SilentiumPC Grandis XE 1236 test

Datum objave 09.03.2015 - Danijel Pavlović

Grandis XE 1236 - prvi dio

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Grandis dolazi u velikoj kutiji jednostavnog dizajna, bez previše kiča kakav znamo vidjeti kod kineskih proizvođača. Na prednjoj se strani kutije nalazi fotografija hladnjaka s dva ventilatora. Od ostalih detalja, možemo uočiti crvenu naljepnicu s natpisom „High efficiency“, ime hladnjaka te SilentiumPC logotip. S lijeve strane se nalazi tablica s navedenim specifikacijama samog hladnjaka i njegovih ventilatora. Sa stražnje strane se nalaze dva velika QR koda čiji linkovi vode na video s prikazom instalacije na Intel i AMD sockete, te fotografija Grandisa i pripadajuće opreme.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Otvaranjem kutije dočekuje nas manja kutija bijele boje u kojoj se nalazi oprema za instalaciju hladnjaka te neke sitnice. Riječ je o tri najlonske zip-tie vrećice; u prvoj se nalazi čak tri seta duplih metalnih kopči za instalaciju ventilatora. Što znači da se možete poigrati i s tri ventilatora na Grandisu. Nadalje, tu je 4-pinski Y razdjelnik za ventilator i 1.5 g Pactum PT-1 termalna pasta. U drugoj se vrećici nalazi backplate (točnije „škare“) za Intelove sockete, nosači za AMD-ove sockete i mali ključić koji služi za stezanje thumbscrewova na nosačima. U posljednjoj vrećici se nalaze vijci i plastični odstojnici za sve sockete. Na kraju su priložene i detaljne instalacijske upute u boji. U drugoj bijeloj kutiji koja se nalazi sa bočne strane kutije zapakiran je dodatni ventilator koji se može montirati na Grandisa. Sam hladnjak se nalazi u plastičnom blister pakiranju. Sve u svemu oprema je na mjestu, dok ipak možemo vidjeti kako se štedjelo na pakiranju. I za kraj, SilentiumPC daje dvije godine jamstva na sve svoje hladnjake.

SilentiumPC Grandis

Specifikacije (SilentiumPC Grandis XE 1236):

  • Dimenzije: 130 x 158 x 105 (Š x V x D mm)
  • Kompatibilnost: Intel LGA 2011(0-3), 115x, 775, AMD AM2(+), AM3(+), FMx
  • Heatpipeovi: 6 komada, debljine 6 mm
  • Ventilator: SilentiumPC GF12025; 120 mm, 500-1500 rpm, PWM
  • Težina: 848 g (s jednim ventilatorom)

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Kao što smo spomenuli u uvodu, Grandis XE je najjači model iz Silentiumove ponude hladnjaka za procesore. Nešto slabiji Fortis 2 XE 1226 se nalazi između testiranog Fera 2 i Grandis modela, a mogao bi također biti zanimljiv za test. Uz njega, još jedan interesantan model je Infantis LP812. Niskoprofilni hladnjak s dva heatpipea čiji dizajn podsjeća na nekadašnje hladnjake s grafičkih kartica. Nadamo se da ćemo ga imati prilike isprobati. Bilo kako bilo, prijeđimo mi na glavnog aktera današnje priče.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Grandis XE je dizajniran po uzoru na hladnjake s dva tornja koji dopušta razne manipulacije po pitanju konfiguracija ventilatora. Prisjetimo se starog ali legendarnog Thermaltake Sonic Towera koji je bio jedan od prvih uspješnih primjera takvog dizajna. Već na prvi pogled možemo vidjeti kako se radi o nemaloj hrgi aluminija; težak je oko 850 g s jednim 120 mm ventilatorom koji dolazi predinstaliran između tornjeva. Tijelo se sastoji od dva tornja na kojima je naslagano po 47 aluminijskih listića. Gornji list je obojen u crno, a na sredini svakog je ugraviran SilentiumPC logotip. Mali detalj koji doprinosi atraktivnosti hladnjaka u kućištu. Listići su zalemljeni za bakrene heatpipeove debljine 6 mm koji se sastaju u, isto tako, bakrenoj bazi.

Grandis XE 1236 - drugi dio

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Grandis je visok 158 mm, širok 130 mm, dok debljina s jednim ventilatorom iznosi 105 mm. Dodavanjem drugog ventilatora ona se penje na oko 130, odnosno na blizu 160 mm s trećim ventilatorom. Udaljenost od baze do prvog lista iznosi čak 40 mm što je dobar znak po pitanju kompatibilnosti s radnom memorijom. Kad smo kod toga spomenimo kako Grandis nije imao problema po pitanju okolnih elemenata na ploči s jednim ventilatorom. Drugi ventilator je bilo potrebno pomaknuti 2-3 milimetra više budući da smo imali Ripjawse koji imaju nešto viši heatspreader. Ukoliko imate niskoprofilne hladnjake na memoriji, ili neku bez njih, ventilator sjeda bez problema. Kod instalacije trećeg ventilatora, ili drugog s prednje strane hladnjaka, nije bilo problema sa heatsinkom na regulaciji napona matične ploče. Isto tako, nije bilo problema ni oko blizine s prvim PCIe utorom odnosno grafičkom karticom.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Sama baza je kao što smo već istaknuli bakrena, a kroz nju prolazi šest heatpipeova. Dakle ne radi se o „HDT“ dizajnu kakav smo imali prilike vidjeti kod Fera 2 modela. Gornja strana baze je aluminijska i na njoj se nalazi metalni dodatak koji služi za instalaciju hladnjaka na nosače. Završna obrada baze je nešto niže kvalitete, što se može primijetiti i na našim fotografijama; zamjetni su tragovi strojne obrade. Unatoč tome, ostatak hladnjaka je solidan i robustan.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

XE1236 je kompatibilan sa praktično svim socketima unazad 10-ak godina. Što znači da su podržani Intelovi LGA 2011(0-3), 1156, 1155, 1150 pa i, sad već vremešni, LGA 775 za kojeg neki proizvođači već uklanjaju podršku. Isto tako vrijedi i za AMD-ove sockete, dakle, svi AM(x) i FM(x) socketi su podržani. Instalacija Grandisa je identična onoj koju smo opisali u recenziji Fera 2 hladnjaka. Ona se sastoji od postavljanja backplatea/škara ispod ploče, kroz koji prolaze vijci na koje s gornje strane idu plastični odstojnici. Na njih se tada stavljaju nosači koji se fiksiraju thumbscrewovima. Oni se nadalje dodatno stežu priloženim ključem. Na takvu konstrukciju se postavlja hladnjak koji na gornjem dijelu svoje baze ima poprečni metalni dio koji na svojim krajevima ima rupe kroz koje ponovno idu thumbscrewovi kojim se naposljetku hladnjak fiksira na nosače. Na sredini spomenutog metalnog dijela se nalazi dodatni vijak čijim stezanjem povećavamo silu pritiska hladnjaka na procesor. Ovo smo imali prilike vidjeti na Thermalrightovim Venomous i Prolimatech mounting kitovima. Nasjedanje hladnjaka, odnosno otisak paste na procesoru, bilo je adekvatno i ravnomjerno unatoč nešto slabijoj obradi baze.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Grandis XE 1236 dolazi s dva 120 mm ventilatora, od čega je jedan već montiran između svojih tornjeva. Riječ je o Silentiumovom GF12025 modelu; 120 mm PWM ventilator čija vrtnja varira između 500 do 1500 okretaja pri 12 V/0.2 A, prema specifikacijama proizvođača. Dolaze sa hidrauličkim ležajevima, a deklarirana buka je 21 dB(A). Ovo je daleko od istine budući da su ventilatori glasni na maksimalnoj brzini okretaja, prilikom kojih tjera 55 CFM-a zraka. Ventilator se na ploču spaja preko 4-pinskog konektora, a žice su sleevane crnim bužirom. Ventilatori se na tijelo hladnjaka montiraju pomalo nespretnim metalnim kopčama, no drži ih adekvatno na mjestu. Da se štedilo vidimo i na ovom primjeru; na ventilator ili hladnjak nisu dodani nikakvi antivibracijski dodaci.

Test sistem i način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Sapphire Z77 Pure Platinum
Procesor(i) Intel Core i5-3570K
Memorija G.Skill RipjawsX F3-17000CL8D-4GBXMD
Grafičke kartice Gigabyte GeForce GTX 280 1024 MB
Hladnjaci SilentiumPC Grandis XE 1236,SilentiumPC Fera 2, Thermalright Ultra 120 Extreme
Napajanje Corsair TX 650 W
SSD Intel SSD 520 120 GB
Optika LG GSA-H22
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1 pro
AIDA64 v5.0
Prime95 v28.6
RealTemp v3.70
  Način testiranja Testiranje hladnjaka smo proveli s Intelovim Core i5-3570K procesorom. Treba istaknuti kako se radi o retail verziji, a njegov IHS je poliran. Procesor smo overclockirali na frekvenciju od 4.2 GHz s naponom od 1.25 V (mjereno multimetrom). Power saving opcije (C1-C6, EIST) smo ugasili. Procesor smo uparili sa Sapphireovom Z77 Pure Platinum matičnom pločom te G.Skillovom RipjawsX F3-17000CL8D-4GBXMD memorijom. Testiranje je provedeno na bench-tableu, odnosno na otvorenom, pri sobnoj temperaturi od 21°C. Oba hladnjaka su testirana s Noctuinom NT-H1 termalnom pastom.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Za opterećenje procesora koristili smo Prime95, a te „In-Place large FFTs“ profil s najvišim prioritetom. Procesor smo zagrijavali 15 minuta, a idle temperature smo izmjerili 5 minuta nakon prestanka opterećenja. Temperature smo mjerili s Real Tempom, a okolinu pratili s Aidom64. U grafovima ćete vidjeti samo jednu temperaturu koju smo dobili prosjekom vrijednosti svake jezgre.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Sva tri hladnjaka smo testirali u nekoliko varijanti. S GF12025 ventilatorom na maksimalnoj brzini okretaja – 1500 rpm, te sa Noctuinim LNA adapterom koji je njegovu brzinu smanjio na oko 1000 okretaja. Grandisa i Feru smo testirali s priloženim ventilatorima u single i push-pull konfiguracijama, dok smo Thermalrightov Ultra 120 Extreme testirali s jednim GF12025 ventilatorom.

Rezultati testova

[ichart headers="ID, °C" title="i5-3570K (4.2GHz) @ IDLE" htitle="°C (manje je bolje)" labels="Silentium Fera 2 - dual fan @ 1450 rpm,Silentium Grandis XE1236 - dual fan @ 1450 rpm,Thermalright Ultra 120 Extreme - single fan @ 1500 rpm,Silentium Fera 2 - single fan @ 1450 rpm,Silentium Grandis XE1236 - single fan @ 1450 rpm,Silentium Grandis XE1236 - dual fan @ 1000 rpm,Thermalright Ultra 120 Extreme - single fan @ 1000 rpm,Silentium Fera 2 - dual fan @ 1000 rpm,Silentium Fera 2 - single fan @ 1000 rpm,Silentium Grandis XE1236 - single fan @ 1000 rpm" values="25,25,25,25.75,26,26,26,26.5,28,28" colors="blue,green,blue,blue,green,green,blue,blue,blue,green" height="600"] Idle temperature nam nisu pokazale neke veće razlike u temperaturama, budući da je riječ o rasponu od 2-3 stupnja. Prva tri mjesta sa identičnim temperaturama dijele TRUE120 na maksimalnom broju okretaja, Grandis s dva ventilatora i Fera 2 u također push-pull konfiguraciji na 1450 okretaja. [ichart headers="ID, °C" title="i5-3570K (4.2GHz) @ LOAD" htitle="°C (manje je bolje)" labels="Thermalright Ultra 120 Extreme - single fan @ 1500 rpm,Silentium Grandis XE1236 - dual fan @ 1450 rpm,Silentium Grandis XE1236 - dual fan @ 1000 rpm,Thermalright Ultra 120 Extreme - single fan @ 1000 rpm,Silentium Grandis XE1236 - single fan @ 1450 rpm,Silentium Fera 2 - dual fan @ 1450 rpm,Silentium Fera 2 - single fan @ 1450 rpm,Silentium Grandis XE1236 - single fan @ 1000 rpm,Silentium Fera 2 - dual fan @ 1000 rpm,Silentium Fera 2 - single fan @ 1000 rpm" values="50.25,51.5,53.25,53.5,57,58,59,59,60,62" colors="red,purple,purple,red,purple,red,red,purple,red,red" height="600"] Očekivano ili ne, prvu poziciju odnio je TRUE120 sa nešto više od stupnja razlike od Grandisa. Sa svoja dva ventilatora na maksimalnom i smanjenom broju okretaja zauzeo je drugu i treću poziciju prilikom našeg testiranja. Vremešni TRUE i dalje pokazuje zube u usporedbi s novijim igračima na tržištu. Tek smanjenjem brzine ventilatora na 1000 rpm, pada na četvrto mjesto s oko tri stupnja razlike u odnosu na Grandisa s jednim ventilatorom na 1450 okretaja. Fera 2 se smjestio u nekoj zlatnoj sredini po pitanju performansi, no na račun dva ventilatora na punoj brzini. Ostatak rezultata ne pokazuje veće razlike od 1-2 stupnja ukupno. Kao što uvijek kažemo, ove rezultate treba uzeti sa zrnom soli, budući da nismo imali snažniji procesor koji bi začinio čitavu stvar, a naša ploča se nije baš najbolje slagala s ovim procesorom na višim frekvencijama, tako da smo ostali na tek 4.2 GHz. Za nekakav kompromis po pitanju buke i performansi preporučamo korištenje Grandisa s dva ventilatora na nižim brzinama okretaja prilikom kojih ostvaruje i dalje odlične temperature. 50-ak stupnjeva je realno gledajući zanemarujuća temperatura za ovakve procesore.

Zaključak

Testirali smo SilentiumPC-ov najjači zračni hladnjak za procesore – Grandis XE 1236. Riječ je o dual tower dizajnu koji je kombiniran s jednim ili dva ventilatora, ovisno o vašim potrebama. Grandisovo pakiranje je zadovoljavajuće, a oprema koja uključuje dodatke za montažu, uputstva kao i termalnu pastu je solidna. Na prvu ruku prevelik i nezgrapan, Grandis se pokazao kao pametno dizajniran hladnjak po pitanju instalacije i kompatibilnosti s komponentama koje ga okružuju. Dovoljno je visok kako ne bi smetao heatsinkovima ploče ili memorije, no dodavanjem stražnjeg ventilatora u svrhu push-pull konfiguracije, postoji mogućnost manjih konflikta. Dok problema s blizinim prvom PCIe utoru nema. Priloženi ventilatori su solidne izrade te performansi, iako nešto bučniji za naš ukus, no za tu cijenu ne možemo tražiti više/bolje. Izuzev nešto slabije obrade baze, nemamo zamjerki na račun samog hladnjaka, dapače, Silentium je brinuo o nekim sitnicama kako bi izgledao što atraktivnije u vašem kućištu. I za kraj, cijena. Grandis se prodaje za otprilike 37 € čineći ga iznimno povoljnim odabirom za sve koji žele iskoristiti mogućnosti svojih otključanih procesora. Jedini minus ide na trenutnu raspoloživost Silentiumovih proizvoda van Poljske, no rečeno nam je da se radi na distribucijskoj mreži. Sve u svemu Grandis zaslužuje našu bezrezervnu preporuku za kupovinu.