Silicijska sapunica – radni takt vs. pipeline
Datum objave 03.11.2004 - Denis Arunović
Delikatni balans
Ono što sam na prethodnoj stranici naveo kao "određenu jedinicu vremena" je zapravo ekvivalencija jednog otkucaja generatora takta procesora. Ako on kuca na 1 megaherc, naš će jednostavni pipeline obrađivati milijun instrukcija po sekundi. Ako procesor ima takt od 700 MHz, obrađivat će 700 milijuna instrukcija po sekundi. Naravno, ove brojke vrijede ako svaki dio pipelinea može odraditi svoj posao u jednom otkucaju generatora takta.
Na početku sam spomenuo da se neki (kompleksniji) dijelovi našeg osnovnog četverostupanjskog pipelinea dijele na više dijelova. Zašto? Zato što je kompleksnijim dijelovima pipelinea potrebno više vremena da odrade svoj posao. Ako npr. "Executeu" treba tri, "Decodeu" dva, a "Fetchu" i "Write" jedan otkucaj da obave svoj dio posla, jasno je da će brzina obrade informacija ovisiti o brzini nakomplesnijeg dijela pipelinea – u ovom slučaju "Executea". Rješenje problema je da se "Execute" i "Decode" razlome na više dijelova kojima je potreban samo jedan otkucaj da odrade svoj posao.
Sad smo iz četverostupanjskog pipelinea prešli u sedmerostupanjski pipeline u kojem svaki stupanj obrađuje svoj dio posla u jednom otkucaju. Ako ga usporedimo sa našim idealnim četverostupanjskim pipelineom (to je onaj s početka teksta čiji svaki stupanj "magično" obrađuje informacije u jednom taktu), sedmerostupanjski pipeline treba viši takt da bi obrađivao jednaku količinu informacija u jednakom vremenu.
Primjer:
Ako oba pipelinea rade na taktu od 4 Hz kraći pipeline u pri svakom otkucaju (nakon inicijalnog "punjenja" pipelinea sa instrukcijama) stigne obraditi jednu instrukciju. Duži pipeline zbog dužeg "punjenja" tijekom istog vremena ne stigne obraditi niti jednu intrukciju već mu za ovakav pothvat trebaju tri dodatna otkucaja generatora takta. Ako povećamo takt na 8 Hz, dugi pipeline stigne obraditi jednu instrukciju, ali kraći pipeline u istom vremenu stigne "srediti" dvije instrukcije.
Naravno, ako uzmemo u obzir kontinuiranu obradi podataka, dalo bi se zaključiti da ako zanemarimo period "punjenja" oba pipelinea jednako brzo obrađuju informacije no to nije točno. U cijeli proces moramo uključiti i mogućnost greški pri obradi informacija koje zahtijevaju da se jedan dio ili čak cijeli pipeline isprazni i ponovo napuni. U ovakvim realnim uvjetima kraći pipeline je i brži pipeline.
Ovakav bi vas primjer mogao navesti da zaključite da je pipeline pod svaku cijenu mora biti što kraći, ali to nije točno. Jedan od najvećih problema pri dizajniranju procesora je kako i na koliko dijelova razdijeliti onaj osnovni, idealni četverostupanjski pipeline. U idealnom ga slučaju želimo "razlomiti" tako da svaki pojedini stupanj ne usporava ostale stupnjeve. Logično, ovo je puno lakše napraviti ako si možemo priuštiti visoki takt procesora (koji je u velikoj mjeri ograničen kvalitetom i veličinom proizvodnog procesa – 130 nm, 90 nm i slično). S druge strane sa "lomljenjem" pipelinea na mnogo dijelova izlažemo se problemu anuliranja greški pri obradi informacija. Kada se greška dogodi (što je nije iznimka već pravilo) pipeline valja djelomično ili potpuno isprazniti. Ovdje na vidjelo izlazi jedna od prednosti kratkog pipelinea – lakše ga je napuniti i isprazniti budući da mu je za to potreban niži takt.
Premda je kratki pipeline zahvalniji što se tiče "punjenja" i ovisnosti o taktu, teže ga je implementirati s obzirom na finalni cilj održavanja jednake efikasnosti svakog stupnja pipelinea. Samim tim što je pipeline kraći svaki stupanj pipelinea je kompleksniji.
Zaključak
Zbog navedenih principa funkcioniranja procesora, AMD-ovi Athloni imaju kraći pipeline i niži radni takt u odnosu na Intelove Pentiume 4 koji imaju duži pipeline i viši radni takt. Sad se sigurno pitate zašto AMD, budući da korisiti 90-nanometarski proces izrade procesora kao i Intel, ne može napraviti procesore sa relativno kratkim pipelinom (npr. dužinom pipelinea procesora Athlon 64) koji rade na jednakom taktu ekvivalentnih modela Intelovih Pentiuma 4 (odnosno procesora sa dugim pipelineom). Problem je u tome što je kraći pipeline, zbog kompleksnosti pojedinih stupnjeva, osjetljiviji na povećavanje radne frekvencije nego dugi pipeline sa jednostavnim stupnjevima.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeObjavljeno prije 5 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 23 minute
Telemach - OptikaObjavljeno prije 38 minuta
Kucna mreza savjetObjavljeno prije 42 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti