Shuttle Omninas KD20 test

Datum objave 11.01.2013 - Krešimir Matanović

Opis

 

U Shuttleovoj tradiciji kartonsko pakiranje je obojano u bijelu boju i s tek minimalno detalja. Kutija ima ručku za lakše prenošenje ali nije jako teška - oko 3 kilograma. Na bočnoj se stranici nalaze informacije o proizvodu, koje će kupcu i više no dobro doći.

U malenoj se kartonskoj kutiji nalazi strujni adapter (65W) s pripadajućim kabelom, a tu je i shielded LAN kabel dužine 1.5 metara, CD s aplikacijama (NAS finder software), i korisničke upute za instalaciju i rad. NAS je vrlo dobro zaštićen u debeloj stiro-pjeni i umotan u meki najlon.

Šasija KD20 je napravljena od pjeskarenog 2.5 mm debelog aluminija u kombinaciji s briljantno bijelom plastikom, a kao vezivo je crna gumena brtva koja dodatno naglašava materijale. Kvaliteta izrade i završne obrade je izvrsna, kao što nas je Shuttle i naviknuo kod svojih proizvoda. S prednje se strane nalazi poklopac kojeg otvaramo pritiskom u donji lijevi kut, dok se u gornjem lijevom kutu nalazi tipka za paljenje sa LED signalizacijom (svijetli plavo kada je u funkciji i kada je sve u redu, a bljeska crveno prilikom greške u radu). U dnu, ispod vrata se s lijeva na desno nalaze USB3.0 konektor, čitač SD, SDHC i SDXC flash memorijskih kartica (Auto-Copy funkcija) i LED signalizacija (SD card status, USB3.0 status, te HDD2 i HDD1 status LED-ice). Sve LED-ice svijetle ugodnom plavom bojom, a HDD LED-ice mogu svijetliti i crveno ako je greška s jednim od diskova. Gornji dio stražnje strane je rezerviran za rešetku ispuha toplog zraka kojeg obavlja 70 mm "smart" ventilator.

Na dnu s lijeva na desno se nalazi konektor za strujni adapter, Reset tipka, LAN konektor sa statusnim LED-icama, Kensington Lock utor, te dva USB2.0 konektora. Za napomenuti je i kako svi USB utori podržavaju tvrde diskove, flash uređaje, printere, digitalne kamere a sve spojeno na USB utore može biti i dijeljeno na lokalnoj mreži.

Dimenzije NAS-a su 170 mm x 90 mm x 225 mm što je zapremina od otprilike 3.44 litre, uz neto masu od 2.2 kg. Uz dva instalirana 3.5" diska masa raste na oko 3.1 kg, što je i dalje prihvatljivo. S desne strane je na plastičnom kućištu Omninas logo, a ovakav pregled s tri strane bolje nam otkriva kako je posloženo kućište. Vidimo tako da je aluminij oblikovan tako da sa tri strane u njega ulazi plastično kućište unutar kojeg je smještena i šasija za diskove. Donja je strana po tome aluminijska i na njoj su dvije duguljaste nožice koje osiguravaju stabilnost na podlozi na kojoj NAS stoji. Uz to imaju i funkciju smanjenja vibracija koje proizvode diskovi, jer oni samo a ni ladice ni na koji način to ne rade pa se vibracije prenose na kućište.

Po otvaranju prednje stranice otvara nam se pogled na dvije ladice za diskove koje imaju plastičnu ručku i mehanizam dok je ležište za disk metalno. S obzirom da uređaj podržava RAID 0, 1 i JBOD konfiguracije diskova, podržava i hot-swap funkciju u RAID 1 polju. Upravo za "hot-swaping" i služe tipke koje se nalaze iznad ladica. Same ladice ne podržavaju 2.5" diskove jer nemaju rupe ili nosače predviđene za njihovu ugradnju pa tu pišemo maleni minus.

Pogled na metalnu unutrašnjost i metalne kaveze otkriva kako je Shuttle dobro razmišljao o hlađenju diskova pa su i disipacijske površine velike. Uz metale, toplinu odvodi i 70 mm ispušni ventilator koji ne radi sve dok temperatura ne prelazi 54°C. Između 55 i 59°C ventilator se vrti na niskim okretajima i jedva da je čujan, a do 61°C se vrti na srednjim okretajima kada postaje čujan no ne i bučan. Na temperaturama iznad 62°C sistem se automatski gasi, što nam se nije desilo u testnom postupku.

Proizvođač navodi kako je maksimalna brzina čitanja podataka od NAS-a prema radnoj stanici oko 75 MB/s, a zapisa od radne stanice prema NAS-u oko 55MB/s. Prosječne su to vrijednosti koje bi mogle biti prespore tek kod transfera velikih fajlova. Maksimalni kapacitet diskova koje ovaj NAS podržava je 4TB, pa tako možete imati maksimalnih 8TB za skladištenje podataka ukoliko se odlučite za RAID 0 opciju. S hardverske strane, KD20 pokreće PLX NAS 7821 procesor tj. Dual Core ARM 11 čija svaka jezgra radi na 750 MHz, a radne memorije ima 256 MB i DDR2 je tipa, dok je sa softverske strane tu embedded Linux operativni sistem prilagođen za potrebe NAS-a.

Potrebe za strujom zadovoljava 65W AC/DC adapter dimenzija 108 mm x 30 mm x 46.5 mm (bez kabela) s 19V izlazom i maksimalnom izlaznom strujom 3.42A. KD20 u standby modu troši oko 9W, u normalnom radu oko 15.5W a pod maksimalnim opterećenjem oko 21W. Proizvođač navodi kako temperature radne okoline ovoga NAS-a ne bi trebale izlaziti iz okvira između 5 i 35°C, te vlažnosti od 10 do 90%. Sistemski zahtjevi KD20 NAS-a su MS Windows XP SP3, Mac OS X 10.4, Apple Safari 3.0,  Linux kernel 2.6.x ili noviji za operativne sustave radnih stanica, iOS 4.2, Android 2.3 ili noviji za operativne sustave mobilnih uređaja, MS Internet Explorer 7.0, Firefox 3.x, Google Chrome, Apple Safari 3.0 ili noviji browser te naravno nekakav router s internetskom vezom.

Operativni sustav, sučelje i mogućnosti

Operativni je sistem kao što smo napisali Linuxoid prilagođen za NAS rad, i jednostavnog je sučelja u kojem će se svatko vrlo lako snaći. NAS podržava različite mrežne protokole među kojima su - Samba Server (SMB file sharing), Apple File Protocol (AFP), Media Server/DLNA compliant, iTunes Server, Printer Server (supports USB printers), BT download without PC (scheduled), External device sharing (via USB or card reader) i NTP support for scheduled time synchronization). Sistemski servisi uključuju mogućnost nadogradnje Firmware-a, podešavanje vremenske zone, mogućnost povratka na tvorničke postavke i potpuno System Log izvješće. Uređaju pristupamo ili putem Omnias Finder aplikacije ili direktno upisivanjem adrese dodijeljene od strane DHCP-a (uz prethodnu provjeru na routeru). isto tako NAS-u je moguće pristupiti putem Android i iOS aplikacija. Mi smo isprobali Omnias aplikaciju za Android, koja pristupanje dozvoljava preko lokalne mreže ali i preko omninas.net servisa.

Tvornički je podešeno samo Admin korisničko ime bez lozinke, što je naravno moguće izmijeniti u sučelju. U Settings polju je moguće izmijeniti i ime uređaja kako se on predstavlja na mreži, uz naravno mogućnost dodjele fiksne IP adrese i ostalih mrežnih postavaka. Mi smo najprije napravili update Firmwarea sa tvorničke 1.11.20120823 verzije, na frišku 2.12.20130108, koja je donijela neke sitne izmjene. Drugo polje "Storage" dozvoljava nadzor rada diskova, te postavljanje i nadzor rada RAID polja koje je moguće postaviti u Single, JBOD, RAID 0 i RAID 1 opcije, uz mogućnost odabira Auto Mirror opcije. Mi smo za test najprije koristili jedan disk, a potom smo kreirali i RAID 1 polje čiju smo konzistentnost ispitivali dvotjednom torturom zapisa i čitanja, pri čemu nismo naišli ni na kakve probleme.

Share polje omogućuje kreiranje foldera s public ili private atributima, pregleda liste foldera, kreiranje korisnika s pravima pristupa i pregled dodanih korisnika. U USB polju se nalaze dvije opcije - Printer Setting i Auto Copy. Prva opcija je naravno podešavanje printera kojeg preko USB-a možemo spojiti na KD20 i time ga napraviti mrežnim, a druga dozvoljava omogućavanje ili onemogućavanje automatskog kopiranja sadržaja sa SD kartice ili USB3.0 uređaja s mogućnošću dodjeljivanja foldera u koji će se sadržaj kopirati, no ta opcija neće raditi ukoliko smo dodijelili zadatke automatskog backup-a na bilo kojem od portova. To nas dovodi i do Backup polja u kojem je moguće podesiti backupiranje podataka sa KD20 na eksterne uređaje na nivou cijelog diska ili pojedinog foldera. Uz to je moguće podesiti i mrežno backupiranje podataka na KD20, te podesiti točno vrijeme i dan u tjednu kada će se backup izvršiti. Uz to, moguće je pregledavati i logove dosadašnjih backupova, kao i popis podešenja pojedinih backupa.

Podesiti je moguće i BitTorrent klijent koji će skidati zadane mu torrente na disk, bilo u zadanom (dozvoljenom) vremenu ili stalno. Pregled transfera je vidljiv na BT Download tabu, gdje je uz to moguć i kompletan menadžment fajlova koji su u procesu skidanja. ShareBox je cloud servis u kojem možete podijeliti sadržaj diska sa svima kojima želite na internetu uz pomoć omninas.net servisa. Posljednja je opcija Media Server koji može funkcionirati tek kad je BitTorrent Download isključen. Kada je uključen tipka MediaBox nas odvodi do zasebnog sučelja (Twonky Server), u kojem je moguće detaljno podesiti sve vezano uz streaming audio, foto i video materijala. Sve u svemu softver nas je zadovoljio kako brzinom rada tako i bogatim mogućnostima, a jedino što fali je FTP klijent.

Što se performansi, tj. brzine transfera tiče one su zadovoljavajuće i uvijek su naravno ograničene brzinom sučelja koje koristimo. Za transfer velikih video fajlova je naravno najbolje koristiti USB3.0 ili LAN sučelje dok je kod manjih fajlova svejedno. KD20 je svaki zadani posao odradio vrlo brzo i bez problema pa je i s te strane u potpunosti zadovoljio.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Omninas KD20 je prvi Shuttleov NAS, a po svemu što smo vidjeli riječ je o vrlo dobrom i kompletnom proizvodu. Krenuvši od kvalitete materijala, kvalitete izrade, dizajna, hardverskih mogućnosti pa preko zrelog softverskog paketa sve je dobro napravljeno. NAS može pogoniti dva diska u RAID 0, 1 ili JBOD polju pri čemu je maksimalni kapacitet moguće podići na 8TB (RAID 0). Zamjerke idu na "čujan" ventilator kada se diskovi zahuktaju, na nepostojanje antivibracijskog rješenja i na činjenicu da nisu podržani 2.5" diskovi. Sučelje softvera je jednostavno i izrazito funkcionalno. Problema sa stabilnošću nije bilo, a i mogućnosti koje nudi su sasvim zadovoljavajuće i u skladu s jednim NAS-om ove namjene. Plus ide aplikacijama za pristup preko Android i iOS operativnih sistema. Neke od bogate liste opcija se ne mogu kombinirati zajedno BT Download i MediaBox, AutoCopy i Backup, pa će se u tom slučaju korisnik sam odlučiti koji servis želi koristiti. Za kraj smo ostavili cijenu koja je za čitavu Europu preporučenih 129 Eura bez poreza na dodanu vrijednost. Za punu funkcionalnost tu treba uključiti jedan ili dva tvrda diska pa će i cijena koštanja porasti. Na kraju, KD20 svakako zaslužuje preporuku jer je riječ o iznenađujuće kvalitetnom i funkcionalnom NAS-u, s obzirom da je to prvi takav Shuttleov proizvod.

Conclusion

Omninas KD20 is the Shuttle's first NAS, and from all we have seen it is a very good and complete product. Starting from the quality of materials, workmanship, design, hardware capabilities and a mature software package, everything is well done. NAS can drive two 3,5" disks in RAID 0/1 or JBOD, with the maximum capacity 8TB (RAID 0). Our objections go to audible fan when under the heavy load, the lack of vibration-damping for HDD and the fact that NAS doesn’t supported 2.5 "drives. Software interface is simple and very functional. We had no stability issues and the feature package is great, regarding the purposes of NAS. Applications Android and iOS operating systems are good and a big plus for the whole package. Some options cannot be combined together like BT Download and Media Box, or Auto Copy and Backup, so in this case the user has to decide which service he wants to use. Finally we are left with the price. In Europe the recommended price is 129 Euros excluding VAT. For full functionality one has to include the price of one or two HDD`s, so the overall cost will increase. Finally, KD20 deserves a recommendation because it is a surprisingly effective and functional NAS, given that this is the first such product for Shuttle.