Po otvaranju, tj. skidanju aluminijskog gornjeg poklopca (pričvršćen s tri vijka koja se mogu odviti i prstima), otvara nam se pogled na aluminijsku unutrašnjost ovoga vrlo laganog računala. Dimenzije su mu inače 32.3 x 20.8 x 19.6 cm (DxŠxV), (visina s gumenim nožicama), a masa mu je samo 3.6kg upravo zahvaljujući isključivoj upotrebi aluminija. S gornje strane vidimo kavez za jedan 5.25" i dva 3.5" uređaja koji se naravno može ukloniti, a za lakšu ugradnju komponenata i pristup prednjoj strani matične ploče. 5.25" i gornje 3.5" ležište imaju izlaz prema van pa se mogu uz npr. optiku, koristiti i razni drugi uređaji tipa čitača multimedijalnih kartica i slično. U tom gornjem dijelu kućišta nema baš protoka zraka, no sve su komponente hlađene aluminijskim kavezom i kućištem kao velikim heatsinkom. Na desnom gornjem nosaču nalazi se i kanal kojim su provedena dva SATA kabela i na taj je način kupcu olakšan cable management.

Ukoliko pogled prebacimo na donji dio kućišta vidjet ćemo Shuttleovu FH67 matičnu ploču, njen layout i sve njene komponente. Matična ploča zauzima gotovo cijelu donju stranicu, a raspored komponenata, utora i ležišta je prilagođen skučenom prostoru ovoga malenog kućišta. Napajanje je smješteno uz lijevu stranicu i duguljastog je oblika, a kao što vidimo sa slike ono je 300W s 80 Plus certifikatom. 12V raila su dva, svaki u stanju dati po 16A struje, a u slučaju da vam to nije dovoljno možete naručiti i 500W model (također 80 Plus Bronze). Ovo 300W napajanje ima jedan 20 pinski ATX Power konektor, tu su i dva dvopinska konektora za dodatno napajanje procesora, te jedan šestpinski konektor za grafičku karticu (time ste limitirani na kartice sa 150W TDP-om). Uz to tu su i četiri SATA Power konekora, dva klasična 12V molexa i jedan četiri pinski za floppy. Kabeli su dovoljno dugi da dosegnu sve komponente u kućištu, a eventualni bi problem mogao biti njihov naknadni smještaj, kako ne bi opstruirali protok zraka.

Prednji I/O panel s nabrojanim priključcima ima zasebnu tiskanu pločicu koja na sebi ima prateću elektroniku i jedan ASMedijin USB3.0 kontroler. Matična je ploča na samom vrhu s prednjom I/O pločicom povezana pomoću dva konektora višežilnim kabelom koji je zaštićen u aluminijsku foliju, i drugim upletenim u zaštitni bužir. Na toj strani ploče nalazi se i najveća gužva jer su tu smješteni napojni konektori, SATA konektori, DIMM utori i s desne strane baterija. Tik ispod baterije nalazi se Mini-PCIe card utor u kojem primjerice možete "uštekati" opcionalni Wireless LAN Modul 802.11n. Niže ispod DIMM utora nalazi se blago zarotirano LGA1155 ležište do kojeg je napojna jedinica (3+1 fazna) čiji su MOSFET-i pokriveni pasivnim aluminijskim hladnjakom. Desno se od ležišta nalaze dodatni SATA konektori, ispod kojih je interni COM konektor. Na donjem se dijelu ploče nalazi jedan PCIe x16 utor za grafičke kartice, jedan PCIe x1 utor, audio i LAN kontroleri, ITE-ov I/O kontroler, čipset pokriven pasivnim hladnjakom, dodatni konektori za ventilatore, još jedan ASMedijin USB3.0 kontroler te stražnji I/O panel. Shuttle je kao pto vidimo napravio vrlo specifičnu ploču za ovaj XPC, no s ipak mnoštvom dodirnih točaka s desktop H67 pločama. Opcija za proširenja ima mnoštvo, a limitirajući faktor je naravno prostor.

Rashladni se sustav procesora sastoji od dva dijela. Prvi dio Shuttleovog I.C.E. (Integrated Cooling Engine), je pasivni hladnjak s toplovodnim cijevima. On se sastoji od baze koju čini aluminijski nosač za vijke i bakrena baza između kojih prolaze krajevi triju poniklanih bakrenih toplovodnih cijevi. One pak svoj put nastavljaju prema aluminijskom hladnjaku lističaste konstrukcije koji se naslanja na stražnju stranicu kućišta i time na njega prenosi toplinu. Instalacija hladnjaka je jednostavna, četiri su vijka na oprugama ti koji drže bazu hladnjaka za matičnu ploču, dok se drugi dio hladnjaka s četiri vijka pričvršćuje s vanjske strane kućišta.

Kako bi hlađenje bilo čim učinkovitije, u aluminijski je kavez tik do hladnjaka smješten 92 mm ventilator s promjenjivom brzinom vrtnje (od 1000 do 4000 okretaja u minui). Brzinu vrtnje možemo kontrolirati u BIOS-u (4 brzine), a možemo ju ostaviti i potpuno automatskom. Uz to, zanimljivost American Megatrendsovog BIOS-a je i mogućnost podešenja svjetline Power LED-ice, a uz automatsko osvjetljenje moguće su tri razine (Low, Mid, High), što je naravno bitno za HTPC upotrebu. Iz ovoga je jasno vidljivo kako Shuttle ima ogromno iskustvo u proizvodnji ovakvih računala. BIOS dozvoljava i promjenu napona procesoa, VTT-a, VDIMM-a, SB-a i integrirane grafike (na više). Ovo je samo kozmetički i zbog eventualno povećanja stabilnosti sistema, jer ostalih opcija za overclocking nema niti su zapravo poželjne kod ovakvog sistema. Čitav sistem funkcionira solidno, a kako se nosio s našim i5-2500K procesorom vidjet će te iz tablica. Prije nego krenemo na testiranje recimo kako je instalacija računala vrlo jednostavna, s DVD-a je potrebno pokrenuti automatizirani proces koji instalira sve upravljačke programe i računalo je spremno za rad. BIOS sučelje je jednostavno i nudi one osnovne funkcije, baš kao i kod ostalih H67 ploča. Ovime zaključujemo opis ovog XPC SH67H3 računala i vrijeme je da vidimo kako radi.