SilentiumPC Regnum RG2W recenzija

Datum objave 26.03.2017 - Krešimir Matanović

Regnum RG2W - prvi dio

spc_regnum_rg2w_1

Poljski SilentiumPC u svojoj ponudi ima šest tipova kućišta, a osim njih proizvode kao što znamo i hladnjake za procesore, hladnjake za laptope, različite dodatke, ventilatore te napajanja. Mi smo do sada testirali samo njihove hladnjake koji su se pokazali sasvim solidni za traženi iznos. Ovo je prvo kućište koje smo imali prilike probati, a osim Regnuma uskoro ćemo testirati i Gladius kućište s prozorom, te još dva hladnjaka - Fera 3 i Fortis 3. Regnum dolazi u jednostavno dizajniranoj kartonskoj kutiji, na kojoj se printane nalaze sve bitne informacije o proizvodu. Unutar kutije je kućište zaštićeno u stiropor i najlonsku vrećicu.

spc_regnum_rg2w_3

Odmah po vađenju iz kutije primjećujemo kako je riječ o klasičnom mid toweru u čijoj su izradi korišteni nešto tanji materijali i nešto jeftinija plastika. Jasno, ovo je kućište cjenovno vrlo pristupačno i materijali su, kao i kvaliteta izrade sasvim u razini klase u kojoj se Regnum nalazi. Prednja je strana kako sam proizvođač navodi agresivnije dizajnirana sa širokim plastičnim rešetkama i širokim prorezima između njih. Sve je ovdje podređeno airflowu, pa se iza rešetaka nalaze dva usisna 120 milimetarska ventilatora ispred kojih je plastični filtar za prašinu kao što će se kasnije vidjeti na jednoj od slika. Iznad usisnih rešetki se nalaze dva mjesta za 5.25" uređaje. Na vrhu prednje stranice je prednji panel, iznad kojeg kosina prelazi u gornju stranicu. Prednja je maska plastična, a ostatak kućišta je metalni. Bočni je prozor također napravljen od plastike.

spc_regnum_rg2w_4

Stražnja je strana klasičnog rasporeda - na dnu je prostor za napajanje, sedam je slotova za proširenje odmah iznad njega, a na vrhu su lijevo prorez za stražnje I/O portove matične ploče, te desno rešetka iza koje je ispušni 120 milimetarski ventilator. Bočne su stranice pričvršćene metalnim vijcima s plastičnim thumb omotačem za lakše skidanje. Kućište je dimenzija 441 x 447 x 198 milimetara, te je mase 4.5 kilograma. Po masi se vidi kako je proizvođač koristio tanje i lakše materijale u izradi Regnuma.

spc_regnum_rg2w_5

Prednji se panel sastoji od dva USB 3.0 porta između kojih su dva audio porta (mikrofon i slušalice), tu je vrlo neuobičajen, ali praktičan čitač microSD/SD kartica, široka osvijetljena tipka za uključivanje, malena za reset i LED-ica aktivnosti tvrdog diska ili SSD-a.

spc_regnum_rg2w_6

Prednja se maska lako skida povlačenjem s donje strane, a potrebno ju je odvojiti radi pristupa ventilatorima i plastičnom filtru za prašinu. Usisni su ventilatori klasični s tropinskim konektorima i maksimalne brzine vrtnje od 1.100 okretaja u minuti. Stvaraju solidno strujanje zraka kroz kućište i nisu bučni.

spc_regnum_rg2w_2

Uz kućište dolaze i detaljne grafičke upute za instalaciju, Y splitter za ventilatore i čitavo čudo vijaka, odstojnika, thumb vijaka, plastičnih vezica i općenito svega što nam je potrebno za sklapanje računala.

Regnum RG2W - drugi dio

spc_regnum_rg2w_7

Skidanjem bočne stranice nam se ukazuje relativno prostrana unutrašnjost, tj. veća komora koja prima matičnu ploču, grafičku karticu itd. Ploče koje Regnum prima mogu biti mini-iTX, Micro ATX i ATX formata. Prostora za grafičke kartice ima do 380 milimetara, a maksimalna visina CPU hladnjaka može biti 159 milimetara. Osim tri ventilatora koja isporučuje proizvođač, u kućište je moguće ugraditi još tri - dva na vrh donje komore i još jedan na usis kada se ukloni 5.25" kavez. Umjesto usisnih ventilatora je naravno moguće ugraditi i radijator vodenog hlađenja. Kućište dolazi s predinstaliranim odstojnicima za usku ATX ploču, pa smo iz vrećice morali još uzeti odstojnika kako bi montirali našu ATX ploču. Proreza za aranžiranje kabela je dovoljno čak i oko veće ploče, a manjka mjesta ima jedino za EPS konektor i kabel, kojeg je potrebno provući s desna na lijevo preko ploče - iznad mjesta jednostavno nema.

spc_regnum_rg2w_8 spc_regnum_rg2w_9

Ispušni je ventilator kao i oni na usisu promjera 120 mm, a za razliku od njih on ima proziran rotor i ugrađene plave LED-ice. Vrti se na 1.100 okretaja i nije pretjerano bučan. Ispod ventilatora se nalazi sedam mjesta za proširenja, od čega je samo prvo s limom koji se može ponovno vratiti na mjesto, dok se ostalih šest mora potrgati. Pozitivno je što su perforirani te propuštaju zrak van kućišta. Dva su mjesta za instalaciju 5.25" uređaja na vrhu, s tim da je vanjska strana kaveza skraćena i montira se jedan vijak. Ispod su dva mjesta za SSD-e koji se s ove strane samo pričvršćuju vijcima, a postavljamo ih vertikalno sa stražnje strane.

spc_regnum_rg2w_10

Stražnja strana kao što smo rekli ima dva vertikalna mjesta za SSD-e, a dva su i horizontalna mjesta za 3.5" diskove u donjoj komori. U desnom dijelu donje komore je dovoljno prostora i za najveća napajanja. Prorez za instalaciju stražnjeg nosača CPU hladnjaka je dovoljno velik, a oko njega se nalazi i dovoljan broj ušica za aranžiranje kabela. Nožice na kojima kućište stoji su s gumenim podlogama i dobro sprječavaju klizanje, a na usisu napajanja se nalazi plastični filtar za prašinu. I napajanje ima svoje izbočine s gumicama na vrhu na kojima leži.

spc_regnum_rg2w_11

Ugradnja i većih komponenata nije nikakav problem. Kao što na slici vidimo složili smo poprilično moćan stroj - i7 6700K hladi Fortis 3 hladnjak (recenzija uskoro), ploča je Gigabyteova Z270X-Gaming 8, a grafička je ASUS STRIX GTX1080. Komponente smo ugradili lako i bez većih problema, a ni kabele nije problem uredno složiti. Naši nisu bili najuredniji jer smo računalo odmah po testu rastavljali, a problem je stvaralo i provlačenje EPS kabela preko gornje strane ploče.

spc_regnum_rg2w_14

Jedini veliki problem je što lim na koji nasjeda grafička kartica djelomično ulazi u stražnji I/O pa se na našu STRIX-icu nisu uopće mogli prikopčati DisplayPort i HDMI kabeli. Rješenje je maksimalno napinjanje kartice prema dolje, što stvara pritisak na PCIe slot ili pomicanje grafičke kartice u slot niže - ni jedno naravno nije naročito sretno rješenje. Mi smo ovdje mogli koristiti DVI pa je to velika prednost, no neke kartice nemaju priključke u nižem slotu kod rešetke za ispuh.

spc_regnum_rg2w_12

I stražnja se strana može relativno lako aranžirati, a nema straha ni kod debljih kabela, jer je bočna stranica lagano ispupčena. Veliko Leadex Platinum 1200 W napajanje od 200 milimetara sa svojim dugim kabelima i velikim konektorima se udobno smjestilo u prostranoj donjoj komori.

 spc_regnum_rg2w_16 spc_regnum_rg2w_17 spc_regnum_rg2w_18

Temperature komponenata su nakon polusatnog igranja narasle ne nešto više vrijednosti, no ništa nije izvan normalnih parametara osim procesora za kojeg je Fortis 3 izgleda mrvicu preslab. To ćemo dodatno analizirati u recenziji Fortisa. Uzevši u obzir kako većina kupaca Regnuma neće ugrađivati ovako moćne komponente generalno smo vrlo zadovoljni rashladnim mogućnostima.

spc_regnum_rg2w_15

Regnum RG2W Pure Black se za sada ne može kupiti u Hrvatskoj, no u ostatku se Europe preračunato prodaje za oko 300 kuna (169 Poljskih Zlota, 1099 Čeških Kruna itd.). Materijali i kvaliteta gradnje su ekvivalentni klasi u kojoj se nalazi, dok nekim rješenjima definitivno iskače iz tih okvira. Hvalimo čitač SD kartica na prednjem panelu, tri ventilatora, prozirna bočna stranica, filtre za prašinu, dizajn odvojenih komora, dovoljno mjesta za velike komponente i dovoljan broj diskova. Ne sviđaju nam se pak fiksni limovi na mjestima za proširenja, manjak mjesta za EPS kabel, lako savitljivi tanki lim i najveća mana od svih - lim koji smeta utorima na grafičkoj kartici. Sve u svemu, Regnum je proizvod kojeg ćemo uvjetno preporučiti zbog odličnog omjera uloženo - dobiveno.