Sharkoon Silvation – čudna metalna biljka

Datum objave 17.03.2005 - Igor Vujević

Specifikacije i prvi dojam

Silvation je zanimljivo kućište kojega iz mora drugih izdvaja zanimljivo riješena unutrašnjost čiji način montaže i hlađenja zaslužuju pažnju. Naime, iako je kućište rađeno po ATX standardu, matična ploča se montira na suprotnu stranu od uobičajenešto rezultira potpunim odstupanjem od standardnih rješenja. Tu je i odličan koncept hlađenja procesora pomoću zračnog tunela, a sve bi ove karakteristike trebale razbiti uobičajenu monotoniju koja vlada među kućištima.

Dimenzije i karakteristike

  • 510x205x558 mm (DxWxH)
  • 5x5.25" i 2x3,5" (vanjski) i 6x3,5" (unutarnji)
  • Mjesta za ventilatore 2x120 i 1x80 mm
  • Prednji USB, audio i FW konektori
  • Zračni tunel
  • 7 mjesta za dodatne kartice (montaža bez vijaka)
  • Pakiranje je bez napajanja i ventilatora

Set opreme koji je isporučen uz kućište

Dizajn kućišta je odličan. Sharkoon je kombinirajući aluminij i crnu plastiku stvorio oku ugodnu kombinaciju mekih i zaobljenih linija. Zanimljivo je da kućište već i svojim vanjskim dizajnom prilično odudara od konvencionalnih rješenja što se neće baš svima svidjeti. U svom naumu da napravi posebno kućište Sharkoon je sa maske odlučio izbaciti tipku za reset kao i uobičajenu "prometnu signalizaciju" putem ledica tako da na prednjem dijelu kućišta nalazimo samo veliki gumb za uključivanje računala te audio konektore. USB i firewire konektori su pak pozicionirani pri vrhu kućišta. Što se tiče opreme koja je došla zajedno sa kućištem u kutiji smo našli vodilice za 5.25" uređaje, vijke, priručnik za uporabu i dodatak za zračni tunel (za računala s dva procesora).

Vanjski dizajn

Maskom kućišta dominira samo velika tipka za uključivanje računala

5.25" uređaje skrivaju vrata odlične završne obrade s magnetskim zatvaračem i bravicom za zaključavanje. Vrata krase dvije uzdužne plave ledice koje upotpunjavaju odličan dojam kućišta dok je računalo uključeno. U Silvation je moguće ugraditi ukupno pet 5.25" uređaja koji se pomoću metalnih vodilica jednostavno ubace na mjesto što eliminira potrebu za upotrebom odvijača. Uzgred rečeno, ovo je samo jedna od karakteristika screwless dizajna koji je jedna od glavnih odlika ovog kućišta. Vodilice za 5.25" uređaje dobro "sjedaju" u ležišta tako da nema straha od neželjenih vibracija, a tu su i rupe za vijke pa montaža nestandardnih, kraćih uređaja ne predstavlja problem.

Filter za prašinu izveden je prilično korektno

Donji dio kućišta zauzima veliki natpis s imenom proizvođača, a iza njega se kriju dva usisna ventilatora promjera 120 i 80 mm. Ispred ventilatora je smješten filter za prašinu koji se jednostavno skida prilikom čišćenja. Filtar je napravljen od plastike i prekriva oba ventilatora i ne prijeći previše dotok zraka.

Stražnja strana kućišta je sve samo ne obična

Stražnja strana (osim neuobičajenog rasporeda) otkriva još jedan 120 mm ventilator, sedam mjesta za dodatne kartice i nosače za napajanje s gumenim podlošcima za smanjenje vibracijašto svakako zaslužuje pohvalu. Bočne stranice se skidaju na uobičajen način i bez pomoći odvijača. Pričvršćene su s četiri plastična klizača što omogućava jednostavno skidanje i zatvaranje. Stranice su zadovoljavajuće kvalitete pa nema savijanja i dobro "sjedaju" u predviđene utore.

Unutarnji dizajn

Hlađenju diskova nije posvećena dovoljna pažnja

Sama unutrašnjost je radikalno izmjenjena u odnosu na standardna kućišta. Procesor je smješten na samo dno kućišta, a iznad matične ploče se nalazi kavez za diskove. Za ovaj kavez nije riješena ventilacija što bi mogao biti problem, pogotovo ako se u sistemu nađe grafička kartica novije generacije (veliki generatori topline) čiji ventilator zbog načina montaže ispuhuje vrući zrak direktno na diskove. Kao rješenje problema nameće se nabavka hladnjaka koji zrak s kartice odvodi van kućišta, a ne u njega. Ovo je u nekoj mjeri riješeno s još jednim 80 mm ventilatorom koji s prednje strane kućišta puše prema grafičkoj kartici na taj način djelomično otklanjajući višak topline koju ona generira.

Za protok znaka u tunelu brinu se 120-milimetarski ventilatori

S vrućim zrakom s procesora takvih problema nema jer se on nalazi na dnu kućišta, zatvoren u zračni tunel od plastike koji odlično ventiliraju dva 120 mm ventilatora. Jedan, već spomenuti, ventilator nalazi se na prednjoj strani, a zadužen je za ubacivanje svježeg zraka u kućište. Svježi zrak zatim preko procesora odlazi na stražnji dio kućišta gdje se nalazi još jedan 120 mm ventilator koji vrući zrak odvodi van. Uz upotrebu ovakvog rješenja može se složiti jako tiho i učinkovito hlađenje procesora što smo isprobali u praksi. Procesor na 2.3 Ghz (AMD 3000+, S754) ventiliran Zalmanom 7000A-Cu na 1500 okr/min, s 2x120 mm ventilatorima (na ~ 1000 okr/min) uspijeva dostići tek 44°C pod najvećim opterećenjem, a sve to uz minimalnu buku.

Zaključak

Sharkoon je u svome naumu u potpunosti uspio. Ponudio je tržištu funkcionalno kućište odličnog dizajna, s velikim brojem inovacija, dovoljno kvalitetno za nadmetanje u srednjoj klasi, a sve to po pristupačnoj cijeni. Svi dijelovi unutrašnjosti kvalitetom obrade zadovoljavaju klasu kojoj ovo kućište pripada, istovremeno ne ostavljajući mjesta kritikama. Ležišta za ventilatore su napravljena od solidne plastike, zračni tunel ne odaje dojam krhkosti, a prednje maske, vodilice i ostali pribor prate kvalitetu samog kućišta. Kritike idu tek pakiranju - kućište se isporučuje bez ijednog ventilatora (kao i većina kućišta te klase) pa su nužni dodatni troškovi, a možda je i jedina prava kritika ona upućena na račun kaveza za diskove jer dotični ne nudi mjesta za ventilaciju. Svima željnim nečega posebnog ovo kućište ne ostavlja mjesta sumnji. Nameće kao odlično rješenje za udomljavanje komponenti čijim posebnostima nije uspio odoljeti niti autor ovih redaka (Silvation mu se kočoperi doma pod nogama).