slučajevima je najtoplija bila treća jezgra, a ostale su je pratile sa stupanj ili dva nižim temperaturama. Load temperature su očitane nakon dva sata punog opterećenja procesora, dok su idle temperature očitane 30 minuta nakon prestanka opterećenja. Sva smo testiranja odradili sa PWM kontrolom i potenciometrom postavljenim u HIGH položaj, a nakon toga i u LOW. Orijentaciju hladnjaka možete vidjeti na slikama, a ona u našim testovim nije bila presudna zbog činjenice da smo testirali na stolu a ne u kućištu. Način orjentacije hladnjaka koji smo mi koristili neće odgovarati onima koji u kućištu imaju ispušni ventilator u razini procesora. Tada će te ventilator morati postaviti na drugu stranu gdje će svakako zasmetati memorijskim modulima (pogotovo onima sa visokim heatsinkovima). Ukoliko pak drugačije orijentirate hladnjak znajte da je njegova širina tolika da će prektriti prva dva memorijska utora (samo za primjer, memorijski moduli sa Ripjaws heatsinkovima jedva stanu pod njega, dok na ovakve iz PI serije možete zaboraviti.

Rezultati testova i Zaključak - Conclusion

 

Rezultati testiranja

Temperature @ 2.66Ghz

Idle (°C)
Noctua NH-U12P
29
  
Coolink Corator DS
30
  
Thermalright MUX-120
30
  
Noctua NH-U9B SE2
30
  
Noctua NH-D14
31
  
Noctua NH-C12P SE14
31
  
Noctua NH-C12P
34
  
Scythe Yasya @ Auto. Max.
35
  
Scythe Yasya @ Auto. Min.
36
  
 
020406
0
 
Load (°C)
Noctua NH-U12P
42
  
Noctua NH-D14
42
  
Coolink Corator DS
43
  
Thermalright MUX-120
44
  
Noctua NH-C12P SE14
46
  
Noctua NH-U9B SE2
47
  
Scythe Yasya @ Auto. Max.
51
  
Scythe Yasya @ Auto. Min.
53
  
Noctua NH-C12P
54
  
 
020406
0
 

Na IDLE-u je ventilator u položaju LOW radio na 822 okretaja, a u položaju HIGH na 1322 okretaja (do otprilike 1500 okretaja buka ventilatora je sasvim podnošljiva). Razlika u temperaturama je bila minimalna - samo 1°C. Pri opterećenju je ta razlika malo veća te iznosi 2°C. U poloćaju LOW ventilator se vrtio na prihvatljivih i gotovo nečujnih 1136 okretaja, dok je na HIGH "poletio" do već dosta bučnih 1671 okretaja. U odnosu na konkurenciju, možemo ga usporediti sa nešto skupljim ali i boljim NH-U9B SE2 hladnjakom. Ipak, na LOW položaju Yasya naš procesor hladi sasvim zadovoljavajuće i što je najbitnije vrlo tiho, te potrebe za položajem HIGH zapravo i nema. No, stock brzine su ionako samo za zagrijavanje i krenimo na overclocking.

Temperature @ 4.0GHz

Idle (°C)
Noctua NH-U12P
32
  
Noctua NH-D14
34
  
Coolink Corator DS
35
  
Thermalright MUX-120
35
  
Noctua NH-U9B SE2
35
  
Noctua NH-C12P SE14
37
  
Scythe Yasya @ Auto. Max.
38
  
Scythe Yasya @ Auto. Min.
39
  
Noctua NH-C12P
42
  
 
030609
0
 
Load (°C)
Noctua NH-D14
62
  
Thermalright MUX-120
66
  
Coolink Corator DS
66
  
Noctua NH-U12P
69
  
Noctua NH-C12P SE14
72
  
Scythe Yasya @ Auto. Max.
73
  
Noctua NH-U9B SE2
75
  
Scythe Yasya @ Auto. Min.
77
  
Noctua NH-C12P
89
  
 
030609
0
 

Kada smo naš procesor overclockirali, priča se promijenila. Okretaji su porasli, ali je porasla i konkurentnost. Vidimo tako da je Yasya hladnjak sada u rangu sa Noctuinim U9B SE2, a na najvišim okretajima čak i sa dosta skupljim C12P SE14. No, krenimo od početka. Na IDLE-u se u položaju LOW ventilator vrti na 911 okretaja, a u položaju HIGH na 1424 okretaja. S obzirom na minimalnu razliku u temperaturi bolja je opcija LOW. Pri opterećenju se u LOW položaju ventilator vrti na sasvim prihvatljivih 1355 okretaja u minuti pri čemu nije bučan. Temperatura je kao što vidimo narasla na 77°C. Ukoliko potenciometar prebacimo u HIGH položaj, temperatura pada za 5°C, no tada se ventilator vrti na dosta visokih 1902 okretaja u minuti pri čemu stvara i dosta buke. Uvijek možemo i ručno naći neku srednju vrijednost, pri kojoj ventilator neće biti pre bučan, a da temperatura ostane u razumnim granicama. Bilo kako bilo, Yasya hladnjak je dokazao kako se može boriti i sa boljim Noctuinim hladnjacima, no tada je neizbježno povećanje razine buke.

 

Zaključak

Scythe je tržištu ponudio vrlo zanimljiv hladnjak koji donosi dobre performanse i prihvatljivu cijenu. Pod prihvatljivom mislimo na cca. 360 kuna (u Hrvatskim dućanima), ili oko 38 - 40 € koliko košta u Njemačkoj. Samo za usporedbu, performansama blizak Noctuin U9B SE2 košta 48 - 50 €, a C12P SE14 i do 60 €, pa je sada jasno zašto je Yaysa hladnjak cijenom privatljiv. No, ono što je potrebno da bi se ostvarile performanse Noctuinih hladnjaka je povećanje razine buke što se naravno neće svakome svidjeti. Yasya je kvalitetno napravljen hladnjak, sa vrlo dobrom završnom obradom i jedan je od najboljih Scytheovih hladnjaka koje smo do sada testirali. Da nije velike širine koja će zasmetati memorijskim modulima sa povišenom hladnjacima, problema prilikom montaže ventilatora, nezgrapno riješenog VTMS sistema za Intel i još poneke sitice bio bi to odličan izbor za svakog overclockera. Ovako, Yasya ostaje samo dobar izbor kojeg na kraju možemo preporučiti zbog ipak solidnih performansi.

 

Conclusion

Scythe has produced a very interesting cooler which brings good performance and a fair price. In Europe, you can buy it for 38 - 40 €. Its competitors like Noctua`s U9B SE2 or C12P SE14 are more expensive (50 € and 60 € respectively). But, in order for Yasya to achieve U9B SE2`s or C12P SE14`s level of performance, noise has to be much greater which of course not anyone will appreciate. Yasya is a quality build cooler, with very good final finish and is one of the best Scythe coolers we have ever tested. If it wasn`t for its width (it can get in the way of large memory heatsinks), hard vent mounting, clumsy VTMS for Intel and a few more minor flaws it would be a great choice for every overclocker. This way, it is only a good choice, which we will recommend for its decent performance.