Sharkoon Drakonia – miš s tetovažom zmaja

Datum objave 05.06.2014 - Zrinka Lukšić

Sharkoon Drakonia

sharkoon_drakonia_1

Kao i uvijek, na početku ćemo se kratko osvrnuti na samo pakiranje i sadržaj kutije. Sharkoon Drakonia dolazi upakirana u šminkersku crnu kutiju čiji se prednji dio može otvoriti (kao stranica knjige) i koji se za ostatak kutije lijepi magnetom.

sharkoon_drakonia_2

Kada se otvori prednja strana, dolazi se do miša koji je zaštićen plastikom koja odgovara njegovom obliku tako da je moguće osjetiti kako otprilike leži u ruci i to prije same kupovine. Fotografija miša te logo tvrtke se nalaze na prednjoj strani kutije, dok se kratki tehnički podaci nalaze na stražnjoj i bočnim stranama. Dakle, poprilično standardno pakiranje koje smo već imali prilike vidjeti kod nekih drugih proizvođača.

sharkoon_drakonia_3

U kutiji se, osim miša, nalazi i  instalacijski CD,  set zamjenskih “capica” te platnena vrećica čija je namjena zaštititi miš dok ga nosate sa sobom po raznoraznim LAN Party-ima (iako su u današnje vrijeme lanovi postali rijetkost).

sharkoon_drakonia_4

Prvo što se uočava kod ovog miša je njegova neobična boja, s obzirom na to da su šareni miševi na tržištu još uvijek uglavnom iznimka, a ono što nam je također privuklo pažnju je činjenica da nam se materijal od kojeg je napravljen učinio dosta nekvalitetnim i odaje dojam jeftine plastike, što se nije moglo uočiti dok je bio zapakiran. Osim zelene boje, ono što se ističe je i neobičan dizajn na gornjem dijelu dviju glavnih tipki. Naime, riječ je o imitaciji ljuski zmaja, što je dosljedno imenu miša.  Dvije glavne tipke su neobično velike i plosnate u svom prednjem dijelu te čak malo vire izvan kućišta miša, a sam miš je položen ima izdužen trup. Kad položite dlan na glavu ovog "zmajčeka", pod palcem i malim prstom ćete osjetiti rebraste podloške koji se lagano šire na stranu tako da prsti udobno leže i ne kližu se. Kotačić je također rebrast, a to nam se uvijek posebno sviđa jer omogućje veću kontrolu prilikom korištenja. Sam kotačić također može biti gumb jer ga je moguće pritisnuti, a i tiltati lijevo/desno. Ispod kotačića se nalazi gumbić kojim se može podešavati DPI i to ne klikanjem, već pomicanjem gore ili dolje, a indikator osjetljivosti DPI-a nalazi se s lijeve strane i to u obliku četiri male LED-ice koje svijetle zeleno.

sharkoon_drakonia_6 sharkoon_drakonia_5

S desne bočne strane se nalazi gumbić kojim se može promijeniti boja LED-ice kojom svijetli zmajska glava na desnoj donjoj strani miša. Gumbić je lagano dohvatljiv desnim prstenjakom te nećete imati problema ako u jednom trenu poželite da vam LED-ica svijetli plavo umjesto zeleno. Zgodan feature iako, prema našem mišljenju, nepotreban. S lijeve bočne strane se nalaze “naprijed/nazad” gumbi koji su lako dohvatljivi palcem. Ako ste mislili da je to sve što se tiče gumba, prevarili ste se. Postoji još jedan gumb i to ispod palca koji je predefiniran za dvoklik.

sharkoon_drakonia_7

Sharkoon Drakonia se na računalo spaja putem pozlaćenog USB priključka, što znači da se radi o žičanom mišu. Kad smo to rekli, onda svakako moramo spomenuti i kabel koji je u ovom slučaju dugačak 180 cm i opleten je plastičnom tkaninom te samim time manje zapinje za rubove stola i manje se petlja.

sharkoon_drakonia_8

Donja strana je prilično standardna. Četiri teflonske “capice” koje omogućavaju lagano klizanje miša po podlozi. Također, s donje strane se nalazi rupica s laserom i  utor u kojem se nalazi 6 malih utega kojima se težina miša može prilagoditi svakom korisniku. Mali problem s utezima je taj što ne dolaze u posebnoj kutijici već se svi nalaze unutar samog miša i ako poželite izvaditi koji od njih, morat ćete si pribaviti nešto u čemu ćete ih držati, s tim da zbog toga  postoji potencijalna opasnost od njihova gubitka.

Softver i zaključak

Softver

Drakonia_soft

Instalacija Sharkoon Drakonie je jednostavna, a sam software je lagan za korištenje. Nakon instalacije, koja traje vrlo kratko, možete početi s prilagođavanjem miša vlastitim potrebama. U glavnom izborniku postoje tri glavna taba i pet profila (uključujući i tvornički postavljen profil), koji  se mogu prilagođavati prema potrebama svakog korisnika. U glavnom izborniku možete prilagoditi svaku tipku i to tako da odaberete broj koji predstavlja gumb na mišu i potom izaberete što želite da taj gumb radi.

Drakonia_Adv Drakonia_Col

U naprednom izborniku se može podešavati brzina samog miša te brzina skrolanja, isto kao i brzina dvoklika, osjetljivost i DPS. Ako ste jako estetski osviještena osoba i ne sviđa vam se niti jedna od boja kojom svijetli zmajček na mišu, boju osvjetljenja možete promijeniti u koju god želite u trećem izborniku. Također možete promijeniti intenzitet tog osvjetljenja te brzinu njegova pulsiranja. Nakon što ste podesili sve što ste željeli, “svoje” postavke možete pospremiti na jedan od pet profila te imati posebne postavke za surfanje, igranje fps-ova, rpg-ova ili za nešto treće. Zaključak Sharkoon Drakoniu smo koristili više od dva tjedna, što za surfanje i rad od kuće, što za igranje. Testirali smo ga igrajući Quake 3 i UT 2003. Miš se pokazao kao solidan za svakodnevnu uporabu, a u igrama je bio dobar s obzirom na to da ima sve mogućnosti (promjenu dps-a on the fly, utege i programiranje tipaka) na koje smo navikli kod gamerskih miševa, no nismo ostali osupnuti njegovom preciznošću niti udobnošću.  Iako je dovoljno ugodan pod rukom, nakon nekoliko sati korištenja ipak izaziva lagano umaranje te znojenje dlanova. No, sve u svemu, riječ je o solidnom početničkom gamerskom mišu. Ako ste jedan od onih koji se povremeno igra i želite poboljšati svoj gameplay, a ne želite izdvojiti puno novaca (259 kn) za gamerskog miša, Sharkoon Drakonia je dobro rješenje za vas.